DE HEERLIJKHEID BERGEN WOORD EN BEELD Bezoekï de Bergensche Pottenbakkerij Hand-, Draai en Schilderwerk Oosterwegr 22. Fam. Kroon, A'dam Oosterweg 24. Fam. Mellenberg, A'dam Oudburgerweg: 1 Fam. la Roy, A'dam Oudburgerweg 10. Fam. Arum, A'dam Oudburgerweg 14 Fam. Beylevelt, A'dam Filisttfn, Oudburgerweg 18. Fam. Zammers, A'dam en Fam. Denijs, A'dam Poort van Kleef, O. Bergerweg 1. Fam. Gerritsen, Maartensdijk O. Bergerweg 12. Fam. Lobrink, Enkhuizen Laetare, O. Bergerweg 58. Fam. Lus, A'dam Fam. Sluijter, A'dam O. Bergerweg 60. Fam. v. d. Linden, Eindhoven O. Bergerweg 61. Fam. v. d. Giesen, R'dam Sunny Home, O. Bergerweg 88. Fam. Prinsen, A'dam Oude Prinsweg: 5. Fam. Tellinga, Schagen Pr. Hendriklaan 10. Fam. Vleeschhouwer, R'dam Pr. Hendriklaan 11. Fam. v. d. Eisen, Hilversum Huize Miek, Pr. Hendriklaan 14. Fam. Hölscher, A'dam Christina, Prinsesselaan 1. Fam. Schippefelt, A'dam Prinsesselaan 2. Fam. Aten, Wormerveer Irene, Prinsesselaan 5. Fam. Moorman, A'dam Prinsesselaan 12 Fam. Groeneveld, Hillegersberg Prinsesselaan 14. Fam. Warner, Utrecht Prinsesselaan 24 Fam. Ie Brun, A'dam De Meidoorn, Prinsesselaan 36. Fam. Grondsma, Leeuwarden Nelly, Prinsesselaan 40. Fam. Braam, A'dam Constantia, Prinsesselaan 42. Fam. Wortelboer, A'dam Prinsesselaan 52. Fam. Conün, A'dam v. Reenenpark 1. Fam. Wennink, Heerlen Van Reenenpark 3 Fam. Schneiders, Hoorn Ben-Ali, v. Reenenpark 9. Fam. v. Zwet, R'dam v. Reenenpark 15. Fam. Boom, K. a. d. Zaan, Willy, v. Reenenpark 17. Fam. Bus v. Splunter, v. Reenenpark 27. Fam. v. Bruggen, Enschede Rondelaan. Fam. Ris, A'dam de Wingerd, Ruïnelaan 14. Fam. Fikke, A'dam Ruïnelaan 16. Fam. Boers, A'dam Flower Garden, Ruïnelaan 17. Fam. Scholtz, Laren Cornelia, Ruïnelaan 27. Fam. v. d. Heyden, Ruinelaan 31 Fam. Fieseler, Haarlem Russenplein 1. Fam. Knijn, A'dam Lucina, Russenplein 2. Fam. Hemminga, Heemstede Russenweg 4. Fam. Dermer, Groningen Russenweg 8. Fam. Sanders, A'dam Russenweg 10. Fam. Buchs, Zaandam Russenweg 12. Pers. Alg. Fr. Levensverz., Leeuwarden Russenweg 17. Fam. Kranenburg, A'dam Flora, Russenweg 18. Fam. Glazener, A'dam Russenweg 24. Fam. Feitsma, A'dam Sehapenlaan 3. Fam. de Wit, Groningen Sehapenlaan 17. Fam. Verschoor, R'dam St. Adelbertuslaan 9. Fam. Koetsier, Wijdenes Op 't Heuveltje, Adelbertuslaan 12. Fam. de Bruyn, O.ldenzaal St. Antoniusstraat 5. Fam. Hartog, A'dam St. Anthoniusstraat 10 Fam. Houweling, A'dam St. Anthoniusstraat 15 Fam. Claasen, A'dam St. Antoniusstraat 17. Fam. Stephen, A'dam St. Antoniusstraat 19. Fam. Walter, Arnhem St. Antoniusstraat 22. Fam. Koperdraat, A'dam St. Antoniusstraat 26. Fam. Werkema, Sappemeer St Anthoniusstraat 26 Fam. Henkes, A'dam St. Antoniusstraat 27. Fam. Wittenburg, A'dam St. Antoniusstraat 29. Fam. Distelbrink, A'dam St. Antoniusstraat 36. Fam. v. Eunen, A'dam Boswijck, St. Antoniusstr. 38. Fam. Belmer, A'dam St. Antoniusstraat 39. Fam. v. d. Ploeg, Haarlem St. Antoniusstraat 41. Fam. Hopman, den Bosch St. Antoniusstraat 47. Fam. Breeuwel, A'dam St. Antoniusstraat 56. Fam. v. d. Wal, A'dam Westdorp, Sluislaan 17. Fam. Messer, A'dam Spoorlaan 4. Fam. Zilverberg, A'dam Stationsstraat 8. Fam. Gijskes, Utrecht Stroomerlaan 1. Fam. Röllich, A'dam Fam. Magnus, A'dam Willy, Stroomerlaan 2. Fam. Jonker, A'dam Stroomerlaan 9. Fam. v. d. Sande, R'dam Stroomerlaan 12. Fam. v. Breugel, R'dam Stroomerlaan 15. Fam. Helsloot, Stroomerlaan 23. Fam. Dammuller, A'dam St. v. Surcklaan 4. Fam. Gerrits, den Bosch Jodamar, St. v. Surcklaan 6. Fam. Munters, A'dam de Larix, St. v. Surcklaan 9. Fam. v. Merris, A'dam de Bark, St. v. Surcklaan 15. Fam. Govers, Zwolle St. v. Surcklaan 21. Fam. Becker, A'dam Tuindorpweg 3. Fam. Hidma, Eindhoven Turfweg 4. Fam. Warner, Utrecht Verl. Geestweg 20. Fam. Sluiter, A'dam Verl. Geestweg 31. Fam. Boosman, Groningen Verl. Geestweg 37. Fam. Pekelharing, A'dam Verl. Geestweg 39. Fam. Smidt, A'dam Verl. Geestweg 41. Fam. Post, Verl. Geestweg 50. Fam. de Boer en Fam. Holser, A'dam Voert 20. Fam. Niemeyer, Paterswolde VUverlaan 10. Fam. Visser, Leeuwarden Waldeck Pyrmontlaan 2 Fam. Lampe, Sneek Wilhelminalaan 1. Fam. v. Leeuwen, A'dam Wilhelminalaan 3. Fam. Knopper, Den Haag De Sloep, Wilhelminalaan 4. Fam. de Vries, Sneek ZakendUk 21. Fam. de Ree, R'dam Klein Poelenburg, Zuidlaan 3. Fam. v. d. Velde, Hoogeveen Zuidlaan 7. Fam. Groenhuis, Groningen Bloemhof, Zuidlaan 20. Fam. Oostindie, A'dam 't Morgenrood, Zuidlaan 21. Fam. Cijfers, den Bosch Zuidlaan 23. Fam. Deurloo, A'dam v. Zantenhof, Zuidlaan 27. Fam. Kakes, Zaandam Zuidlaan 32. Fam. de Vriend, A'dam Gentiana, Zuidlaan 39. Fam. BÖkenkamp, A'dam Zuidlaan 41 Fam. Franck, den Haag Zuidlaan 42. Fam. v. d. Panse, R'dam GEMEUBILEERD TE BERGEN AAN ZEE. De Spoor klok, Julianalaan 16-18. Fam. Brummelkamp, A'dam Fam. de Bont, A'dam Jac. Kalffweg 18. Fam. Kamphuizen Jurgens, Velp Verschenen IN door M. van Reenen Völter Tweede uitgebreide druk (Prijs f2.90) Uitgave: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Alkmaar Hoogwater te Bergen a. Zee AUG./SEPT. 1948 Datum HOOG WATER v.m. n.m. 28 9,02 9,32 29 10,12 10,51 30 11,38 0,10 31 0,19 1,05 1 1,38 2,15 2 2,37 3,09 3 3,26 3,55 FRAAIE TENTOONSTELLING IN HET HUIS MET DE PILAREN. In het Huis met de Pilaren wisselen de exposities der schilders elkaar snel af. Thans kan men er bewonderen Charley Toorop, Jan van Herwijnen, Dirk Vis en D. Filarski. Van Charley Toorop is er slechts één doekje, een bloemstuk, dat op zichzelf weinig representatief is voor haar kunstenaarschap. Het is echter een fraai werkje, dat het hier ook goed doet. Jan van Herwijnen zond drie doe ken in. Opnieuw blijkt dat deze schil- der een raskunstenaar is. Hij is een natuurtalent, indien men daaronder verstaat iemand die zelfs zonder cul tivering van zijn aanleg, toch in alles blijk geeft een talent te zijn. Waarmee niet gezegd is dat Jan van Herwijnen zijn aanleg niet heeft gecultiveerd! Uit het tentoongestelde werk dringt zijn talent zich vanzelf op, en of men nu realist is of meer abstracte neigingen vertoont, men zal altijd bewondering koesteren voor deze macht over het penseel. Daarbij kenmerkt zijn kunst zich ook door ontwikkeling; er is een opgaande lijn. Hier is een scherpe tegenstelling met Filarski. Jan van Herwijnen, die het volgende jaar 60 wordt, heeft niet aan kracht ingeboet, integendeel, en dat lijkt mij slechts te verklaren uit het feit dat hij inder daad schilder is in de volle en schoonste betekenis van het woord. Filarski's werk is een teleurstelling voor me. Deze inzending blijft bene den de maat en ook beneden de naam die Filarski zich heeft verworven in zijn Bergense tijd. Het spijt me dat te moeten opmerken, te meer daar ik niet kan aannemen dat de schilder toevallig wat minder geslaagde wer ken heeft ingezonden. Van Dirk Vis zijn er tekeningen, aan de wand portretten, in de „vi trines" illustratieve voorstellingén. Deze schilder is de tegenpool van Van Herwijnen. Is deze laatste geheel gegrepen door de materie van zijn verf, een „bezetenheid" die het wezen van een schilder kenschetst, Dirk Vis zoekt de verbeelding van zijn object zoveel mogelijk buiten de materie. Niet de weergeving van het concrete is zijn streven, maar van hetgeen ach ter het concrete schuil gaat. Zijn por tretten zijn „vergeestelijkt". Anders dan voor de meer rationeel denken den, is voor Dirk Vis het psychische de essentie van het bestaan. Ook de materie is voor hem geest. Beschouwt men van dit standpunt uit zijn portret ten, dan heeft men niets dan bewon dering voor de wijze waarop hij er inderdaad in geslaagd is het wezen der geportretteerden weer te geven, het verborgene dat een gelaat vormt. Een verborgene overigens dat in meer dan één portret eerder beklemt dan bevrijdt. v. d. W. BADBODE VERKRIJGBAAR te Bergen-Binnen in: Eerste Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; Boekhandel P. de Haan, Stationsstr.; Boekhandel G. Schoelink, Oldenburglaan; Bureau van V. V. V„ naast Postkant.; Bergense Kunsthandel P. Hopman, Kerkstraat 3; de zaak van J. M. Thomas, St. Antoniusstraat 13; Kunsthandel J. Ruyter, Hoflaan 2. de krantenkiosk Stationsplein. Te Bergen aan Zee: in de zaak van J. Passer MOLENSTRAAT 8 b ONS BADFEUILLETON ADAM IN BALLINGSCHAP (Vrij naar de liefdesroman van Nicöla Santos). Niet voor kinderen. (Inhoud vorige hoofdstuk: Ad, die na 'n scène met zijn meisje Marian in ballingschap gegaan was naar een eiland, hield daar vier schipbreukelingen, Eva, Jo, Mimi en Carla, gevangen, na 'n uitlating van Eva, dat Marian met 'n zekere Marcel verloofd was. Allen deden een poging, zijn hart te vermurwen. Pas Carla gelukte het. Zij mochten weggaan en ook aan zijn bal lingschap zou 'n einde komen. Dan doet Marcel in een Pan- dertje een noodlanding op het eiland en Ad beslui, hem te beletten weg te gaan). XII. Het gesprek vlotte niet. Het stuitte af op Ad, die telkens omkeek. Marcel keek langs Ad heen en zag iemand aankomen. Die iemand kwam lang zaam naderby, 'n schoonheid. „Dag, ik heet Eva!" Marcel lachte hardop; „Zal .wel - ha ha - Adam en Eva! dat hebben jullie kostelijk bedacht. Ik heet Marcel!" Marcel, dè Mar cel?" vroeg Eva. Ja, knikte Ad. Toen zag zij de naam van 't Pandertje; De Piraat. Had zij niet eens over een piraat gesproken? Later, toen Eva bij 't bewonderen van het elegante vliegtuigje Marcel toegebeten had: „Jij bent met Marian verloofd!" wan delden ze beiden, gearmd, over het strand naar de hut. Ad bleef achter. Als een lenige kat sprong Ad op „De Piraat" al. Hij greep een reparatietas en draaide schroeven uit het stuur rad. Dan nam hij de schroeven met de tas op, wikkelde alles in zijn fla nellen broek en zwom met 't pakje boven z'n hoofd langs het eiland naar de plek, waar zijn kano lag. Later keerde hij terug hij de anderen, fus- tig, voldaan, leek wel. Eva vermoedde 'n tegenzet. Dit zou echt Adam zijn. 's Avonds wist ze het. Zij was 't, die tegen haar vriendinnen zei: „Ad had ons vrij zullen laten, maar nu laat' hij ons niet meer gaan! „Er^ klonk triomf in haar stem.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 9