oV U/ALMA Adam in ballingschap AMSTERDAMSCHE BANK VOOR HET STRAND: Uw redacteur wil een weddenschap met U aangaan, lezer. Hij zet tien te gen één, dat U, toen U bovenstaande titel las, dacht: „Kijk, daar komt een stukje over het onvolprezen Open luchttheater!" Want natuurlijk heb ben de Bergenaren en hun vrienden, de gasten, reeds uitgezien naar be richten hieromtrent. Zij herinneren zich de ontroerend-schone opvoerin gen van Alphonse Laudy's „De Para dijsvloek" van verleden jaar of de voorstellingen van „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho' Die weddenschap heeft Uw redac teur nu al van U gewonnen. Want dit verhaal handelt niet over het Open luchttheater. Elders in dit nummer kunt U daarover lezen. De titel, die dit stukje siert, mag dan nog zulke gedachten-associaties opwekken met Vondel's treurspelen, hij heeft er niets, maar dan ook niets mee te ma ken. En toch moet U. dit verhaaltje beslist lezen. Want het zal U een blik gunnen in de wirwar van puzzles, waarvoor Uw redacteur zich soms geplaatst ziet. Dit stuk is geïnspireerd op een ano niem telefoongesprek. Stelt U gerust, geen dreigende insinuaties waren het, geen pogingen tot chantage, geen ver wijten of klachten. Als die de redac tie van ongenoemde zijde zouden be- rêiken, zou de deur gesloten blijven. Opmerkingen, bedenkingen, bijdra gen, graag, maar ondertekend. Neen, lezer, dit alles was het niet. En tussen haakjes, als U opmerkingen heeft, of klachten en vooral bijdra gen, vertellingen over Uw belevenis sen, herinneringen aan Uw verblijf, toe, grijpt Uw ganzeveder, zet U aan Uw lezenaar en krast Uw vellen per kament vol tot aan de rand. Huurt een koerier en doet de redactie Uw pennevruchten toekomen. Het adres kunt U op de eerste pagina van elk nummer vinden. De redactie zal U er dankbaar voor zijn en U kunt erop rekenen, dat Uw geesteskind ge plaatst zal worden. Luistert, lezers, en verheugt U met mij Verheugt U, omdat uit de hele ge schiedenis blijkt, dat men de Badbode niet alleen leest, maar zelfs van alpha tot omega uitspelt. Want de manne- stem, die deze week de redactie bel de, had iets te vertellen over de gastenlijst. En velen zijn toch de me ning toegedaan, dat die gastenlijst wel het minst aantrekkelijke deel van de inhoud van de Badbode vormt. Maar terzake: Op een dag in de afgelopen week rinkelde de telefoon en de stem, een onbekende mannen stem kwam vertellen, dat de redactie verbonden was met het gemeentehuis in Bergen. Op zichzelf is dat niets bij zonders, want de relaties tussen ons blad en de vroede vaderen van het dorp aan de duinrand zijn van de alleraangenaamste soort. Maar, ziet U, de boodschap, die door de telefoon klonk, had iets eigenaardigs. „Kijk eens, meneer" zei de stem, „U spreekt met het gemeentehuis in Bergen en nu wilde ik U het volgende verzoek doen. Zoudt U zo vriendelijk willen zijn, om in Uw blad te vermel den, dat ook de personen, achter wier naam in de gastenlijst vermeld staat: „ADAM", niet zonder zwembroek mogen zwemmen in zee Ons dftective-instinct werd ruw wakker geschud door deze boodschap. Want eerlijk, wij bezoeken Bergen s onvolprezen strand des zomers zeer frequent, doch nimmer zagen wij een meneer zonder zwembroek zwem men, of het moet een meneertje ge weest zijn van drie, vier jaar. En daar hebben wij nog nooit op tegen gehad, want wat Pokon voor de planten be tekent, betekent zon en lucht voor de kleuters. Maar meneren zonder zwembroek, nee, niet bij ons in Bergen Daarom zijn wij ons gaan afvragen, van wie de boodschap wel afkomstig kon zijn en daar lieten onze speur derstalenten ons in de steek. Wij heb ben het na uren van afmattend pein zen opgegeven en onze moegewerkte hersens wat rust gegund. Dit alles neemt echter niet weg, dat de man, die ons verblijdde met zijn opmerkingen niet -alleen de Bad bode goed leest, en opgemerkt heeft, dat in de gastenlijst namen van men sen voorkomen, die van heinde en verre naar Bergen trekken, om daar hun vacantie door te brengen, maar bovendien dat hij uit de afkorting „A'dam" een geestig mopje wist te destilleren, dat wij U hier hebben naverteld. Ons past overigens slechts een bescheiden zwijgen. Eén verzoek hebben wij nog. Hij, wiens geest deze grap wist te beden ken moet zijn licht niet onder de korenmaat plaaten. Hij draagt ons blad een warm hart toe, daarvan heeft hij blijk gegeven. Laat hij daar om zich bij ons aanmelden, opdat wij hem aan het werk kunnen zetten en de producten van zijn geest in dit blad kunnen afdrukken. Daarvoor zullen onze lezers hem dankbaar zijn. Wat het zwemmen zonder zwem broek betreft, zij, die uit A'dam ko men, zullen zelfs, al heten ze geen Adam, zich in ballingschap moeten begeven, als ze zonder textiel in zee willen gaan. Waargaanwe heen? Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bioscooptheater. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, 8 uur. Zondagmiddag 2.30 uur. In verband met de Ker mis Zaterdagavond en Zondag avond 10.30 uur een tweede avondvoorstelling. „Rio Rita". Maandag, Dinsdag, Woensdag, 8 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur, „Dwaalwegen". (The secret heart). Kunstzaal van De Rustende Jager: Tentoonstelling van werken van Jac. J. Koeman ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag. Tevens werk van Mevr. KoemanMeer- tens en naaldwerk van Janna Koeman. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Böhler. Kantoor Bergen Breelaan 10 Tel. 2563 Voor al Uw BANKZAKEN is ons kantoor dagelijks geopend van 9 tot 12.30 en van 1.30 tot 4 uur. VERZILVERING VAN TRAVELLERCHEQUES Badpakken Zwembroeken Lange strandbroeken Shorts Plastrons en Spencers LANQESTRAAT 102 1 TEL. 4105 - ALKMAAR Rustende Jager: 7 Juli concert door het Motet- en Madrigaal Vrou wenkoor o. 1. v. Corn. Jonker. Medewerking wordt verleend door Héléne Ludolph, sopraan; Lenie HeereHenning, alt; Nies Akkerman, piano en het „Hof stad Strijkkwartet". Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132. Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad ((Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Café Nieuwendijk, Dorpsstraat 25: Zondag 10 Juli, 's morgens 11 uur revanche-wedstrijd biljarten tussen de heren Boendermaker en prof. Koehof uit Amsterdam. Etalage van K. M. Gerritsen, Kerk straat 6: Expositie van stenen en kristallen, gewonnen en uitge houwen in berg- en rotsmassa's in verschillende Europese lan den, w.o. smaragd, beryll, amethyst en enige granaten. Hoflaan 2: Tentoonstelling van bloem stukken en stillevens van F, Kamstra. Openluchttheater: Zaterdag 9 Juli „The Royal Scots Greys", de beroemde Militaire Schotse Band, de enige Cavalry Regi ment Band uit Schotland. Huize „De Klomp", Lou'delsweg. Ex positie van werken van Jan de Leeuw, Tenniswedstrijden: Tennispark „De Molenkrocht", Kruisweg. C-tournooi annex jeugdwedstrijden: Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli (finales). Kermis: Zaterdag 2, Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli, van 212 uur n.m. in de Stationsstraat en het Van Reenenpark. Op Zondag ge opend van 25 en van 7.30—12 uur n.m. Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag rondrit via Schoorl, Bergen naar 't Rijk der duizend eilanden. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 9—5. Ook 's Zater dags. Zondag 10.30—12 en 13.30 15 uur. Taxi's Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie 2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer2626 Distributiekantoor, Café Nieu wendijk, Dorpstraat 25 2297 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 B. Dijkstra, Breelaan 18. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN TENTOONSTELLING KUNSTZAAL „RUSTENDE JAGER" BERGEN Werken van Jae. J. Koeman, Mw. O. Koeman- Meertens en naaldwerk van Janna Koeman Openingstijden 2 t/m 15Juli 10—12.30, 14.30— 17.30,19.30-22 uur (Zondagsmorgens gesloten) Wat zijn de Royal Scots Greys? Deze enige Cavalry Regiment Band uit Schotland bestaat, behalve uit een Band van Pipers onder leiding van 'n Pipe-Major (6 pijpers en 3 drummers) een formatie dansers, die Highland- dansen uitvoeren, uit een volledige Militaire Band van 30 medewerken den, onder leiding van Band-Master Holt, A. R. C, M. Zij zijn uitgerust in voor-oorlogs groot tenue, hetgeen een luisterrijk effect geeft. Een hunner speclialiteiten zijn o, a. de Trompet fanfares, die door 16 trompetten ge blazen worden. Het regiment kan op een roemrijk verleden terugzien: het werd reeds in 1678 in Schotland samengesteld uit dragonders en heeft sindsdien onaf gebroken deel uitgemaakt van het Britse leger. De eerste maal, dat het regiment in Holland dienst deed, was in 1694 onder Koning William (onze stadhouder Willem III), en heeft zich buitengewoon eervol onderscheiden in de verschillende oorlogen onder Ko ningin Anna en Koning William. En waarom heten zij zo? Tot 1939 bleef het een cavalerie regiment met uitsluitend grijze paar den. Vandaar hun naam „Greys". Bij officiële gelegenheden speelde de Band, waarbij de musici op hun mooie grijze paarden bleven zitten. Nadat het paard echter langzamer hand uit het leger verdween, werd 't Cavalerie-regiment omgezet in een Artillerie-regiment, maar dezelfde kracht, moed en durf, die eenmaal de kenmerken van de dragonders waren, bleven ook nu voortbestaan en het regiment heeft dit wel bewezen in de laatste wereldoorlog, waarbij zij met hun tanks in Palestina, El Alamein, Tripolis, Italië, Frankrijk, Belgie, Hol land en Duitsland tot aan het einde in 1945 vochten en ook hierbij toonden zij over bijzondere kwaliteiten te be schikken. Ook in Holland vochten zij Bij Breda, 's Hertogenbosch, Nijme gen, Nederweert vochten zij en veel van hun beste soldaten liggen op Ne derlandse bodem begraven. Het uniform dat de Band draagt, is hetzelfde dat tot 1939 bij officiële ge legenheden, parades, enz. gedragen werd, met uitzondering van het voor naamste bestanddeel, de hoofdtooi, n.l. de „berenmuts", dezelfde die ge dragen wordt door de Britse Brigade Footguards. Deze uitrusting blijft nog als enige schakel, die het Regiment bezit, om het publiek aan de glorieuze pracht en praal van de Royal Scots Greys in oude tijden te herinneren. Wanneer kunnen we ze horen en zien? Het Regiment is in Nederland van 2 tot 11 Juli, achtereenvolgens te Rot terdam, Zeist, Hilversum, Noordwijk, den Haag, Amsterdam en Breda. Za terdag 9Juli komen zij ook in Bergen! Te 7 uur beginnen zij met een muzi kale mars door het dorp, vertrekpunt de Ruine, waarna te 8 uur het con cert in het Openluchttheater plaats heeft. Niemand verzuime dit schouw spel te gaan zien en de muziek te ho ren! De verkoop van kaarten en het plaatsbespreken is reeds begonnen aan het V.V.V.-Bureau (tel. 2124). Uw zomervacantie is een dubbel genot met de Rookartikelen Von J. A. REINDERS DORPSSTRAAT 44 TEL. 2072 ZONDAGSDIENST ARTSEN. Op Zondag 3 Juli wordt de dienst waargenomen door dokter Lugten, Russenweg 1, telefoon 2700, op Zon dag 10 Juli doet dokter Poot dienst, telefoon 2423.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 5