4537 inlichHngen werden fussen 1 Januari Wordt lid! LEGENDE DE VULPEN Bioscoop „DE RUSTENDE Paviljoen „Trianon" VOOR UW LUNCH EN DINER en 29 Augusfus 1948 door de V.V.V. verstrekt". BERGENAARS De V.V.V. helpt Uw gasten. HELPT GIJ DE V.V.V. Informatiebureau Oude Prinsweg 25 Secretariaat: Nachtegalen laantje 17 Hoe het vergeetmijnietje aan zijn naam kwam. Tussen de drie bloempjes van de waterkant, het moerasvergeetmijniet- je en de beide Veronica's, de beek- punge en de waterereprijs blies de wind. Als lichte kleurige voorwerpjes wapperden ze aan hun dunne stengel, schudden hun tere kopjes al maar heen en weer en deinden mee op de cadans van de wind, die ook het riet wuivend zijn lied deed zingen. De Veronica's zijn misschien een ietsje minder bekend, doch het lichtblauwe bloempje met het gele hartje door vijf schubjes beschermd tegen het hemelwater, n.l. het vergeetmijnietje geniet een grote vermaardheid. En onwillekeurig zal men zich afvragen: hoe kan het, dat zo'n klein en nietig bloempje, dat schier verscholen tus sen zijn grote collega's langs de sloot kant bloeit, zo'n grote naam in de geschiedenis van de mensen heeft ge maakt? Rondom dat kleine blauwe bloempje zijn tal van aardige legenden, en dit is de oorzaak, dat het vergeetmij nietje nooit weer in de annalen van het mensengeslacht vergeten zal worden. Een oude overlevering ver telt, hoe vader Adam, toen hij rond ging in het paradijs om alle bloemen een naam te geven, er een, een heel klein, pietepeuterig bloempje juist door zijn kleinheid had vergeten. Aan het einde Ivan zijn taak doorliep hij nog eens zijn lusthof, terwijl hij iedere bloem bij haar gegeven naam riep. Als zij die hoorden, bogen ze alle diep en schudden hun veelkleu rige pruiken. En vader Adam ging dan verder, roepende de volgende naam, tot er opeens een zacht stem metje klonk: „En vader Adam, hoe moet ik heten?" Zeer verwonderd keek de patriarch naar het vergeten plantje. „Gij", zei hij, „zult, opdat ik je steeds zal gedenken, de naam „Vergeetmijniet" dragen!" De Perzische legende van een en gel, die huilend voor de gesloten hemelpoort zat, omdat hij een doch ter van de aarde lief gekregen had en juist daardoor zijn plaats in het hemelse koor had verloren, is aan doenlijker. Zijn geliefde of wel het meisje, dat hij zo zeer minde, had hij voor het eerst gezien aan de kant van een stroompje, terwijl ze bezig was, vergeetmijnietjes in haar lokkende blondgele haar te steken. Hij was tot straf zolang uit de hemel verbannen, Gelezen op een kalenderblaadje „HET LEVEN IS NIET ZO KORT, OF ER IS NOG ALTOOS TIJD OM ANDEREN TE HELPEN". Hieraan dacht de bedrijfsleider van bioscoop De Rus, die zijn werk in Bergen heeft, die echter voorbij Eg- mond a. d. Hoef woont en die graag trouwen wil en in Bergen wonen. Nu kan dit laatste, want een familie biedt hem samenwoning aan. Maar de toestemming van de Woningcom missie? Daarvan hangt alles af. Be grijpelijk, dat genoemde bedrijfslei der bovenstaand kalendermotto be deesd de Woningcommissie voor houdt. De red. van de Badbode doet dit ook, al is het zijn zaak niet. Maar hij begrijpt, wat dit heen en weer sjouwen enz. voor de jongeman, die immers zijn werk in Bergen heeft, be tekent. De red. had voor de bedrijfs leider in deze periode van gespannen wachten slechts luttele troost woor den. Hij kon hem wel wijzen op de film van de week. Immers, aardse goederen kun je toch niet meenemen. Ja, zo heeft de film: „Je kunt 't toch niet meenemen", bekend genoeg als tooneelstuk (door de troep van Cees Laseur alom in den lande met veel succes opgevoerd en door de toneel ver. „Cantecleer" te Alkmaar weder om in de Jubileumweek) om daar nog reclame voor behoeven te maken. Dat kostelijke Opa'tje, die wijze man moet men gezien hebben, en dan die verrukkelijke rommel in dat gezin. Een fleurige film, maar daarbij met wijze grondgedachte, waarover men nog lang nadenken kan, De bedrijfs leider van de Rus zal dat zeker ook en hij zal zijn uiterste best blijven doen, de programma's in onze mooie bioscoop op peil te houden. Maar, Woningcommissie, als gij die jonge man helpt, gedachtig aan de woorden op het kalenderblaadje, wat moeten de winterprogramma's dan voortref felijk worden! Het zij zo! totdat zij met die blauwe bloempjes de hele aarde zou hebben volge- plant. Sterk was ze in en door haar liefde en ze trok jaar in jaar uit, in zomer en winter, bij zonneschijn en storm de wereld door in gezelschap van de engel. Toen de opgelegde taak beëindigd was, kwamen ze met hun tweeën bij de hemelpoort, die nu wijd openging. En zonder dood werd het meisje binnengelaten in de hemel. „Want", zo zei de deurwachter: „ga in tot de vreugden des hemels, wier grootste is: onzelfzuchtige liefde". Als u een bosje van die blauwe bloempjes mocht plukken, denkt u dan aan de jongeling, die eens een stroom overzwom om voor zijn ge liefde een toefje te halen van een eiland, doth die tijdens de terugtocht verdronk. Hij had nog slechts de kracht, het ruikertje op de oever te gooien en te roepen: „Vergeet mij niet!" Het meisje droeg tot aan het einde van haar leven die bloemen in het haar. En nog altijd groeit dit aardige blauwe bloempje als een symbool langs de waterkant, en als wij, men sen, er aan voorbijgaan, mompelen we onwillekeurig voor ons heen: „Vergeet mij niet!" Bob Boersma Jr. De hr. Jac. Baar uit Warmenhuizen, die ons in 't Openluchttheater in „,De Paradijsvloek" zo bizonder genieten liet van zijn acteurstalenten, verloor, zoals men weet, zijn vulpen. Nu is het verblijdend te vermelden, dat on ze oproep in de Badbode enige zo mergasten spontaan tot een goede gave bracht, om tegemoet te komen in de kosten van een nieuwe. Maar dit was lang niet genoeg en nu heeft de V. V. V. het ontbrekende bedrag aangevuld. Dank aan die milde schenkers, zodat „de Slaaf" uit de Paradijsvloek (en de dichter uit „Don Quichot) weer een vulpen krijgt. Het plan was, hem die gisteren tij dens het uitstapje van de Bergense Spelers naar het Openluchttheater te Bloemendaal aan te bieden. Vertrekkende gasten Vergeet niet, als herinnering aan uw fijne vacantie, naar huis mee te nemen drie boekjes: lo. „De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld"; 2o. het aardige V. V. V. gidsje; 3o. „J. M. Graadt v. Roggen als gra fisch kunstenaar". JAQER BERGEN (N.tt.) Vanaf Vrijdag 3 Sept. a.s. de geestige en goed gespeelde film van Frank Capra „Je kunt het toch niet meenemen" Toegang tot 14 jaar ol gel. L.C.B.-fïlm In het VOORPROGRAMMA: DEPRINSESJESALSPADVINDSTERS AVONDVOORSTELL. Vrijdag - Zaterdag Zondag - Maandag -Dinsdag-Woensdag avond te 8 uur MIDDAGVOORSTELLINGEN Zondag en Woensdagmiddag te 2.30 uur Plaatsbespreken op de dag der voorstelling alleen 's morgens van 11-12 uur. Koninginnefeest 1948 Een feest in Bergen, om, als overal in den lande, niet licht te vergeten. De Oranjezon scheen en maakte, dat de Oranjevereniging met dankbaar heid op haar werk kan terugzien. Want er was veel feestelijks te bele ven, een aubade, een optocht, een zangconcert van alle plaatselijke zangver. met begeleiding van Bergen's Harmonie, enz. Moge Maandag het Oranjezonnetje weer schijnen, aller eerst voor de aardige dan georgani seerde volks- en kinderspelen. No. 10 van het uitgebreide programma ver meldt een gecostumeerde voetbal wedstrijd. En om 20.30 u. trekt de fakkeloptocht door ons dorp. Bergen aan Zee Zeer geachte redacteur, U vraagt mij, voor het laatste num mer van de Badbode iets over het resultaat van het nu vrijwel afgelo pen badseizoen te willen schrijven. Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek, al hebben zich weinig belangrijke feiten voorgedaan, die nog niet in uw blad vermeld werden. Om te beginnen liet het weer, een van de grootste factoren van elke zeebadplaats, deze zomer zeer veel te wensen over. Toch mogen wij nog niet te erg klagen, want liet het zich in den beginne zeer bedenkelijk aan zien, zodra de zon zich maar weer even vertoonde, stroomden de bad gasten naar het strand. Onze nooit volprezen tram, die bovendien een grote aantrekkelijkheid voor de bad gasten is, reed dan met negen, soms geheel volle wagens. Moge dit bij zondere vervoermiddel nog vele jaren in zijn tegenwoordige originele vorm blijven bestaan. Ook was er dit jaar vrij veel be zoek uit het buitenland, zoals reeds bleek uit de vele internationale ken tekenen op de in de autoparken ge parkeerde auto's. Een grote schade post blijft nog steeds het rijverbod voor auto's op Zondag. Moge hier ook spoedig verandering in komen. De storm, die ons midden in het seizoen op minder aangename wijze verraste, veroorzaakte vrij veel scha de aan ons linnen tentenmateriaal, doch gelukkig kon het vrij spoedig hersteld worden en werd het badbe- drijf er niet door gestagneerd. Gedurende het seizoen werd een deel van het nieuwe stratenplan ge opend. Moge de zo nodige bebouwing spoedig volgen en er vooral hotel ruimte komen. De in verhouding veel bredere straten vragen erg naar be bouwing, wil Bergen aan Zee enigs zins zijn vroegere karakter benaderen. In hoeverre dit mogelijk zal zijn is nog een open vraag. De tennisbanen in het Parnassia- park, welke dit jaar weer alle in ge bruik genomen waren, werden druk bespeeld. Laten wij hopen, dat zo dra er meer hotelruimte en meer ver- blijfruimte voor badgasten zal ko men, de vroeger zo goed bezochte tennis-tournooien ook weer gehouden zullen kunnen worden. Bergen aan Zee is nog steeds zoals het vroeger ook was een bad plaats met vele mogelijkheden. Mogen de tijdsomstandigheden binnen af zienbare tijd van die aard zijn, dat deze mogelijkheden verwezenlijkt kunnen worden. Op zeer velen blijft Bergen aan Zee nog steeds zijn grote aantrekke lijkheid uitoefenen, zoals door ande ren ook reeds in Uw blad is vermeld. Ten slotte wil ik alvorens te eindi gen U met een enkel woord dank zeggen voor de keurige wijze waarop ook dit jaar de Badbode werd ver zorgd. In de loop der jaren is de Bad bode immers een vast onderdeel van Bergen aan Zee en Bergen gaan uit maken. Hopende U in de volgende jaargang weer te kunnen begroeten, H. L. Taets v. Amerongen, Directeur der N. V. Bouw Exploi tatie Maatschij. Bergen aan Zee Voor het laatst TENNISWEDSTRIJDEN in het tennispark „De Molenkrocht". De schone vacantietijd van velen spoedt ten einde of is reeds voorbij. Nog enkele weken en ook het tennis- seizoen 1948 behoort weer tot het verleden. Het mag derhalve een goede ge dachte van Mevrouw A. J. van Lim burg Stirum, de eigenares van het Tennispark „De Molenkrocht" ge noemd worden, de zomer te besluiten met Parkwedstrijden. De tennislief- hebbers weten reeds, wat dit bete kent: wedstrijden voor spelers uit de C-klasse, zowel junioren als senioren Slechts de sterkste spelers en speel sters ter plaatse en onder de badgas ten (bijv. zij, die reeds eenmaal een C-tournooi hebben gewonnen) kun nen niet inschrijven. Voor het overi ge kan ieder deelnemen. Juist voor de zwakkeren ligt hier d e kans om wedstrijdroutine op te doen. Vooral de jeugd blijve niet achter! Het in schrijfgeld is laag gehouden. De wedstrijden worden gehouden op de gravelbanen aan de Kruisweg en wel gedurende de eerste twee weekends in September, dat is op Zaterdag 4 en Zondag 5 en op Zater dag 11 en Zondag 12 September. „Mattenklopper". WAT BERGEN BETEKENT voor Mr. Ian Young, te Inver ness in Schotland, zoals hij in een brief aan de V.V.V. schreef: „BergeA was niet eens een vlekje op een landkaart het was enkel een naam in een vooroorlogs gidsje, toen we besloten, het als centraal punt voor onze tweede vacantie in Nederland te kiezen. Nu is onze vacantie voorbij en we zijn in Noord-Schotland terug, maar Bergen is niet langer alleen maar een naam of een vlekje op een kaart, nee, het is in onze herinnering diep ge grift als een sprookjesoord. De straten met bomenrijen, waar we :door wandelden, de naar heide geurende bossen, die ons vanzelf de den denken weer in Schotland te zijn, de aardige bevolking, die altijd een vriendelijk lachje had voor de zwij gende vreemdeling, en het geklingel van de stoomtram, dat de kinderen opriep naar de vreugden van baden in zee, van vlieger oplaten en zand kastelen bouwen op het prettige strand van Bergen aan Zee. Al die herinneringen en nog vele andere lig gen in een schilderij verweven blauw van de luchten, groen van het gras en feestelijk door de bloemen waarvoor wij in onze galerij van her inneringen dikwijls zullen staan dro men en waarnaar wij verlangen zeker nog eens terug te keren". DE KOP VAN DE BADBODE. De Kop „blijft"! Het volk heeft ge sproken of beter gezegd: gezwegen. Immers, op de vraag van de red. in Badbode 9 kwam geen enkel ant woord. „Wie zwijgt stemt toe". „Men" is dus tevreden met de kop. De red. wenst u geluk met uw oude kop! BADBODE VERKRIJGBAAR te Bergen-Binnen in: Eerste Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; Boekhandel P. de Haan, Stationsstr.; Boekhandel G. Schoelink, Oldenburglaan; Bureau van V. V. V., naast Postkant.; Bergense Kunsthandel P. Hopman, Kerkstraat 3; de zaak van J. M. Thomas, St, Antoniusstraat 13; Kunsthandel J. Ruyter, Hoflaan 2. de krantenkiosk Stationsplein. Te Bergen aan Zee: in de zaak van J. Passer

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 4