VEERTIG JAAR „BELLO" „DE RUSTENDE JAGER" U/Hlq ttensbergen Internationaal Trio Böhler SCHOENWERK bij A. C. Seewald „Alsjeblieft geen Een hotelier zegt er het zijne van u/arme zomer" tenminste. Want iemand, die langer dan vijf dagen in hetzelfde hotel ver blijft, is wel degelijk verplicht bonnen te geven voor die artikelen, die nog op de bon verkrijgbaar zijn. Ik kan U staaltjes laten zien uit mijn correspondentie van mensen, die hun bespreking van kamers bijna lie ten afstuiten op die bonnenkwestie. Daar ziet U uit, hoe goed het is, als het publiek degelijk wordt voorge licht. Wie meer dan vijf dagen blijft, geeft bonnen. Zo is het. Officieel en onherroepelijk. Als ik nu eens heel boosaardig zou willen zijn, zou ik kunnen zeggen, dat er touristen zijn, die dit heel goed weten. Die blijven vijf dagen hier, gaan vijf dagen elders wonen, trekken dan weer voor vijf dagen verderop en gaan net zolang door tot zé een maand op reis zijn. Dan hebben ze in die maand een volle dertig dagen bonnen verdiend. Dat zou ik kunnen zeggen, als ik een boosaardig man was. Maar dat ben ik niet. Ik ben een hotelier, die het zich tot een plicht en een eer rekent, het zijn gasten zo goed mogelijk naar de zin te maken Lezer, knoopt dit goed in Uw oor. Gij, die hier Üw zomervacantie komt doorbrengen, wéét, dat Uw gastheren en -vrouwen in Bergen voor U klaar staan, op elk uur van de dag en de nacht, naar hpn beste kunnen en weten. Misschien is dat wel één van de re denen, waarom gij zo graag in Bergen komt? Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) VOOR BETER Sportartikelen Kerkstraat Tel. 2552 TENNISTOURNOOI OP DE MOLENKROCHT voor C-spelers en Juniores. Voor tennisliefhebbers uit de kop van Noordholland en onder de bad gasten zijn er gedurende hét volgend weekend aantrekkelijke wedstrijden op de banen aan de Kruisweg te Bergen. Aan dit tournooi kunnen deelne men spelers uit de C-klasse en junio res (niet ouder dan 17 jaar). Degenen die op de officiële lijst van A- en B-spelers der K. N. L. T. B. voorko men, vallen hier dus buiten. Zij krij gen een kans om hun krachten met gelijkwaardige tegenstanders te me ten tijdens het ABC-badgasten tour nooi in de eerste helft van Augustus. Verwacht mag worden dat onder de „mindere goden" velen de hun hier geboden kans zullen benutten om de nodige wedstrijdroutine op te doen. Juist een C-tournooi, waar ieder een goede kans maakt één of meer rondes te overleven, is daar voor uitermate geschikt. Het spreekt wel van zelf, dat speciaal de jongeren, die in voorrondes zullen worden in gedeeld, de gelegenheid te baat zul len nemen. Men kan inschrijven voor enkel spel, gemengd dubbelspel en dames- of heren-dubbel. De inschrijving van deelnemers sluit op Dinsdag 28 Juni. Deze wedstrijden worden, als steeds, georganiseerd door de eigena res van het Tennispark „De Molen krocht", Mevr. A. J. van Limburg StirumBogtman. Leden van het wedstrijdcomité zijn voorts de heren J. J. H.' Schmidt en B. Verolme. De wedstrijden vangen aan op Don derdag 30 Juni en duren vier dagen (de laatste twee dagen vallen dus samen met de kermis). De toeschouwers behoeven geen entréegeld te betalen. Iedere aanhan ger van de tennissport zal, voor zover die al niet zelf meespeelt, dus tijdens de finales op Zaterdag of Zondag wel een kijkje gaan nemen in het tennis park aan de Kruisweg. „Mattenklopper". BADBODE VERKRIJGBAAR te BergensBinnen in: Eerste Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; Boekhandel P. de Haan, Stationsstr Boekhandel G. Schoelink, Oldenburglaan; Bureau van V, V. V., naast Postkant.; Bergense Kunsthandel P. Hopman, Kerkstraat 3; de zaak van J. M. Thomas, St. Antoniusstraat 13; Kunsthandel J Ruyter, Hoflaan 2 en krantenkiosk Stationsplein. Te Bergen aan Zee: in de zaak van J. Passer en K. Volgers, v. d. Wijckplein 13. Eenentwintig Juni. De langste dag van het jaar, de dag waarop de zon haar hoogste punt aan de hemel be reikt in haar dagelijkse cirkelgang, de dag ook waarop de zomer begint. Voor een badplaats als Bergen be tekent dat ook, dat het voorseizoen geëindigd is en dat het tijd wordt om te gaan spreken van „"we zitten mid den in het seizoen". Dat was voor ons aanleiding om eens een praatje te gaan maken met de eigenaar van een der grootste hotels in Bergen, een man die jaren en jaren in het vak zit en het dus weten kan. „Wat denkt U ervan, zal dit jaar goed wor den, kunt U dat al peilen? Hoe wa ren de eerste maanden? Noemt een insider dit nu een goede of een slech te of een middelmatige zomer? Hoe staat het met het bezoek aan ons dorp?" ziehier enkele vragen, die ons door het hoofd speelden, toen wij ons op weg begaven, gehuld in een regenjas en knikkend tegen een frisse wind uit Noordelijke altijd maar Noordelijke richting, met boven ons hoofd dikke grijze wolken, die in een eindeloze opvolging vanuit zee aanrolden en die de ondergaande zon zorgvuldig aan het oog onttrok ken. Wij voor ons hadden de indruk, dat het dit jaar helemaal geen zomer zou worden en nu kan onze mede werker Odysseus U wel verteld heb ben, dat het in de regen en in de wind in Bergen óók goed toeven is, wij wilden toch wel eens weten, hoe de man-van-het-vak daarover denkt. „Slecht weer, meneer?" zei Uw en mijn vriend, de hotelier, „helemaal geen slecht wëer. Tenminste niet voor Bergen-binnen. Wel voor zee natuur lijk. Met dit onbestendige weer gaan de mensen niet naar zee. Dan blijven ze dicht bij huis, net zolang tot er een gloeiend hete dag komt. Als U het mij vraagt, mag het 't hele seizoen door zulk weer blijven. Nou ja, met een beetje meer zon natuurlijk, maar warm moet het niet worden. Die war me zomer van '47 was voor mijn hotel bar slecht Onze vriend haastte zich, daarbij te zeggen, dat dit natuurlijk zijn per soonlijke mening was en dat het best mogelijk was, dat een ander er weer heel verschillend over dacht. Maar hij had geen klagen, op geen stukken na. „Ja maar", zeiden wij, „trekt nu eens een vergelijking met vorige ja ren, hoe valt Uw opvatting dan uit?" Het antwoord was precis, wat wij verwacht hadden. „Het bezoek neemt over de gehele linie af. Het geld wordt duurder; meneer, vooral onder de minder draagkrachtigen. Die heb ben geen reserves meer, die zijn uit geput. Daarom is het mijn vaste over tuiging, dat de zgn. duurdere zaken, de betere hotels, drukker bezet zijn, dan de etablissementen, waar men goedkoper terecht kan en als dit zo door blijft gaan, zullen die nog een harde dobber krijgen. Maar ook bij mij loopt het bezoek terug. Ik zal U een paar cijfers geven. Met Pasen 1946 had ik 110 weekenders. Dit aan tal liep in de volgende jaren terug langs 90 en 70 naar 55 in 1949. En vooral het laatste getal geeft een goede vergelijking, omdat dit jaar Pa sen maar drie dagen vroeger viel dan in 1946 het geval was. Weet U, wat wel toeneemt: dat is het dagbezoek, het dagtourisme, Enorme hoeveelhe den dagjesmensen passeren ons dorp én wat zij hier verteren, het bedrag, dat dus onze ingezetenen en daarmee de hele gemeenschap ten goede komt, is een heel aanzienlijk bedrag. Duide lijk valt te constateren, dat de dag- touristen lang gespaard hebben en na veel wikken en wegen him reis heb ben vastgesteld. En als het dan een maal zover is, kijken ze ook niet op een gulden meer of minder Ons gesprek werd onderbroken door het binnen treden van een aan tal buitenlanders, wier grote auto voor het hotel had gestopt. Op zichzelf niets bijzonders, buitenlanders in Ber gen. Men ziet en hoort er Engelsen en Belgen, Zwitsers en Amerikanen, maar toch een gerede aanleiding tot een volgende vraag. En het antwoord op die vraag deed dan ook niet op zich wachten: „Veel buitenlanders. Bij voorbeeld heel veel Denen. Ik zal U iets vertellen, wat Uw lezers zal inte resseren. Er bestaat een denkbeeldige cirkel, die loopt van Kopenhagen over Hamburg, Niëuweschans, Leeu warden, de Wieringermeer, Amster dam, Amersfoort, Oldenzaal en zo weer terug naar Denemarken. Langs die cirkel beweegt zich een onop houdelijke stroom Deense touristen, die per auto reizen. Veel landbou wers zijn er bij en andere mensen die met het agrarisch bedrijf zijn ver trouwd en er hun bestaan in vinden. De Wieringermeer is de grote trek pleister, want daar valt voor hen wat te zien en wat te leren, In beide richtingen beweegt die stroom reizi gers. En al heb ik Bergen niet ge noemd in deze cirkel, feit is, onom stotelijk vaststaand feit, dat negentig procent van die touristen zijn route over Bergen neemt en dat van die negentig procent weer negenennegen tig procent hier blijft overnachten. Daar hebt U een voorbeeld van wat propaganda vermag. Op de dagen bij voorbeeld, waarop in Alkmaar de kaasmarkt wordt gehouden, is het hier in Bergen veel drukker dan an ders, De mensen weten, dat Bergen van een aparte bekoring is en dat willen ze niet missen. Ik zeg U nog eens, ik bekijk deze zaak alleen vanuit mijn standpunt. Het is best mogelijk, dat een pension houder er weer heel anders over denkt en U moet mijn opvatting dan ook niet weergeven als de alom geldende. Een heel opmerkelijk feit is ook, dat naarmate de tijden terugkeren naar de normale, de mensen veel eisender worden. Dat is hun goed recht natuurlijk. Wie met vacantie is, mag eisen stellen. Maar die eisen moeten binnen de perken van het re delijke blijven. Kijkt U eens hier: Veel gasten zeggen: In een hotel be hoef ik geen bonnen te geven. Dat heeft de regering bekend gemaakt. De hotelhouder krijgt toewijzingen en daarvan moet hij ons te eten geven. Dat zeggen ze en zo is het ook. Bijna Deze week is het veertig jaar ge leden, dat de tramverbinding tussen Alkmaar en Bergen-aan-Zee tot stand kwam. In, ons vorige nummer heeft onze medewerker P. van Mook hier over het een en ander verteld. Thans publiceren wij een tweetal foto's die betrekking hebben op dit veertigjarig jubileum. Op het linkerplaatje ziet U de Zwaluw, één der locomotieven, die veertig jaar geleden de tram trokken en die allen namen hadden. Als con trast vindt. U daarnaast een opname van de locomotief, die onder het 'spoorwegpersoneel bekend staat als „Hoki-poki" vanwege zijn waggelen de manier van voortbewegen, Veertig jaar zijn verstreken sinds de oudste opname werd gemaakt, In veertig jaar kan veel gebeuren en veel ver anderen, Maar men moet toch wel heel goed zoeken, om tussen de Zwa luw en Hoki-poki grote verschillen te ontdeklfen. Misschien is dat wel één van de redenen, waarom wij ons dier bare trammetje niet willen missen

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2