HET OUDE BERGEN „DE RUSTENDE De beste jaren van ons leven DE HEERLIJKHEID BERGEN WOORD EN BEELD Historisch allerlei mé Als we ons vanuit het avondlijke Alkmaar, dat zo tegen tienen zijn rust tegemoet dommelt, op een dezer zo merse dagen naar Bergen begeven, zien we verbaasd naar de Kalver- straat-drukte in het dorpscentrum. Een bonte menigte van vacantiegan- gers flaneert daar langs de verlichte, druk bezette café-terrassen en de nog volop stralende étalages van vele welvoorziene winkels. Bij de Ruïnekerk onder een van de zware bomen staat een oude, was echte Bergenaar al dat gedoe en die drukte gade te slaan. HIJ weet nog, hoe 't vroeger was: De Rustende Ja ger nog een landelijke herberg, met een kolfbaan en een grote, lommer rijke tuin. Ter plaatse van zijn over buur, De Oude Prins, stond een boe- ren-rentenierswoning, waarin een goede dertig jaren geleden een zekere van Dam woonde en de tuin van diens woning besloeg de ruimte, nu inge nomen door een moderne garage. In die tuin, vlak tegen de trambaan, prijkte een genoelijk tuinhuis, een ouderwets „koepeltje". De nu zo be kende winkel van Hopman was eer tijds een smederij, met er voor een schilderachtige travalje. En die was ook echt oud, want reeds in 1739 verleende de Heer van Bergen aan Gerrit Klaasz. Smit con sent om de travalje voor zijn smidse te overkappen. In 1766 krijgt de ko per van „de smederij van Klaas van Aken", Arnoldus Verbeek, de toezeg ging, dat deze smederij de enige in de Heerlijkheid is en zal blijven. Dit consent gold voor 25 jaren. Een strop voor Bartholomeus Ranken, voorheen knecht bij Klaas van Aken, want die verwerft geen toestemming voor het oprichten van een tweéde smederij. De Heer trad blijkbaar op als be schermer van de neringen en hante ringen in zijn dorp, getuige mede het feit, dat Jan Aemelius, van Alkmaar, in 1774 consent krijgt om zich als ENIG schilder, verwer en glazenma ker te Bergen te vestigen. In 1780 mag zijn weduwe, Christina Jans, met haar knecht deze geprivilegeerde zaak voortzetten. Ook de Herbergiers hingen af van de goedgunstigheid van de Heer van Bergen. Tot de ingezetenen, aan wie voorrechten precario vergund wor den, behoort Jan van Dissel, wonende in de Herberge genaamd de Oude Prins, benoorden de Kerk, die in Augustus 1739 zo gelukkig is, consent te verwerven om te mogen tappen en herberg te houden. 'Op 12 Sept. 1743 wordt eenzelfde consent verleend aan Steven Bernardus „in de huysinge van wed. Anthony de Lange, staande bij de Kerk". En op 22 Jan. 1750 is het Willem Vink, die vergunning krijgt om „in de huysinge, genaamd de Rus tende Jager, staande en gelegen bij de Kerk, aan de oostzijde van de Heereweg", te mogen tappen, herberg houden en gelagen zetten. Deze herberg werd in 1756 beheerd door Dirk Eenigenburgh en na diens overlijden, omstreeks 1774, door zijn weduwe Guurtje Spiers. De herber giers van de Rustende Jager volgen elkaar daarna in snel tempo op: in 1779 is het Dirk de la Viter, na diens vertrek in 1782 Hendrik Sacré. In 1784 is het Jacob Duys uit Hoorn; in 1785 Pieter Leegwater, uit de Scha- gerwaard; in 1786 Matthys Heere, uit Alkmaar en in 1789 Jan Hoeben, waarschijnlijk weer een echte Ber genaar. Nu we toch in de Herberg zijn ver zeild geraakt, is het wel aardig te vermelden, dat blijkens een keur van 1583 door Schout, Schepenen en Re genten van Bergen werd uitgevaar digd het verbod om op de drie hoog tijden, te weten Kerstmis, Pasen en Pinksteren én op Zondagen „enich bier te tappen, gasten te setten ofte gelagen te drincken onder den Ser moen ofte exercitie der religie, uyt- gesondert alleen den reysenden man ende den verre geseten huysman, die omme zynen dorst te lessen, eens staende drincken sal moghen, dat upte boeten van XX stuyvers Als we huiswaarts gaan, is de oude Bergenaar verdwenen. Nog steeds is het druk in het dorpscentrum bij de oude ruïnekerk. Maar verderop in de lommerrijke dorpsstraat komt ons de rust tegemoet. Hier en daar tussen moderne bouwsels sluimert daar ach ter een dichte, hoge haag nog zo'n eenvoudig boerenhuisje en droomt van het oude Bergen. Th. P. H. Wortel, Gemeentearchivaris Alkmaar. KEURING. (Gelezen in „De Nieuwe Eeuw"): Een keurling werd gevraagd, of hij het verschil kende tussen een vlieg en een bij „Zeker", zei hij, n vlieg bijt niet, maar 'n bij vliegt wel!" Bioscoop JAGER BERGEN (N.tt.) Vanaf Vrijdag 20 Aug. a.s. De grote Amerikaanse succesfilm (Toegang 18 jaar) N.V. Nederland-film Verschenen IN door M. van Reenen Völter Tweede uitgebreide druk (Prijs f 2.90^ Uitgave: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Alkmaar Verkrijgbaar te Bergen bij: Ie Bergensche Boekhandel J. ROMENY, Oude Prinsweg 11 DE HAAN's BOEKHANDEL, Stationsstraat 3 J. M. THOMAS, Antoniusstraat 13 „HOMER". Er zijn van die filmacteurs, die men niet licht vergeet en zq een kunt ge nu gaan zien. Zeker, Dana Andrews speelt de rol van kapitein Derry en Fredric March is best als sergeant Stephenson; en toch zullen de een voud, de natuurlijkheid, de tragiek en vooral de levensmoed van die ma troos Homer Parrish (prachtig ge speeld, of liever „geleefd" door Ha rold Russell, geen beeldsschone jon geling, maar een gewoon mens met een goede kop) de meeste indruk ma ken. U begreep het al wel: het gaat over de beroemde film „DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN", die deze week op de gebruikelijke tijden in de Rus draait. Een oorlogsfilm; zeker, hoewel meer een „na-oorlog" film te noemen, want de drie Amerikaanse militairen, die in 'n vliegtuig naar huis met elkaar kennis maakten, moeten de moeilijke weg „terug". Tegen hen, die afschrikken van dat woord oor logsfilm kunnen we aanstonds zeggen, dat het een Amerikaanse film is, dus een met 'n happy end. Dit zal de meesten verheugen, maar er zullen er ook zijn, wie dit spijten zal; en zij zullen betreuren, dat hier geen Frans regisseur dit subtiele gegeven te be werken kreeg en zich afvragen, of het werkelijke leven ook altijd een happy end geeft? Maar ook voor hen blijft het een der belangrijkste films van het jaar, vooral om die menselijke matroos Homer. Dagelijks te 2.30 uur s middags te 8 uur 's avonds Plaatsbespreking op de dag der voorstelling 's morgens van 11—12 uur, 's middags van 2-3 u. NIET TELEFONISCH Donderdag 26 Augustus a.s. GEEN BIOSCOOP ONS BADFEUILLETON ADAM IN BALLINGSCHAP (Vrij naar de liefdesroman van Nicöla Santos). Niet voor kinderen. (Inhoud vorige hfdst.: Ad heeft besloten Eva, Jo, Mimi en Car- la, die hij na een leugen van Eva, dat zijn meisje Marian met een ander, Marcel, ver loofd is, op zijn eiland gevan gen hield, vrij te laten. Dit ge beurde tenslotte na een poging van Carla, nadat pogingen tot vrij komen door de anderen mislukt waren. Zijn balling schap, begonnen na een scène met Marian, kan nu ook eindi gen. Hij loopt over alles te mij meren en ziet dan een vliegtuig naderen). XI. Ad zag, dat er iets aan het vlieg tuig haperde. De motor werkte niet Door P. Beyneveld Heeft U wel eens gehoord - dat de Tol ten bate van het onderhoud der weg omstreeks 1920 is opgeheven?; dat het Tolhuis nog te vinden is aan het afgesneden stuk van de Ber- gerweg, .hetwelk nu de toegang tot het Pesie-bad vormt?; dat in 1905 de eerste tram van Alkmaar naar Bergen reed en in 1909 naar Bergen aan Zee?; dat de locomotiefjes van de H. IJ. S. M. namen droegen als: „Zwa luw", „Reiger" enz?; dat er een tijd lang werd gere den met wagens, bestaande uit twee verdiepingen, de zgn. Imperiaal-rijtui gen?; dat er toen bij de Breêlaan ook spoorbomen waren, die niet dwars op de weg doch dwars op de spoorbaan stonden?; dat er langs de Eeuwigelaan en de Zeeweg een paardentram heeft gereden, die in de zomer van 1908 meer dan 14.000 passagiers vervoer de?; dat het eerste huis in Bergen aan Zee oorspronkelijk een boer derij, thans café-restaurant „Prins Maurits" is gebouwd omstreeks 1900?; meer. De schroef draaide nog enkele slagen na. Toen werd het een onrus tig fladderen, om nog land te berei ken. Tegelijk zag hij, dat er één per soon in zat: een man. Gelukkig, Ma rian dus niet! Hij maakte zich al ge reed, om zo nodig in zee te springen. Hij had hier al meer mensen gered. Het Pandertje haalde het nog net. Ad liep nog harder. Hij zag de man uit stappen. Toen zag hij zijn gezicht en opeens hield hij vaart in. Hij had hem herkend: het was Marcel! Als een flits schoot*'t door hem heen: Marcel is met Marian verloofd. Ik heb een van de twee in handen. Ik moet zor gen, dat hij niet bij Marian terug komt! Marcel kwam op hem toe; hij had Ad herkend. Hij mocht Ad nooit. Dit had niets met Marian te maken; daar dacht hij niet aan. Maar alle meisjes waren altijd op de knap pe Ad verliefd. Marcel wist van zich zelf, dat alle meisjes verliefd waren op zijn Pandertje, niet op hem. Dit stemde wel eens bitter. Wordt vervolgd. dat, waar nu de Hertenkamp is, in 1898 dus juist 50 jaar geleden door de heer J. van Reenen een ren baan werd aangelegd voor de Kenne- mer Sportclub?; dat het Renbaanterrein in 1908 werd verkaveld tot een villapark, het tegenwoordige Van Reenenpark, daar door de wet op de totalisator de be langstelling voor het rennen aanzien lijk was verminderd?; dat er in de zeventiende eeuw nog jacht werd gemaakt op herten in de Berger duinen?; dat er vroeger in het Berger bos verscheidene beekjes waren, die na de aanleg van de duinwaterleiding in 1885 allengs uitgedroogd zijn?; dat één dezer beken uitmondde in de Hofvijver bij de Ronde Kom? De mooiste wandelingen I. NAAR DE .„BOKKENWEID- JES". Eerst naar Ruïnelaan Bree- laan Dhinvermaak Water- leidingsweg tot Bergerpaadje Nokweg naar de Nok, dan terug tot Bergerpaadje, doch nu in W. richting via Waterleidingweg naar Blijdesteinweg. Volg die tot Lovinklaan en zoek dan langs de enkele tuinen de mooie open grasvelden, waar men heerlijk kan spelen. Via de grensweg kan men dan weer terug naar de waterleiding. II. Vanaf de Nok kan men ook via Waterleidingweg Staring- weg Randweg Verl. Rand weg Klimweg langs de Bos wachterswoning. Men komt dan in het centrum van Schoorl en kan langs de mooie duinkant terug. III. DORPSWANDELING: Ruïne Ruïnelaan Studler v. Surcklaan Meerwijklaan Lijtweg Meerweg terug tot Sluislaan bij 't eerste brug getje t.o. asphaltweg (met op de hoek 't huis van de Burgemees ter) rechtsaf naar 't Oude Hof Volkshogeschool); dan weer te rug naar Sluislaan via boer derij 't Sluisje naar de Voert Wiertdijkje Vincent v. Gogh- weg Buerweg terug tot aan de poort van villa „de Mospan" door 't lage hout een leuk bos paadje, dat op de Eeuwigelaan uitkomt. Dan kan men terug via Hoflaan öf bij voldoende tijd dóór via Jan Willemlaan naar de hoge bomen, vroegere reiger kolonie, links af via Duinver- maak even voor 't speelduin om hoog op zoek naar de „drie banken". Langs de witte paaltjes en stenen kan men dan weer links aanhouden, terug komen via het duin en wat bospaden naar de Sparrenlaan Kerke- laan Berkenlaan achter de Ruïne om huis toe. IV. DAGWANDELING (met kaart van „de Verbrande Pan"): Ruïne Hoflaan Eeuwige laan Mosselenbuurt Voert 'tWoud Hereweg tot Café Zwaan, vlak naast de speeltuin loopt een verharde weg dwars door de duinen naar Bergen aan Zee (deze tocht is ook gemakke lijk b.v. op één middag per fiets te doen).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 6