Bergenscne Bad-, Duin- en Boschbode Drie-en-dertigste jaargang No. 3 Abonnemen,spriis:i!l-^ooMeTe0neL v.v.v. Zaterdag 25 Juni 1949 Grafstenen rondom de Ruïnekerk jr „Ik heb nog nooit vacantie gehad" Losse nummers 25 cent 0 J WEEKBLAD Redacteur: W. OLIEMANS, Ranonkelstraat 38, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Velen uwer zullen wel eens het flauw hellende kerkpaadje betreden hebben, ^dat u voert binnen het aloude middelpunt van het dorp, de kerkrui- ne. Misschien was het des Zondags, omdat u ter kerke ging, wellicht was het gedurende een avondwandeling, misschien ook op een druilerige dag, als het strand u niet aanlokkelijk scheen. Dwaalde u er rond om te speuren naar de gierzwaluw, waarover Jan Ivangh in het vorig nummer zo aardig vertelde, interesseerden u de machti ge muren van het grotendeels ver woeste kerkschip of trachtte u, net als ik paar jaar geleden deed, de inscripiWI van de verweerde, afge sleten en somtijds door het gras overwoekerde grafzerken te ontcijfe ren? Welnu, lezer, hetzelfde heb ik weer gedaan. Vele opschriften, die ik vroe ger had genoteerd, kon ik met moeite nog op de stenen ontdekken. Niet om dat mijn ogen slechter waren gewor den. Ook was het niet in het half donker (dan is 't helemaal onbegon nen werk). Sommige liggende stenen bleken al meer door het gras overgroeid te zijn. Een ongeveer tweehonderd jaar oude zerk vertoonde nieuwe grote scheu ren, de tand des tijds, die ook zo naar stig knaagt aan de steunberen van het kerkje Laat ik u daarom iets vertellen over deze stenen- Tot 1864 was het kerkhof rondom de Ruine de enige begraafplaats in Bergen, zowel voor Roomsen als Pro testanten, hoewel reeds in 1808 het in en om de kerk begraven werd verbo den. De oudste stenen die u hier nu vindt, zijn afkomstig uit de kerk zel ve. Zij dateren uit de zeventiende en achttiende eeuw, doch werden bij veranderingen aan het interieur (er kwam toen o.m. een houten vloer) in 1908» uit de kerk verwijderd. Deze stenen liggen dus niet meer op hun oorspronkelijke plaats. Ze zijn aan de binnenkant van het voormalige schip van de kerk netjes op een rij langs de Noordelijke muur gelegd. Hier volgen nu de inscripties, zoals ik die met behulp van „Genealogische en Heraldische Gedenkwaardigheden" door Bloys van Treslong en Belonje heb kunnen ontcijferen. Als de stenen u mochten interesseren, neemt dan deze Badbode mee, u zult er gemak van hebben bij uw pogingen om som mige raadselachtigheden te ontwar ren. 1. Steen met het wapen van Ramp (het Molenrad). De grafkelder van de adellijke familie Ramp, onder meer dere door deze steen bedekt, lag vroeger juist bij de ingang der kerk. (Het Huis Ramp, gelegen in het Ram- penbos aan de Buerweg, sedert 1345 te Bergen gencfemd ,was in de eerste helft van de achttiende eeuw nog in welstand). 2. Steen met een wapen, waarin een arm met vuist. Boven het wapen: Vita nostra peregfinatio. Onder het wapen: Cornelis/Dirckz, Bes/teman is gerust, den 21 May Ao 1653. Hier leit begraven/Dirck Cornelissen /Besteman is gesturve/de VII October int jaer ons/Heeren MDCXLVII (1647). Hier leit begraven/Maritgen Claesdr./ in haer leven huijsvrouw van Corne lis/Dirckz Besteman voor desen schout al/hier tot Bergen is gerust int jaer ons/Heeren MDCXXXVII (1637) op alder Heilighen/dach. (Een der nazaten liet onlangs een foto maken van deze grafzerk). 3. Steen met een wapen, waarin een leeuw. Om het wapen: Leonard Leen- ders obiit V Aug. Ao. MDCCVII. Daaronder: Hij was viermaal negen jaaren oud Had seven jaar Gods kerk ge(bouwd)? Wanneer de siel om/hoog gevl(oden)? Sijn lijf hier wierd begra(gt)? Daar t vredig rust en namaals wagt (Ende?) opstand uyt den dooden. (Leonardus Leenders was predikant te Bergen van 1700-1707). 4. Steen met schild in een ovaal, waarop de letters A, K. en A. J. C. Erboven: Hier leyt begraven/Annet- gen Andries/Cloeck sterf den 12/Fe- briwary ao 1599/ende Grietge An dries/Cloeck sterf de 28/October ao 1605/ende Brechie Andries/Cloeck sterf de 8/August ao 1607. (Dit is de oudste steen. Twee jaar vóór het overlijden van Annetgen was de Ruine-kerk door de Hervormden in gebruik genomen. A.ndries J.acobsz C.loeck, wiens kinderen deze zerk be treft, was schout van Bergen van 1605 tot 1641). 5. Steen met in een ovaal een schoen tussen 1702 en u/ss. Erboven: Hier leyt begrave/Jacobus Vaen- drigh/gerust int jaer/Ao. 1639. Maertie Jcops sijn/dochter is/gerust den 25/(Ma)y anno 1646. Jan Cornelisz. schoenmaker 1702. 6. Hier leyt begraven/Guert Jans dochter/is gerust den 26 Sep/tember anno 1636/Ende Hillegont Jans/dr haer suster is ge/rust den 16 Novem ber/Anno 1636. 7. Gerrit Sümery/sedert 1736/schout en dijkgraaf alhier/gebooren 31 Dec. 1705/en cverleede 10 May 1782/. Toen werd dien vriend van 't Recht, Geruckt uyt d'arm der Rede Die spoort tot Liefde en Vrede, Hier zugtend neergelegt/en/. Sedert 1734 gehuwd met/Anna Maria van der Mij, gebooren 2 Oct. 1701 en overleede 18 Nov. 1779. 8. Hier leyt begraven/Den Hr en Mr Arent de Lange/in zijn Edele leeven/advocaat en notaris/der stadt Alkmaar/mitsgaders bailju/van War- menhuijzen/en secretaris van/Wum- menum geboren/alhier in den jaare /1712 den 9 December en is in den Heere gerust/den 10 February 1765/ tot Alkmaar. Deze acht uit de kerk afkomstige zerken, welke dus de bijbehorende graven niet meer bedekken, zijn te vens de oudste en als zodanig het meest interessant. De overige stenen, 13 in getal, staan of liggen alle op hun oorspronkelijke plaats en dateren uit de negentiende eeuw, de oudste uit gezonderd, die staat ten Zuiden van de consistoriekamer. Het opschrift daarvan luidt: Hier leydt/begrave/Treyntje/Cornelis/ Meyne/is gerust/den/2/Jannuary anno 1783/en/Pieter/Cornelis/Henneman is gerust/den 26 April/anno 17%. Eén grafsteen draagt het jaartal 1863. Enige van de oudste stenen zullen gelukkig weer een plaats in de kerk krijgen na de restauratie en wel zó, dat ze van de voeten der kerkgangers niet te lijden hebben en toch goed te zien zijn. P. Beyneveld. „Nee joh, deer is bai ons gien taid voor", zei de boerenzoon die bij me zat, toen ik op een avond ergens in de kop van Noord-Holland m'n tentje opzette. Het was een prachtig hoekje waar voor ik van de boer toestemming kreeg om te overnachten. Aan de voet van een laatste duinenrij in de luwte van een oude meidoornstruik stond m'n oude shelter. Bij het licht van de stormlamp zaten we nog wat te praten en dan pas weet je hoe groot de verschillen ook in je eigen omgeving nog kunnen zijn wat bede ling van vacantie aangaat. Die jongen vertelde me dat hij dolgraag eens mee zou willen, maar er wel nooit aan toe zou komen. Plotseling dacht ik aan eigen vacanties en aan die van vele anderen. Vacantie wat een woord ja vacantie beleven is fijn. Tenminste als deze dagen, waar we altijd naar verlangen, door ons werkelijk beleefd worden. Dan denk ik aan de honderden mensen, die „ziende blind" met me mee gingen op excursieen dan denk ik aan die ene mijnheer met z'n kleine rugzak op een smoorhete zo merdag. Hij was me al gepasseerd en toen zag ik een bos van minstens 15 harlekijn orchissen verdord ach terop dat rugzakje bengelen. Twee grove tegenstellingen dat „ziende blind zijn" en „blindelings vaak pluk ken" van wilde bloemen. Beide ma nieren om zó vacantie te houden zijn funest. Hoe dan wél? Och kom eerst de eerste de beste vacantiedag Uzelf eens een flinke koude douche geven, letterlijk en figuurlijk des noods om 5 uur 's morgens eerst een bad in zee voor de zenuwen en dan Uzelf eens afvragen, zo: Vacantie?! En dan: bewust Uw vacantie gaan beleven, om eerst Uw omgeving, waar U die paar dagen in geplaatst is eens te bekijken. Alleen maar kijken en luisteren niet meer praten over verkiezingen geld enz. enz. Nee, alléén maar eens er uit, liefst op een mooie vroege morgen. Moet U eens doen vóór de zon op is dauw trap pen noemt men dat. Zoekt U dan eens iets moois een vogel, bloem of plantmaar bekijk het alleen daar en laat het staan daar, waar het thuis hoort. En dan zult U moeten toegeven: Heb ik nu werkelijk wel geleefd die laatstejaren. Dan weet U na deze vacantie in ieder ge val: ik ben op m'n nummer gezet opgekikkerd en gebruind gesterkt en kan weer een stootje hebben. Ja, dan kunt U NIET zeggen: Ik heb nog nooit vacantie gehad. Tussen twee haakjes, bij vacantie behoort een kampvuur. U boft als U 't kunt bijwonen. Maandagavond, 27 Juni, van 910.15 uur tegenover huize „Kranenburg" aan de Hoflaan bij goed weer Tot ziens aan ons kampvuur. Jan Ivangh.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 1