Bergenscne Bad-, Duin- en Boscbbode Drie-en-dertigste jaargang No. 1 Abonnemen,spriis:II^oor?eT„eL v.v.v. Zaterdag 11 luni 1Q4Q Een traditie wordt, voortgezet In de schaduw vari de Padishah KAPITEIN JONAS Losse nummers 25 cent J WEEKBLAD Redacteur: W. OLIEMANS, Ranonkelstraat 38, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Burgemeester ftuggens zegt er het zijne von Jaarlijks is het een belangrijke ge beurtenis als de Badbode in Bergen in het begin van het seizoen weer verschijnt en steeds voldoe ik gaarne aan het verzoek van de redacteur cm enkele regels in het eerste num mer te schrijvdh. De Badbode heeft een goede tradi tie hoog te houden en wij in Bergen verwachten elk jaar weer een Bad bode, die gelijkt op die, wslke de i eéiste redacteur Dirk Klomp ons placht te bieden. Het was steeds een orgaan van een speelse geest, met gedegen artikelen en met leuke grappen, dat echter tevens en in de I eeiste plaats onze seizoenbedrijven diende. De Badbode was een reclame 1 voor Bergen! En Bergen was steeds i trots op zijn Badbode. De laatste jaren was er wisseling in de redacteuren begrijpelijk, want het is geen kleine taak en allicht ziet men er een volgend jaar tegen op om 1 die last naast de gewone arbeid weer I op zich te nemen. De diverse redac teuren hebben ons echter niet teleur gesteld de Badbode na de oorlog werd goed verzorgd en de Bergena- ren zijn erkentelijk voor de moeite, die de heren Van Kampen en Valk- hoff zich in de laa'tste twee jaren voor I onze Badbode hebben getroost. Dit jaar treedt de Heer Oliemans als redacteur naar voren. Wij roepen hem allen een welkom toe en bestor- men hem direct met een aantal ver- I zoeken. y Voor alles vraagt men om aan de j gastenlijst de grootste aandacht te I schenken; volledig en tijdig dient zij te zijn, anders voldoet zij niet aan 1 de bedoeling. Dan ziet men gaarne „ondoorzich- tige" reclatneartikeltjes over Bergen S en deszelfs onderdelen en spotternij en sotternij, waarover men in het dorp kan schertsen. De Badbode moet een doelmatig maar jolig blad 1 zijn; beschaafd en traditioneel. Dan heeft het gemeentebestur nog enkele speciale verzoeken aan de re- j dacteur om aan de lezers paplepels- I gewijs in te geven: (de dosering laat het aan hem over) Het publiek dient te weten, dat al- I leen in het gemeentelijk natuurreser- I vaat en in 't Oude Hof vrije wande- I ling toegestaan is. Voor de duinen ten Noodden en ten Zuiden van de ZeeWg i, van de Fransman af naar zee, moet men een provinciale wan- delkaart hebben. Alom in het dorp zijn die verkrijgbaar. De Rijkswaterstaat staat niet toe,- dat men door de zeereep loopt. Dit is de duinstrook van 70 meter breedte langs de gehele kust. Ook met een Voor de derde maal sinds de bevrij ding gaat de Badbode weer in zee, voor de derde maal ook staat er weer een nieuwe naam als visitekaartje van de redacteur in de kop van dit blad. Een naam, die voor vele Berge- naren onbekend zal zijn, omdat het geen Bergense naam is. Toch heb ik, zij het dan ook na enige aarzeling, gemeend, de uitnodiging te moeten aanvaarden, om de redactie van deze drie-en-dertigste jaargang op mij te nemen. Tijdens de voorbereidingen voor dit eerste nummer van de Bad bode heb ik mijn oor hier en daar te luisteren gelegd en van verschillende zijden vernam ik bezwaren tegen het feit, dat de redacteur, die thans dit blad verzorgt, geen Bergenaar is, zelfs niet in Bergen woont. En toch ben ik ingegaan op het verzoek. Om de doodeenvoudige reden, dat er an ders geen Badbode zou zijn. Want het bleek niet mogelijk, ondanks ijverige speurtochten in het dorp aan der duinen rand, iemand te vinden, die bereid was, zijn krachten en dat moeten er vele zijn aan dit blad te wijden. Dat maakt de taak, van de Badbode iets goeds te maken, zeker niet min der zwaar, temeer, waar mijn voor gangers ieder voor zich hun sporen cp dit terrein hebben verdiend en U een seizoen lang week aan week ver rasten met een blad, dat in Neder land zijn weerga niet vindt. De opzet provinciale wandelkaart is dat ver boden terrein. Onze zee is gevaarlijk voor vér zwemmers. Op de gevaarlijke zuig- plekken zijn bordjes op het strand geplaatst. Die zijn niet bedoeld als kapstok, doch als waarschuwing voor allen. Onze zomergasten zijn hier harte lijk welkom. Wij gunnen hun veel ge not in ons heerlijke Bergen; maar wij ergeren ons aan mensen, die papieren en rommel achterlaten^^Hfet aange naam verpozen. Zo bieden de Bl^^HHm hun woonplaats weer voor efflele maan den aan de gasten -ar.. Wij hopen allèn, dat vele duizen den dit jaar weer een goede, kracht gevende vacantie in Bergen zullen genieten en dat U onze woonplaats zo zult gaan waarderen, dat U er gaarne wilt wederkeren. Mcge de Heer Oliemans er in sla gen met de Badbode de spreekbuis van Bergen tot onze gasten te zijn. Daartoe is een nauw contact tussen Bergen en de redacteur zeer gewenst. Wij staan voor de Badbode open! Dr. W. Huygens, Burgemeester. van de Badbode is nooit geweest, slechts een advertentiemedium te zijn, waarin dan ook de „officiële" mede delingen hun plaats vonden. Al mijn voorgangers hebben er naar gestreefd, van de Badbode, van Uw Badbode een blad te maken, dat men na lezing niet laat slingeren en vergeet, maar dat men meeneemt en bewaart, om dat het zijn lezers iets zegt. En wie van mening is, dat in de afgelopen jaren de heren Klomp, Van Kampen en Valkhoff daarin niet zijn geslaagd, moet dat dan maar even komen ver tellen. En ziet, deze prestatie zal Uw nieuwe redacteur moeten evenaren. Vindt U het dan verwonderlijk, dat hij zich even moest bezinnen eer hij ja zei? Een Arabisch spreekwoord zegt; „Het is zwaar, te leven in de schaduw van de Padishah". Gelukkig bleek al spoedig, nadat de kogel eenmaal door de kerk was, dat er van alle kanten sympathie be stond, dat het wedcrverschijnen van de Badbode met enthousiasme werd begroet. Dit medeleven, deze steun, was als het zonlicht, dat de schaduw vervlakt en hem tenslotte doet oplos sen. En daar staat dan Uw redacteur en hij kan niet anders, zelfs niet in de schaduw van de Padishah. Hij presenteert U Uw Badbode in het besef, dat iedere Bergenaar, iede re badgast dit eerste nummer begroet onder het uitspreken van vele goede wensen. Ook dit seizoen zult U vele bekende namen aantreffen, namen, die U in het verleden hebben verteld over het onnoemelijk vele, waarover te vertellen valt, als men ogen heeft om te zien en oren om te horen. Maar ook nieuwe medewerkers heb ben hun steun toegezegd en boven dien twijfel ik er niet aan, of een stroom van copy zal mij bereiken. Van mijn kant wil ik gaarne verkla ren, dat ik dat medeleven op hoge prijs stel en dat het mij zal helpen bij de allerminst lichte taak. Wij allen hebben gemeenschappe lijke vrienden. Die vrienden zijn onze gasten, die ook deze zomer weer Ber gen tot hun verblijfplaats hebben uit gekozen. Als wij door gezamenlijke krachtsinspanning erin slagen, die vrienden iets waardevols voor te zetten, zullen wij straks, ais het sei zoen ten einde loopt, kunnen terug zien op een arbeid, die zichzelf beloonde. W. Oliemans. Hij woont in Bergen. In 'n leuk klein huisje, verscholen tussen het groen. Maar hij is nooit thuis. „Wat moet ik er doen", zegt hij. Gelijk heeft» ie. Want wie, zoals hij, z'n hele leven gezworven heeft over de brede dei ning van alle oceanen ter wereld, is overal thuis. En die ouwe huishoud ster, die z'n potje kookt en z'n sok ken stopt, kan 'em gestolen worden, 't Is, dat je nou eenmaal moet eten en niet met je tenen door je kousen kunt lopen, maar anders En dan zwerft hij door het dorp, zit een poosje op een bank, maakt een praatje met zijn vele vrienden, en om vijf uur kun je hem vinden ach ter zijn vaste tafeltje in zijn vaste café, waar zijn hand speelt met het voetje van z'n borrelglas. Omdat jenever gezond is, voor de wurmen, en nog lekker ook. Je zoudt hem anders zijn bijna zestig jaar niet aan zien. Een wandeling naar zee is voor hem een peuleschilletje. Hij loopt graag naar zee en staart dan lang naar het Westen. Waaraan hij dan denkt, weet hij alleen, maar er staat altijd zo'n „far-away look" in z'n ogen. En als hij terugkomt en je hebt het geluk hem tegen het lijf te lopen, komt er steevast een verhaal. Een verhaal uit z'n vele belevenissen. En mij, als één van z'n beste vrinden, heeft-ie het privilege geschonken om zulke verhalen aan U verder te ver tellen. Lang zijn ze niet, en heel ernstig ook niet, maar ze zijn het aanhoren waard. Ja, hij is een geestig man, die ouwe kapitein Jonas van de wilde vaart. Als-ie z'n jour heeft tenminste. Let U maar op en houdt U zijn naam in de gaten. Kapitein Jonas. Kapitein Zebedeus Jonas. Laatstelijk schipper» naast-God op de tramp „Hillegonda" van de rederij „Overschie" te Rot terdam. Thans gepensionneerd. En woonachtig te Bergen. In een leuk, klein huisje, verscholen tussen het groen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 1