V.V.V. KINDERFEESTEN TE BERGEN AAN ZEE HHHBH UIT „DUIZEND- NACHT" Bergens lanen EEN SPROOKJE EN-ÉÉN- Lichtfestijn in Duizenden lampions in avondlijk duister DOKTERSDIENST OP ZONDAG Op Zondag 31 Juli wordt de dok- tersdienst waargenomen door dokter Poot, Dorpsstraat 30, telefoon 2423. Zondag 7 Augustus wordt de dienst gedaan door dokter Van Gelder, van Reenenpark 2, telefoon 2027. draadjes tot steun. Zorgzame huis moeders borduurden hun gazons vóór de villa's met vetpotjes en werkten het lichtgroene kleed af met een zoom van vlammetjes. De jeugd speelde mee in dit spel en trok de wagens, waarop vader of buurman zich in evenwicht hield om de lam pions op te hangen. TOEN KWAMEN DE KIJKERS. Ze kwamen met de bus of per tram, wan delend of op de fiets. De mensen kwa men zien, naar wat hun vrienden voor hen hadden bereid. Velen kwa men vroeg, toen de wagens nog door het dorp reden, meer nog kwamen la ter en allen werden zij gevangen in de toverschijn, die in het dorp huis de. Zij liepen over de wegen en door de lanen en velen hadden de kinde ren bij de hand. Zij zaten op de ter rassen buiten het gewoel. Zij drom den samen, waar de weg nauwer werd en haalden verruimd adem als ze wat uit de drukte kwamen. En zij keken, zij keken, zij keken. Tienduizend gesprekken werden tot één stem, tot de stem van het wande lend publiek, die als een brok geluid tussen de bomen stond. De kinderen liepen wat verdoold, een glans van dit licht afgestraald in hun wijd-ge- sperde ogen, het knuistje stevig in Vaders hand geklemd, de slaap ach ter de oogleden strijdend met het ver langen om toch nog maar niet weg te gaan. Zij lieten zich leiden door de sprookjestuin, waarin Bergen was herschapen. En ze wandelden onder de volle manen in de Breelaan of on der het rood-en-groene lichtende dak op de Russenweg en in de Tan Olden- burglaan. Zij voelden de druppels van de fontein in het Van Reenenpark op hun verhitte gezichtjes en keken met wijd-open ogen naar dit lichtfestijn. Zij, evenals vele ouderen hebben niet het contrast gevoeld tussen het koud- mechanisch brommen van het motor aggregaat van de brandweer en de waaiende waterstralen, die als een na tuurlijke geyser de Stationsstraat af sloten. Zij vergaten te dwingen en te trekken, zoals kinderen dat doen. Zij lieten zich voeren, sprakeloos van be wondering. Naar de Ruinelaan, waar de lampions strakke lijnen hadden en een gele kleur, naar het terrein om de kerk met de honderden en nog Mijnheer! Is het moeilijk het roken te laten in onze bossen? Helpen blussen bij een bosbrand is U verplicht bij oproep der politie! Eén lucifer of smeulende sigaret is voldoende om hectaren in „schroeien de aarde" te veranderen bij deze droogte. Tante: Jongen, wat word je groot! Het zal niet lang meer duren, of je steekt boven je vader uit. Neefje: Dat zou fijn zijn, tante, want dan kon Pa mijn pakken afdra gen en nu is het net andersom. eens honderden oranje-bollen in de takken van de oude bomen, naar het dorpscentrum, waar het licht was, ge lijk bij dag. En waar de stroom kijkers het dichtst was en zich murmelend voortbewoog. In de duistere laantjes buiten het centrum slopen kobolden rond, klein en nietig onder de bomen, lichtjes in de hand, in een gamma van kleuren. En de Harmonie blies zich de wangen bol, voórtmarcherend onder een dak van licht en met achter zich aan de jeugd, in rijen van tien dik, gearmd en vol van lawijt. De marsen kaats ten terug vanonder het bladerdak en vulden de lanen met hun koperen ge luid. Als een solide rechthoek trok de muziek door het dorp, vier witte petten van vier politiemannen op de hoeken. Iedere tram, iedere bus bracht nieuwe kijkers naar het dorp en de stroom van fietsers hield tot laat in de avond aan. Aan de toegangswegen stonden de politiemannen en plukten de wielrijders van hun karretje. Halt, niet verder! en met brede armzwaaien werd de automobilisten beduid, dat zij daér hun wagen dien den te parkeren en zó dienden te rij den. De politie had een drukke avond en het stationspersoneel en de dra vende obers in de café's. Zij hebben niet veel van het feest kunnen zien. Er waren te veel mensen in Bergen om in goede banen te leiden, om te vervoeren enom te laven. Wat voor anderen een feestdag is, betekent voor hen veel en extra werk LATER OP DE AVOND werd het langzaam, o zo langzaam, stiller in het dorp. De lichtjes doofden uit, het een na het ander en toen doken op de wegen buiten het dorp reeksen ande re lampjes op. In onafzienbare rijen bewogen zich daar de rode achter lichtjes van de fietsen, die vermoeide, maar voldane kijkers naar huis reden. Voor één avond heeft het licht in Bergen gewoond. Voor één avond is het nachtelijk duister herschapen ge weest in een sprookjestuin uit de Dui- zend-en-één-Nacht. Honderden .heb ben dat lichtfeest in dagenlange voor bereiding opgebouwd. Tienduizenden hebben het gezien en bewonderd. Zij hebben de zorgen van alle dag ver geten voor een korte spanne tijds en toen zij huiswaarts keerden, was in hun ogen neg de glans van het rood en het groen en het oranje van het licht Uit Bergen. Achter op de fiets sliepen de kinderen Gij brengt Uw vacantie door in Bergen, lezer, om te genieten van zee, strand en duinen. En ge zijt het met ons eens, dat het nergens beter toeven is, dan in ons schone dorp. Er zijn echter ook vacantiegangers, die hun genoegens en hun rust elders zoeken, op de hei van Drente, in de bossen van de Veluwe ófop het water. Wat kan voor de liefhebbers verrukkelijker zijn dan stil voort te drijven over plassen en vaarten, het zilveren zeil boven het hoofd, het briesje in de haren? Deze foto brengt een prachtig beeld uit de deze week op het IJselmeer gehouden Flevo-race. De deelnemende jachten verjaten hier de haven van Enkhuizen, met op de achtergrond het silhouet van de oude Drommedaris HET LICHT IS KOMEN WONEN in Bergen. In de duistere lanen, onder de takken van de bomen, deinend aan hoge staken en halfverborgen tussen het gebladerte. Het licht, door men senhanden gemaakt en opgesloten in kleine kooitjes van papier is het don ker van de avond komen verdrijven in een betoverende weelde van zachte gloed. Het was welkom, dit licht, want de harde koperen schijn van de zon, later veredeld door gouden filters en stil-aan opgelost in purperen sluiers, laag achter de duinen, was er niet langer. Zelfs niet de sterren, die hui zen achter de blauw-zwarte koepel, waaronder de aarde des nachts schuilt, waren er, om het pad te ver lichten. Want, nog vóór de zon naar de andere zijde van de horizon was gegleden, kroop Moeder Aarde weg en trachtte zich te verbergen achter een watten deken van grijze wolken, die nimmer in rust waren en waaruit zelfs enkele druppels geruisloos op weg en dak uiteenspatten. Toen kwam het mensenlicht. Het groeide aan, gestadig en in een snel tempo. Eerst was er een klein, rood vlammetje, schuchter wakkelend in zijn papieren huisje, toen kwamen er meer, twee, tien, honderd, duizend. In rijen en in slingers, in spitsbogen en in cirkels. Het ene vuurtje stak 't andere aan, beschut tegen het avond koeltje door mensenhanden en de rijen groeiden en groeiden. Licht spoot op uit kunstig verbor gen schijnwerpers en het vloeide ge lijkmatig en zacht uit, over de rand van volle bloembakken. Het klom te gen de gevels rond de oude Ruine- kerk en het maakte van de terrassen van de café's Venetiaanse pergola's. De mensen, zwart in de eerst don kere lanen, hadden een uitbundig ple zier in het scheppen van al dat licht. Stevige mannenknuisten hanteerden met tedere gebaren de papieren licht- huisjes en bogen streepdunne ijzer- Het V.V.V.-bestuur in combinatie met de vereniging Paal 33 te Bergen aan Zee heeft dit jaar ook voor de kinderen van onze gasten diverse a- musementen in haar feestprogramma opgenomen. Woensdagmiddag 3 Augustus a.s. te drie uur zal in het Parnassiapark te Bergen aan Zee een voorstelling ge geven worden van de Levende Pop penkast onder directie van de heer Joh. Frevel. Opgevoerd zullen worden de zeer komische nummers „De geleende koe- kepan" en „de gelaarsde kat". Wij weten van vroeger gegeven op voeringen in het openluchttheater hoe zeer dergelijke voorstellingen bij kin deren in de smaak vallen en menig volwassene zal mede onder de toe schouwers kunnen worden gerekend. De te spelen stukken worden met bijzondere smaak in kleurige costu mes in de typische poppenkastver- schijningen door levende personen op gevoerd. De kinderen worden door 't buitengewone spel sterk geboeid en herhaaldelijk zelf in het spel betrok ken, waarbij de tekenen van vreugde en teleurstelling niet onder stoelen of banken worden gestoken. Wij twijfelen niet of deze manifes tatie van de V.V.V. zal op hoge prijs worden gesteld en vel? jongere en oudere bezoekers trekken. Dinsdag 16 Augustus 's morgens van 10 tot 12 jaar zal een grote zandfigu- renwedstrijd worden gehouden. Deze wedstrijd is gratis opengesteld voor deelnemers tot 14 jaar en zal worden gehouden aan het strand te Bergen aan Zee ter hoogte van Paal 33. Zowel enkelingen als groepen kin deren kunnen aan deze wedstrijd meedoen. Fraaie prijzen worden be schikbaar gesteld, die aan de win naars zullen worden uitgereikt om 12 uur in Prins Maurits te Bergen aan Zee. De deelnemers wordt aangera den zelf gereedschap als scheppen en dergelijke mee te brengen. De deelnemers moeten een door henzelf bedacht figuur of beeld in of op het strand formeren, zonder dé hulp van volwassenen. De beoordeling heeft plaats door een speciaal hiervoor benoemde jury. Aanmelding tot deelname moet plaats hebben uiterlijk Maandag 15 Augustus vóór 18 uur bij de heer D. Haasbroek, Kerkstraat 1, Bergen aan Zee. 'n Bui tengewone attractie, die velen met belangstelling zullen volgen. De jury bestaat uit: Mevrouw J. Kouwenaar-Bijlo, beeld houwster, de heer J. Ponsteijn, kunst schilder, de heer J. H. Roggeveen, voorzitter V. V. V. Deze attractie zal zeker bij de kin deren evenals bij de ouderen zeer in slaan. Het zal daarbij aan belangstel ling niet ontbreken.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2