Bergensche Zoogdieren in het Bergense duingebied Drie-en-dertigste jaargang Zaterdag 6 Augustus 1949 Een afscheid na veertig jaar WEEKBLAD ]\J0 Q Abonnementsprijs: f 3.25 per seizoen f 2.— voor leden der V.V.V. Losse nummers 25 cent Redacteur: W. OLIEMANS, Ranonkelstraat 38, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Hoewel onze omgeving zeer arm is aan zoogdieren, die een grote indruk op ons maken, zijn er toch wel en kele aardige diertjes te bezien, die onze aandacht vragen. Konijnen en hazen zijn er natuurlijk in groot aan tal aanwezig, 't zijn aardige, vlugge dieren, maar spreken toch niet zo tot onze verbeelding als b.v. de hermelijn en de bunzing, terwijl het eekhoorntje ook dc moeite van het bespieden wel waard is. Over deze vijl bovengenoemde diersoorten wil ik thans mijn causerie houden. Het konijn leeft in zelf gegraven holen., waar ze ook haar jongen werpt, die de eerste negen dagen blind zijn. Na drie weken verlaten de jongen reeds de wieg en gaan geheel zelf standig aan de wandel. Ze leven van sappig groen en kunnen de moeder melk best missen. Moeder heeft vaak intussen reeds weer de zorg over een nest andere kleintjes, want de koni,- nen vermeerderen zich snel. De jr>' - gen vallen, onervaren als zij de eer te weken nog zijn, vaak ten prooi aan roofdieren, zodoende blijft hun grote aantal altijd nog enigszins beperkt. Konijnen kunnen grote schade aan de duingewassen toebrengen, wat vooral in streken waar de begroeiing schaars is, nu niet bepaald op prijs gesteld wordt. Dos avonds, als men op de fiets van Bergen naar zee rijdt, kan men door het licht van de lantaarn de vlugge dieren in een rennetje over de weg zien schieten. Door de bundels van motervoertuigen worden ze vaak gevangen en verpletterd onder de wielen. Er sneuvelen er op deze manier jaarlijks enige honderden uit ons duingebied. Ook de hazen vallen op een derge lijke manier vaak de dood ten prooi als ze oversteken van de' duinrand naar de polder. De haas behoort, evenals het ko nijn, tot de orde van de knaagdieren, waartoe ook de muizen en ratten be horen. De haas verschilt van het konijn in de eerste plaats in grootte. De poten van de haas zijn veel lan ger, zodat ook zijn snelheid groter is. De haas heeft aan beide oren twee zwarte punten. De ondervacht is spierwit; die van het konijn blauw grijs. Tijdens de vlucht slaat de haas haken om aan zijn achtervolgers te ontkomen. In snelle galop slaat hij ineens naar rechts of links af, zodat b.v. de hond, die hem achtervolgt recht door schiet en de haas afstand wint. Dit doet hij verscheidene malen en het resultaat dat hij hierdoor be haalt is groot. Een haas wordt dan ook niet vaak in vlucht gegrepen. Als woning heeft hij een zgn. „le ger" met twee uitgangen. Hierin wor den ook de jongen geboren, die dade lijk na de geboorte kunnen zien. Jon ge hazen zijn veel sneller levensvlug dan konijnen. De hermelijn is één van de kleine roofdieren in ons duinenland. In de zomer is zijn vacht bruin en heeft hij een witte borst en ondervacht. Als rover is hij zeer gevaarlijk. Hij springt zijn prooi op de nek en bijt de hals slagader door, waardoor het dier verslapt en neerstort. Tijdens de vlucht houdt de hermelijn zijn prooi dier in de nek vast en wordt meege sleurd door struiken en andere vege tatie, maar loslaten doet hij niet. Als het dier dan uitgeput neervalt, doet hij zich tegoed aan het warme bloed en laat verder zijn prooi liggen als voedsel voor andere vleeseters. De jongen van de hermelijn worden in een hol geboren (meestal een oud konijnenhol) en vertoeven daar lange tijd in. De bunzing leeft op soortgelijke wijze, maar houdt er ook nogal van om bij kippenhokken in de bewoonde wereld een bezoek te gaan brengen. Hierdoor komt het dat de mensen, die meer met hun kippen op hebben, dan met de roofdierenwereld, de bun zing op allerlei mogelijke manieren proberen te verschalken, wat niet vaak lukt, want het dier is zeer sluw. Zelf werd ik eens geroepen voor een bunzing die springlevend in een klem zat. De man, die de val gezet had, durfde de woedende bunzing niet dood te slaan en om het dier los te laten, scheen hem te riskant. Wat te doen. Het dier dood te laten hon geren leek geen methode. Als een stok naar het dier gesto ken werd, greep hij deze met de tanden vast en liet niet los eer het einde versplinterd lag tussen zijn vlijmscherpe kaken. Dat maakte in druk! De volgende dag ben ik er toen op afgegaan met een vangkist. Een vierkante kist met een schuif. Het dier was nog bozer dan de vo rige dag en als ik er omheen liep, volgde hij mij sissend en rukte aan de klem, zodat ik het niet durfde wagen er te dicht bij te komen. De vang kist werd naderbij geschoven met ge opende schuif en onmiddellijk werd deze bewerkt door de venijnige tan den. Met een lange sterke stok werd het woedende dier in de kist gedre ven en ik, die goed beschermd achter de kist stond, liet de schuif langzaam zakken In de kist ging het monstertje te keer tegen de wanden. Alleen de achterpoot, waaraan de val zat, stak door een klein kiertje onder de schuif vandaan. De beugel werd nu inge trapt en met een gierend geluid schoot het dier de kist in. De schuif werd bliksemsnel gesloten en het dier zat vrij gevangen in de kist. Thuis werd het dier overgezet in een groot terrarium en ik voedde het een heel konijn, dat hij niet aan keek toen ik er bij stond, maar steeds sprong hij sissend tegen de ruiten op en keek me met zijn felle glinsteren de kraalogen aan. De volgende mor gen was 't hele konijn geconsumeerd! En dezelfde dag kwam de kippen houder weer bij me met de tijding, dat er wederom een bunzing op de klem zat. Deze werd op soortgelijke wijze gevangen en in de kist gestopt en bij zijn vriendje in het terrarium gezet. Toen een berichtje naar Artis en het zou niet veel gescheeld hebben of ze zouden daar voor het publiek tentoongesteld zijn, als niet de ene bunzing de andere in de nacht ver scheurd had. Deze lag de volgende dag met afgevreten kop in het terra rium en de andere lag doodziek in een hoek. Enige uren later stierf ook hij. Het vlees van zijn soortgenoot was hem niet goed bekomen. Het nieuwe konijn, dat ik er de vorige dag tegelijkertijd met de levende bunzing had ingeworpen, was onaan geroerd blijven liggen. De huiden heb ik toen maar ge prepareerd en mijn oudste zuster pronkt nu nog met een bunzingtas. De eekhoorns, die in grote getale in de bossen leven, zijn ook niet zo heel onschuldig als ze schijnen voor het oog voor de wandelaar. In het voorjaar gaan ze op roof uit en stelen de eieren van de zangvogels uit de nesten. Daarom worden de gaatjes in de nestkastje altijd omge ven met een stukje metaal, want de eekhoorn is er niet te lui voor het kleine gat in het hout, waardoor hij niet kan kruipen, uit te knagen, tot hij kan doordringen tot de buit. De jongen worden in het voorjaar geworpen in een met mos overdekt nest, dat hoog in een boom ligt. Zo dra het nest met jongen echter door een mens ontdekt is, worden ze over gebracht naar een veiliger wieg, want de eekhoorn aanvaardt geen enkel risico. Zijn zorg voor het kroost gaat werkelijk heel ver. Als men zo'n aan dennenappels knagende pluimstaart nadert en hij kan niet meer snel op de vlucht gaan, draait hij zich snel om de boomstam heen om maar uit het gezicht te blij ven en hij kan dit spelletje soms wel een half uur lang volhouden, totdat hij plotseling zijn kans schoon ziet en in wilde galop er vandoor gaat. U moet maar eens op de wandeling op onze mooie kastanje-bruine pluim staart letten. Hij zal u onvergetelijke momenten kunnen bezorgen. Bob Boersma Jr. Schoonhoven knipte hij een aantal ja ren de kaartjes. Toen werd hij over geplaatst naar Alkmaar. De eerste nacht dat hij in de kaas stad sliep, kwamen de Duitsers het vliegveld bombarderen. „Een mooi begin", aldus de heer Broekhuizen. Ja, die Duitsers, die hij in de oorlog zo vaak te vervoeren kreeg, waren geen vrienden van hem, We herinneren ons nog, dat con ducteur Broekhuizen in de dagen van de invasie op de Italiaanse kust en de daarop volgende verrassende ge beurtenissen in dat land, een stuk carton gereed maakte, met het pas sende opschrift: „Alleen voor Ameri kaanse en Engelse weermacht" als tegenhanger van .de hatelijke gele pa piertjes „Nur für Wehrmacht" Vorige week Vrijdag reed onze snaakse conducteur, die altijd zo la coniek voor de dag kon komen, voor 't laatst op de tram. Dinsdag vond in de 2de klas wachtkamer het officiële afscheid plaats. De heer Broekhuizen, die helemaal niet de indruk maakt van in de zes tig te zijn U moest eens zien met welk een souplesse hij altijd op de rijdende tram bij de overweg van de Breêlaan sprong wensen wij nog vele jaren van welverdiende rust toe! Op de twintigste Mei van 't «vorig jaar vierde de heer A. Broekhuizen, conducteur, zijn veertigjarig jubileum bij de Nederlandse Spoorwegen. Thans is het ogenblik van afscheid nemen aangebroken en gaat de con ducteur, die velen in Alkmaar en Bergen en ook in Schoorl en War- menhuizen misschien niet bij naam, maar zo veel te beter van gezicht kennen, met pensioen. Twee en twintig jaar was de heer Broekhuizen conducteur op de tram NunspeetZwolle. Ook in Goes en

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 1