,ZON OP SCHOREN WIST U DAT Aantal Dr. v. Peltlaan 30. Mevr. Longepie, Groningen Dr. v. Peltlaan 47. Fam. Steverink, de Bergeneer, Dr. v. Peltlaan 57. Fam. Gravstein, A'dam Pr. Hendriklaan 10. Fam. Sandman, A'dam Pr. Hendriklaan 14. Fam. Hölscher, A'dam Christina, Prinsesselaan 1. Fam. Coopman, Brummen Prinsesselaan 2. Fam. Eerbeek, A'dam Irene, Prinsesselaan 5. Fam. v. Eyck, Utrecht Prinsesselaan 12. Fam. Lokhoff, A'dam Prinsesselaan 36. Fam. Vreede, Den Haag Constantia, Prinsesselaan 42. Fam. Schinsheimer, A'dam The Barrow, v. Reenenpark 1. Fam. Lenselink, A'dam Rozenhaag, v. Reenenpark 3. Fam. Tenahe, A'dam Ben-Ali, v. Reenenpark 9. Fam. Ku Chun, A'dam de Wingerd, Ruïnelaan 14. Fam. Koppelman, Zaandam Cornelia, Ruïnelaan 27. Fam. Koster, Loppersum Hackford, Russenweg 8. Fam. Vermeulen, A'dam Flora, Russenweg 18. Fam. Rotteveel en Mansveld, A'dam Russenplein 2. Fam. Kuiper, Landsmeer op 't Heuveltje, St. Adelbertusl. 12. Fam. Venhuizen, Den Haag Stroomèrlaan 15. Fam. Jong, A'dam St. v. Surcklaan 4. Fam.. de Vries, A'dam honden met schofthoogte groter dan twintig centimeter niet los mo gen lopen, óók niet in het bos? de politie op deze bepaling nauw lettend zal toezien? de heer P. Pranger de dirigent zal zijn op het concert van Bergens Harmonie in de muziektuin aan de Eeuwige laan? U het programma voor dit concert kunt vinden in onze'h-ubriek „Waar gaan wij heen?" de bloemen-aanplant op het perron werd verzorgd door de Dahlia-cultuur Groen uit St.-Pancras? de Berger Bridgeclub iedere Maandagavond een onderlinge wed strijd in de dancing van „De Rusten de Jager" organiseert? r~ ook U daar welkom bent en U zich tot kwart vóór acht aan die zaal kunt opgeven? ZONDAGSDIENST ARTSEN. Op Zondag 19 Juni wordt de dienst waargenomen door dr. Poot, telefoon 2423, Op Zondag 26 Juni heeft dr. van Gelder, telefoon 2027, dienst. Tony, Torfweg 4. Fam. v. Zoelen, A'dam 2 Verl. Geestweg 20. Fam. Viets, A'dam 3 Maasstad, Verl. Geestweg 26. Fam. den Ouden, A'dam 4 Verl. Geestweg 31. Fam. Polder, A'dam 3 Verl. Geestweg 39. Fam. Schmidt, A'dam 5 Voert 20. Fam. Vonk, A'dam 4 de Sloep, Wilhelminalaan 4. Fam. v» Kóhl, Groningen 6 Zuidlaan 9. Fam. Beeftink, Enkhuizen 5 Morgenrood, Zuidlaan 21. Fam. Kisalada, A'dam 4 v. Zantenshof, Zuidlaan 21. Fam. "Wilkens, A'dam 3 Centiana, Zuidlaan 39. Fam. Gohren, A'dam 9 Zon en lommer, Zuidlaan 45. Fam. v. d. Hee, Eindhoven 5 GEMEUBILEERD TE BERGEN AAN ZEE. Aantal pers. Jac. Kalffweg 10. Fam. de Jong, A'dam 8 Anna Marie, Julianalaan 10. Fam. Keibihg, A'dam 5 de Spoorklok, Julianalaan 16-18. Fam. Jhr. de Beaufort, A'dam 7 Fam. Dubois, Apeldoorn 6 Fam. de Koo, A'dam 4 de Kluis, Elzenlaan 26s. Fam. de Wolf, A'dam Met Uw vacantie in Bergen, bezoekt U natuurlijk ook de Bergensche Kunsthandel U weet wel, het typische oude huis, in het centrum van het dorp. U kunt er altijd zulke aparte geschenken, van verschillende kunstenaars vinden, op alle gebied van kunstnijverheid. Ook houden wij regelmatig exposities van schilderijen, waarvan de kunstschilder Cees Boendermaker de rij opent. Vrij entrée. HET RODE KRUIS bij eventuele ongevallen. Reeds sedert geruime tijd verleent de afd. Bergen van het Ned. Rode Kruis haar diensten bij voorkomende ongevallen, Om deze hulpverlening snel en doelmatig te doen zijn, heeft het bestuur der afdeling en de com mandant van de colonne een regeling getroffen, die afdoende lijkt. Een ze vental personen en instellingen is be reid gevonden op te treden als mel- dingspost, t. w.: lo. het Politiebureau, Karei de Grootelaan 17; 2o. de Zui velfabriek Wilhelmina, Bergerweg; 3o. het Café Duinvermaak, Breelaan 132; 4o. de heer A. M. H. Büster, Oosterweg 17; 56. de brugwacht van de Koedijkervlotbrug; 6o. de heer J. Kaandorp, Lijtweg 37 en 7o, de heer K. Folgers, Zeeweg, Bergen aan Zee. Zodra,een ongeval bij een der pos ten, kenbaar aan een emaille schild, is gepield, wordt vandaar terstond een dokter gewaarschuwd, eventuëel ook een geestelijke, en één of meer der in de buurt wonende leden van het Rode Kruis korps. Oordeelt de dokter dat de ambu lance-auto nodig is, dan wordt deze gealarmeerd. Het Rode Kruis korps is meer dan ooit paraat om zijn geheel vrijwillige hulp te verlenen. J. Chr. K. 99 Mijn vriend Aeolus is de laatste dagen nogal oproerig. Onophoudelijk blaast hij zich de wangen bol en dan vliegt zijn adem over het land, dan eens uit deze, dan weer uit die rich ting. Zijn onafscheidelijke metgezel Pluvius doet het wat rustiger aan, U weet wel, die Pluvius van wie ik U verleden week heb verteld, toen ik U zeide, dat het in Bergen toch zoo mooi kan zijn, al giet Pluvius dan ook zijn milde gaven met bakken van de hemel. Regen en wind, lezers, re gen en wind. En ik kan U horen zuchten, waar blijft de zomer? U voelt zich bekocht, want, niet waar, U bent met vacantie. U hebt plannen gemaakt, maanden en maanden van tevoren, U hebt pension besproken of een paar hotelkamers gereserveerd, U hebt de datum van Uw vertrek met spanning verbeid, U hebt de dagen geteld, die U nog van Uw vacantie scheidden, U hebt Uw ongeduldig ge worden nakomêlingschap van Uw broekspijp en rokzoom geschud, als de kleinen alweer kwamen vragen „wanneer we nu eindelijk gaan", U hebt Uw koffers gepakt, Uw wandelstokken en parapluies saam- gebundeld en de riemen eromheen ge sjord. U hebt zich alleen of paarsge wijs op Uw valiezen gezet en Uw zoontje opdracht gegeven, de sloten dicht te knippen, U hebt op het laat ste ogenblik ontdekt, dat die new- look toch ook nog meemoest en dat Uw boorden zo in de verdrukking zit ten ,dat het deksel van de koffer toch weer los moet, En Uw taxi staat al een uur voor de deur, als U eindelijk klaar bent en de huisdeur voor een week, voor veertien dagen, voor een maand misschien wel, achter U sluit, Onderweg vraagt U zich af, of de gordijnen in de slaapkamer wel ge sloten zijn, anders verschieten de meubelen zo, Uw vrouw staat helse kwellingen uit bij de gedachte aan de vraag, of ze het hoofdkraantje van het gas wel heeft afgesloten, en repe teert deswege herhaaldelijk de be treffende veronderstelling en Uw nazaten klauteren over de koffers en Uw knieën, om maar dicht bij het raampje te zitten. De trein is vol, zoals in de vacan- tietijd altijd alle treinen vol zijn in alle landen ter wereld en half han gend, half staand, komt U in Alk maar, waar U zich door de stroom reizigers via de tunnel laat meevoe ren en de tram opzoekt. En dan ineens daalt de landelijke rust over U en Uw naasten als ge in Bergen op het perron staat en luis tert naar het fluisteren in de bomen, naar de jubel van de vogels en naar de stilte. Want gij hebt nooit gewe ten, zoals Uw dienaar Odysseus dat al zo lang weet, dat ge ook naar de stilte kunt luisteren. Ge kijkt om U heen en ge zuigt Uw borstkas vol van een zuivere lucht door moeder natuur gemengd uit den nengeur, zilte zeewind en zonnebrand en ge weet nu pas goed; Nu begint mijn vacantie. En de volgende dag ontwaakt ge, door dat een vogel drie centimeter van Uw raam zijn morgenzang zingt, op een dikke tak, die ge zó kunt grij pen en ge schuift de gordijnen opzij. Pluvius, mijn oude vriend Pluvius is alweer aan de gang geweest. De stenen onder Uw raam zijn zwart van het vocht, maar het is droog gewor den en ge maakt U op, Uw eerste dag buiten te gaan doorbrengen. Voor het ontbijt treedt ge naar buiten en loopt wat op en neer En dan moest ge weten, dat Aeolus een verrassing voor U in petto heeft, een verrassing, die ge niet had ver wacht. Want daar, aan het eind van de laan, staat de zon boven de bo men. Vriendelijk staat ze daar te schijnen, omzoomd door wat voorbij glijdende wolken en of ge wilt of niet, ge wordt even stil van deze kla re schoonheid. Want zo hebt de de zon nog nooit gezien. Ge hebt nog nooit geweten, dat het 's morgens zo mooi kon zijn, buiten. Och, thuis in de stad let ge daar niet op. Dan haast ge U naar de tram, Uw actetas met vier sneedjes wit en twee bruin on der de arm en de slaap nog in Uw ogen. Maar hier, hier is dat anders. Hier begint Uw vacantiedag, zonder tram, zonder kantoor, zonder actetas, zon der ratelende telefoon en vervelende dingen des dagelijksen levens. Och, Uw dienaar Odysseus kent dat gevoel zo goed. Hij heeft óók wel eens vacantie genomen en dan altijd zijn tijd goed gebruikt. Hebt ge bij voorbeeld wel eens goed naar die zon gekeken, als die zo langzaam boven de boomkruinen begint te klimmen. Hebt ge er wel eens op gelet, hoe tientallen gouden bundels een ver binding maken tussen het ronde zon- nelichaam en de wolken eromheen, hoe stralen van een gulden licht glan zende randen toveren om de witte en soms grijze wattenproppen, die als 'n zeventiende-eeuwse vloot zo statig daarhéén zeilen? En kent ge ook dat KUNSTENAARS-CENTRUM BERGEN Tentoonstelling van kunstwerken van leden in de kunstzaal Rustende Jager, Bergen. Schilderijen, Beeld houwwerk, Ceramiek, Grafiek enz. Geopend 10-12,30, 14,30-17,30, 19,30- 22 uur. (Zondagsmorgens gesloten). oude gezegde van die zon en die stralen? „Zon op schoren, Noordewind ge boren", zo luidt dat gezegde. Zulke spreekwoorden ontstaan in de volks mond nooit voor niets en ze zijn ze ker ontsproten aan een waarneming van jaren lang. Zon op schoren, Noordewind geboren. Mijn vriend Aeolus weet er meer van, zou ik zo denken. Zijp wat kille adem waait al door de kruinen der bomen en doet U haastiglijk besluiten, na het ontbijt Uw demi mee te nemen. Want ge zijt toch van plan, van Uw vacantie te gaan genieten en geen regen of geen wind zal U daarvan weerhouden. En dan trekt ge erop uit, ge. zwerft op die eerste morgen nog wat onwen nig rond door de duinen en de bos sen. Ge oriënteert U aan de kaart, die ge in de dorpsboekhandel kocht en ge geniet van deze eerste dag. Ik hebt U al verteld, dat de regen nooit een spelbreker kan zijn en nu zeg ik U met de meeste nadruk, dat ook de wind Uw vacantie nooit zal kunnen bederven, als ge hem weet te waar deren. Want zware bomen, die gege seld worden door de wind, vormen een schoon gezicht, het zand, dat in wilde warrelingen langs de hellingeri der duinen stuift, legt zich in zachte glooiingen aan de voet van de krom me struiken en dan de zee, de wijde, grijze Noordzee. Daarvoor zijt ge toch hier gekomen, nietwaar, voor de bossen en de duinen en de zee? Wel aan dan, nooit is de zee schoner dan op een dag, waarop een wilde wind haar oppervlak beroert, waarop snui vende golven aanrennen, de een na de ander, in een nooit aflatende aan val op het strand, waarop het schuim rillend en huiverig langs de waterlijn achterblijft en soms in wollige vlok ken wegstuift. Een enkel schip zwoegt daarginds aan de einder. Nu ziet ge het, dan weer is het verdwenen, ver gleden achter een rug van water, die vanuit de zee op U aanstormt, schijn baar als een huis zo hoog. De zee heeft de adem van mijn vriend Aeo lus nodig, om tot leven te komen en te worden van een blinkende spiegel tot een woestijn van water. Ziet, het mag dan nog geen volop zomer zijn. De zon mag zich nog wel eens wat schuil houden achter goud gerande grijze wolken, Pluvius mag dan nog wat al te kwistig zijn met zijn natte gaven, of de wind mag jagen en joelen door de boomkruinen en over strand en duinen, gij hebt toch va cantie. Gij hebt Uw vacantie, waarnaar ge het hele jaar met verlangen hebt uit gezien en die vacantie wilt gij U toch niet laten bederven? En daarom, laat Uw dienaar Odys seus U een goede raad geven. Als ge de zon zo „op schoren" ziet staan, herinnert U dan dat oude gezegde: „Zon op schoren, Noordewind gebo ren" en verheugt U op de wind, om dat die U zaken zal laten zien, waar van ge nooit hebt gedroomd, daar ginds in Uw grote stad. Odysseus. Kli Een duinlandschap, zoals men dat in de omgeving van Bergen aantreft, vol van ongerepte schoonheid.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 3