WEDSTRIJD „ONZE TUINEN" Bioscoop „DE RUSTENDE J AQE R bergen (n.h.) De beste jaren I van ons leven FRAGMENT Begunstigt onze adverteerders! Het comité voor de wedstrijd „On ze tuinen" in Bergen maakt hieronder de uitslag bekend. Zij dankt allereerst allen die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, voor de zorgen aan hun tuin besteed. Het is het comité, bij nauwkeurige beoordeling gebleken, dat enkele van de deelnemers een juist inzicht op goede aanleg bezitten, zowel wat betreft de meest geschikte soort der beplantingen, alswel een goede combinatie van de kleuren der bloemgewassen. Ook was de aansluiting van tuin met weg en huis een punt van over weging bij de beoordeling hierbij. Bij vele tuinen werden daarbij tekortko mingen opgemerkt. Vooral de aanwe zigheid van onaesthetische hekken deed in vele gevallen afbreuk aan het geheel. Veelal is een eenvoudige haagbeplanting die juist zo karak teristiek voor ons dorp is het mooiste. De uitslag is als volgt: Grote tuinen: le prijs no. ll._ Zr. Rogge, Adema v. Scheltemaweg 6. Schilderij. 2e prijs no. 21. Mr. Marguering, Pr. Hendriklaan 14. Waterverftekening. 3e prijs no. 5. M. Boendermaker, Komlaan 14. Ets. 4e prijs no. 18. G. van Terwisga, Zuidlaan 29. Fruittest. 5e prijs no. 10. G. Blijenberg, Ade ma v. Scheltemaweg 3. Boek. 6e prijs no. 30. J. Smit, Ruïnelaan 14. Houtsnede. 7e prijs no. 17. Mevr. A. Nottel- man, Guurtjeslaan 6. Bloemenvaas. 8e prijs no. 16. Mevr. A. v. d. Horst, Breelaan 114. Bloempot. 9e prijs no. 29. J. v. d. Steen, Kruis weg 10. Fruitschaal. 10 prijs no. 34. J. de Lange, Studl. v. Surcklaan 2. Bloempot. Kleine tuinen: le prijs no. 32. R. Mammen, Verl. Geestweg. Boek. 2e prijs no. 23. W. Romijn, Spoor- laan. Houtsnede. Tuinen te Bergen aan Zee: le prijs no. 41. Mej. M. Protorius, Elzenlaan. Bon voor planten. Het comité wenst de deelnemers geluk met de behaalde resultaten en verzoekt hun de prijzen te willen af halen van het bureau V. V. V., Oude Prinsweg 25. Het comité voor de wedstrijd „Onze Tuinen". In naschrift op het door het comité gegeven verslag van de gehouden tuin- wedstrijd brengt het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer het Comité van harte dank voor de gegeven moeite aan déze zó geslaagde wed strijd. Alle inwoners worden opgewekt het volgende seizoen opnieuw aan een dergelijke zo mogelijk veel uitge breider wedstrijd deel te nemen. Buurtcommissies sluiten zich daartoe nu reeds bijeen. Het bestuur van de V. V. V. GEEN TIJD VOOR DE SPIEGEL. Wij schreven in de Vrouwenspiegel van Badbode 10: „De red. is zich be wust, dat hij belangrijke vrouwen in Bergen vergeten heeft. Bij zovelen is dat immers zeer goed mogelijk. Laten zij, die vergeten zijn, dan bedenken, dat hij haar bizonder eert, want het zijn vaak de grootsten en besten, die zich niet voor het spiegelglas ver tonen". Hij heeft toen dus „bizonder ge- eerd" de drie belangrijke (mee van de belangrijkste) vrouwen in Bergen, die hij werkelijk vergeten had: onze ■trouwe wijkverpleegsters en Mej. Schaap. Deze drie hebben ook ei genlijk nooit tijd, om voor het spie gelglas te verschijnen. Maar laten wij ze nu dan nog even in het volle licht zetten, even maar. Dit ogenblik is echter voldoende, om in gedachten haar een kroon op het hoofd te zetten uit dankbaarheid voor haar opoffering, haar wegcijfe ren van eigen ik, haar werk van ware Christelijke naastenliefde, in ons dorp verricht. U, nobel drietal, onze eerbiedige hulde namens de gehele bevolking van Bergen! Wegens ENORM SUCCES I GEPROLONGEERD I (Toegang 18 jaar) N.V. Nederland-film AVONDVOORSTELL. Vrijdag - Zaterdag Zondag - Maandag - Dinsdag-Woensdag avond te 8 uur MIDDAGVOORSTELLINGEN Zaterdag-, Zondag- en Dinsdagmiddag te 2.30 uur Plaatsbespreking op de dag der voorstelling 's morgens van 11-12 uur en tijdens de middag- I voorstellingen van 2-3 uur ASTRA. De hr. Straathof, bedrijfsleider van Bioscoop De Rus maakte de redactie er op attent, dat Astra" niet in Badbode 10, het Vrouwennummer, thuis hoorde, omdat deze filmster een „manlijke" is. Later was Uw redac teur in de gelegenheid met de echte Astra op het terras van De Rus eén biertje te drinken. Eerst was de con versatie over de film van de week allerprettigst, maar daarna werden de gemoederen wat verhit, want beide heren waren het beslist oneens: De een (Astra) zwoer bij Dana Andrews, de ander bij Harold Russell. Interes sant voor hen, wat het oordeel van het publiek zal zijn, dat deze week beide spelers nog zien kan. Want de film „De beste jaren van ons leven" is natuurlijk geprolongeerd! Met toestemming van de auteur van het boek „Üe Bruinvissen" (uitg. Erven Loosjes, Haarlem) publiceren wij het volgende fragment, dat o. i. gezellige af leiding verschaft aan onze zo mergasten in bos, duin en aan het strand. Bergen aan Zee be zit (helaas) geen vuurtoren. Het boek speelt op Vlieland en geeft het vacantierelaas van een stel gezonde jongens, bij genaamd Toffie, Perk, Potter en Belletje.' Het geronk werd geweldig in razende vaart kwam het toestel, een watervliegtuig, regelrecht op de vuurtoren af. De jongens schrok ken „Hij gaat 'r tegen aan!" Potter hield van schrik even zijn han den in de hoogte met een keurige zwenking vloog het voorbij, om in een grote cirkel om de toren heen te draaien. De Koning (de torenwach ter) verscheen op het balcon en hees een vlaggetje aan de touwen, die langs de toren gespannen waren. Schut (de boswachter) onderwees: ,,'t Sein, dat we 'm in de smiezen hebben!" Dadelijk werd er op het vliegtuig een stok recht overeind gezet en werden daaraan vlaggetjes gehesen. Schut had nu druk werk, om vlagge tjes aan te geven en andere weer van de Koning in ontvangst te nemen en na elk vlaggesein van af de vuurto ren werd een antwoord van het vliegtuig gegeven. Het was een leuk gezicht, zoals de grijze vogel om de toren cirkelde. „Je kunt de waarne mer goed zien!" wees Potter. „Ja, en daar de vlieger zelf, duidelijk!" zag Toffie, „kijk, hij draait z'n hoofd naar ons toe." Het seinen hield op. Schut ver klaarde: „We hebben nou 'n ogenblik rust, zie je? Maar weet je, wat ze 't laatst seinden: Nee?" Nou, wie of die apen zijn, die wij bij ons heb ben!" Door de verrekijker volgden ze nu de vliegmachine, die rondom de Brandaris op Terschelling hetzelfde HIJ IS GOED. Het gebeurde in het Dorpshuis, dat een belangstellende juffrouw aan de toonkunstenaar Albert Sluyter vroeg: „Meneer, een C-trompet wordt die in In bootje op zee gebruikt?" spel begon als om de Vlielandse vuurtoren. Opeens waarschuwde Pot ter, die juist door de kijker gluurde: „Daar komt ie geloof ik weer!" Met een verscheen de Koning weer voor de ballustrade, klaar om de seinvlag- getjes van Schut aan te nemen, ,,'t Gaat gesmeerd", vond hij en Schut knikte ja. De jongens hadden opeens geweldige eerbied voor de vuurto renwachter, die zo knap was, dat hij door middel van die verschillende ge kleurde vlaggetjes hele verhalen kon houden. Hij lachte om hun bewonde ren blikken. „Zeg, jongens...!" Zijn stem klonk fluisterend. „Willen jullie eens 'n reuze dag hebben?" Vier ge zichten keken verlangend: Wie zou dat niet willen? „Als je na je va- cantie weer thuis komt, heb je iets meegemaakt, wat geen enkele van je schoolmakkers ooit beleefd heeft. We hebben laatst ook 'n paar jongens hier gehad nog wel jonger dan jullie en die deden 't ook, is 't niet, Schut?" Schut knikte: ,,'t Is zoals je zegt!" en stak een verse pruim achter zijn kiezen en kauwde vervaarlijk. „Maar je moet 'n beetje handig zijn! Zijn jullie dat?" Potter deed een stap naar voren, vuurrood van verwachting: „Nou, en öf!" en de vrinden knikten en voel den zich op dat ogenblik minstens even handig. „Weet je wat?" ver volgde de Koning, „dan sein ik, dat de vlieger 'n touwladder uitgooit, dan vliegt ie langzaam over 'n duin top daar gaan jullie dan natuurlijk op staan, om de beurt je pakt ste vig de touwladder beet nou, en dan is het 'n klein kunstje om je vast te houden dat weet je zelf, aan zo'n touwladder kan 't kleinste kind zich vasthouden! De machine vliegt dan laag en als je er genoeg van hebt, laat je ie boven 'n ander duin weer vallen. In 't zand bezeer je je nooit. Nou? Doen?" Potter keek Perk aan, Perk Pot ter, en Toffie, en over en weer, alle vier, de een de ander. Tóen wist Potter het vast: „Ik wil wel!" en drukte geweldig op dat woordje ik. „Ik ook", kwam Toffie en Belletje en Perk lachtten alleen maar. „Afge sproken dan!" vond de Koning en hij commandeerde: „Schut, geef de vlaggetjes, je weet, welke!" en dade lijk kreeg hij ze toegestopt. Het vlieg tuig had al een paar keer om de to ren gecirkeld en vergeefs met zijn seinen om antwoord gevraagd. „Als de bliksem naar beneden jullie, naar dat duin!" wees de Koning, terwijl hij druk bezig was, een geel met groen vlaggetje vast te maken. De Bruinvissen doken als het ware naar beneden, de wenteltrap af. Perk werd er draaierig van en kon amper de anderen bijhouden. Maar buiten holde hij weer even hard mee, het duin af, dwars door de lage duin doorns die de knieën schramden en gemeen pijn deden, het tegenoverlig gende duin op. Hijgend kwamen ze boven. Belletje stroopte met een pijn lijk gezicht zijn ene kous af en drukte met een „salamanders, da's 'n kok-, kerd!" een doorn uit zijn kuit. Maar, ze waren boven en keken vol span ning naar de vuurtoren en van de to ren weer naar het vliegtuig. De seinvlaggetjes wisselden elkaar in bonte kleuren af de vlieger cir kelde rond en de machine schitterde op een ogenblik als het zuiverste zil ver, toen ze in een bocht schuin voor de zon kwam. De jongens stonden sprakeloos met een sierlijke bocht draaide de zilveren vogel, zweefde in glijvlucht, de motor afgezet, langs de toren even hadden zij nog tijd om af te spreken: „Potter eerst!" „Ja, best!" toen kwam ze pal op hen af. Potter bleef staan, de drie anderen gingen een paar stappen naar bene den en lieten zich tegen de duinhel ling neervallen. Nu zou het gebeuren dadelijk zou de touwladder uitgegooid wor den Potter zette zich schrap Er gebeurdeniets. De vlieg machine zwenkte dicht over hun hoofden heen. Alleen zagen ze in de gauwigheid, dat de waarnemer wuif de en de piloot zelf zijn hand opstak. In razende vlucht schoot de vogel weg, om langs zee de thuisreis naar Texel te maken. De Bruinvissen keerden zich nog één keer om naar de toren. Potter stak zijn vuist op. En stil klommen ze duin op, duin af naar hun tent, waar ze, echt uit hun humeur boterham men gingen eten. Pas 's middags, toen ze een grote strandwandeling maak ten, kregen ze hun goede zin terug Bergensche Kunsthandel, Fa. P. HOPMAN Expositie Jaap Sax De mooiste wandelingen I. NAAR DE „BOKKENWEID- JES". Eerst naar Ruïnelaan Bree laan Duinvermaak Water- leidingsweg tot Bergerpaadje Nokweg naar de Nok, dan terug tot Bergerpaadje, doch nu in W. richting via Waterleidingweg naar Blijdesteinweg. Volg die tot Lovinklaan en zoek dan langs de enkele tuinen de mooie open grasvelden, waar men heerlijk kan spelen. Via de grensweg kan men dan weer terug naar de waterleiding. II. Vanaf de. Nok kan men ook via Waterleidingweg Staring- weg Randweg Verl. Rand weg Klimweg langs de Bos wachterswoning. Men komt dan in het centrum van Schoorl en kan langs de mooie duinkant terug. III. DORPSWANDELING: Ruïne Ruïnelaan Studler v. Surcklaan Meerwijklaan Lijtweg Meerweg terug tot Sluislaan bij 't eerste brug getje t.o. asphaltweg (met op de hoek 't huis van de Burgemees ter) rechtsaf naar 't Oude Hof Volkshogeschool); dan weer te rug naar Sluislaan via boer derij 't Sluisje naar de Voert Wiertdijkje Vincent v. Gogh- weg Buerweg terug tot aan de poort van villa „de Mospan" door 't lage hout een leuk bos paadje, dat op, de Eeuwigelaan uitkomt. Dan kan men terug via Hoflaan öf bij voldoende tijd dóór -via Jan Willemlaan naar de hoge bomen, vroegere reiger kolonie, links af via Duinver maak even voor 't speelduin om hoog op zoek naar de „drie banken". Langs de witte paaltjes en stenen kan men dan weer links aanhouden, terug komen via het duin en wat bospaden naar de Sparrenlaan Kerke- laan Berkenlaan achter de Ruïne om huis toe. IV. DAGWANDELING (met kaart van „de Verbrande Pan"): Ruïne Hoflaan Eeuwige laan Mosselenbuurt Voert 't Woud Hereweg tot Café Zwaan, vlak naast dé speeltuin loopt een verharde weg dwars door de duinen naar Bergen aan Zee (deze tocht is ook gemakke lijk b.v, op één middag per fiets te doen). V. DUINWANDELING: Ruïne Hoflaan Sparren laan Duinvermaak (a. d. Bree laan; daar kaarten halen voor Waterleidingterrein), dan naar 't Speelduin, links ervan opklim men. Dan langs pompstation en de kanalen naar Uilenvangers- weg, die men volgen kan tot aan de tramhalte Fransman, Langs de trambaan terug, FIETSTOCHTJE: Alkmaar (richting Koedijk) aan overkant van kanaal naar „Zes Wielen St. Pancras, daar vragen naar Daalmeerpad een echt gezellig paadje door de koolvel den met hoge houten bruggetjes. In Koedijk rechtsom naar Schoorldam, over de brug via Laanweg naar Schoorl. Langs duinkant terug.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 6