Gebruind door zon en... DE HEERLIJKHEID BERGEN WOORD EN BEELD AMSTERDAMSCHE BANK 2e blad 30 Juli 1949 Een hart gaat te gast Praetvaer van Elsevier's weekblad heeft een bezoek aan Bergen ge bracht. Op een Zondag. Toen er in Bergen een muziekconcours was. Daar heeft hij zich gemengd onder de duizenden bezoekers, die toen naar het dorp togen. Hij is een gewoon mens, evenals U en ik en niemand, die hem niet persoonlijk kent, heeft hem opgemerkt. Maar in Praetvaria heeft hij getuigd van zijn bezoek. Hij heeft zijn indrukken aan het papier toever trouwd en die indrukken mogen wij U niet onthouden. Want het is goed, te zien, hoe anderen over ons dorp denken. Dit is, wat wij in Praetvaria von den: Zondag zijn wij naar Bergen-Binnen gegaan. Er was een groot muziekcon cours en het hele dorp rommelde van de trommen en schalde van het koper doch daarvoor waren wij niet geko men. Dat wisten wij (eerlijk gezegd) niet eens. Wij waren gegaan voor het landelijke en om er eens helemaal uit te zijn. Uit het leven in de grote stad en om onze smart eens uit te wenen aan de (groene) boezem van de na tuur, doch wij zijn niet verder geko men dan een ligstoel in een voortuin tje met roze, wilde roosjes in hun laatste bloei. Wij hadden thee met botersprits en de radio van de buren vertelde alles van de Tour de France. Er waren overal, huisjes met tuintjes en heel Bergen kleurde van bloemen, wanneer ge buiten de kom kwaamt met die kerk en die ruïne, de Rusten de Jager en de Oude Prins en de Kennemer Lunchroom. Wij hebben veel rustende jagers achter kopjes koffie in de zon zien zitten en oude Kennemer prinsen met chocomel en appelsap, terwijl de trommen roffel den door de Zondag en dat oude trammetje van zee naar Alkmaar bel- lebelde in het groen. „Altijd nog dat trammetje", zei een heer achter ons tegen een dame met een sherry en een wit-wolljg hondje dat blafte om een klontje, „altijd nog maar dat trammetje". „Ja", zei die dame, „autobussen rijden er niet naar zee. Ze zeggen dat Jonkheer van Reenen dat niet wil hebben. Hij houdt niet van bussen". „Natüürlijk", zei de heer, „jonkheren hè Een stukje klassenstrijd op Zondagochtend, dach ten wij en wij zijn een kleine wande ling gaan maken, omdat wij Bergen nog nooit hadden gezien. Wij zijn al tijd nieuwsgierig naar dingen en men sen en steden en dorpen die wij nog nooit hebben gezien, immers. Wel, wij vinden Bergen een lief dorp. Wij za gen stille herten met zachte, donkere ogen. En later, in een bos, twee zwa nen, doodstil op het water. Zij lagen omsloten van dik, groen kroos. Er zong een vogel. Het bos geurde. En het was er koel en stil. Er liep een moeder met een kindje in een wagen. Zij gooide stukjes brood naar de zwa nen, maar zij verlieten hun beweging loze stilte niet. Zwanen maken niet veel misbaar om het dagelijks brood, dachten wij. Het was zeer stil om ons heen ge worden. Wij waren weggedwaald van de Oude Prins en de Rustende Jager en de heren in hemdsmouwen-met elastiekjes-er-om die naar de (groene) boezem der natuur waren gekomen om chocomel te drihken. Wij hadden het bos en de zwanen verlaten en lie pen door allemaal laantjes met alle maal huisjes met allemaal tuintjes en er zullen weinig dorpen op de hele wereld zijn, dachten wij, met zoveel bloemen in zoveel kleuren. Ons hart ging er aan te gast. Er zaten overal mensen in rieten stoelen om rieten tafels. Rustige, stille, Zondagse men sen. Wij hebben zelden op één korte wandeling zoveel hemdsmouwen ge zien. Wij geloven dat hemdsmouwen de witte kentekenen zijn van de Zon dagse rust in Bergen. Wij liepen over een smal pad tussen hoog en duister struikgewas. Wij hoorden flarden ko peren geluid van het muziekconcours in het dorp, maar verder was alles stil onder de blauwe hemel met de koperen zon en wij dachten dat wij uren over dat smalle, vochtige pad zouden kunnen lopen, ver van alles wat er in de wereld is, behalve zwa nen en merels en de koelte van het bos en herten met donkere, vochtige ogen. Doch het was een kort pad en het eindigde aan de rand van een licht korenveld dat goudgeel onder het blauw van de hemel lag. In de verte was de witte duinrand. En aan de kla re einder kondt ge de torens van Alk maar zien. Het was zo Zondags als een Hollandse Zondag kan zijn. Wij zijn toen naar dat tuintje met die thee gegaan. Langs twintig en dertig en veertig tuintjes met thee. Stille mensen en witte hemdsmouwen en bloemen en dames met brillen over handwerk gebogen. Wij hebben Ber gen-Binnen ontdekt en wij dachten dat het goed is een goed dorp te ont dekken 's Zondags in dé zon. Ge ziet dat er rustige mensen zijn. Dat er stille zwanen zijn. Dat het koren geel is en dat er nog van die trage trein tjes door de wereld gaan, tellend en fluitend van plezier omdat het Zon dag is in 't land. Noordwesten wind. Alles wat maar drijven wil, spoelt op het strand aan. Glashelder is het water dan, fijn om er een extra-duik in te nemen. Alleen jammer, dat er naast het flesje zon nebrandolie óók wat benzine nodig is aan het strand vanwege de stook olie. Maar ja, wij gaan er nog niet aan ten onder. De zeevogels, die in een plakkaat stook-olie terecht komen, zijn echte,r meestal ten dode opge schreven. In de herfst, na een storm, zitten dan ook tientallen vogels zielig op het strand. De plek, waar stook-olie op zijn veren kleeft, kan de vogel niet meer invetten, Het water dringt door tot op de huid en longontsteking plus honger doen de vogels jammerlijk sterven. De mens denkt vaak niet meer aan die vogels, doch o wee, als die er niet meer zouden zijn. Pas als er een in sectenplaag komt, gaat men de vo gels missen! Wij dienen héél zuinig te zijn met onze gevederde vrienden! Maar niet alleen daarmee is het zo gesteld. Ook op de planten en vooral op de wilde, behoren wij goed te let ten. Daarop kan niet genoeg geha merd worden. Kijkt U maar eens naar de duinen. Al die paadjes, die we er nu in lopen, worden in de komende herfst door de stormen uitgehold en wee de mens, die niet zorgt voor goe de beplanting. De duinen gaan zó maar aan de wandel! Maar kom, we gaan, nu het water van de zee zo mooi helder is, eens op speurtocht naar alles, wat daarin leeft en groeit. Meestal zien we eerst de garnalen, soms ook een heel klein scharretje in het zand. Probeert U maar eens met een schepnetje. Prach tig zijn die schutkleuren. De platte visjes drukken zich even in het zand, net als de krabbetjes en geen mens ziet ze. En heeft U tussen twee haak jes de kwallen wel eens goed beke ken? Hebt U er wel eens één door het water zien zwemmen? Het is een prachtig gezicht, net een parachute, die door het water zweeft. En als we tijd hebben, kunnen we ook eens een kijkje nemen bij de dammen. Daar zien we de mossel soms in gevecht met een zeester. De mossel probeert met zijn sluitspier de schelp dicht te knijpen en de zeester tracht met zijn vangarmen de mossel te openen. En dan gaat het er maar oiri, wie het sterkst is. Gaat U maar eens neuzen tussen de bazaltblokken aan het eind van de strekdammen, tien tegen één, dat U er wel een zee-anemoon vindt tegen de stenen. En de slakjes, die U er aantreft zijn alikruiken, die op Texel wel gebeten worden en die in Zee land zelfs langs de huizen worden uit gevent. Een .paar soorten meeuwen, de zil vermeeuw en de stormmeeuw en de mantelmeeuw (met zwarte vleugels) en verder de scholekster of de bonte Piet roepen U wel na, als U nadert. Voldaan gaan we dan na deze stevige wandeling weer huiswaarts. Jan Ivangh. Verschenen IN door M. van Reenen Völter Tweede uitgebreide druk (Prijs f 2.90) Uitgave: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Alkmaar In de Boekhandel verkrijgbaar Waargaanwe heen? Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bioscoop. Vrijdag-, Zaterdag- en Zon dagavond 8 uur en Zondagmiddag 2.30 uur: De Piraat Toegang 14 jaar. Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond 8 uur en Dinsdag- en Woensdagmiddag 2.30 uur: Lost in a Harem (Verdwaald in een harem) Toegang 14 jaar. Kunstzaal van De Rustende Jager. Expositie van schilderijen, beeld houwwerk, ceramiek, grafiek en edelsmeedwerk. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Paulides. Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132, Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Expositiezaal Dirk Hubers. Werken van Jaap Mooy. Ceramique. Weefwerk. Hoflaan 2 Expositie landschappen en portretten van F. Kamstra. Openluchttheater Vrijdag 5 Augustus, des avonds 8 uur: „Circus Knie" Maandag 8 Augustus, des avonds 8 uur: „De getemde Feeks" Tenniswedstrijden: Donderdag 4 tot en met Zondag 7 Augustus ABC-badgastentour- nooi op het tennispark „De Mo lenkrocht" aan de Kruisweg. Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag naar de Afsluitdijk. Voorts elke Vrijdag naar het Zuiderzee-Museum Enkhuizen en de Wieringermeer. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.3012 en 13,30 15 uur. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Taxi's Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie 2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer2626 Distributiekantoor, Café Nieu- wendijk, Dorpstraat 25 2297 Geneesheren: A. H. van Géldèr, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 B. Dijkstra, Breelaan 18. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN TE BERGEN. Tijdvak van 18 t.e.m. 25 Juli. Gevonden: Fototoestel; kinderschoen; regenjas; katje; kinderkousje; kruiwagentje; postduif zwembroek en handdoek; bril in doos; kindermutsje en kinder schoentje; enkele foto's; bruin porte- monnaietje; mondstuk blaasinstrument zakdoek; gebreid vest; bril met ouder wets montuur; herenhorloge; paar br. lederen schoenen; br. lederen actetas; hengel met snoer; portémonnaie; pet; vulpen. Verloren: Lederen portemonnaie; dames arm bandhorloge; sigarenaansteker; ledé ren ceintuur; bril met hoornen mon tuur; armband (kwartjes en dubbel tjes); kindersokje; gouden Davidsster; gouden damespolshorloge; wit kinder schoentje; padvinders-portemonnaie; rijwieltas met inhoud; gouden horloge; armband met groene steentjes; kin derbadpak; twee kindervesten; witte ceintuur; zilveren armband; zilveren vulpotlood; plastic ceintuur; bril met hoornen montuur; hcenportemonnaie; hpofddoek; blauwe shawl; groen da- mesvest; portemonnaie; gouden da mesarmbandhorloge; bruin lederen tas; uurwerk uit polshorloge; paar br. kinderschoenties; gouden broche; da mes armbandhorloge; portefeuille m. inhoud; autoped; bankbiljet van 10. Bergen, 25 Juli '49 De Owmr. Groepscommandant G. Dieckmann. Breelaan 10 Tel. 2563 Kantoor Bergen Voor al Uw BANKZAKEN is ons kantoor dagelijks geopend van 9 tot 12.30 en van 1.3Q tot 4,uur. VERZILVERING VAN TRAVELLERCHEQUES 't Sluisje te Bergen

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 3