Verlichtingsav/ond V/A/A/. Bergen AMSTERDAMSCHE BANK „DE RUSTENDE JAGER" Willij Hensbergen Internationaal Trio Paulides LIMMERIKKEN Bandmaster Holt is een tovenaar Eén van de meest gewaardeerde amusementen welke de V. V. V. op haar programma heeft, is wel de Verlichtingsavond, Deze zal worden gehouden op Woensdag 27 Juli a.s. Vele büurtcommissies zijn reeds bezig de nodige voorbereidingen daartoe te treffen. En wij hebben daar steeds grote bewondering voor, want hoe moeilijk was het, vooral de laatste jaren, om van dit verlichtingsfeest telkens iets bijzonders te maken. De vindingrijk heid die de buurtcommissies hierbij aan de dag. leggen is altijd weer een verrassing. Nergens hebben wij dergelijke feest avonden gezien, die het eigenaardige en feërieke van het Bergense feest evenaren. Ook deze keer verwachten wij, dat dit feest weer zal slagen. Er zijn echter moeilijkheden. Vele materialen als lampions enz. moeten dit jaar nieuw worden aangeschaft. Dit is voor de buurtcommissies thans, wel heel bezwaarlijk, aangezien de prijzen hiervan veel hoger zijn dan vroeger. Daarom moet er dus wat financiële steun worden verleend. Trouwens de billijkheid brengt mee, dat de kosten niet uitsluitend door de bewoners der te verlichten straten worden gedra gen, doch dat de buiten dit rayon wonende ingezetenen in de kosten bijdragen. Het V. V. V.-bestuur besloot nu pogingen te ondernemen, gelden te verzamelen om deze bijstand te kun nen verlenen. Hiertoe zal huis aan huis een enve loppe worden toegezonden, met ver zoek aan de bewoners deze, met de gevraagde bijdrage te willen depone ren in de brievenbus van het infor matiebureau van de V. V. V. aan de Oude Prinsweg. Bergense bevolking, toont dat gij de aloude Verlichtingsavond, waar voor duizende bezoekers naar Bergen komen, wilt helpen in stand houden. Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant a Ja Carte) Ze zochten de zee en de dennen Ze wouen zichzelf eens verwennen Ze hadden hun geld In 't pension neergeteld 't Was "meer dan zc durfden bekennen. Maar de regen die dreef ze naar binnen Wat moesten ze daar nu beginnen Ze verlangden naar gijn Maar de kamer was klein En geen mens wist daar iets te verzinnen. De regen viel neder b.ij stromen Het water viel dwars door de bomen Ze zaten met tien Maar de lucht-te bezien Daarvoor waren ze hier niet gekomen. Oom Daan die een kamer gehuurd had Daar zijn vrouw hem naar Bergen gestuurd had Trok de kat op zijn schoot En verveelde zich dood „De regen, die", zei hij, „die duurt wat". Een dame uit Dantumawoude Sloeg een doek om en rilde van koude Haar man keek heel zuur Vond 't pension veel te duur En riep uit, dat de tocht hem berouwde. Dan was er een Ma met een dochter En iedereen wist het, die zocht er Een huwbare man Maar daar kwam maar niet van Want 't kind keek te scheel, niemand mocht'r. Een meneer van een Bank met zijn meisje Voor schoonheid kreeg zij eens een prijsje Maar Oma was mee En bewaakte die twee En vergalde hun daardoor het reisje. Tot slot was er nog een kapteintje Die waagd' ook een oog aan dat kleintje Maar als hij wat zei Dan kwam Oma er bij Hij noemde die zacht ,,'t venijntje". Zo zaten ze daar met z'n tienen Oom Daan stelde voor te gaan kienen Maar de Bank-man zei: „Nee Daar doe ik niet aan mee Liever bridgen, dan kan 'k wat verdienen". Kantoor Bergen Breelaan 10 Tel. 2563 Voor al Uw BANKZAKEN is ons kantoor dagelijks geopend van 9 tot 12.30 en van 1.30 tot 4 uur. VERZILVERING VAN TRAVELLERCHEQUES De kaptein zei: „er moet wat gebeuren ,We zijn hier nou toch niet om te treuren" Ma's dochter keek zuur Zag zo wit als een muur Maar ze zuchtte: „we gaan pandverbeuren". De Oma was diep in de tachtig Maar 't spel van haar jeugd vond ze prachtig Ze gaf ook een pand In de Bank-man z'n hand „De herinnering", zei ze „is machtig De Bank-man greep toen een snoer kralen „Wat moet voor dat pand men betalen?" Toen riep Ome Daan: „In de put moet ze gaan Voor tien zoenen kan men ze weer halen". De kaptein zat op een van de bedden Envriep lachend: „ik wil er om wedden Dat snoertje is nou Van die juffrouw in 't blauw Uit die put wil ik zelf haar graag redden". Toen heeft hij van schrik zich geknepen Want de Oma heeft 't snoer vlug gegrepen. Het oudje riep: „Ho, Dat gaat maar niet zo 't Zijn die kralen van mij met die strepen". Toen keek de kaptein door de ruiten De schrik zat hem nog in z'n kuiten Hij greep naar zijn pet En heeft die opgezet En hij liep in de regen naar buiten. Het was wel geen dappere geste Maar hij wist, dat niets anders hem restte Hij dacht: „liever dood Dan bij Oma op schoot En hij koos van twee kwaden het beste. Tj. Wat neemt het verkeer met bus sen de laatste paar jaar toe. Vroeger zag men er geen enkele. Ik ken iemand, die reeds 20 jaar geleden iedere dag met bussen reed. Wie dan? - Onze melkboer. Bandmaster Holt, de man die de Ko ninklijke Schotse Militaire Kapel aanvoert, cle kapel, die de trotse naam draagt van H. M. Royal Scots Greys, is erin geslaagd, een nagenoeg uitverkocht Openluchttheater om zich en zijn mannen heen te verzamelen, waarbij alle aanwezigen geboeid heb ben geluisterd naar wat het muziek corps en de doedelzakband hebben gepresteerd. Daarom is de Bandmaster Holt een tovenaar. Want men gaat zich onwil lekeurig afvragen, hoe het komt, dat het publiek slechts zeer traag rea geert op een aankondiging van een concert, dat het slechts met moeite te bewegen is, muzikale manifestaties te bezoeken en dat zalen en muziek- tuinen leeg of nagenoeg leeg blijven. Want zo is het over het algemeen inderdaad. En dan komt me daar zo'n Schotse bandmaster een tournée door Neder land maken met zijn militaire kapel. Op zijn rondreis doet hij ook Bergen aan en kiest zich het onvolprezen Openluchttheater als forum om Ber- genaar en badgast, ingezetene en vreemdeling onder de bekoring te brengen van zijn muziek. En het Openluchttheater loopt vol. Dit is geen nieuwsblad, lezer, en het ligt over het algemeen niet in onze lijn, om U een verslag te bren gen van gebeurtenissen in Bergen, die reeds hebben plaats gehad. Wij willen echter slechts de aandacht vestigen op dit merkwaardig ver schijnsel. Niet zodra verwisselt een orkest de smoking voor de uniform, niet zo dra maakt de statige concertzaal plaats voor de overigens niet min der statige vrije natuur, of de aantrekkelijkheid wordt vergroot voor het muziekminnend publiek en in drommen stroomt men toe. Of zouden de aangekondigde drum mers en pijpers en de Hooglandse dansen de grote trekpleister zijn ge weest? Hoe het ook zij, Bandmaster Holt is en blijft een tovenaar. Want het Openluchttheater was vol. En ge zegd moet worden dat "Holt zijn show uitstekend weet te verkopen. De mars-vooraf, de muzikale rondgang door het dorp, heeft zonder twijfel nog als extra-trekpleister gewerkt om eventuele weifelaars hun laatste restje wankelmoedigheid te ontnemen en hen te bewegen een entreebiljet te kopen en zich onder de luisteren den te scharen. Zij die kwamen hadden g'elijk en zij, die wegbleven hebben een kans gemist. In de stilte van de warme zomeravond klonken de tonen van trompet en trombone, van klarinet en fluit, van piccolo en tuba tussen de bomen en niemand is ontkomen aan de bekoring van dit concert. Hoe groot het contrast tussen de krijgshaftige marsen en de stille vre dige avond ook moge zijn. Want in de marsen, waarvan er verschillende op het programma stonden, voelt dit orkest, zoals elke andere militaire kapel, zich het meest op zijn plaats. En militaire marsen zijn het ook, die het „grote publiek" in hoge mate aanspreken, Een mars als „Colonel Bogey on parade" heeft zich reeds tientallen jaren op het repertoire weten te handhaven en niet ten onrechte. Want de jeugd begint te hollen, zodra in de verte marsmuziek klinkt, en de oude ren och, de ouderen worden jong opnieuw. Wel heel duidelijk kwam het onvermijdelijk eenzijdige karakter van de Sects Greys aan de dag in bijvoorbeeld een wals-potpourri, die onder de titel „The charm of the Waltz" op het programma stond. Een harmonie-kapel beschikt niet over de instrumenten en ook niet over de „Schwung" om aan een wals die tem peramentvolle vertolking te geven, die de componist erin heeft willen leggen. Daarmede willen wij overigens niets ten nadele van de Scots Greys zeg gen, dcch slechts de indruk weerge ven die de uitvoering op ons maakte. De spectaculaire factor nam na tuurlijk een grote plaats m. Niet voor niets noemen de Engelsen een uitvoe- rings als deze een „show". De man schappen in hun rode tunieken en blauwe pantalons, goud gebiesd en met brede gouden rand om de rode pet, omgeven door de groene bebos sing vormden een feeëriek schouw spel, dat de talloze aanwezigen niet licht zullen vergeten, Het lichte accent tegen het vlam mende rood cn het donkerder blauw werd gevormd door de fel-witte kop pelriemen. Miaar het hoogtepunt van de show werd toch wel, bereikt toen de drum- and-bagpipes band zijn opwachting maakte. Vier doedelzakspelers, drie kleine trommels, grote trom en kleine drum, ziedaar de samenstelling. Aller ogen warengericht op de man aan de grote trom, die gehuld in een met rood afgebiesd pantervel een serie staaltjes van zijn kunnen ten beste gaf. En tallozen voelden de herinnering aan de bevrijdingsdagen levendig worden. Velen houden de bewegingen van de paukenknuppels voor „acrobatiek", doch in werke lijkheid zijn zii gebonden aan vast gestelde richtlijnen en geworteld in oer-oude tradities. De Schotten in hun kilts lieten niet na, grote indruk te maken. Ook de kilts zijn volgens vaste regels geweven, en ieder regi ment, elke streek ook heeft zijn eigen kleurencombinaties. De kilts van de Scots Greys waren wat somber van tint. En toen het eenmaal donker was gaven de Schotten in het licht der schijnwerpers een demonstratie van hun Hooglandse dansen met vele in gewikkelde figuren. Namen als hor- lepiip en Schotse polka doemen dan in de herinnering op. Na afloop begaven de aanwezigen zich voldaan huiswaarts in het besef, dat zii een gebeurtenis hadden mee gemaakt dio wellicht enig in hun leven is. Dank zij de toverkunsten van Bandmaster Holt. BERGENSE KUNSTHANDEL P. HOPMAN GESCHENKEN EXPOSITIES VRIJ ENTREE EXPOSITIE HENK V/D IDSERT LIJST VAN VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN gedurende het tijdvak van 4 tct en met 10 Juli 1949. Gevonden: wit overhemd; dubbeltjes armband; wit hondje; airedalc terrier; gele rub berbal; blauwe vulpenhouder; pop; rode haarstrik; grijs katje; gebreid kindermutsje; groon meisjesvest; glad de gouden ring; Padvindersportemon- naie; gladde gouden ring m. steen; sleutel aan touw; hoofddoek; cein tuur regenjas; jongenskous. Verloren: doublé polshorloge; grijze herenhoed; portefeuille (lichtgeel leer); bruine glacé dameshandschoenen; rood lede ren ceintuur; wit metalen armband horloge (GESA); wit wollen vestje; rode badhanddoek, waarin dames badpak on zijden shawl; bril, plastic montuur; idem bruin montuur; gou den horloge met dito armband; wijn rood herenbadpak; strandbroekje, BEVA, khakikleurig; knot bruine wol en 2 krt. brat; gekleurde zijden shawl; portefeuille met weegkaart; kerkboek.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2