ZEE-TAX I ,Onze eerste dag in Bergen' REISBUREAU „DE MAGNEET" Waar hebben wij zo gezellig geborreld en waar zo heerlijk gegeten? Och ja Wapen van Bergen MANEGE AKERBOOM (Bekroond verhaal Prijsvraag 1948) Onder luid gepiep poogde het afge jakkerde Opeltje voor het hek van hun aanstaand „home" te stoppen: nog een harde knal: hij stönd. Direct daarop vlogen de portieren open en rolde het kroost er luid joe lend, gekreukt en „verfrommeld" uit en stormden, nauwelijks in bedwang gehouden door de verhitte Pa en Ma, al de tuin in. Daar kwamen de gast vrouwen, drie in getal, al aan, om hun gasten te begroeten en/of (lettelijk en figuurlijk) perk en paal te stellen aan het enthousiasme van de kinders. Een tijd lang hoorde men luid gepraat en verbaasde uitroepen (de gasten hadden vorig jaar op hetzelfde adres gebivakkeerd) en overal klonk ge lach. Koffers werden naar binnen ge sjouwd en tot ergernis van Ma, die het ordelijk wilde laten verlopen natuurlijk direct geopend, zodat de eerst zo nette en van schoonmaak glimmende kamer weldra herschapen was in een chaos van jassen, schoe nen, theeketeltjes, badpakken enz. Iedereen vloog heen en weer, trap op trap af, om alles in orde te bren gen, hetgeen echter omgekeerd resul taat scheen te hebben. Tot plotseling een van de meisjes op het lumineuze idee kwam, om vóór sluitingstijd van -de winkels eerst de nodige proviand in te slaan en derhalve trokken er een paar dorpwaarts naar kruidenier, bak ker, groenteman en slager. Het werd inderdaad tijd, de inwen dige mens te versterken, want „de magen knorden, dat de ruiten er van rinkelden", beweerde Broer. Terwijl het vrouwelijk geslacht in de onwennige keuken de nodige voor bereidselen voor een lekker etentje trof, kuierden de mannen eens rond en paften een sigaar of ander soort rookstok. Eensklaps echter drongen verwarde en teleurgestelde kreten uit het keukendomein tot hen door. Wat bleek het geval te zijn? Het water was de dames te bruin! Maar de man nen antwoordden daar op met een eenstemmig uitgebruld: „Honger!!!" De dames stonden intussen met mis noegde gezichten om het fornuis en staarden in het bruine water, dat om die mooie bloemkool borrelde, die warempel ook al bruin werd. Aardap pels dito. Ze hadden nooit geweten, dat het water hier in de duinen zó bruin van kleur was; maar toen ze hun licht eens gingen opsteken bij hun gastvrouwen, scheen het water daar niet bruin te zijn. Deze gaven echfer niet veel sjoege, bang om hun twij fel aan het vakmanschap van de kooksters te verraden. Enfin, er werd gedekt, en, hoewel de kleintjes lange gezichten trokken, hielden de groten zich goed en deden een flink bord op. Maar o wee! bij de eerste hap al liet men teleurge steld z'n vork rusten en keek elkaar verbijsterd aan. „Zie je nu wel", jam merde Moeder, „ik hèb 't wel gedacht, er is iets niet in orde!" Er werd heftig gedelibereerd. „Er zit genoeg zout in", beweerde men, „en aan het water kan 't ook niet ligggen", merk ten de heren op. „Maar 't is niet te eten", piepte een van de meisjes, „en ik heb net zó'n honger!!" Opeens een kreet. Het was Moeder. ,,'t Zout", hijgde ze, „haal 't zout 'ns!" Een seconde later stond het er al, zo'n gezellig, Keuls zoutpotje. Moeder pakte met trillende vingers een snufje zout (althans ze meende het), bracht het naar haar mond en, o ramp aller rampen, proefde... soda!!! Na de doodse stilte, die op deze conclusie volgde, barstte het gezel schap in verontwaardigd geschreeuw uit. Terwijl Vader met grote stappen wegbeende, om eigenhandig de soda voor zout om te ruilen, hoorde hij de anderen plotseling proesten van het lachen. Bij nader onderzoek bleek, dat de kruidenier wegens de seizoendrukte een hulpbediende had, die geen zout van soda kon onderscheiden en De Badbode wil gaarne enige regels beschikbaar stellen voor „Me dicus" in verband met het geschenk van het Nederlandse Volk aan H. M. Koningin Wilhelmina. Niet zonder enige weemoed zullen wij ouderen gaan ervaren, dat voortaan de Nationale feestdag niet meer zal zijn 31 Augustus, de dag, die in onze jeugd de climax was en tevens de crisis van de vacantie, verbonden aan de zekerheid binnen enige dagen weer naar school te moeten gaan, mengeling dus van gevoelens, de dag eigenlijk van het afscheid van de zomer, de dag van parades, van aubades, serenades en vuurwerk. De 31ste Augustus was ons leven door een dag van blijheid en vreug de, later van bewondering en nu is het er een geworden van zeer grote dankbaarheid jegens Haar, die ons land en volk 50 jaren heeft mogen leiden in voor- en tegenspoed. Het volmaakt koninklijk gebaar van Koningin Wilhelmina om deze dankbaarheid een bestendige vorm te geven door het bijeengebrachte geld te bestemmen voor Kankeronderzoek en behandeling verstaan wij met grote eerbied; moge. het Haar gegeven zijn te beleven, dat mede door Haar Fonds het kankervraagstuk zijn oplossing vindt. alle klanten soda in plaats van zout verkocht had. De goeie man zat met de handen in het haar en riep van verre al op vertwijfelde toon: „Ik weet 'tal, meneer, ik weet 't al; dat zal me nooit weer gebeuren, dat ver geet ik m'n hele leven niet meer!!" En wij ook niet. O. M. Vunderink. presenteert tijdens de Kaasmarkt Alkmaar: 11.15 uur tocht naar Bos, Duin en Strand, 1.25 p. p. 12.45 uur tocht naar het „Rijk der duizend eilanden", Wierin- germeerAfsluitdijk, 3.75 p. p. incl. rondvaart. Plaatsbew. a. d. Touringcar of V. V. V. gebouw Kaasmarkt. U kunt vooruit plaatsen reser veren. Centr. Kantoor KI. Noord 73, HOORN. Tel. 4009—4480 (K2290). KERKDIENSTEN: Ned. Herv. Gemeente (Ruïnekerk). 5 Sept.: 10 u. Ds. Plug v. Egmond a. d. Hoef. Koorzang. 6 Sept: 9 u. interkerkelijke dienst. Herv. Evangelisatie Maranatha in Rehoboth. 5 Sept.: 10.30 u.: Dienst. Gereform. Kerk. Zondag 5 Sept., 10 en 5 uur, Ds. J. H. Telkamp. Parochiekerk H. H. Petrus en Paulus. Op Zondag H.H. Missen, te 6, 7 en 9,15 (Hoogmis). Kindermis (uitsl. voor kinderen en jeugdgroepen) 8.15 uur. In de week H. Mis 7.45 uur en 8.30 uur. Lof op Zondag 7 uur en Donder dag 7,30 uur. Biechten: Zaterd. van 46 en 78,30 uur en elke morgen tijdens de H. H. Missen. 6 Sept.: 7,45 u. Gezongen Votief Mis v. d. H. Geest. Aanwezige gasten volgens de ten Gemeentehuize ingeleverde lijsten. (Samengesteld uit officiële gegevens van •de Gemeente. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie en de V. V. V.). A aanwezige gasten op 29 Aug. 1943; VAangekomen en weer vertrokken tus- 23—28 Aug. PENSIONS TE BERGEN-BINNEN. Pers. A. V. -Oranje Hotel, Breelaan 7. Fam. Sterni, R'dam 4 Fam. Engelman, den Beider 2 Fam. Baljoors, A'dam 2 Fam. Brinkhuizen, A'dam 2 Hotel Spoorzicht, Breelaan 9-11. Mej. v. Holland, Zeist 1 Pension Ingeborg, Breelaan 14. Mej. Komans, Groningen 1 Dames Roest, Groningen 2 Parkhotel, Breelaan 19. Fam. Spanjaard, Bussum 2 Fam. Hassink, Enschede 2 Fam. Gruppelaar, Waalwijk 2 Fam. Bakkert, R'dam 2 Fam. de Vos, Schagen 2 Hotel Kreb, Breelaan 16. Mevr. v. DamTas, A'dam 1 Pension Zilverspar, Breelaan 21 Mej. Jansen, Eindhoven 1 Hotel Russenweg, Breelaan 26. Fam. Harte, A'dam 2 Fam. Poppen, Beekbergen 4 Fam. Vermeulen, Utrecht 5 de Hr. Oudt, Gprinchem 1 Fam. Kooten, Gouda 2 Fam. Geerling, Den Haag 2 Fam. Zoethout, Eindhoven 4 Mej. Bol, R'dam 1 Mej. Dobbinga, A'dam 1 Fam. Marradijn, Baarn 1 Pension Rustoord, Breelaan 28. Fam. Gorter, Krommenie 4 Fam. Derksen, Arnhem 3 Fam. de Vocht, Antwerpen 3 Mej. Blank, Antwerpen 1 Hotel liet Wapen van Bergen, Breelaan 35. Mej. Mitz, Adam 1 Fam. Welik, Nw. Avereest 2 Mej. Wolf, Leiden 1 Mevr. Block, Brussel 1 Hotel Beau Se jour, Breelaan 53. Fam. Webbink, Halfweg Fam. Kalkener, Engeland 2 Mej. Schwarzmann, A'dam 1 de Hr. Creemers, Roermond 1 Fam. Kommers, R'dam 5 Fam. Sluister, R'dam 4 Pension Thema, Breelaan 54. Fam. Paap, Zamdvoort 3 Fam. Jansen, A'dam 2 Fam. Diepenbroek, A'dam 3 Pension de Wilg, Breelaan 78. ,Fam. Engeland 2 Hotel Iïeddes, Breelaan 79. Fam. de Weerd, Veendam 2 Fam. Nijenhuis, Sneek 2 Fam. v. d. Wulp, Hilversum 2 Fam. Smid, Almelo 2 Fam. Klompers, Enschede 2 BREELAAN 35 TELEF. 2428 Pension Buitenlust, Dorpsstr. 2. Fam. Adema, A'dapi Mej. Wijtenburg, Utrecht Mej. Hammink, Enschede de Hr. Dalmeyer, Hoorn Fam. Kooi, Uitgeest Dames Stapper, A'dam Pension Bertha, Eikenlaan 14. Fam. de Jong, A'dam Fam. Simons, A'dam Pension Rozenoord, Guurtjeslaan 3. Fam. v. Lochem, A'dam Fam. Lindeboom, A'dam Pension Visser, Heerenweg 93. de Hr. ter Riet, A'dam de Hr. Halm, A'dam Pension Posthumus, Hof laan 11. Fam. Roes, Maartensdijk Fam. Renooy, Maartsdijk Fam. Bleys, A'dam Pension Zonneheuvel, Kastanjelaan 9. Fam. Beets, A'dam de Hr. Bergsma, Engelo Fam. Ader, Hengelo de Hr. Weiter, Hengelo Pension Duinpost, Kerkelaan 5. Fam. Versfeld, R'dam Mevr. Goelens, R'dam Fam. Roeleens, Aalsmeer Fam. Kremers, A'dam Pension Semper Virens, Kerkelaan 17. Fam. Koperdraat, A'dam Pension Loeber, Kruisweg 23. Fam. Seljer, A'dam Pension Boschhuis, Meerweg 23. Fam. Snellens, Valkenswaard Fam. v. Buren, Utrecht de Hr. Westerbeek, Arnhem de Hr. Looyen, Nijmegen Pension Hilheim, Middengeestweg 2. Fam. v. Leeuwen, A'dam de Hr. Hebis, A'dam d, Hr. v. d. Veen, A'dam Pension Irene, O. Bergerweg 23. - de Hr. Ruiter, A'dam Mej. Ruiter, A'dam Mej. Nijdam, A'dam Fam. Ditt, Zwitserland Uw reis zal slagen JAAP VOLKERS Guurtjeslaan 3, Bergen Pension Greta, O. Prinsweg 19. Dames Swaneveld, A'dam 2 de Hr. v. Baaien, Deventer 1 Mej. Leverington, Ad'am 1 Pension de Uitweg, Prinsesselaan 44. Fam. Selles, A'dam 5 Fam. v. Dolderen, A'dam 3 Fam. Bosch, A'dam 5 Pension de Viersprong, Prinsesselaan 46. Fam. Hermans, Utrecht 4 de Hr. Hermans, Utrecht 1 Fam. Mulder, Antwerpen 5 Fam. v. Agteren, Joure 2 de Hr. Visser, Voorburg 1 de Hr. Meeuws, Voorburg 1 de Hr. Ornella, Italië 1 Fam. Burke, New-York 4 Fam. Bonnist, A'dam 4 Pension Moria, Prinssselaan 50. Fam. Stroz, A'dam 5 Pension Berkenrode, Prinsesselaan 54. Fam. Blase, A'dam 5 Fam. Beer, A'dam 5 Mevr. Corver, A'dam 1 Mej. Giesberts, A'dam 1 Pension 't Hoekje, v. Reenenpark 8. Fam. Pouw, A'dam 4 Fam. v. Haasteren, Leiden 4 Hotel Hertenkamp, v. Reenenpark 24. Fam. Gugel, Haarlem 3 Fam. Biezeno, Delft 2 Fam. Reyenga, A'dam 2 Fam. Taudin Chabot, Eindhoven 9 Mej. Boezema, Den Haag 1 de Hr. Branton, New-York 1 Fam. Evers, A'dam 2 Fam. de Wit, Schiedam 3 Fam. Schuddeboom, Schiedam 5 Mej. Stufkens, A'dam 1 de Hr. Mesdag, A'dam 1 Pension Lentebloem, Ruïnelaan 21. Fam. Niemans, A'dam 3 Fam. Weersing, Groningen 2 Pension Sunny Home, Ruïnelaan 25. Mej. Mars, Zaandam 1 Pension Francisca, Ruïnelaan 29. de Hr. Stelling, K. a. d. Zaan 1 de Hr. Schilp, K. a. d. Zaan 1 de Hr. Linthis, R'dam 1 de Hr. Oosthoek, R'dam 1 Pension Happy Days, Russenweg 26. Fam. v: Dijk, Delft Pension Wagtendonk, St. Antoniusstraat 43. Fam. Haberstad, Utrecht Pension Holland, St. v. Surcklaan 2. Fam. Gordinou de Goubérville, Madrid de Hr. Vasgner, Madrid Fam. Weiland, Vlaardingen Fam. Aronson, A'dam Fam. Puntdijk, Londen Fam. de Roy, Antwerpen Mej. Vossan Wage, Noorwegen de Hr. Grindhong, Noorwegen Fam. de Gouberville, Mirano Mevr. Gordinou de Gouberville, Milaan Pension Johanna, Vinkenlaan 6. Fam. Piersma, Sneek Pension Annie, VU verlaan 6. Fam. Cramer, Leeuwarden Pension Klemkerk, Wilhelminalaan 11. Fam. Roos, Badhoevedorp Fam. Duinker, A'dam Fam. de Raad, Utrecht Fam. Legrouw, Naarden PENSIONS TE BERGEN AAN ZEE. Pension Duinzicht, v. Hasseltstraat 10. Mevr. Asson, A'dam Mej. Asson, A'dam de Hr. Norden, Scherpenzeel Fam. Strikkers, Haarlem Hotel Prins Maurits, v. Hasseltstraat 7. Fam. Heldring, Naarden de Hr. de Lang, Naarden Fam. Oostvogel, Nijmegen Pension Stormvogel, Julianaplein 14. Fam. Platteel, Venlo Mevr. de Volk, Almelo Fam. Maguel, Luxemburg Pension Parnassia, Parkstr. 19. Fam. de Ripainsch, België Mej. Kenis, België Mej. Heese, Raamsdonkveer Fam. Zijdeveld, R'dam Hotel Nassau-Bergen, v. d. WUckplein 2. Fam. v. Vollenhove, A'dam Mej. Hentzepeter, A'dam Hotel Casa Blanca, Zeeweg 25. Fam. v. d. Staay, Apeldoorn Fam. Dijkstra, Tilburg Buerweg 15, Bergen, Tel. 2527 Verhuur van prima rijpaarden Mooie lerreinritten en prettige begeleiding. Beleefd aanbevelend

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 5