Een onzer meest karakteristieke U/aadvogels „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN (N.HJ „De vrijgezel en het bakvisje" KISMET Waargaanwe heen? Met Jan Ivangh de natuur in Toen het maar nauwelijks licht ge noeg was om in de grauwige donkerte van het veld een duindoorn van een kruipwilgstruik te onderscheiden, hoorde ik voor het eerst zijn door dringende roep: „Tepiet, tepiette- pietNu wist ik dat hij weergekeerd was op de zandvlakte, gelegen aan de spoorlijn naar Bergen aan Zee, waar hij ieder jaar weer zijn ruw nest draait tussen wat plukken helm. Het is een aardige vogel, de schol ekster met zijn oranjesnavel en poten en zijn mooi zwart-witte pakje, en om hem snel te zien rennen over zijn broeddomein is alleen al een ogen blik wachten waard. Onze vlugge steltloper is wel geen zanger, maar toch vergoedt zijn mooi gekleurd kleed hem veel, juist hier door is hij de aanblik dubbel waard. Het is trouwens een merkwaardig feit in de vogelwereld, dat de vogels met mooie veren de slechtste of he lemaal geen goede stemmen hebben, terwijl de uiterlijk minder begenadig den juist beschikken over een prach tige zangcapaciteit. Denkt u b.v. eens aan het grauwe nachtegaaltje, dat in kleur maar weinig verschilt van onze straatjongen, de huismus; en hele maal niet mooi van aanzien is, doch. wel over een zeer mooie zang be schikt. En de buitengewoon mooi ge kleurde fazant is zwijgzaam en kan niet meer dan een schrille kreet uiten. Maar alle vogels in de natuur heb ben hun eigen plaats en zowel kleur als zang hebben voor ons mensen een bijzondere bekoring. De zeevogel stelt zijn hoge schrille kreten tegenover het zware doffe slaan der golven. Met het eentonig ruisen der bladeren, die de wind be wegen, stemt zacht het klagend koe ren der tortelduiven en het kwelen van talloze vogels, en aan de volle glorie der ontwakende velden beant woordt het luide jubelen der veld leeuwerik, die de vreugde der aarde opdraagt tot in de hoge wijde blauwe hemel. Natuur, boven die zware zuchten, die sonore geluidsgolven van dat goddelijke orgel; het is de vogelzang, die zich losmaakt van de zware bas- accoorden en die veelal vlugge, schelle tonen snijdt op de ernstige grond, als streek een vurig violist de snaren. Vogels met gewiekte stemmen van vuur, met een leven van beweeglijk heid en zwerven; ze zijn vrij en wij mensen gebonden aan ons dagelijkse werk, wij kunnen ons bij het aanho ren van die vogelzang in duizenderlei variaties overgeven in een droom van vrijheid. Waar wij ook zwerven, ver of dichtbij, hoog of laag, van overal komt het frisse geluid der vogelkelen tot ons. In het kleine tuintje horen wij de lijster, op het dak van de woning kwettert de spreeuw, de mus scheldt hem uit vanaf de dakgoot en op de schoorsteen praat de kauw zijn regels uit. En zowaar lopen wij in de duinen of we horen de scholekster de meest menselijke naam „piet, piet", roepen. Maar dan naderen wij zijn domein en het geluid wordt vitaler, scheller en gaat zelfs over in het werkelijk uit scheldende tempo, aan een stuk door. De vogel rent van links naar rechts, gaat een eindje op de wieken en valt weer neer en steeds maar weer roept hij dat ene woordje: „piet", het gaat maar door, er komt geen einde aan. Mensen, die deze vogel niet ken nen in zijn hoedanigheid, zullen door zijn geroep en zijn malle fratsen af geleid worden en zich alleen maar concentreren op de vogel en juist daardoor wandelen ze rustig zijn nest voorbij.'Dat is juist de bedoeling van de scholekster. Vaak komt het man netje er ook nog bij en samen leiden ze de ongewenste bezoekers af. Doch, als u zich niet zo snel laat beetnemen en op zoek gaat naar het nest, zult u het kleine slordige kuiltje snel vinden met de gespikkelde eieren. Deze eieren zijn vaak vier in getal en donkerbruin-gevlekt roest kleurig geel. Op die vroege morgen hoorden wij voor het eerst zijn schelle kreet en wij wisten meteen, dat hij weerge keerd was op de zandvlakte. We zou den zijn domein in de gaten houden en waarlijk, toen we een week later er weer een bezoek brachten, vonden we er reeds het nest met twee eieren. En nog een week later lagen er vier en zat het wijfje reeds vast te broeden. Nu dribbelen de jonge scholekster- tjes op hoge pootjes,, nadat ze zich eerst door de warme voorjaarszon hebben laten opdrogen, heel parman tig tussen de helm en duindoorns. Vader en moeder zijn nog meer ac tief! Het is een gesleep met voedsel en ook de bewaking is dubbel ver scherpt. Het is aardig om te zien hoe die kleine balletjes wol op hoge pootjes er vandoor gaan als men ze nadert, ze rennen zo hard als ze maar kun nen. Maar de mensenbenen zijn lan ger en daarom ook vlugger en als de kleintjes dit merken, drukken zij zich tussen de duinvegetatie en dan komt hun schutkleur goed te pas, het is moeilijk ze dan te ontdekken. Heeft u ze dan toch gevonden en neemt u ze op, dan voelt u het kleine hartje kloppen in de hand, maar zet u ze weer neer, dan rennen ze zo hard hun lange pootjes hen maar kunnen dragen, zich telkens drukkend de vrijheid tegemoet. Bob Boersma Jr. Bioscoop Vanaf 17 Juni a.s. Cary Grant - Myrna Loy - Shirley Temple in een bijzondere koste lijke comedie Toegang alle leeftijden R.K.O.-film Vrijdag-Zaterdag-Zondagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur Vanaf 20 Juni a.s. Ronald Colman, Mariene Dietrich in een betoverende kleurenfilm Toegang alle leeftijden M.E.T.R.O.-film Maandag-Dinsdag-Woensdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag te 2.30 uur Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bioscooptheater „De Rustende Ja ger", Vrijdag, Zaterdag en Zon dag, 's avonds 8 uur, Zondag middag 2.30 uur: „De Vrijgezel en het Bakvisje". Eén vrouw is duizend mannen te erg, meende J. v. d. Vondel. Hier zijn twee vrouwen één man te erg. Intussen weet Amor met z'n pijl en boog alle drie te treffen. Maandag, Dinsdag en Woensdag, 's av. 8 uur, Woensdagmiddag 2.30 uur: „Kismet". Deze onder regie van William Dieterle vervaardigde kleurenfilm verplaatst de toeschouwer naar het Bagdad van een duizend jaar geleden en brengt hem in een sprookjesachtige omgeving met de meest betoverende kleuren. Het is een spel van liefde en list, te leurstelling en overwinning, waar in Mariene Dietrich gevaarlijker en charmanter is dan ooit. In het voorprogramma beeld reportage van de voetbalwedstrijd „HollandDenemarken: 21". Rustende Jager: vanaf Zaterdag 18 Juni expositie van werken van D. Kouwenaar, J. Mooy, Casper Niehaus, D. Trap, Jb. Min, E. Dehé, J. KouwenaarBijlo en D. Huiberts. Rustende Jager: Donderdag 23 Juni. Het bekende „Duo Wi-Jo" mej een speciaal programma vopr de Kunstenaars Centrum Bergen, Van 4 tot 17 Juni expositie van werken van Henri ten Holt. Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132, Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad ((Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Café Nieuwendijk, Dorpsstraat 25 Dansen. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Bureau V. V. V,: alle informaties 'a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.3012 en 13.30 15 uur. Taxi's Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 PolitieBrand Bonnen Politie2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer 2200 2444 2626 Distributiekantoor, Café Nieu wendijk, Dorpstraat 25 2297 Geneesheren; A, H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 2 2027 B. Dijkstra, Breelaan 18. Hoflaan 2, voormalige Pottenbakkerij: gedurende de maand Juni ten toonstelling van Kerkinterieurs van F. Kamstra, Muziektuin. Dinsdagavond, 21 Juni, concert door Bergens Harmonie. Het programma omvat: 1. Washington Grays, mars, Grafalla. 2. Ouv. Le Roi d'Yvetot, Ad. Adam. 3. Papilion air Varié voor alt-sax, P. Bouillon. Solist J. Prins. 4. Leve de Vrijheid, mars, J. P. Bisselink. 5. Les Fantoccini, balletsuite, Chr. Lecocq. 6. Fantasie Pastorale voor clari net. J. B. Singelée. Solist C. Wokke. 7. Au Pays Gascon, fantasie, L, Reynaud. 8. De Jonge Garde, mars, J. C. Beekman. Voor we met elkaar ook dit jaar de natuur in trekken, allereerst een verzoek aan de Bergenaren, dit dit ook lezen. Vorig jaar hield ik met veel succes een aantal excursies maar slechts dan was de deelname voldoende als ook de andere kranten de berichtjes opnamen. Dit is voor mij aanleiding te moeten veronderstellen dat de Badbode aan onze gasten nog onvoldoende onder ogen gebracht wordt. Ook dit jaar wil ik proberen een aantal keren voor U en Uw gasten vrij te maken, maar dan reken ik op minimum 20 personen per excursie. Zij, die meegingen, waren steeds vol daan. Mocht U onder Uw gasten natuur vrienden hebben, die belangstelling hebben op planten- of vogelgebied en niet in excursieverband erop uit wil len, voor. die liefhebbers is mijn adres nog steeds: Loudelsweg 99 Bergen (N.-H.). De kosten p. p. voor een excursie bedragen 20 ct., evenals vorig jaar. Het fooienstelsel verfoeien we als natuurvrjmdéri en de opbrengst komt ten goede aan nieuw natuurwerk voor lezingen en aanschaffing vogelringen enz. Tót ziens bij de Linde. Raadpleegt U volgende keer de agenda even en zegt het Uw gasten ook even. Tot zo ver de mededelingen. We gaan echter deze keer toch iets moois bekijken met elkaar en wel de: Gierzwaluw (apus a apus). Loopt U maar eens op een avond rond de Ruïnekerk en telkens hoort U dan een gierend geluid om de oude muren. Het is de gierzwaluw, een grote donkere zwaluw met lange spitse vleugels. Begin Mei kwamen ze terug van 't Zuiden en broeden hier in gaten van oude muren en soms onder dakpannen. Een vreemde geheimzinnige vogel, die z'n hele leven bijna vliegend door brengt. Raakt n.l. zo'n diertje ge wond dan kan hij, eenmaal op de grond, onmogelijk meer opvliegen. Vorig jaar had ik er een thuis en was in staat dit nog te tekenen, waarna het diertje na de nacht" zó was opgeknapt, dat ik 't erop waag de hem de vrijheid weer te geven. Vanaf m'n hand opvliegen ging zelfs niet .Alleen toen ik het vogeltje als het ware liet vallen, zodat hij een duikvlucht kon maken, vloog hij zo weg. De pootjes zijn heel kort, maar dik en stevig en worden gebruikt als rem bij het naar binnen storten in het nestgat. Met een ongelooflijke snelheid vliegt de vogel rechtuit z'n nestgat in. Even later krabbelt hij weer naar de rand en laat zich vallen om van die duik in een vlucht het luchtruim te kiezen. Er wordt zelfs nog bestreden dat de mannetjes des nachts in de lucht blijven zweven, nadat hij 't wijfje in 't nestgat gejaagd heeft. Neemt U eens vijf minuten op Uw wandeling om stil te staan en te kijken naar deze vogels. Krijgt U er animo in, dan ziet U later véél meer, niet alleen van de gierzwaluw, maar van alles wat leeft en groeit. Jan Ivangh. LIJST VAN VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN gedurende het tijdvak van 3 Juni t/m. 13 Juni 1949. Verloren bruin kinderschoentje; bruin dek kleed; nylonkous; gele actetas, inh. fototoestel en zwembroekje; gouden schakelarmband met blauwe stenen; grijs colbertjasje; bruine portemon- naie met inh.; bruine portefeuille met inh.; damespolshorloge met rood bandje; zomerjasje met korte mou wen; armband met 3 Zeeuwse knop pen; portemonnaie met inh,; bruine damestas met inh,; windjack; donker blauwe zwembroek; Kodak fototoe stel met tas; bruine damesportemon- naie met inh.; paar bruin geblokte kinderkousjes; paar schapenwollen kindersokjes; zwarte damesportemon- naie met inh.; idem; armbandje, dou blé; zilveren armbandje van Ind. dub beltjes; koperkleurige ball point pen; glacé dameshandschoen (1.); lederen voetbal; zilveren armband met Oos terse tekens; tas, inh, borduurwerk; gouden armband; gouden ring met zwarte steen; boxkalfslederen porte monnaie 'met inh.; blauw kinderjasje; vulpotlood; uitlaatpijp van Citroën auto; verzilverd 4 kleuren vulpot lood; vulpen in étui (met naam: Van der Bos); verchroomd armbandhor loge; vest met mouwen (terra); bank biljet van 10, Weggelopen: klein herdershondje, 4 mndn. oud, zwart hondje, krullend haar, rode halsband. Gevonden: rood padvinderszakmes; huissleutel „Wilka"; bruin portemonnaietje; rug zak, inh. brood, zeep en handdoek; bos sleutels; clip met 2 (auto?) sleu tels; rozenkrans; bruine portemon naie met inh., o.a. kwitantie's t. n. v. G. Hoe; Lipssleutel; portemonnaie, inh. 6 ct. en tramkaartje; baby schoentje (linker); geel-bruine kinder- portemonnaie (met druksluhing) met inh.; bruin kinderschoentje (r.)zwar te vulpen; klappistooltje; kind. por temonnaie, 2 dubb.; 2 ballen; dames Panamahoed (Metz en Co, A'dam); padvindersriem; glacé dameshand schoen (1.); zilveren dasklem, initialen R. S.; hoofddoek; Lipssleutel no. 1684; grijsblauwe mantelceintuur; doublé damesarmbandhorloge; kist wortelen; damestas (zwart met koper) met inh.; springtouw; Lipssleutel; ca puchon (beige); huissleutel; slot met sleutel. Aan komen lopen: airdale terrier. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17 te Bergen (N.-H,) tussen 1011 uur.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 5