Henri ten Holt exposeert MIJN VRIEND PLUVIUS EN IK „De Oude Stal" als expositieruimte „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN (N.tt.) „Met muziek door het leven" „Het vergeten Bruidje" Onder zeer grote belangstelling is dezer dagen de nieuwe kunstzaal van het Kunstenaars Centrum Bergen in de Oude Stal van de Rustende Jager met een tentoonstelling van werk van Henri ten Holt geopend. Het K.C.B. heeft met deze nieuwe expositieruim te een grote vooruitgang geboekt: de zaal is ruim, bezit mooie vrije wanden en een goed bovenlicht. Ook de kunstverlichting is fraai. Mr. A. F. Kamp, de voorzitter, als altijd geestig en scherp, sprak een in leidend woord, waarin hij allen lof toezwaaide die medegewerkt hadden om deze oplossing van het probleem ener expositieruimte te verwezenlij ken, De heer De Vries ontving dank voor het twee jaar belangeloos af staan van zijn zaaltjes in de Kerk straat, de heer en mevrouw Dies- feldt voor de verbouwing van de Oude Stal tot deze fraaie zaal, waar bij spr. mevrouw Diesfeldt onder ap plaus bloemen aanbood. Spr. memoreerde voorts hoe het gemeentebestuur van Bergen steeds achter het K. C. B. heeft gestaan en wees op een andere gemeente in de duinstreek (Schoorl), wier opvattin gen ten aanzien der kunstenaars spr. niet kon delen. Hij hoopte dan ook dat deze gemeente slechts tijdelijk de dwaalweg zou gaan. In het bijzonder geprezen werd ook de heer Rogge veen, die bij de verbouwing leiding heeft gegeven en ook overigens zo veel voor het K. C. B. heeft gedaan en nog doet. Wat de expositie zelf betreft: Mr. Kamp deelde mede dat het in de be doeling had gelegen dat niet hij daar over zou spreken maar de heer Ham- macher. Helaas is, aldus spr., de heer Hammacher juist vandaag door bij zondere omstandigheden verhinderd, maar ik geloof wel te mogen zeggen dat het hem een eer zou zijn geweest over het werk van de heer Ten Holt te kunnen spreken. Spr. wilde er slechts op wijzen dat hier het werk hangt van een man die een grote haam heeft, maar wiens werk men eigenlijk niet kent, wijl het öf nog niet gereed is öf juist in particuliere handen overgegaan. Dank zij deze particulieren is men er in geslaagd deze expositie te houden. Daarop bood Mr. Kamp aan mevrouw Ten Holt bloemen aan. „De vrouw van een kunstenaar heeft het niet gemak kelijk, dat is waar, maar ik geloof toch niet dat de vrouw geschapen is om het gemakkelijk te hebben!" (Ge lach van de mannen, hilariteit onder de vrouwen). Vervolgens sprak de heer Rogge veen namens de werkende leden van het K. C. B. warme woorden van dank voor Mr. Kamp, zonder wie er al lang geen K. C. B. meer zou hebben bestaan. De burgemeester, Dr. W. Huygens, sprak zijn blijdschap uit over de tot standkoming van deze nieuwe expo sitiezaal. Hierop volgde de bezichtiging van het tentoongestelde werk, voorzover mogelijk (de zaal was geheel gevuld met belangstellenden), waarna in de Rustende Jager nog een gezellige bijeenkomst was. HET WERK VAN HENRI TEN HOLT. Reeds een eerste blik in deze zaal doet ons beseffen dat we hier gecon fronteerd worden met werk van on gewoon formaat. Het merkwaardige is, dat hoewel we weten hoe moei zaam deze tekeningen en schilderijen zijn ontstaan, zij toch de indruk ma ken van grote spontaniteit, van een strakke doelbewustheid, die ons de voorstelling glashelder voor ogen zet. Er is een Ballische klaarheid in dit werk dat ook detailonderzoek ge heel doorstaat. Deze expositie laat ons een aaneensluitende ontwikke ling zien van tien jaar in de schilde rijen van 1939 tot 1948 en dan valt het grote verschil op tussen het werk van '42 en eerder en dat van na de oorlog, waarvan hier drie grote doe ken hangen. In deze laatste is wel de zelfde schilder aanwezig, niet dezelf de mens. In het vooroorlogse en in de oorlog ontstane werk is er het stre ven naar steeds grotere helderheid in kleur en voorstelling: hier heeft men een steeds voortschrijdende technische rijping, de steeds grotere macht over het materiaal. Maar deze ontwikkeling raakt toch slechts het uiterlijk der dingen en daarmee ook het uiterlijk van de mens in de schil der. In alle zuiverheid, in alle har monie blijft toch dit werk zich dis- tanciëren van het hart van de be schouwer en appeleert het slechts aan bepaalde verworven inzichten. Het stilleven van 1942 (no. 2) is hier wel de climax: sereen, maar ik zou zelfs willen zeggen vijandig tegen over de kijker. Het heeft die koele schoonheid die we slechts cerebraal kunnen ondergaan. Hoe geheel anders is echter het werk van na de oorlog (de nummers 4, 5 en 6, resp. twee stillevens en een figuur). Hier is niet die schoonheid, die wij kennen uit aesthetische prin cipes, hier is niet de verbeelding van het uiterlijk der dingen, maar van datgene wat de schilder achter de realiteit vermoedt. Dit is werk waar in de kunstenaar zijn persoon-zelf heeft uitgedrukt, de confrontatie van zijn ziel met de ziel der dingen. Hier heeft Ten Holt zichzelf ontdekt in zijn relatie tot de wereld, die wereld die een eeuwig geheim zal blijven. Het blijkt geen blijde wereld te zijn, het is een grauwe wereld maar met onmetelijke diepten voor het aange zicht waarvan wij slechts kunnen huiveren. En Henri ten Holt heeft in Figuur 1948 (no 6) met middelen eigen aan het wezen der schilder kunst deze diepte voor ons opgeroe pen. Dat Ten Holt met zijn grandioos kunnen (men zie slechts zijn tekenin gen!) deze weg is gegaan stempelt hem tot een waarlijk begenadigd kun stenaar. v. d. W. Toe, als de lucht grauw is en de vogels bibberend het water van hun veren schudden, blijft U dan niet achter de ramen van Uw pension of Uw hotel zitten kniezen, maar hult U in plastic of Egyptisch katoen, grijpt de knop van Uw parapluie en van de deur en treedt naar buiten. Het zal U best bevallen. Gij zijt hier toch óók gekomen, om van Uw vacantie te ge nieten. En hebt gij daar nu per sé mooi weer voor nodig? Och, kom, laat U de dag niet vergallen door die grijze wolken, die in snelle vaart der waarts hollen, laat Uw glimlach niet verjagen door dat vitrage van regen, dat als een sluier in de straten hangt. Gij hebt Uw regenjas toch niet voor niets meegenomen? Welaan dan, wat aarzelt gij dan nog? Als het bij U in de stad regent, regent het heel anders dan hier in Bergen. Uw dienaar Odysseus is óók een grote-stads-mens en hij heeft dat bijtijds ontdekt. Heus, het is zo, want hier zijn geen auto's, die fonteinen van modder naar de vouw van Uw broek of naar Uw nylons jagen, hier zijn geen trams, die trossen druipende mensen her- en derwaarts slepen, hier zijn ook geen vcrkcers-agenten, die met witte koksmouwen aan onbe grijpelijke borden draaien, zoals bij U daar in Amsterdam, of in Den Haag, of in Groningen. Hier is niet het jachtig verkeer van de grote stad met zenuwachtige mensen, die altijd haast hebben en steeds maar weer ergens-naar-toe-moeten. Hier is alleen Bergen, Bergen in de regen. Hoort gij wel, welk een machtig geluid die regen maakt? O, eerst zal het U niet opvallen, want nog staat daar de stoof-op-wielen, die drie, vier speelgoedwagentjes naar Alk maar sleept, of ze met een geheim zinnig boogje wegtrekt in de richting van zee. Nog klinkt het lawijt van Bello in Uw oren en kruipt de reuk van zijn zwarte rook in Üw neusga ten. Het lawaai, dat onwelluidend op het Stationspleintje rolt, de rook, die als een zwart-grijs blok neervalt tus sen de ruisende bomen. Maar doet als Uw dienaar Odysseus en sluip langs Bello heen en verwijder hem dan uit Uw gezichtsveld door rechts af te slaan, de Oude Prinsweg op. Ziet ge wel dat ge nu alleen zijt, alleen met de bomen en de vogels en de regen? En met nog twee, drie an dere pensiongasten, die zich óók niet lieten weerhouden door mijn vriend Pluvius. Heus, die meent het zo kwaad niet. Wij op de Olympus heb ben waarachtig wel het goede voor .met de nietige stervelingen op aarde en zeker, als zij met vacantie zijn. Alleen, wij moeten zo af en toe iets omhanden hebben, om ons niet te vervelen. Pluvius met zijn regen, en die jolige Aeolus met zijn bolle wind- wangen en de grote Zeus, als zijn bliksemschichten hem in de hand branden en hij er wat van naar dat tranendal daar beneden slingert. En Uw dienaar Odysseus, och, hij is nu eenmaal een zwerver en hij weet werkelijk niet beter te doen, DE FILMS VAN DEZE WEEK. Tót en met Zondagavond draait in de bioscoop „De Rustende Jager" een film, die onder de titel „Met muziek door 't leven" de toeschouwers de kennismaking doet hernieuwen met het beroemde knapenkoor „de Wie ner Sangerknaben". Onder regie van Max Neufeld is een film tot stand gekomen, die niet alleen de geschiedenis geeft van de kleine Toni, het zoontje van een arme schoenmaker, maar bovendien de geschiedenis van de Wiener San gerknaben, die onder leiding van hun dirigent Hans Kepplinger met hun zang de hele wereld hebben ver overd. Te beginnen met Maandagavond, 10 Juni, kan men in „De Rustende Jager" een geheel ander genre film genieten, die in Nederland wordt uit- gi bracht onder de titel „Het verge ten bruidje". De oorspronkelijke naam luidt: „Thrill of a Romance" onder regie van Richard Thorpe. „Thrill of a Romance" is een techni color van Metro-Goldwyn Mayer met Van Johnson en de zwemster Esther Williams in de hoofdrollen. Een zonnige film met een wat stormachtig verloop, maar zeker waard om gezien te worden! Woens dag 15 Juni is de laatste dag, waarop deze film op het programma voor komt. Beide films zijn voor alle leeftijden toegankelijk. dan U te vertellen, van wat hij zag. Voort, gij wandelaar, de Hoflaan op, tot waar het groen-uitgeslagen hek, dat het buiten van de familie Van Reenen van de weg scheidt en dan naar links. Toe,' niet aarzelen, naar links. Gij kunt niet bevroeden, welk een overstelpende schoonheid U daar wacht. Maesdammerlaan leest gij en weet, dat gij terecht zijt. Hoort gij wel. de vogels, die zacht- kens hun verlangen naar zon en warmte uitzingen? Ruikt gij wel de geur van die takken, van die bloe men, van dat gras? Kijk, dat witte gebouw, dat is een school. Bedroeft het U niet een weinig, dat Uw school in de rij stond met vijfhonderd grau we huizen. Moet het geen genot zijn, hier te leren van aap-noot-mies als buiten de regen staat en de bloemen stralen? En daar rechts van U, om- woekerd door uitbundig groen, dat is het restant van de Duitse tijd. Zwart beton en roestig ijzer en een ver waarloosd klinkerpaadje, dat de weg wijst. Och kom, die Duitse tijd ligt toch al lang weer achter ons? Gij ziit hier in Bergen, in Uw vacantie. Wat treurt gij dan nog en piekert over een sombere bunker. Neem een weg naar rechts, zo'n weg, die ner gens heen schijnt te voeren. Hebt geen angst te zullen doodlopen. In Bergen komt men altijd terecht. Om dat overal om Bergen heen de natuur is met bomen en vogels en bloemen. Dus schudt de regen van Uw plastic en dwaalt verder in deze dreven. Rond het Oude Hof, dat plekje vol onvolprezen schoonheid. Dwaalt, tot gij de tijd vergeet en het slechts Uw maag is, die U tot de orde roept. Dwaalt naar hartelust en luistert naar de vogels in de regen. Maar be schadigt niets en weest voorzichtig. Houdt alleen Uw ogen en Uw oren en Uw neusvleugels wijd-open. Ziet ge nu wel, dat deze regendag geen verloren dag was? Odysseus. Laat ons niet in de steek! Wij willen graag onze vrienden, de gasten, alles vertellen ,wat er over Bergen maar te vertellen valt. Over wat er te zien is in de natuur en over oude toestanden en gebruiken en over het badleven, maar ook over wat Bergen hen voor ontspan ning biedt en ontwikkeling en sport en wat al niet meer. Daarom doen wij hier een beroep op verenigingen, die welke gebeurtenissen dan ook orga niseren op het gebied van toneel, muziek, exposities, demonstraties, lezingen, sport, enz. enz., om ons steeds tijdig (vooral tijdig) alle op gaven te verstrekken, die kunnen dienen om door ons onder het hoofd „Agenda" samengevoegd te worden en die met elkaar een wegwijzer zul len zijn voor de bezoekers, die Ber gen als hun vacantieoord hebben uit gekozen. Ook on deze manier kunnen wij allen meehelpen, het de gasten naar de zin te maken. En dat is toch ons aller doel? Bioscoop Vanaf 10 Juni a.s. De eerste Duitse speelfilm met de „WIENER SANGERKNABEN" Toegang alle leeftijden Vrijdag-Zaterdag-Zondagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur Vanaf 13 Juni a.s. Van Johnson en Esther Williams in een gezellig kleurrijk schouwspel Toegang alle leeftijden Maandag-Dinsdag-Woensdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag te 2,30 uur TENNISSPORT. Voor de sportliefhebbers en dan in het bijzonder voor de vrienden van de tennissport mogen tot de seizoen attracties van Bergen gerekend wor den de wedstrijden, die de eigenares van het Tennispark „De Molen krocht" aan de JCruisweg, mevrouw A. J. van Limburg Stirum, sinds de bevrijding telkenjare met zoveel suc ces organiseert. Evenals andere jaren staat op de tournooi-agenda van de K. N. L. T. B. de naam Bergen tweemaal vermeld. Ten eerste vinden er wedstrijden plaats voor spelers uit de C-k 1 a s s e, annex jeugdwedstrijden op Donderdag 30 Juni, Vrijdag 1, Za terdag 2 en Zondag 3 Juli. Vervolgens is er het bekende Bad- gaste n-ABC-t o u r n o o i, dat ge houden wordt van Donderdag 4 tot en met Zondag 7 Augustus. Het sei zoen wordt dan weer besloten met wedstrijden, die een meer onderling karakter dragen (zogenaamde „park wedstrijden") en daarom niet op de tournooi-agenda voorkomen. De banen aan de Kruisweg zien er tip top uit. Een belangrijke verbete ring is, dat nu ook de achterste baan van Vredesteyn-rubberlijnen is voor zien. Het clubhuis heeft veel aan ge zelligheid gewonnen en ook de om heining (op het tennisveld altijd een belangrijk ding) onderging een gron dige revisie. Dat er in Bergen velen zijn die het lawntennissen met enthousiasme be oefenen blijkt wel uit het ledental van het Tennispark „De Molen krocht", dat thans een kleine hon derd bedraagt. Geen wonder, dat er plannen ge maakt worden om het volgend jaar aan de competitie deel te nemen. Op de zoeven genoemde wedstrij den komen wij nog terug. „Mattenklopper".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 5