I 'T WITTE KERKJE mm mi vP \<S <V REISBUREAU „DE MAGNEET" 2e blad 28 Aug. 1948 Wat Bergen betekent voor D. Boom te Rijswijk „U wilt weten, wat Bergen bete kende en nog steeds betekent voor laten we zeggen een onderwijzers familie? Met deze ontboezeming wilt U dan wel genoegen nemen: Al sinds 1926 bezoeken mijn vrouw en ik min of meer jaarlijks dit ont- spannings-oord in 't Noorden van Noord-Holland, waar 'n vriendelijke, gastvrije, eenvoudige familie in een van de mooiste gedeelten van 't dorp Bergen steeds gereed staat ons met toegenegenheid te ontvangen, met een hartelijkheid, die in de vele jaren, dat wij er komen, is uitgegroeid tot vriendschappelijkheid. Ja, zo zijn de Bergenaren. Als na een jaar van inspannende arbeid in de hoofdstad de eerste va- cantiedag was aangebroken, haastten we ons per trein of boot .vooral, 't Lustoord te bereiken. De aankomst met 't vrolijk klinge lende treintje vanuit Alkmaar was en is nog steeds een feestintocht. Afge stapt bij halte Sparrelaan verruim je de borst om dieper adem te halen, teneinde de heerlijke geuren van het hout in te snuiven. Hoofd omhoog om een blik in de schone allee te werpen en dan bovenal te genieten van die weldadige rust, die over je komt. Dit alles al doet je zenuwen ontspannen en maakt je bij toverslag tot een ander mens. Telkenjare blijft dit een onuitsprekelijk genot. En zoals we het dit jaar met een vroege vacantie mochten beleven, werden we bij 't entree bovendien begroet met de welluidende, druppelende toontjes van de nachtegalen. En is men eenmaal in zijn home ge nesteld, wat staat je dan te wachten aan Natuurschoon. Op de wandelin gen, of je je nu begeeft naar bos, wei, zee of duin, altijd word je getroffen door de prachtige vergezichten, over koepeld door een hemelstolp van het fijnste transparant en daarin, daar door en daarover een wemeling van allerhande scheppingen: van de plom pe melkkoe tot 't fijne veldmuisje; van de hoge linde tot 't nederigst heideplantje, van de statig klapwie kende reiger tot 't staag roepende roodstaartje, van de wentelende, stille vlinder tot de onvindbare luidruch tige sprinkhaan. Is men liefhebber van eenvoudig schetsen, dan heb je zelf ook wat te doen en kom je tijd te kort opi de verschillende vergezichten, duintjes, sloten en boerderijen, stulpjes, bos- ages, landwegjes, ja wat niet al in je schetsboekje vast te leggen. Zo zien we, dat hier te kust en te keur is en voor elk wat wils. In welke tijd van het jaar ook, steeds vertoeven we met lust in dit prachtig oord en met dankbaarheid vervuld voor al wat Bergen biedt aan schoonheid, levensvernieuwing en herwonnen levenskracht, nemen we telkens afscheid van dit lieflijk woon oord onzer vrienden. Blijve mens en natuur steeds zo samenwerken om 't vacantie-oord Bergen tot een ideaal vacantieverblijf te houden". In de Muziektuin Nog altijd heerst er veel wanbegrip over de blaasmuziek en haar beoefe naars. Er zijn er nog te velen die een Harmonie- of Fanfare-orkest het liefst vergelijken met een gezelschap onge vaarlijke lieden zonder enig nut voor de maatschappij, die zich zelf verma ken met musiceren en in de veron derstelling leven, dat zij ook anderen nog genot schenken. Zij die zo rede neren weten op geen stukken na, wat er in werkelijkheid wordt gepresteerd door de Muziekverenigingen welke tot in de verste uithoeken van ons land zijn verspreid. Door vele muziekliefhebbers wordt ten onrechte het Harm, of Fanfare corps als iets minderwaardigs be schouwd, en men noemt het hooghar tig hoempa-muziek, en vergeet dan totaal, dat het juist deze ensembles zijn, die voor de culturele en muzi kale ontwikkeling van ons volk van zeer groot belang zijn. Zeer zeker, er zijn verenigingen die het in de muziek-kunst nog niet ver gebracht hebben .hierbij bedenke men echter, dat het allen mensen zijn, die - Eén van de weinige gebouwen in ons dorp, die wat omhoog streven. Daarom heeft het, hoewel niet bij zonder groot, toch de aandacht. Ook om zijn kleur en lijn. Onwillekeurig valt het oog er op van de vreemde ling, die in tram of wagen Bergen binnenkomt. Maar ook, wie in de Sparrenlaan op de overweg van de tram staat, heeft er rechtlijnig zicht op. Het lijkt wel, of architect Boeijinga in 1926 bij de plaatsbepa ling met deze lijn rekening gehouden heeft. Louter toeval natuurlijk! Ook valt ,,'t witte kerkje" op door zijn kleur. Alleen: Als je er dicht bij komt, dringt de gedachte zich op: „Doe d'r wat an!" Er zal ook wat aan gedaan wor den. Het restauratieplan is nog maar 6 weken oud en reeds is zes mille van de 12 bijeen. Dan komt er 'n orgel in, dit gebouw waardig, en zal „zij" in haar wit gewaad als jonk- vrouwe ook omringd worden door enkele cederen van de Libanon en wat dennen en sparren uit haar eigen land. Het is eigendom van de Gerefor meerde Kerk. Haar nummer, Dr. van Peltlaan 31, houdt gelukkig geen verband met de interne moeilijkheden der Geref. ker ken. Die zijn gelukkig haar gespaard gebleven. Tot nu toe werkte daar een candi- daat in de theologie of emeritus predikant. Langzaam maar zeker neemt echter het aantal gemeentele den toe, en vooral in Juli en Augus tus is het 'n lieve lust, als de scharen „opgaan". De scharen, want 7 weken achter een zijn er zelfs drie Diensten op de zelfde Zondag, en deze zijn alle drie verrassend goed bezet. Deze Gereformeerden leven in een overgangstijd; hopen in de naaste toe komst op een „volwaardige" kracht, een predikant in volle, actieve dienst. Dan moeten echter alle zeilen bijge zet. Maar dit heeft iets bekoorlijks voor een schipper: alle zeil enbij, zodat de boot niet uit het roer loopt en gang houdt. Vivat, crescat, floreat ecclesia refcrmata Bergensis. TELKAMP. Banketbakkerij Tel. 2562 IJsbuffet Oude Prinsweg 1 uit liefhebberij de muziek beoefenen, en dat het enorm veel moeite en stu die vereist om het tot iets te brengen. Toch zijn er. in ons land vele ver enigingen, die zo ver gevorderd zijn, dat zij bijna gelijk staan met een be roepsorkest. Herhaaldelijk komt men op con coursen tot topprestaties door een schitterende vertolking van de door grote Meesters gecomponeerde mu ziekstukken. Is hiermede niet een be wonderenswaardig stuk culturele ar beid verricht? Daarom, méér waardering en be langstelling voor de blaasmuziek en haar beoefenaars! J. P. Admiraal, Seer. Bergen's Harmonie. Notities van een gast ZIELESMART. Volgende week moeten wij afscheid nemen. De gedachte daaraan vervult mij reeds nu met weemoed. Toch weet ik, dat het zo niet kan blijven. Ik moet weer terug naar een ander, die thuis wacht en wharaan ik door knellende banden gebonden ben Wat hebben wij het heerlijk gehad, hier samen in Bergen. Zo rustig en onopvallend, door niemand gestoord of met achterdocht gejegend. Mocht iemand mij eens jouw kamer zien binnengaan en wellicht een glimp van je opvangen door een kier van de deur, die ik steeds zorgvuldig achter mij sloot, dan zou hij toch nooit an ders gedacht hebben dan „die twee horen bij elkaar". Steeds trof ik jou daaraan, op die zelfde plaats, in geduldige afwachting, op welk uur van de nacht ik ook bin nenkwam. Nooit vroeg jij waar of bij wie ik geweest was of wat ik gedaan had voor ik bij jou terugkwam. Samen met jou waande ik mij in Arcadië. Jij inspireerde mij tot de zoetste dromen. Ach, waarom mag dit alles niet eeuwig duren. Waarom moet het gro te geluk juist altijd zo korstondig zijn. En dan de loodzware druk van de last der verplichtingen, die mij terug roepen naar een omgeving, waar een intiem samenzijn met jou is uitgeslo ten, omdat daar voor jou geen plaats is naast een, die vóór jou was. Soms kan ik het niet langer ver dragen, word ik opstandig! Met ge weld wil ik dan alles van mij afschud den, wat ons verder gelukkig samen zijn in de weg staat! Andere ogenblikken, die van bezin ning, zie ik echter de onmogelijkheid in van de voortzetting van onze re gelmatige ontmoetingen. Het zou mij mijn betrekking kosten, wanneer ik hier bij jou bleef. En'zonder werken kan men nu eenmaal niet leven, al is de wederzijdse genegenheid ook nog zo groot Zo zal dan het afscheid onverbid delijk komen,... Nog slechts luttele nachten O, als ik eraan denk Maar jou'. jou zal ik no.oit verge ten mijn heerlijk ledikant in Bergen. Jan van Duinen. WIJ PRAATTEN MET Corn. Jonker, de bekende toonkuns tenaar, die wel Schoorlenaar is, maar op het terrein „muziek" toch heel veel banden met Bergen heeft. Praat men met hem, dan is zijn betoog één ontkennen van de opmerking, die wel gemaakt wordt, alsof Bergen geen be langstelling voor muziek heeft. Als koordirigent heeft hij zichzelf en an deren van het tégendeel kunnen overtuigen. Of zijn baantje steeds over rozen gegaan is? Dat zeker niet. Maar Jonker is een doorzetter, een die weet wat hij wil, en die veel in zijn mars heeft. Wij praatten over zijn werk als dirigent van het Man nenkoor, zeven jaren voerde hij daar de dirigeerstok (en tijdens het gesprek komt uit, dat hij ook de eerste orga nist van het aardige Kerkje in Bergen aan Zee was, welke taak nu zijn „rechterhand" Nico Akkerman ge trouw vervult). „En uw madrigaalkoor?" vragen wij, en daar hebben wij de levendige verteller eerst recht op zijn praat stoel: het Madrigaalkoor is niet te denken zonder deze dirigent, waarmee hij de cultuur omhoog wilde brengen (zijn ideaal) en dit lukte glansrijk. Maar ook met het Gemengd Koor waarvan hij nu om zijn overdrukke werkzaamheden afscheid moest ne men, bewees hij, dat Bergen wel de gelijk van goede muziek houdt On der het gesprek kwamen natuurlijk solisten als Simon Halie, Sam Swaap en Maart je Kliffen naar voren, die onder zijn leiding met dat koor soli- eerden. En welke naam nog met ere genoemd werd? Die van Mevr. Taets v. Amerongen, want zij was en is steeds bereid te helpen met raad en daad. Doch ook op ander gebied is Jon ker met Bergen hecht verbonden. Im mers hij is de muziekpaedagoog aan Daalder's Meisjesschool. Vraagt eens aan meisjes van die school, of zij be langstelling voor „muziek" krijgen! Dank zij Jonker s echt levend onder wijs, dat aansluit bij de literatuur- en kunstgeschiedenislessen. En de lessen met demonstratie zijn echte concer ten. Noemen we maar een, die daar optrad: onze dierbare Laurens Bogt- man. Ja, Corn. Jonker weet, wat de moderne jeugd vraagt. We praatten nog even over zijn onvergetelijke Matthauspassion-uit- voeringen (met Jo Vincent e. a.) in de Grote Kerk te Alkmaar, maar kwamen toch telkens weer terug op zijn werk in Bergen, dat hem dierbaar is. Als later gezegd wordt: ja, Bergen houdt van muziek, is dat voor een groot deel aan deze Schoorlenaar te danken. presenteert tijdens de Kaasmarkt Alkmaar: 11.15 uur tocht naar Bos, Duin en Strand, 1.25 p. p. 12.45 uur tocht naar het „Rijk der duizend eilanden", Wierin- germeerAfsluitdijk, 3.75 p, p. incl. rondvaart. Plaatsbew. a. d. Touringcar of V. V. V. gebouw Kaasmarkt. U kunt vooruit plaatsen reser veren. Centr. Kantoor Kl. Noord 73, HOÖRN. Tel. 4009—4480 (K2290).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 3