Water, wind en zand, bouwmeesters van onze duinen ■HHffli „DE RUSTENDE JAGER" W/illtf Hensbergen Internationaal Trio Paulides AMSTERDAMSCHE BANK Als ik dichter was zou hier wellicht een loflied staan over dat onvolprezen stuk Hollands duin, dat zich als een prachtig stuk natuurlandschap langs onze Noordzeekust verheit. Ware ik een schilder, dan zou ik er dui zend-en-een plekjes weten om mijn ezel neer te planten tenein de de ontelbare kleuren, de steeds wisselende vormen en de sfeer van ons duin met zijn felblinken- de gele koppen, zijn rijk begroei de pannen en zijn zwaarbeboste binnenranden op het doek te zetten. En zou ik u in de ontvangka mer van pen reisbureau moeten adviseren over uw volgende va- cantie, wel ik zou een kaart van West-Nederland voor u openvou wen en mijn vinger zou schier ontelbare plaatsen wijzen, waar uw vacantie volkomen zou slagen. Wij zouden praten over de wilde duinen bij Domburg, het vogel eiland De Beer in de monding van de Nieuwe Waterweg, de duinen bij Noordwijk, het prachtige ge bied tussen het Noordzeekanaal en Castricum, de ruige schoon heid van de Verbrande Pan tus sen Egmond en Bergen, de be faamde weelde van de Wadden eilanden en nog vele dikwijls nog niet bekende maar mooie oorden. Wilt ge mijn laatste advies opvol gen, dan is het wel zeker, dat ge er geen spijt van zult hebben. Dit laatste zou alleen kunnen als ge elk gevoel van schoonheid en kleurenrijkdom mist, als ge gean „ontdekkers"-bloed in uw body hebt en niet kunt tegen de ruimte van horizon of de dikwijls tere intimiteit van bospartijen. Ge kiest het duin? Goed! Het hier onder volgende zij u dan een zichzelf aandienende gids, u even hier en ter loops daar wijzend op het vele, waar van gestraks méde genieten gaat. Thijsse's droom. „Ér is geen gedeelte van onze Va derlandse grond, dat minder bekend is dan Hollands Duinen, zij worden door het Gros der Natie beschdtiwd als een woestijn, die enkel uit hoge en rauwe zandbergen bestaatDeze uitspraak vinden we in een rapport opgesteld in het jaar 1798. Wij zijn nu ruim andehalve eeuw verder. Sindsdien is de mening van het „gros der natie" wel heel sterk veranderd. Velen zijn zich nu min of meer be wust van de enorme waarde, die de prachtige natuurlijke zeewering, waarachter ons landje -zich veilig weet, heeft. Naast die ene en eerste factor van waterkering, is de beteke nis van de duinen als recreatiegebied al van een dergelijke, nog steeds groeiende belangrijkheid, dat men het eenvoudig daarom al niet zonder zou kunnen. Om ten slotte, al ligt de zaak even terzijde, de duinen te noemen als leverancier van drinkwater, een feit waaraan het te danken is, dat Amsterdam één der gezondste steden ter wereld kan genoemd worden. Een verkeerde behandeling heeft vooral in het verleden aan karakter en schoonheid van onze duinen veel afbreuk gedaan. Sinds het midden van de vorige eeuw is men de zaak geluk- Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) kig anders gaan zien. Als de natuur- en landschapkenner bij uitnemend heid wijlen dr. Jac. P. ThijSse veel later spreekt over onze duinkunst als een toekomstig van Cadzand tot Rot tum zich uitstrekkend groot Nationaal Park, dan is dat geen in de lucht zwe vend beeld, maar een zaak, die men op een juiste wijze voortarbeidend ongetwijfeld in werkelijkheid kan om zetten. Water, zand en wind. Water, zand en wind zijn wel als de voornaamste scheppers van de duinen te beschouwen. Over het ontstaan van die duinen, nu ongeveer 2000 a 3000 jaar geleden, zijn vele theoriën opgebouwd, waarin we ons hier niet zullen verdiepen. Dat wind en water er een uiterst grote rol bij speelden, staat wèl vast, omdat men dit proces van duinvorming op verschillende plaatsen langs onze kust .vooral op Texel en Terschelling, nog geregeld kan waarnemen. Brede strandvlakten met aanspoel selstroken vormen daartoe n.l. een eerste voorwaarde. Achter een stuk hout, een half vergane mand of soms een aangespoelde bruinvis blaast de wind de zandkorrels 'op een hoop. Plantenzaden, opk al door die wind aangevoerd, vinden er uit organische stoffen voortkomende gunstige om standigheden om tot ontkiemen te komen. Zo kan dan met medewerking van zon en neerslag de eerste be groeiing ontstaan, die meestal aan vangt met een vegetatie van zeera ket, zeepostelein en het niet te ont beren biestarwegras. Deze plant met zijn wijd stelsel van wortelstokken zorgt als het ware, dat het losse zand met „betonijzer" door vlochten wordt. Het jonge duintje is zo beter tegen de stuifwinden bestand en kan met de begroeiing ook eens met meer succes de aanval van een uitlo pende golf doorstaan. Intussen zorgen de planten er weer voor, dat door de wind meegevoerde zandkorrels uit de lucht worden gegrepen om een func tie als bouwsteen voor het nieuwe duin te gaan vervullen. Dit hier slechts even aangeduide proces is in zijn voortzetting het •grondpatroon geweest van de opbouw van het duinlandschap, dat zich langs de kust van ons land vormde uit de lage strandwallen tot hier en daar bijna zestig meter hoge machtige „toppen". Van zeereep naar geest gronden. De volgende fase brengt ons naar de zeereep, het buitenste, direct aan het strand grenzende duin. Er tegen op klimmen valt lang niet mee, want in deze duinenreeks liggen dikwijls de hoogste toppen. Zij zijn immers het laatst ontstaan en dikwijls het grilligst gevormd. Daarin ligt dan ook voorden groot deel de bekoring van de zeereep. De dikwijls gebroken top lijn geeft tussen dé met helm be groeide kopjes door een aantrekkelijk uitzicht op de zee, die zomers als een duizendmaal flonkerende spiegel van beneden naar de horizon ligt. Trekt ge nu het duin in, dan zult ge weldra ontdekken, dat de begroei ing rijker, dichter en gevarieerder wordt. Dit vindt voor een belangrijk deel oorzaak in het feit, dat de bui tenste duingordel heel veel kalk be vat (afkomstig van zeedieren). Hoe ouder het duin hoe minder kalkrijk. Dit kalkgehalte bepaalt het karakter van de plantengroeit in hoge mate. Het zeer geringe kalkgehalte van de duinen ten noorden van Schoorl heeft de daar ook schrale begroeiing van het duin tot gevolg. De duinvegetatie is te verdelen in een aantal gordels, stroken waarin men altijd enkele karakteristieke planten zal aantreffen, planten die met elkaar een „gezelschap" vormen en ook weer een eigen insecten- en vogelleven tot zich trekken. Naast het biestarwegras kenmerkt die bui tenste gordel zich b.v. door typisch kalkminnende planten als helm (let eens op het in de lengte opgerolde blad, dat zich zo beschermt tegen be schadiging door scherpe zandkorrels of indroging), het leuke duinroosje, dat in Augustus bloeiend de hellingen zo'n feestelijk cachet geeft, de akker melkdistel en de duindoorn, wiens prachtige felgele bessen in de nazo mer en de herfst veel vogels tot zich trekken. Het is in dit gebied, dat de zilvermeeuwen, de sterns en de schol eksters broeden. In het voorjaar is dit bun terrein en het betreden van de broedplaatsen van de zilvermeeu wen is dan een sensationele onder neming. De met hevig gekrijs en uit gestrekte halsen op u aanvallende meeuwen kunnen u dan wijselijk het hazenpad dóén kiezen. Verder het duin intrekkend kunt ge zo plotseling in een vlak terreintje tussen hogere hellingen op een moe rassige plek belanden. De wind heeft hier het zand waarschijnlijk zover weggestoven, dat de grondwaterspie gel bloot kwam. Een aantrekkelijke plantengroei is het gevolg. In Juni vinden we er het roodrose hande- kenskruid, bossen witbloeiend Par- nassia en het rondbladig wintergroen (Pirola). De kruipwilg groeit er weel derig, jonge braamstengels strekken zich tastend uit over het zand en uw pad zoekend tussen de hoge begroei ing, blijft ge plotseling verschrikt staan als daar vlak voor uw voet een wilde eend met veel vleugelgeraas op de vlucht slaat. Langzamerhand komen we dan in het hoger opgaande gewas, dat zich niet overal in onze duinstreek mani festeert en ook weer ten noorden van Schoorl geheel ontbreekt. Het zijn dan voornamelijk de berkenbosjes, die hier de toon aangeven. Zij vor men zich in de lagedelen en krijgen er gezelschap van eik, duindoorn, meidoorn en lijsterbes. Dit gewas biedt steeds iets bijzonders: de bloei in de lente, woon- en slaapplaats voor vogels in de zomer en fraaie herfsttinten in het najaar. Is de berk niet de trouwe vriendin van die fraaie vliegenzwam? Een rijke ondergroei van kamperfoelie, grassen, hondsroos, viooltjes, dalkruid, soms zelfs van lelietjes der dalen en salomonszegel maken die bosjes dan tot een ondoor dringbaar geheel. Te begrijpen is, dat deze gordel van onze duinvegetatie, indien aanwezig, ook het drukste vogel- en insecten leven vertoont. In het voorjaar bouwt de houtduif er haar nest, richten de koolmezen er hun huishoudentje in en snort de koekoek naar zangvogelnest jes, waar zij haar ei kwijt kan. Over dag en 's avonds zingt de merel in een hoge berkentop zijn glashelder lied en komt de nachtegaal hem af wisselen. Waar zoveel insecten gon zen en kruipen, ontbreekt de bonte specht zeker niet. Zij vormen voor hem een smakelijke dis. Zo vinden we hier een heerlijk wereldje, dat de wa re natuurliefhebber heel veel schoons te bieden heeft. Ten slotte komen we op onze tocht aan de binnenduinrand, die bij Schoorl, Bergen en verder Kennemer- land in een fraaie bebossing bezit met hoog hout. Hier dromen oude boerderijen en statige buitens met aan de zeventiende eeuw herinneren de namen hun in elk geval naar de buitenkant rustige leven op de lage uitlopers van het duinlandschap, Deze uitlopers drongen vroeger nog ver naar het Oosten door, maar werden door de cultuurgrond eisende mens afgegraven. Daar strekken zich nu de geestgronden uit, die zulk een goede bodem opleverden voor onze beroem de bollencultuur. Een rit langs de gehele lengte van onze binnenduinen is één groot genot. De zwqre 'bospartijen, afgewisseld met groene weitjes, de steiloprijzende ruige duinhellingen en de fraai gele gen buitens maken dit deel van ons land met recht tot een ware lust- waranda. Nog even En klim tot slot van onze zwerf tocht nog even één van die fraaie toppen van het oude duin op en ge niet daar dan weer van het schitte rende uitzicht: rondom de golvende bruine en blonde duinenrijen, ver daarachter het zilverende vlak van de zomerzee en aan uw voet het wij de Hollandse polderlandschap met zijn groene landouwen, zijn vette vee, pyramiden van talrijke boerderijen, een dorp, geknars van een met geurig hooi opgetaste wagen op een grint weg en er boven het zware silhouet van een blauwe reiger, die met diep doorgaande vleugelslag naar zijn jachtterrein vliegt. Dan is het tijd om boven op die duintop een ogenblik te rusten, lang uit liggend op de rug en te luisteren naar 't zingen van de wind in het gele helm, het heel verre eentonige geruis van de zee en het gesnirp van de sprinkhanen. Meeuwen zeilen als witte scheepjes tegen het blauw van de hemel. Ge voelt de zuivere lucht in uw longen en ge weet weer, dat het leven toch goed kan zijn Kantoor Bergen Breelaan 10 Tel. 2563 REKENING-COURANT Effectentransacties Verzilvering TRAVELLERCHEQUES Geopend van 9 tot 12.30 en van 1.30 tot 4 uur Waargaanwe heen? Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bipscoop. Vrijdag, Zaterdag, Zon dag, Maandag, Dinsdag 8 uur, Woensdag in verband, met Ver lichtingsavond 11 uur, Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Woensdag 's nam. 2.3 Ouur Een Koninkrijk voor een huis. Toegang alle leeftijden. De Rustende Jager. Dinsdag 2.30 uur. De goochelaar en buikspreker Antonini. Kunstzaal van De Rustende Jager. Expositie van schilderijen, beeld houwwerk, ceramiek, grafiek en edelsmeedwerk. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Paulides. Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132. Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Be^gerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Muziektuin. 23 Juli concert door Heemsteeds fanfarecorps „Ex celsior". Expositiezaal Dirk Hubers. Werken van Jaap Mooy. Ceramique. Weefwerk. Hoflaan 2. Tentoonstelling Bloem stukken en Stillevens van F. Kamstra. Verlichtingsavond, 27 Juli. Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag naar de Afsluitdijk. Voorts elke Vrijdag naar het Zuiderzee-Museum Enkhuizen en de Wieringermeer. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.3012 en 13.30 15 uur. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Taxi's Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie 2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer2626 Distributiekantoor, Café Nieu- wendijk, Dorpstraat 25 2297 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 B. Dijkstra, Breelaan 18. Duinplanten plukken? Doen wij niet!!!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2