Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Bergen's pro en contra Drie-en-dertigste jaargang Zaterdag 9 Juli 1949 Qezien door de bril van een gast WEEKBLAD No Abonnementsprijs: f 3.25 per seizoen f 2.— voor leden der V.V.V. Losse nummers 25 cent Redacteur: W. OLIEMANS, Ranonkelstraat 38, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 De redactie van De Badbode ver zocht mij, als vrij regelmatige gast van Bergen, enkele opmerkingen te willen geven over het dorp. Ik ben daartoe gaarne bereid, doch U moet niet een lofzang zonder meer van mij verlangen. Ik vermoed dat dit ook niet verwacht wordt. Dat Bergen een schoon oord is, een ideale plaats om zijn vacantie rustig te vieren, is buiten kijf en ik geloof niet dat het noodzakelijk is hierop nog eens speciaal de aandacht te ves tigen. Er zijn maar weinig plaatsen in Nederland, en stellig niet aan de kust, waar men zo rustig en tegelijk zo comfortabel, zijn twee of vier weken non-activiteit kan doorbrengen. Iedereen, die ogen heeft om te zien en oren om te horen, zal grif toe stemmen dat Bergen een plein para dijs is, bij uitstek geschikt om even op adem te komen in de jakkerende strijd om het bestaan, die elf of elf en een halve maand per jaar gele verd wordt. Ik hoop van harte dat het Bergen goed zal gaan in de toekomst, want ik heb een uitgesproken zwak voor deze plaats. Bergen heeft nog iets overgehouden van zijn primitief ka rakter, hetgeen het juist zijn speciale, ik zou haast willen zeggen, pikante bekoring geeft. Er rust op de verant woordelijke instanties een zware plicht. De plicht juist dat primitieve element te behouden. Zonder dat ele ment toch vervalt Bergen automa tisch in de sfeer der lopende-band- bad-oorden als Zandvoort, Scheve- ningen, Noordwijk en dergelijke plaat sen van al aardig verindustrialiseerd touristenvermaak. In de weken dat ik thans weer in Bergen verblijf, kwam mij veel ter ore aangaande de diverse vraagstuk ken en problemen, waarmee de plaats te worstelen heeft. Daar was (en is!) de Oude Hof-zaak. Het spreekt van zelf dat de Oude Hof behouden moet blijven en wel in de vorm waarin hij thans bestaat. Elke verandering zal een verliespost betekenen en ik kan U de verzekering geven dat een in andere vorm gebrachte Oude Hof U vele gasten gaat kosten. Hetzelfde zou het geval zijn indien U de Ruïne ging verplaatsen of geheel wegnemen. Dat overweegt men toch ook niet? Wel, laat iedereen met zijn handen van de Oude Hof afblijven en zo dit op schijnbaar onoverkomenlijke moei lijkheden stuit, laat men dan contact opnemen met bekwame en volledig deskundige mensen en instanties in Nederland. Dit is geen dorps-vraag stuk alleen meer. Dit is een landelijk vraagstuk. Een ander onderwerp dat onder ons, gasten, nogal eens besproken wordt, is dat van de tram. We horen dat de dagen van de tramverbinding AlkmaarBergenBergen aan Zee geteld zijn. Dat is buitengewoon jam mer. Niet alleen voor Uw eigen ge meentenaren, maar ook voor de gasten. Ik hoor dat er een bepaalde stroming in het Bergense gemeente bestuur is dio liever een autobusver binding zag. Wellicht sneller, zinde- lijker, moderner en economischer. Best mogelijk. Maar op welke manier dacht men in het hoogseizoen de stromen mensen op te vangen? Stro men, die bepakt en bezakt zijn met koffers, valiezen en honderd andere vormen van bagage! De tram was en is voor deze reizigers ideaal Gelooft U werkelijk dat dit alles te verwer ken is met bussen? Zeker, de bussen zullen het verwerken, maar ik geef U de verzekering dat dit ver voer aanzienlijk minder vlot en soe pel zal lopen als met die stokoude maar altijd stipt op tijd zijnde tram. Die machtig veel verwerkan kan. In één keer Bergen moet actie voeren om deze tram te behouden. Deze actie moet met systeem plaats vinden; Waarom houdt U geen „volksstemming" in Bergen? Ik denk dat een - lijst met vrijwel alle namen van volwassen Bergenaren indruk zal maken in Utrecht, op het Hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen. Laat men ingrijpen vóór het te laat is en voor al: laat men zorgen dat deze zaak in handen komt van dit Bergenaren, van wip men overtuigd is dat ze werkelijk een open oog hebben voor de- belan gen van het dorp. Ik denk daarbij, en ik denk dat alle gasten en inwoners er zo over denken, aan een figuur als de heer Roggeveen, voorzitter van de V. V. V. Hij is bekwaam en ik kan geen Bergenaar noemen die deskun diger is, en met meer begrip en liefde voor Uw dorp vervuld. Wij gasten zijn verheugd over de komende uitvoeringen in het Open luchttheater. Jammer dat het niet mogelijk is iedere Zondag een uitvoe ring te geven. Wij zijn verheugd over de ongereptheid van de bossen en de properheid van autowegen en fiets paden. Het ziet er allemaal goed uit en daaruit blijkt dat het Bergen ernst is iets te doen voor de gasten. Ook al zéggen ze er meestal niet veel van, ze zién het heus wel, dié overtuiging kan ik U geven. Het zal U niet verwonderen indien ik U zeg dat de vraag: „Is Bergen duur of goedkoop" vele malen be sproken wordt. Vooral VOOR we ko men en VOORAL als we weer thuis zijn. Dat is logisch. Wel, Wij vinden Bergen niet „duur", zij het dat we het evenmin schrikbarend goedkoop vinden. Alleen, en dit is belangrijk wat ik U nu ga zeggen, lang niet alle hoteliers en pensionbezitters reali seren zich- vandaag de dag nog vol doende dat de gast niet alleen een „object" is, waarvan zo veel mogelijk in zo kort mogelijke tijd gehaald moet worden. Ik weet wel dat het vreem- delingenbezoek de „industrie" van Bergen is, maar laat men dat niet zo vaak en met zoveel nadruk de monstreren. We weten tóch wel dat er aan ons verdiend moet worden. Laat men dit element dan een beetje camoufleren. Dat kan als men wil. Een glas water moet altijd gratis zijn. ook al maakt men dat glas „vuil" en een extra kopje thee voor de bezoe ker van een gastwel, laat dat lopen. Verdisconteer dat in een of andere grote post. Het staat zo heb berig als al deze luttelheden speciaal op de nota vermeld worden, vindt U ook niet? Ik hoor wel eens van mensen die zich in pensions bevinden, dat ze boos worden aangekeken als ze na 12 uur (om maar te zwijgen van na 1 uur) thuiskomen. De eigenaar of eigenares moet uit bed komen en bromt enkele onverstaanbare maar verre van honingzoete, verwijten. Kom kom deze mensen zijn uit! Laat ze uit zijn! Kijk een beetje plezierig als zij plezierig thuiskomen en leg niet op iedere slak zout. U krijgt straks weer voldoende tijd om uit te rusten en U bent zelfs in de gelegenheid voor een complete win terslaapWie boos kijkt als zijn gast laat of „te laat" thuiskomt, be grijpt niets van zijn werk. Hij moet niet verhuren of een hotel exploite ren. Hij heeft nog niet geleerd en zal waarschijnlijk ook nooit leren, dat de gast in deze maanden van hoogsei zoen Koning is. Koning, Koningin en Dictator samen. Dat is de praktijk! Een ander onderwerp waarover bij herhaling wordt gesproken js: Bergen biedt bij avond niet bijster veel. Tu is een categorie gasten die het daar ten volle mee eens is. Bioscopen, theaters, variété's, enz. enz. kan men het hele jaar door in de stad bezoe ken, zeggen zij. Accoord. Maar er zijn in elk seizoen regenavonden en er is ook veel jeugd, die na een dag zon en zee en bos wel eens iets an ders wil. Het is prettig dat Bergen thans een behoorlijk bioscooptheater bezit, maar daar blijft het goeddeels zij. O ja, daar zijn de tentoonstellin gen van de schilders, maar niet ieder een is cultureel ingesteld en menige expositie biedt niet datgene wat een groot, en uit zo heterogene elemen ten als gasten bestaand publiek, verwacht. In dit verband zou ik ter zijde nog willen opmerken dat de prijzen die veel jongeren hier vragen exorbitant zijn. Vergeet deze groep niet té vaak dat er ook nog andere kunstenaars in Nederland zijn en dat men wel eens, als gast, het gevoel heeft dat de prijzen behoorlijk opge schroefd zijn? Ik vrees dat de ver koop wel geen overstelpende vormen heeft aangenomen. Iedere gast, bijna iedere gast, wil graag iets meenemen uit Bergen. Als smaakvolle herinnering aan goede da gen, Daarvoor wil hij echter geen 800 gulden, of 400 gulden, neertellen. Wél een paar tientjes. Liggen hiér geen mogelijkheden braak voor de in zo penibele omstandigheden verke rende jonge schilders? Of wensen zij zich tot zoiets „goedkoops" niet te „verlagen"? Ik dacht, en velen mét mij, dat het voor een artist geen schande is iets goeds te maken dat toch bereikbaar is voor het meren deel der portemonnaies. Is er, op zomeravonden, niets te organiseren met toneel-, zang- en cabaretgezelschappen uit de omge ving van Bergen? Het behoeft waar lijk geen kermis-vermaak te zijn om tóch de gasten een plezier te doen. Wellicht willen de heren van de V. V. V. dit eens onder het oog zien. En meerdere malen een concert of een zanguitvoering. We weten dat Bergen's Mann®nkoor een prima re putatie heeft. En misschien zijn er nog meer koren. Ziehier, geachte redactie, enkele dingen die mij al schrijvende uit de pen kwamen. Ik hoop niet dat ik lan ge tenen heb geraakt, want dat was stellig mijn bedoeling niet. Of ik wel weet dat er ook aan de gasten zelf wel eens iets mankeert..? Ja, dat weet ik. En vaak héél veel, als je naar de papieren en andere rommel kijkt die zelfs bij papier bakken in de duinen liggen. Ik weet dat er menige, zich dame noemende, verschijning in of buiten het dorp zich al flanerend ophoudt in een hoe veelheid textiel die op ontstellend gebrek wijstIk weet dat er heren zijn (of zich heren noemenden) die zich niet graag te buiten zouden gaan in hun eigen straat in hun eigen stad zoals ze dat in Bergen doen. En zo is er nog wel meer te noemen. Maarik zei het U al: van hen moet men, ook nolens volens, veel door de vingers zien, omdat het Ber gen's Koningen, Koninginnen en Dic tators zijn. Tegen excessen dient men uiteraard op te treden. Ik zal het hierbij laten. In ieder geval wens ik Bergen een prachtig seizoen, met veel winst aan het eind van dat seizoen. Er wordt hard ge noeg voor gewerkt en het dorp is er, meen ik, ook aan toe. Maar de tram moet behouden blijven! Dit is het eerste wat moet worden aangepakt als de herfst ge komen is en de gasten verdwenen zijn. De tram is zeker een der elemen ten van Bergen's welvaart. Die dat niet inziet, begrijpt niets van Bergen of dénkt alleen maar iets ervan te begrijpen. De laatste categorie is altijd de allergevaarlijkste! H. de Ruyter Rzn. Bergen, 29-6-'49. P, S. Ik vergat, bij nalezing, nog twee dingen. In de eerste plaats mijn lof voor de beide V. V. V.-dames, die even charmant als terzake deskundig de 1000 en één dingen vragende gas ten te woord staan in hun miniatuur Sing Sing-kerkertje. En ten tweede: waarom zijn en blijven de buitenwe gen van Bergen practisch onverlicht? Het is daar soms levensgevaarlijk! De kom van 't dorp heeft een teveel aan licht! Kan Bergen dat niet wat verdelen H. de R.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 1