r DIQQELS VV WIST U Historisch allerlei Paviljoen Jrianon" VOOR UW LUNCH EN DINER MANEGE AKERBOOM 't Mot je maar teugelope, zeg 'k, maar leet 'k'r dat bai zeggen, 't is ok welders 'n geluk bai 'n ongeluk. Op iên dag raakte er drie theepotte stik van Train. Dat is toch teugeslag zou 'k miene. Maar ik most juist 'n hard padje hewwe op 't voorstreetje en dat kon nou mooi van de diggele.^ Dat viel weer mee, want grent lait ok niet voor 't graipe. Ja, hoe is 't mogelek, drie theepotte an diggele op ien dag. Je zou miene dat 't 'n vroleke keuke was zo as op de fansie-vaar, weer je voor ien kwartje de boel stik mocht gooie mit 'n stien. Maar 't was helegaar gien vröleke keuke. Train kon wel janke. Afain ze ware stik, alle drie. Van de grooste was allien 't tuutje nag heel. Hoe 't komme is? Train was jareg en de hele dag deur had ze anloop, want 'r is puur femilie van baiskante en den nag 'n kwak kennesse, dus je kenne begraipe dat 'r wat deur gong. Sogges gong 't eerste potje der an toe de bakker kwam mit gebakkies. De doos wier op de anrecht skove en deer had dat potje zo'n hekel an, dat ie maar over de kant wupte as 'n skoon- springer in 't zwembad. De tweede (de groöste) most teuge de middag dienst doen as invaller koffiepot, want de echte koffiepot kon 't-lang niet bolwerke teuge zoveul koppiesgaste. Nee 't ete gonge de waive mit ze viere ofwasse. Ze wouwe hellepe, maar ze hewwe nommer twei naar de aare wereld hollepe. Aigelek kwam 't best of, want alles had wel stik kenne weze. Toe de gastdag om was en wai alliendeg ware, vloog Train iniens nee de keuke, want ze hoorde wat valle, „Kom nou 'rs kaikeriep ze en ik heen op hoge pote. „Deer lait me leste potje", jammerde Train. „Hoe ken dat nou?" vroeg ik. „Die lamme kat", klaagde ze, „die heb netuurlek die gebaTïskutteltjes uitlikt en omdat ie gien thee lust, heb ie 't potje d'r maar ofgooid!" Most je nou huile of lache? Wai hewwe maar lacht, net as de lui die glove dat skerve geluk brenge. 't Praatje gong vanzelf al heel gauw de femilie en de kennesse langs, dat Train mit 'r verjaardag alle theepotte d'r bai inskote had en ze zate d'r allegaar bar over in. Meer as ik, want theepotte magge van main stik valle, as de koffiepot maar heel blaift. Afain, d'r moest toch weer 'n nuwe theepot komme en Train was daags ternee al an 't winkele en ze heb zo d'r nood klaagt, dat ze seves de nuwe op tafel kon zette. „Zo", zeit ze, „deer benne we weet mee klaar en hoe lang zal die 't nou make? Hoe vind je deuze?" vraagt Train. Ik zai: „Nou, 't is 'n gnap potje, maar die aare benne ok niet lullek". „Die aare?" zait ze, „die stikkende?" „Nei Train, gien stikkende. Kaik maar 's in de pronk- kast. Neel heb "n nuuw potje brocht en Bet van Jaap en Tante Duuw hadde baiegaar nag 'n mooi potje dat ze wel misse konne". Deer bleef 't niet bai, want eer dat de week om was had Train acht theepotte. We krege ze al as postpakket van hier en gunter. „Wat mot dat nou", zei Train. „De femilie hew 'k al waarskoud dat 'k genog heb, maar voor die are magge ze wel 'n S. O. S. omroepe, of dat we 'n advertensie zette in alle krante!" „Welneenek", zeg 'k teuge Train, „je hou maar gauw weer 'n gast dag en den vraag je of ze allegaar hellepe ofwasse. D'r mot nag 'n hard padje komme nee de boet ok!" „idem". 3e blad - 28 Aug. 1948 dat Mej. T. Haan uit Wijde-Wor- mer de door onze Burgemeester uitgeloofde beker won bij de streekwedstrijden, die onlangs op 't terrein van de IJsclub gehouden werden? Aan die wedstrijden de den 85 ruiters mee, heren en da mes van diverse Rijverenigingen. De zilveren en bronze medaille werd gewonnen door W. Paarl- berg en Mevr. N. BruinSchoen makers van ónze „Kennemerrui- ters" (aldus ons streekblad „De Duinstreek", uitg. C. Oldenburg); dat Bergen's Harmonie 16 Sept. aan 'n groot muziekconcours in Friesland gaat deelnemen? Bla zen, jongens! Bergen hoog!; dat ge 3 boekjes als herinnering aan uw vacantie in Bergen mee moet nemen? lo. het aardige V. V. V. gidsje, 2o. het juist her drukte „De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld" en 3o. „Graadt v. Roggen als grafisch kunstenaar". dat de Regering in Kunsthandel M. Hopman 'n schilderij („De Bruiden") liet aankopen van Jaap Min, de Bergenaar, die behalve hier ook nog exposeert in Middel burg en op de Biënnale te Vene tië? dat 1 September 'n folkloristisch feest in Bergen plaats vindt? Dan komen Volendammertjes (men zegt; wel 600!) op hun school reisje o. a. in Duinvermaak spe len; dat 1 September Jan Ivangh zijn laatste excursie gaat houden? Op de fiets om zeven uur 's avonds van de linde aan de Hoflaan. Naar de- Hondsbosse (20 cent per persoon), Natuurliefhebbers, ban den enz. in orde? Door P. Beyneveld Heeft U wel eens gehoord Ioe Keur Bezu&n rw Ruïk'en ten dkele Hekstsu>. dat het laatste stuk van de beek langs de Komlaan: „De Holle Vij ver" werd genoemd?; dat hier in de buurt vroeger rei gers nestelden, waaraan de naam van het huis „de Reigertoren" herinnert? dat Bergen in 1815 minder huizen telde dan in 1438?; dat er in Bergen nog na 1900 bij gelovige mensen waren, die aan heksen en kollen geloofden? (al dus het boekje van Mevr. M. van ReenenVölter: „De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld", uitg. Herms. Coster te Alkmaar); dat deze lijst nog wel voor uit breiding vatbaar is? Maar ik zal het hierbij laten; dit is immers ook het een na laatste nummer van Badbode 1948. Bergen aan Zee VA/aar gaan u/ij heen? Museum. Naast Postkantoor, O. Prins- weg. Bergense historische voor werpen en curiositeiten (open: 1012 en 24. 's Zondags ge sloten). Amusement: De Rustende Jager. CaféRes taurant-dancing-bioscoop. Ter ras. Elke avond (behalve 's Maandags) dancing. Muziek in café. Filmvoorstelling: DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN (geprolongeerd). Voorzaal Rustende Jager Ten toonstelling schilderijen, aqua rellen en tekeningen Nico Berkhout en Henk v. d. Idsert. Duinvermaak, Breelaan 132. Café-restaurant. Speeltuin, par keerterrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg BergenAlkmaar), bronwater. Berger Badhuis, KI. Dorpsstr. 13, douche- en kuipbaden. Amusementshal „Rosita", Prin- sesselaan20. Div. attracties. Bergen aan Zee: Strandpaviljoen „Ulysses". Trianon, Café. Terras met uitz. op zee. Exposities: Kunstenaarscentrum Bergen, (Huis met de Pilaren, J. Th. M. de Vries, Kerkstraat 2) Ten toonstelling werken van mevr. Ch. Toorop en de heren Filarski van Herwijnen en Vis. Kunstzaal Boendermaker, Loudels- weg 66. Werken van C. Boen dermaker. Kunsthandel M. A. Hopman, Dorpsstr. 14: Schilderijen Jaap Min. Kunsthandel P. Hopman, Kerk straat 3: Schilderijen, kunst- voorw. en antiek. Expositie Jaap Sax, Trips: Reisbureau „De Magneet". Vrijdags: Toer naar, bos, duin en strand. Vertrek Kaasmarkt 11.15 uur. Tocht naar de duizend eilan den, Wieringermeer, Afsluitdijk en Monument. Vertrek 12.45 uur (Kaasmarkt). Excursie Jan Ivangh: 1 Sept. 's av. 7 uur: per fiets naar Hondsbosse zeewering. Manege: Rijschool en paardenverhuur: Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Manege Schouten, Oosterw. 30. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel 2124. Open op werkdagen: 1012 en 1,304,30. (Juli en Aug: 1,30 5 uur). TaxiTel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer (doorl. te bereiken) 2626 Distributiekantoor, Kerkstr. 2 2692 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 A. J. Ruiter, Russenweg 23 2057 Buerweg 15, Bergen, Tel. 2527 Verhuur van prima rijpaarden Mooie lerreinritten en prel+ige begeleiding. Beleefd aanbevelend. Houd intocht in Uw rijk, zijn dor pen en zijn steden, maak, door Uw Volk omstuwd, Uwe inkomst tot een feest, in onze harten slechts kunt Gij niet binnentreden: Ge zijt, met Uw Gezin, daar nimmer uit geweest. JAN PRINS, uit „Binnenkomst". (Uitg. Ad. Donker), Schaakleven in Bergen Wij praatten met de heer Seewald, de bekende Bergense schaker, die ons uitvoerig vertelde over wat er in Bergen op schaakgebied gepresteerd wordt. Zo hoorden we, dat Jan Beeld man, (die binnenkort uit Afrika re patrieert) in 1935 een oproep in de Duinstreek plaatste en dit werd aan leiding tot 't oprichten van de Vereni ging „De Pion". En toen werd die kleine Pion inderdaad groot in de schaakwereld. In 't Dorpshuis werd menig uur aan de schaakgodin .Caïssa gewijd. Het ledenaantal groeide 't zaaltje uit en zo kwam de vereniging in 't Huis met de Pilaren terecht. Er waren jeugdige leden bij, o.a. Jan Franken, maar die presteerden al da delijk heel veel. Jaarlijks werd een wedstrijd gehouden tegen D.O.S. uit Alkmaar. En toen de Avro simultaan- wedstrijden organiseerde, nodigde de Pion van de wereldberoemde mees ters, o. ade Amerikaan Ruben Fine in de Rustende Jager uit. Fine won 36 partijen, maakte twee remise tegen de Waal en 't jeugdige Pion-lid C. de Lange en verloor van K. Graftdijk en P. Hoekstra, Alkmaar. De Amerikaan se meester vond 't geweldig, dat de Pion een cursus voor kinderen gaf,t waaraan 'n dertigtal jongens en meis jes deelnam. Toen was Bergen in ieder opzicht 't dorp met chess-appeal, zoals de heer Seewald 't noemde. En hij vertelde veel over alle volgende successen, meest in plaatsen in de omtrek. Een simultaan-séance in Hotel Nassau- Bergen leverde o. a. een remisepartij voor de Bergenaar C. Hoogvorst op. Toen begon een moeilijke tijd voor de Vereniging: immers veel leden hebben in voorjaar en zomer geen tijd, want dan zijn er weinig andere gedachten dan voor de talrijke zomergasten zor gen. Ook nu, nu men in „Spo'orzicht" vergadert; speelt men in Bergen in de zomer niet door. Maar de zomer bleef de Vereniging niet geheel ach ter de schermen; in 1939 deed ze mee aan 't bekende Bloemencorso en won een 2e prijs mét 'n met bloemen ver sierde auto, waarop een groot schaak bord met de 64 velden, bestaande uit rood-witte dahlia's. Gedurende de oorlog bezochten veel militairen de clubavonden. Het eerste lustrum viel helaas in zorgelijke tijden en ook 't gebrek aan verlichting deed veel schade. Wel werd in 't begin van de bezetting nog doorgespeeld, maar van uitwedstrijden was geen sprake meer. Wie de sterkste Pion-spelers zijn? W. Gootjes, die in Amsterdam in de Hoofdklasse 'n eerste prijs won; Jac. Dapper, die jarenlang tot de 2e spelers behoorde en last not least P. See wald zelf, die in 1946 in groep II in Utrecht de eerste prijs won. Zijn laatste succes was in 't Hoogoven- tournooi 1948, waar hij no. 1 werd in Tienkamp A. En de heer S. eindigde zijn inlichtingen met deze woorden: „In 'n wereld, waaraan 't geloof aan fair play tussen mensen en volkeren voor 'n illusie van wereldvreemde idealisten geldt, is 't zinvol het schaakspel te beoefenen". Wij wens ten hem en zijn mede-Pion-leden veel succes bij deze taak, de mensen door 't schone schaakspel dichter tot el kander te brengen en veel succes bij wedstrijden, waar dan de goede naam van ons Bergen ook op dat gebied hoog gehouden wordt. KERKDIENSTEN: Ned. Herv. Gemeente (Ruïnekerk). 29 Augustus, 10 u.: Ds. Kastein van Hoorn. Herv, Evangelisatie Maranatha in Rehoboth. 29 Aug.: 10.30 u.: Dienst, Gereform. Kerk. 29 Augustus, 9 en 10.30 u,: Ds. J. H. Telkamp, 4.30 u.: Dienst. Parochiekerk H. H. Petrus en Paulus. Op Zondag H.H. Missen, te 6, 7 en 9,15 (Hoogmis). Kindermis (uitsl. voor kinderen en jeugdgroepen) 8.15 uur. In de week H. Mis 7.45 uur en 8.30 uur. Lof op Zondag 7 uur en Donder dag 7,30 uur. Biechten: Zaterd. van 46 en 78,30 uur en elke morgen tijdens de H. H. Missen. Kerkje te Bergen aan Zee: 29 Augustus, 11 u.: Ds. J. J. Creutz- berg, Ned. Herv. Pred. te den Haag. Liturgische Dienst. Vertrek tram uit Bergen 10.27 u.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 5