DANSEN DE LICHTENDE ZEE „DE RUSTENDE JAQER" BERGEN (N.tt.) „JODY EN HET H ERTE N JONG" Café Nieuwendijk MICHAEL, HET NATUURKIND Een attractie voor de badgasten Een zee, die licht geeft licht- uitstralend water ionkelend schijnsel in donkere nacht wonderlijk natuurphenomeen, dat ons vergast op een typisch schouwspel, dat ons sprakeloos doet stilstaan om te kijken naar datgene, wat ieder levend schep sel boeit en menige eenvoudige natuurmens tot religieuze aan bidding brengt: licht. Wanneer we op een warme zomer avond en hopenlijk hebben we er dit jaar nog talrijke voor de boeg langs het strand wandelen, kan het zijn dat wé plotseling verrast worden door een groenachtige glans in het rustig kabbelende water en opgetogen zeggen we dan: kijk, de zee licht! Het is een mooi gezicht en sommi gen komen er over in verrukking, maar nergens kan men deze wondere straling zo mooi waarnemen als in de tropen. Vooral in de wateren van In- sulinde blijken de verschijnselen bui tengewoon sterk te kunnen zijn. De Bandazee is er b.v. beroemd om. Daar doen zich deze uitstralingen voor in witte tinten, zodat het water wel lichtuitstralende melk lijkt. „De melkzee" van Banda is speci aal onderzocht en heeft voor de we tenschap veel bijgedragen tot het opsporen der geheimen van het licht. Wat is nu eigenlijk dit merkwaar dige licht. Vroeger dacht men het de meest fantastische oorzaken toe. Zou het licht zijn dat de hel ontsnapt is? Zou het vuur zijn uit het gloeiende centrum der aarde, dat zelfs het wa ter in. gloed zet? Deze naieve voorstellingen heeft men natuurlijk reeds lang overwon nen. Het lichten wordt niet door het water veroorzaakt, maar door be paalde organismen. Ze bevinden zich op geringe diepte in het water en moeten in ontzaglijke massa's voor komen, als het licht zichtbaar wil zijn. Ieder organisme zendt slechts een geringe hoeveelheid licht uit. Maar ondanks de geringe intensiteit groeit het licht aan door de millioenen diertjes tot een vrij sterke straling, die weerkaatst wordt door de onder ste luchtlagen boven de zeespiegel. Zodoende wordt dan het oog van de aanschouwer verrast door een diffuus licht. In de Zuidchinese Zee namen de opvarenden van enkele schepen dit zelfde verschijnsel waar, maar onder zeer speciale omstandigheden. De zee werd plotseling verlicht door een trillende straling, die overging in een draaiende beweging van lichtstralen, die over het watervlak scheerden. Het was net een sneldraaiend rad, dat spaken van licht had, die om de halve seconde passeerden. Men begreep eerst niets van het verschijnsel, maar het Koninklijk Magnetische en Meteorologische Ob servatorium te Batavia wist de oplos sing te geven. Het schip veroorzaakte bij het doorsnijden van het water scherpe boeggolven die de golven van het lichtgevende water onder een bepaal de hoek troffen, waardoor deze eigen aardige onderbrekingen' in het licht ontstonden. U ziet het: De verklaring is een voudig, maar zoals men dikwijls zegt: „Je moet er maar op komen!" KOORVERENIGING BERGEN IN DE MUZIEKTUIN. Op Zaterdag 16 Juli, des avonds om acht uur, zal in de Muziektuin aan de Hoflaan een concert worden ge geven door de „Koorvereniging Ber gen' onder leiding van de heer Jac. Kort. Het mannenkoor „De stemmen van Amsterdam" zal aan dit concert medewerken met werk van Hasler, de Kerle, Roeske, Zweers, Hol, Schreurs en van de dirigent Kort. Het gemengd koor zingt koralen uit het „Weihnachts Oratorium" van Jo- hann Sebastiaan Bach en verschillen de volksliederen, bewerkt door Felix de Nobel en Jac. Kort. Dit concert, dat bedoeld is als in leiding op het muziekfestival, dat de daaropvolgende Zondag plaats vindt, is zeker een grote belangstelling waard. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. JODY EN HET HERTENJONG. (THE YEARLING). Deze film is gebaseerd op de ge lijknamige met de Pulitzer-prijs be kroonde roman van Marjorie Kinnan Rawlings. De verfilming heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. Een groot gedeelte is in het Noord-Westen van Florida opgenomen; daartoe werd een karavaan van 125 spelers en technici, veertig ton aan instrumenten, appa raten etc., benevens 32 getemde dieren van de West- naar de Oost kust van de Verenigde Staten ver voerd. Een beroemd boek op majestueuze wijze verfilmd. WATERNIMF. Een vacantiefilm voor iedereen. Grootste kleurenpracht ooit vertoond! Die van vrolijkheid houdt en belust is op het zien van wonderlijke zwem- taferelen van Esther Williams ver- zuime niet deze film te gaan zien. Bioscoop Vanaf 15 Juli a.s. Gregory Peck en Jane Wyman in de bijzondere kleurenfilm Toegang 14 jaar Vanaf 18 Juli a.s. Esther Williams en Red Skelton in een daverend succes programma BATHING BEAUTY (Waternimf) Toegang alle leeftijden Vertoningsdagen resp. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag avond te 8 uur en Zondag- en Woens dagmiddag te 2.30 uur. Taxi's Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) Garage Kees Koster, Breel, 3 Garage Schouten, Oosterweg 30 Garage Smit, Dorpsstr. 18 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee Garage Roobeek, Emmastr. 1 Politie Brand Bonnen Politie Tel. 2429 2456 2557 2529 2675 2601 2444 2731 2105 2626 2297 2027 2700 2423 post Bergen aan Zee Brandweer Distributiekantoor, Café Nieu wendijk, Dorpstraat 25 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 B. Dijkstra, Breelaan 18. Dorpsstraat 25 IEDERE AVOND PRIMA BAND PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente (Ruïnekerk). Zondag 17 Juli, 10 uur, Ds. Bekius. Woensdag 20 Juli, 19.30 uur. Avond wijding. Herv. Evangelisatie Maranatha. In Rehoboth. Zondag 17 Juli, 10.30 uur, Ds. Evenhuis te Amsterdam, Gereformeerde Kerk. Zondag 17 Juli, 10 uur en 17 uur, Ds. K. M. R. van der Beek, te Zuid- horn. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus. H. H. Missen. Zondag te 6, 7, 9.15 (Hoogmis) en 10.45 uur. Kin dermis te 8.15 uur. Alleen voor kin deren van de lagere school, voor gezamenlijke jeugdgroepen en voor degenen, die een toegangsbewijs heb ben (aan de pastorie te bekomen). In de week te 7, 7.45 en 8.30 uur. Het Lof op Zondag te 7 uur, op Donderdag te 7.30 uur, op de le Vrij dag te 7.30 uur en de le Zaterdag te 7.30 uur. Biechtgelegenheid: Zaterdag van 4-6 en 7-8.30 uur. Verder iedere mor gen tot 9 uur. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 17 Juli, v.m. 10.15 uur, Ds. J. R. H. Heidema, Ned. Herv. Predi kant te Hoogvliet. Liturgische dienst. Remonstr.-Geref. Gemeente te Alkmaar. Prins Hendrikstraat 16. Zondag 17 Juli, Mej. Dr. G. J. van Dalfsen, van Amsterdam. Films van de week Waar gaan we heen? Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bioscooptheater: Vrijdag, Zaterdag, Zondag 8 uur, Zondagmiddag 2,30 uur Jody en het Hertenjong (The Yearling). Maandag, Dinsdag, Woensdag 8 uur, Woensdagmiddag 2.30 uur Waternimf. Kunstzaal Rustende Jager. Schilde rijen, Beeldhouwwerk, Ceramiek, Grafiek, Edelsmeedwerk, van 16 t/m. 29 Juli. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Paulides. Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132. Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad ((Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Muziektuin, 16 Juli, 20 uur. Concert te geven door Gemengd Koor „Kcorvereniging Bergen" en Mannenkoor „De stemmen van Amsterdam", o. 1. v. Jac. Kort.. 17 Juli. Festival. 12 corpsen. Expositiezaal Dirk Hubers. Sluis- laan 3. Tentoonstelling Hoilaan 2: dagelijks van 1012 en 26 uur: Bloem stukken en Stillevens van F. Kamstra. Ook des avonds ge opend van 810 uur. Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag rondrit via Schoorl, Bergen naar 't Rijk der duizend eilanden. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.3012 en 13.30 15 uur. Een verhaal voor kinderen door .ZWERVER' 2 Michael ging voorop, achter hem volgde Piet, de zoon van de bakker, daarachter kwamen Henk en Rob, de zonen van de dorpsdominé en de rij werd gesloten door de kleine dikke Tom, de jongste benjamin van de kui persbaas, die in een steegje achter de kerk woonde. De weg was niet gemakkelijk. Van tijd tot tijd viel een der jongens lang uit tussen de halmen, maar dan krabbelde hij weer gauw op de been en volgde zijn makkers. Zo .kwamen ze eindelijk aan de sloot. Het water lag bladstil en scheen op sommige plekken zilver wit, af en toe rimpelde het een beetje of plonste een kikker vanuit het riet in het water en veroorzaakte zo een kleine beroering. Een grote bonte koe stond tot over zijn knieën in' het water en at de vlijmscherpe bladeren van het riet. Maar voor dit alles hadden de jon gens geen oog. Alleen Michael zag het mooie ervan. Vlug kleedden zij zich uit en sprongen achter elkaar spiernaakt in het water. Zij plonsten en ploeterden in het heerlijke frisse water. Rob duwde Michael onder en pas toen deze onder water heel hard begon te schreeuwen van „blubbeb hellep ik verdlink liet Bob hem los en proestend kwam Michael bo ven en riep: „Wacht maar jochie, ik zal je wel krijge!" Hij dook naar de benen van Rob en trok hem onder, water. Hij hield hem geruime tijd on der en pas toen Rob niet meer te genspartelde, liet hij hem los. Blauw en hevig hijgend en hoestend kwam Rob weer boven. Hij rende naar de kant terwijl hij schreeuwde, dat hij zoiets geen manier vond en dat hij bijna verdronken was Toen viel Rob's aandacht ineens op de grote bonte koe, die uit de sloot gestapt was en nu vreedzaam het hemd van Michaël stond op te kau wen. „Haha, moet je dat beest eens lek ker zien eten, Michael, het is geluk kig jouw hemd, hahaha!" Michael schrok, met een paar grote sprongen rende hij het water uit en vloog op de koe af en rukte het hemd uit de bek van het dier. Maar alleen de rechter mouw was nog heel. Het overige gedeelte vertoonde grote scheuren en gaten en was overdekt met slijm. Jonge, dat was me wat! Wat moest hij nu beginnen? Als hij thuis kwam, nou, dan zwaaide er wat, dat begreep Michael maar al te goed! Maar er zat nu eenmaal niets anders op, dan de dingen maar zo te nemen als ze wa ren, Dat kon hij zo tóch niet aantrek ken, dus dan maar zonder hemd naar huis. Weer ging de weg terug in een andere richting, door het korenveld, maar ditmaal liepen de jongens aan merkelijk sneller, dat kwam omdat ze zich heerlijk opgefrist voelden en het lome gevoel, dat ze vóór het bad had den, geheel waren kwijtgeraakt. Ze gingen nu niet over het pad van platgetrapte korenhalmen, dat ze op de heenweg hadden gemaakt, maar liepen schuin op de landweg af, waar aan verschillende huizen lagen, waar achter zich de moestuinen uitstrek ten, die elk afzonderlijk omgeven wa ren door een hoge haag. Hier lag het paradijs van menige kwajongen. Van zelfsprekend lustten de jongens, die na het bad honger hadden gekregen, ook wel een appeltje Maar geen van hen had het plan nog geopperd. Michael wierp zich aan de zoom van het bos in het lange gras. De vier an deren gingen naast hem zitten. Michael trok een lange grasspriet uit de grond en sak deze in zijn mond. Zijn blonde vlashaar hing voor zijn blauwe ogen en een guitige trek lag op zijn bruin kwajongensgezicht. „Zouden jullie trek in een zacht- zuur appeltje hebben? Ik weet er heerlijke te staan in de tuin van Aaf". „Ja, ja", riepen allen in koor, „dat is nog eens een idee, laten we maar dadelijk gaan". Alleen Henk keek een beetje zuur. Hij was nogal bang uitgevallen als het gevaarvolle ondernemingen betrof, De jongens keken hem aan en dikke Tom zei met zijn Brabants accent, want Tom had jarenlang in het Zuiden van het land gewoond: „Ge moet 'em niet zo bang weze, Aaf zulle ge toch niet opvreten. En we zijn met ons vieren, en ge wilt toch nie achterblij- ve"! „Nou, goed dan, ik zal meegaan", zei Henk. Ze stonden op. Nu ging Tom voorop, want als het op fruitjacht ging, wilde hij altijd haantje de voor ste zijn. Achteraan kwam Henk Als ze in de tuin van Aaf wilden komen, moesten ze eerst de weg oversteken om het land in te gaan. Van het land af konden ze dan door de heg kruipen om te belanden in de tuin, waar de nog onrijpe appels in grote trossen aan de diep doorgebo gen takken hingen. In de heg gaapte een klein gat, waar nauwelijks een jongen doorheen kon. Maar plat op de buik wrongen zijn zich er achterelkaar doorheen. Toen begon de ware jacht. Michael klom tegen de stam op en schudde eventjes aan de boom. Het regende groene, onrijpe appels. De andere jongens zochten ze vlug op en prop ten hun blouses vol. Eén voor één buitelden ze weer door de heg heen. Het ging heel vlug, want ze waren op dat moment erg gehaast Even la ter lag de tuin weer stil, alleen de door voetstappen omwoelde grond getuigde van het overijlde bezoek (Wordt vervolgd).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 5