EEN VARKENSJACHT IN DE BERGENSE RIMBOE „DE RUSTENDE JAGER" U/illq Hensbergen Internationaal Trio Böhler Schoonheid het hele jaar rond Welkomstgroet Van harte welkom, gasten, die weer van overal uit ons land naar ons mooie baddorp zijn gekomen. Ook buitenlanders mijn vriendelijke wel- komsgroet. Welkom, Badbode, die weer gedu rende het seizoen onze gasten een prettige voorlichter, nieuwsbrenger en vraagbaak wil zijn. Welkom, ook U, mijnheer Olie mans, die als nieuwe redacteur van de Badbode, uw beste krachten zal geven aan dit Voor het Vreemdelin genverkeer zo onmisbaar blad. - Hoe snel is het jaar verstreken, dat ons van het vorige seizoen scheidt! Van harte hopen wij dat dit nieuwe seizoen zich zal kenmerken door mooi weer en veel bezoek. Wij wen sen onze gasten een prettige vacantie toe. In ons dorp, is alles in gereedheid gebracht om goed te kunnen ont vangen en uw vacantie zo aangenaam mogelijk te doen zijn. Het bos, het duingebied, het strand zijn mooier dan ooit. Daar hebben de bewoners weinig bemoei enis mee. De natuur spreidt zelf tel kens opnieuw haar schoonste tooi uit. Maar in het dorp hebben de bewo ners alles gedaan om' het aanzien mooi en aantrekkelijk te maken. Daar is weer die intieme dorps sfeer. De Kerkbrink met zijn oude dorpsstraatjes rondom het kerkmuur- tje, waaromheen de huizen en de winkels, de restaurants en café's met hun gezellige zitjes zijn geschaard. Dat plekje heeft elk jaargetijde zijn aparte schoonheid. In het vroege voorjaar, in de herfst en vooral ook in de winter met sneeuw. Ook dan moet U ons dorp bezoeken, vreemdeling. Daar zult U geen spijt van hebben! Maar vooral in de volle zomer, wanneer de eeuwenoude bomen hun schaduw werpen op de meest intie me dorpshoeken, is het daar mooi. En indrukwekkend is de kerkruine, met de prachtige muurbrokken, die om beurten in de schaduw donkerte of wel in vlammend oranje en rood zich tegen de omgeving aftekenen. En zij, die geen verre wandel-, fiets- of autotochten kunnen onder nemen, kunnen in de onmiddellijke nabijheid van het dorp hun korte bos wandeling maken in het onvolprezen gemeentelijk natuurreservaat of ver pozen in de bossen rondom het Oude Hof. Gelukkig is ook het zo bekende „Droomlaantje" weer in z'n oude luister hersteld. En ook zonder mane schijn is het de moeite waard dit „om metje" te maken langs Kranenbur gerlaantje, Droomlaantje en Witte van Haemstedelaan. Voorts staan er vele amusementen op het programma van de V.V.V., zo als verlichtingsavond, voorstellingen in het openluchttheater, kindervoor stellingen van het levende poppen- theate'r in het Parnassiapark te Ber gen aan Zee, wedstrijden op het strand enz., enz. Vervolgens zullen er vele concerten worden gegeven door Bergens Harmonie en Bergens Man nenkoor, terwijl het Kunstenaarscen trum om de veertien dagen telkens 'n nieuwe expositie opent van werken van leden uit Bergen en Schoorl in de nieuwe kunstzaal van de Rustende Jager, Maar de grootste aantrekkelijkheid van ons baddorp zijn natuurlijk de zee en het strand. Van harte hopen we dat U in uw vacantie mooi weer zult hebben opdat U van hartelust zult kunnen genieten van alles wat ons mooie baddorp U kan bieden. Met beste wensen voor het seizoen 1949! J. H. Roggeveen. Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) We zaten na de bezetting nog in ons huis in Bergen. Op een van de mooie nazomerdagen in 1941 werden we op een Zondag in onze middagrust gestoord door de buurman, die ons met een benauwd gezicht wat toeriep en even spoedig weer verdween. Denkend dat er een ongeluk gebeurd was, gingen de twee dochters, die het weekend bij ons doorbrachten, gauw achter hem aan. 't Bleek, dat hij ge roepen had: „Toet is weg". Nu had den we nog niet lang genoeg in Ber gen gewoond om te weten dat Toet een varken was. Bovendien was ons nog onbekend dat de buurman, er eentje had: hij had net de vorige dag een jeugdige knor gekocht. Met hulp had hij tegen een zijkant van zijn schuur een kot getimmerd met wan den van bijna 1.80 m. hoog. Nu bleek het dat zelfs geciviliseerde varkens klimmen kunnen, want Toet was die hoge loodrechte wand overgeklom- men, had de vrijheid gevonden en was verdwenen, We hebben ook ik was toen van de partij zo goed mogelijk het •'rote terrein afgezocht, maar nergens was Toet te Vinden: niet in de bosjes, niet in de boom gaard. Tenslotte vonden we in de oude bongerd sporen, die er op wezen, dat Toet de moddersloot was overgestoken, die dit deel van het terrein van de openbare weg scheid de. Zo was hij op het erf gekomen van een boer, die naast ons woont, en vandaar blijkbaar de polder inge gaan. Later bleek, dat hij nog bijna de dienst in het witte Geref. kerkje verstoord had, maar toch liever de vrijheid boven het kerkgezang ver kozen had. Reeds de vorige dag had Niet alleen des zomers is het goed toeven in Bergen. Ook in de winter, als het dorp sluimert in de mistige, zuivere lucht, of als sneeuw en vorst hun intrede hebben gedaan toont het zich aan het oog van de bezoeker als een sieraad van geheel aparte schoonheid. Wij publiceren hier een foto van Bergens Ruinekerk, bekend bij ie der, die het dorp aan de duinrand wel eens bezoekt. Een foto, die wel verre van gedachten op te wekken, aan zon, zomer en vacantiegenoe- gens, toch van een heel bijzondere bekoring i?. verder en zo kwam de bende in onze eigenlijke tuin en werd ook ik weer in actie gebracht. Ik zag het varken, daarachter de bende kwajongens en dan mijn dochter, die nu wat achter was geraakt. Bii het overklimmen van de afrastering was de paal, nog stevig genoeg om de jongens te dra gen, onder haar gewicht bezweken. Zij smakte languit in de greppeel, ge lukkig een droge! Het eerste ogenblik dacht ik, dat ik de jongens van het terrein moest verdrijven, doordat ik: „houdt hem' hoorde roepen, maar dat bleek een waarschuwing te zijn: de onderne mende Toet was van plan de zit kamer, waarvan de schuifdeuren wijd open stonden, als wijkplaats te ge bruiken. Dat moest verhinderd wor den, gezien de meer dan vieze toe stand waarin het dier verkeerde. In derdaad gelukte het Toet te beletten binnen te komen, maar het resultaat was dat hij rechtsomkeert maakte en weer over sloten en door heggen het vrije veld opzocht. Weer even een adempauze, terwijl het andere deel van de meute onder aanvoering van de buurman in actie kwam. Toen verscheen Toet op de openbare weg en daar werd hij tenslotte in een hoek van de heg gedreven, waar het mijn dochter lukte hem bij zijn krulstaart en een oor vakkundig te pakken te krijgen. Natuurlijk hadden nu ook de jongens zich van de oren meester ge maakt en Toet zelf gaf luidkeels te kennen, dat het spel nu voor hem verloren was. Mijn dochter hield het vieze mod- derstaartje stevig vast tot de boer Toet van haar overrnam. Stevig te gen het Zondagse pak gedrukt werd de vieze Toet toch in triomf naar zijn hok teruggedragen, dat nu secuur werd afgedekt om verdere uitbraak- pogingen te beletten. De jeugd werd met fruit beloond en vertoonde de volgende dagen een overstelpende de buurman een stel jongens gechar terd om eikels voor Toet te verza melen, waarvoor ze met appels be loond waren. Vanzelfsprekend had die jeugd direct in de gaten, dat er die Zondag wat te doen was. Voor lopig was de jacht wel beëindigd, maar later op de middag werden we door de jongens gealarmeerd, dat Toet weer op het terrein van de boer was gezien. Vandaar bracht hij een bezoek bij ons. De oudste dochter zag hem het eerst en ging er achter aan. Toet nam een aanloop en be klom de schuilhut, die ik nog vóór de evacuatie met hulp van de tuinman had gebouwd. Die dug-out was met gegolfd ijzeren platen bedekt. Wel waren er zoden op gelegd, maar toen Toet er overheen rende met mijn dochter er achteraan, maakte dat een donderend lawaai. Wat zag Toet er trouwens uit! Van zijn tocht door de sloot had hij een zwart modder- broekje gekregen. De tweede' dochter kreeg nu de leiding. De weiden om mijn tuin waren tijdens de oorlog door de mof fen in beslag genomen. De ene wei stond vol barakken, de andere, vlak achter ons, en nog grenzend aan het terrein van de boer, was door hen als manége ingericht met talrijke hindernissen in de piste. Die manége werd nu door Toet gekozen om zijn kunsten te vertonen: Toet voorop, daarachter dochter No. 2 en daar achter een stoet van de Bergense hulptroepen. Toet nam een voor een in stijl de hurdles, mijn dochter ook, wat de Bergense jeugd aanmoedigde om mee te doen. Dat moet een groots gezicht geweest zijn. De jacht ging Weersverwachting Is er één onderwerp, waar zoveel over gepraat wordt als over het weer? Melkboer, weerglas, K.N.M.I. te De Bilt, enz. profeteren dagelijks welk weer er op komst is en dan kent het publiek nog tal van andere pro feten, verschijnselen, omstandigheden die onfeilbaar het weer voorspellen. Er is goed weer te verwachten als er 's morgens vroeg dauw en rijp is, als raven in de lucht spelen, als de uilen 's nachts ongewoon luid schreeuwen, als de vleermuizen druk vliegen, als de ratten hun poten likken. Maar o wee,, als oudjes door jicht of rheumatiek geplaagd worden, dan komt er regen. Of als zeevogels land inwaarts trekken: „Séfugels op it grien, wirdt it waer gemien" heet het in Friesland. Als de zwaluw over het water scheert, betekent dit regen. Als het roet uit de schoorsteen.valt, als de padden voor de dag komen, als de eksterogen erge pijn doen, als de blauwe stenen vochtig uitslaan, als er een kring om de maan zichtbaar is, als de koekoek roept, als de koeien zich schuren, alsdan komt er regen. Het volksgeloof hecht bijzondere waarde aan enkele dagen. 2 Februari is zó'n belangrijke dag. Wanneer op Maria Lichtmis de zon op het misboek schijnt, dan kruipt de vos nog zes we ken in zijn hol, wordt het nog lang geen zomer: „Geeft Lichtmis klaver blad, dan dekt met Pasen sneeuw het pad". „Als Lichtmis in het donker huist, lacht de boer in zijn vuist". „Lichtmis donker, de boer een jonker, Lichtmis klaar, de boer een bede laar". 22 Februari, de naamdag van de Heilige Petrus, is weer zo'n kritieke dag: als het vriest in de nacht van Sint Pieter, dan vriest het nog 14 da gen daarna. Op 12 tot 14 Mei vreest men voor de IJsheiligen; deze oude heren kun nen soms raar optreden. 24 Juni, Sint Jan, is weer een be tekenisvolle dag in de volksweer- kunde. Als de koekoek roept vóór Sint Jan,hij bidt om regen, na Sint Jan komt hij ongelegen. Regen op Sint Jan, luidt een andere voorspel ling, betekent regen bij het oogsten, mooi weer op Sint Jan, dan zal het ook in de oogsttijd mooi zijn. Ook Juli telt een paar dagen, waarvan heel veel afhangt. Regent het op Maria Bezoeking, 2 Juli, dan zal het zes weken regenen. Sint Mar griet, 20 Juli, is niet minder gevreesd: „Regent het op Sint Margriet, zes weken lang een natte tied", of „Re gen op Sint Margriet, zes weken boe renverdriet". Nog meer berijmde profetiën zijn er in omloop: „Op Sint Dominicus (4 Aug.) zonne brand, brengt een koude winter in t „Op de laatste Hondsdag (23 Aug.) mooi weer, Maakt de ^herfst tot een zonnige, lachende heer ti „Groene Kerstmis, Witte Pasen Wie nu nog meer van het weer wil weten, hij raadplege de grote weer- profeet, de Enkhuizer Almanak. „In de almanak vind je de waar heid, Gart Jan, de krant en het weerglas bedriegen alleman (Staring) J. Chr. K. Hoogwater te Bergen a. Zee JUNI 1949 Datum HOOG WATER v.m. I n.m. 11 3,45 4,13 12 4,32 4,62 13 5,18 5,48 14 5,65 6,33 15 6,53 7,19 16 7,40 7,63 17 8,26 8,53 ijver in het eikels afleveren. Onze Toet echter was geen lang leven be schoren. Zijn sportieve neigingen wa ren al geen goede eigenschap in de ogen van zijn baas. Toen de drei gende evacuatie een feit werd, was. zijn lot gauw beslist. Het mag een wonder heten, dat de moffen, ondanks alle beroering, het dier niet in de gaten hebben gekregen. De opbrengst kwam Hollandse magen ten goede. Dr. D. Mac Gillavry. 1 -• ■HHHfflfli

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2