Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Twee-en-dertigste jaargang No. 13 Abonnamentspriis2."25voor?e£0neL v.v.v. Zaterdag 4 September 1948 LICHTBOEI (13): Voor de vertrekkende gasten en hun gastheren: Uit het oog, maar niet uit het hart! Bij het einde van het seizoen- U/IND WEEKBLAD Losse nummers 25 cent 0 1 Redacteur: R. J. VALKHOFF, van der Meystraat14, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Geachte Redactie, met een lofrede op het weer kan ik dit jaar onmoge lijk beginnen; Blijkbaar moest het evenwicht zich na de zeldzame zomer van 1947 herstellen en de V. V. V., die helaas geen zeggenschap over de zon heeft, kan niet anders doen dan constateren, dat 1948 uit een oog punt van klimaat een tegenvaller is geweest. Gelukkig trof het dat juist in de laatste dagen van Juli één week lang werkelijk zomerweer heerste, zodat de Verlichtingsavond op 28 Juli, het traditionele hoogtepunt van het sei zoen, in alle opzichten slaagde. Er is door velen aan de voorbereiding van die verlichting druk gewerkt; en zij zagen hun moeite beloond door de bewondering van de talloze bezoe kers. Het bezoek aan het Openluchthea- ter leed onder het koude weer. Jam mer, want wat hier door de Bergense Spelers, geboden werd, was een tal rijker publiek waard geweest. En de wegblijvers hadden ongelijk; geen re gen kwam de uitvoeringen verstoren alleen de openingsavond moesten we een week verschuiven en ve len weten ook nog niet dat het Thea ter in een beschutte duinkom ligt, waar men van de wind weinig hinder ondervindt. Bergen aan Zee beleefde zijn hoog tijdag op 13 Juli, toen het nieuwe, herstelde wegenplan geopend werd. Ook het strand heeft een schoon maakbeurt gekregen; betonpuin en andere ongerechtigheden werden uit de weg geruimd, en de natuur heeft een handje meegeholpen door de veenbank, die voor het dorp lag, met een dikke laag zand te overstuiven. Dit alles zal er wel toe bijgedragen hebben dat het bezoek aan zee, ge zien het weer, tenslotte toch nog niet O, die jolige wind door het wuivende land, Die plagende, vleiende, zoenende wind, Die vrijt met de boomen, de bloemen, het zand, Al wild maakt van liefde en allen bemint; Die stoeit met de wolken in 't zingende blauw, De golven doet schuimen zijn mond tegemoet, Die ieder beloften doet, niemand is trouw, Aan elk iets ontneemt en het niemand vergoedt. Die trouwelooze vrijer heeft, toen heel natuur Als dpi van verliefdheid hem joelend ojinstopf,. Gezoend op mijn oogên, mijn wangen, mijn mond, Tot mijn hart met hem mee door de wijdheden vloog. Annie Salomons, uit „Verzen" (Uitgt. W. B.) onbevredigend is geweest. „Bello" had het druk. Wie het gelukkig min der druk had, was de hulppost van het Rode Kruis op de Zondagen. Maar het werk van deze post is er niet minder nuttig om en wij zijn de vrijwillige helpers dankbaar voor hun werk. Nog heel veel valt er in Bergen aan Zee te doen; de V. V. V. heeft een- heel verlanglijstje en ik vermoed, dat de Baddirectie ook wel zo'n lijstje zal hebben. Wij zijn dankbaar voor wat bereikt word, maar niet voldaan. Een ander punt waarop wij hele maal niet voldaan zijn is de „vacan- tiespreiding". Het vorig jaar namen een groot aantal bezoekers hun va- cantie in Juni. Dit jaar liep alles te zamen in de laatste week van Juli en de eerste twee weken van Augustus met als gevolg dat wij honderden aanvragen met de mededeling „alles bezet" hebben moeten afwijzen, ter wijl in het voorseizoen ruimte te over was. Dat dit èn voor de gasten èn voor de verhuurders teleurstellend is, behoef ik niet te zeggen. Wanneer iedereen, die enigszins vrij is in het kiezen van zijn vacantie, zo vroeg mogelijk in het seizoen komt, zou al veel bereikt zijn. Daarnaast ligt hier een taak voor degenen, die de be slissing hebben over bedrijfs- en schoolvacanties. Tenslotte enkele cijfers! Tot en met 22 Augustus waren reeds 21132 lo geergasten geteld, dat is bijna 1000 meer dan in het drukste jaar voor de oorlog, maar ongetwijfeld minder dan in 1947, over welk jaar we geen vol ledige statistieken hebben. In de eerste week van Augustus logeerden in Bergen ruim 4000 zomer gasten tegelijk, ongeveer hetzelfde getal als in 1947. Daarentegen is het door de V. V. V. verstrekte aantal inlichtingen hoger dan vorig jaar; tot dusver 4537 tegen 4267 in het gehele jaar 1947. De vreemdeling weet dus de weg naar het V. V. V. bureau wel te vinden. En de vragen die worden gesteld zijn niet altijd even eenvoudig (zoals: „weet U waar ik ergens piano kan studeren?") Niet minder dan 580 huizen, hotels, pensions en instellingen hebben zo mergasten geherbergd. Vorig jaar tel den wij er „slechts" 512. Buitenlanders waren er méér dan in 1947 (het juiste cijfer hebben we op dit ogenblik nog niet). Naast Belgen ei> Engelsen, die vorig jaar het gtoot- ste deel van de buitenlandse gasten vormden, hadden wij dit jaar vrij veel Zwitsers. Scandinavië gaat een steeds belangrijker deel van het bui tenlandse bezoek leveren; in de loop van deze maand bracht het stopzet ten van de Duitse doorreisvisa een stagnatie, die naar wij hopen van tij delijke aard is. Tenslotte hebben wij de laatste weken een Spaanse, een Italiaanse en een Turkse auto door ons dorp zien rijden, wel een bewijs, dat de aantrekkingskracht van Ber gen tot ver buiten onze grenzen reikt. Moge 1949 dat opnieuw bevestigen! Mr. F. Zeiler, secretaris V. V. V. 31 Aug. 1948. Notities van een gast AFSCHEID VAN DE VACANTIE 1948. De tijd is weer gekomen voor het afscheid van de vacantie en van Ber gen. Met mij gaan duizenden anderen terug naar hun woonplaatsen, naar de eigen vertrouwde omgeving, waar de plicht roept, doch waar ook ieder op zijn manier ontspanning vindt. Nog eenmaal heb ik een wandeling gemaakt door het heerlijke Berger- bos, waar reeds zwakke herfsttinten doorbreken, voorboden van ontluis tering en afsterving, die na iedere groei- en bloeiperiode onverbiddelijk volgen. Ook begaf ik mij nog eens naar de zee, die steeds dezelfde maar toch al tijd weer anders is, soms kalm en ef fen, dan wild met schuimkoppen op de machtige golven ieder menselijk wezen, dat zich in zijn nabijheid op houdt, een gevoel van nietigheid bij brengend. Onwillekeurig maak ik een verge lijking met het prachtige weer, dat wij vorig jaar in de vacantie hadden. Toen niets dan opgewekte vacantie- verhalen en optimistische geluiden van zakenmensen. Dit jaar niets dan mopperende vacantiegangers en kla gende seizoenexploitanten. „Gelukkig nog maar een paar da gen", hoorde ik in het laatst van Au gustus pieerdere hotel- en pension- houders zeggen. 'Zij hadden gelijk. Voor deze mensen is het seizoen dub bel zwaar geweest. Voor hen bete kent ons afscheid een verlossing. On danks de uiterste inspanning, de grootste moeite die zij zich hebben getroost het ons naar de zin te ma ken, is dat niet gelukt, kon dat niet gelukken, omdat de natuur zich nu eenmaal niet door mensenhanden, noch door mensenverstand laat rege len. Ook voor ons, vacantiegangers, be tekent dit afscheid éen verlossing. Iedere dag opnieuw voelden wij ons aan deze vacantie bekocht. Als echte materialisten hebben wij uitgerekend hoeveel er aan ons op de pension- prijs verdiend werd, getracht zoveel mogelijk van de prijs eruit te eten, iets waar wij vorige zomer niet aan dachten, omdat we er eenvoudig geen tijd voor hadden. Licht, te licht waren wij geneigd van ontevredenheid ge tuigende opmerkingen te maken. Toch hebben wij allen de gelegen heid gehad ook van deze vacantie nog iets te maken. Hebben wij wel alle kansen benut? Hebben wij niet te veel gedacht, dat zonder het mooie weer, zoals we dat verleden jaar hadden, een prettige vacantie onmo gelijk is? Het leven in de vacantie is gelijk het dagelijks leven. Het gaat er slechts om, wat wijzelf bij voorspoed en tegenslag ervan weten te maken. Tegenslagen eisen weerstand en de overwinning ervan kost moeite, veel moeite dikwijls. Laten wij daarom de tijden van voorspoed dubbel waar deren. Jan van Duinen. ZOMERZEGELS. De verkoop van de Zomerzpgels is ten einde. Dank zij de waarlijk enthousiaste medewerking van verschillende da mes en de altijd zo welwillende hulp vaardigheid van onze postdirecteur, is de verkoop vlot verlopen. Er is verkocht voor 1188,42. Dank aan allen voor de geboden hulp. Moge de opbrengst van de zegels weer medewerken om leed te ver zachten.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1