ZIEN KENNEN IS „DE RUSTENDE JAGER" U/illq Hensbergen Internationaal Trio Paulides V/acantie-oorden na de oorlog Natuurlijk heeft U het visdiefje wel eens gezien, het vogeltje, dat boven een sloot al klapwiekend bleef staan. De rode snavel en rode poten val len mooi op en tien tegen een blijft U wel eens een momentje stil staan als U er wéér een tegen zult komen. Dit keer ga ik U eens meenemen naar een nestplaats van dit vogeltje. Wilt U de mooiste tijd in de natuur mee maken, nee, dan moet U niet in Juli of Augustus Uw vacantie nemen, maar tussen half Mei en half Juni. Om te genieten is het dan véél be ter en alles lokt U iedere dag naar buiten. Maar kom, we gaan op weg naar de Hondsbosse zeewering. Daarachter ligt een hele reeks meertjes en plassen. In één van die plassen op een héél klein eilandje woonden dit voorjaar twee soorten vogels. Op de ene punt bracht een kluut z'n nest groot en aan de andere kant broedde het visdiefje (sterna h. hirundo). Kent U de streeknamen van het visdiefje? Misschien noemt men de vogel bij U wel: Tarremieuw, Ikstern, Kobus, Pijlstaart, Middelstar, Fiske- fanger, Grote Venkraai, Wijtstirns of Skotstiens. Alleen was het zwarte kopje te zien boven het gras, zolang de vogel broedde, die 3 tot 4 weken. Maar toen de jonge vogels uitgekomen wa ren kwam er bedrijvigheid rondom het nest. Waag het niet om dan bij het nest te komen als de vogels een week oud zijnVoor studie hadden we de meertjes in bescherming genomen en de jonge vogels werden dan ook geringd. Deze aluminiumringetjes zijn voorzien van een nummer en het op schrift Nat. Hist. Museum, Leiden, Holland. Ornithologen ontvangen voor in 't wild levende vogels deze ringen en moeten de vogelringlijsten naar Leiden opsturen zodra de vogels ge ringd zijn. Zo komen we langzamerhand ach ter de vliegroute van trekvogels en ouderdom van onze gevederde vrien den. Ook de stern met z'n drie jon gen moesten van een ringetje worden voorzien. Tezamen met de vogel wacht gingen we op een stille avond erheen. Tot aan de knieën moest ik door de modder stappen, iets wat ontzet tend zwaar ging. Boven m'n hoofd krijste het visdiefje en dook telkens op me af. Ik voelde de snavel soms door m'n haren. Een, twee en daarna werd het der de jong geringd. Nauwelijks echter had ik de laatste vogel in handen en stond ik even wat met m'n hoofd op gericht of de oude vogel nam een zoveelste duikvlucht van 10 meter hoog recht op mijn hoofd af. Ditmaal schoot de vogel niet met een suizen de vaart met de snavel door m'n ha ren maar pardoes met de puntige snavel recht op m'n hoofd. De scher pe punt priemde door en van de snerpende pijn gaf ik een schreeuw. Die was raak! Vlug ringde ik de laat ste vogel en gebukt om op m'n hoede te zijn voor nieuwe aanvallen/stapte ik naar de rand van het eilandje om de vaste wal te kunnen bereiken. Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant b la Carte) Het bloed stroomde over m'n ge zicht en telkens moest ik me bukken om niet opnieuw aangevallen te wor den. De aanvallen verminderden niet en nog een paar keer voelde ik de snavel door m'n haren schieten. Kwaad of bang was ik niet, onwille keurig bukte ik toch telkens, maar had reuze re&pect voor de heldhaftige manier van verdediging van deze dappere vogels. Och, dat hoofdwondje zou wel overgaan, dacht ik en het is ook zonder stoornis dichtgegroeid. Het was de eerste keer dat me zo iets overkwam. Zeker, de meeste meeuwensoorten duiken steeds op je af als je in de broedtijd bij de nesten komt, maar werkelijk aanvallen deden ze je nooit. Maar het kan dus. wel! De drie jonge vogels zijn rustig verder opgegroeid onder bewaking van de vogelwaeh- ters en de wakende oude vogels. Het is erg prettig om deze klei ne dingetjes in de natuur te mogen bewonderen, iets wat óók voor U en vaker dichterbij dan U wel denkt, is we'ggelegd. Alleen maar kijken, luis teren en waarnemen in Uw vacantie! Jan Ivangh. De natuurhistorische puzzle van de week: Zoekt U het „knikkeldointje met de duizendpoot" maar eens! Oplossing volgende week. Woensdag 10 Augustus excursie met onbekende bestemming. Vertrek 7.30 uur vanaf de Lindeboom. Deelname 20 ct. p. p. DE GOUDEN KOETS IN ALKMAAR. De tentoonstelling van de Gouden Koets, die na een rondreis door de noordelijke provincies in Noord-Hol land is aangekomen, zal na een bezoek aan Den Helder ook naar Alkmaar komen. Zaterdag 6 Augustus, des morgens om 11 uur, zal deze tentoon stelling, op een speciaal daarvoor in gerichte boot, welke ligging krijgt aan de Bierkade, geopend worden en daarna tot 13 uur en voorts van 14 tot 18 uur en van 19.30 tot 22.00 uur voor het publiek geopend zijn. Zondag is de tentoonstelling gesloten, doch Maandag om 10 uur wordt zij weer geopend en blijft toegankelijk tot 's avonds 10 uur, behalve van 12 en van 67.30. De tentoonstelling omvat behalve de Gouden Koets nog de Creme Caleche en een verzameling gala uniformen. De opbrengst (entrée vol wassenen 25 cent, kinderen 10 cent) komt ten goede aan het Koningin Juliana-fonds. Van Alkmaar gaat de Gouden Koets naar Haarlem. BERGENSE KUNSTHANDEL P. HOPMAN GESCHENKEN EXPOSITIES VRIJ ENTREE EXPOSITIE KAREL COLNOT Nêerlands kuststrook is zichzelf u/eer Het is nog niet zo heel lang geleden, dat hoofdzakelijk de bewoners van de vissersdorpjes, de jagers, de stropers, de jutters en de natuurliefhebbers zich voor de zeekant van ons landje interesseerden. In de d!uinen bloeien wonderlijke planten, de konijntjes spelen er krijgertje in een doolhof van uitgegraven gangen, de vogels nestelen in het sparregroen en de natuurmin naar kon er door het duingebied uren dwalen en volop genieten van het Schone, dat zich hier aan de zelfkant van ons landje openbaarde. De koe koek liet er zijn roepende stem horen, de meeuwen zweefden op hun blanke vleugels over duin en strand, over land en water en lieten hun schorre kreten horen, de zee, de eeuwig rusteloze, zong er het lied van alle tijden, het lied dat nooit eindigt en nooit verveelt omdat het voor dit wereldje van zand en water de enig passende begeleiding vormt. Verstandige zakenmensen hebben ontdekt, dat in het duingebied een rijke bron van gezondheid en ontspanning is te vinden, dat het hier een ideale plaats is voor allen, die na een ingespannen jaartaak rust en afleiding behoe ven, dat het hier, waar de natuur zich in haar schoonste vormen openbaart, een prachtig vacantieoord is voor allen, die voor ongerepte schoonheid toegankelijk zijn. Zij hebben ontdekt, dat zon en zand, lucht en water zieken en zwakken doen herstellen en gezonden alles bieden wat hen sterk en ge lukkig kan maken. Hier en daar werd een bescheiden hotel gebouwd en verschenen er badkoetsjes en stoelen en naarmate er steeds meer vacantie- gangers naar de grens van land en water trokken, werden de stippen op onze landkaart, die op strandexploitatie wezen, menigvuldiger. De hotels werden groter en luxueuzer, er kwam meer comfort en er werd' gezelligheid voor de avonden geschapen. De stippen werden streepjes en strepen en de tijd is niet verre meer, dat al die strepen één lange lijn zullen vormen, die van het Zuiden tot het Noorden van ons land de grens van land en water zal volgen. IN HET DUINZAND IS ONZICHT BAAR GOUD GEBORGEN. De hoteliers, de strandexploitanten, de mannen met ezeltjes, met ijskar- retjes, met kramen vol schopjes en emmertjes, scheepjes en ballen, heb ben cntdekt, dat er in het duinzand van ons land onzichtbaar goud is verborgen. De in steeds grotere aantallen naar zee trekkende vacantiegangers boden mogelijkheden voor winstgevende on dernemingen. Het vreemdelingenver keer is in de loop der jaren een ex ploitatie van enorme betekenis ge worden. Het zijn niet meer alleen de dagjesmensen uit de omtrek, die met hun kroost naar zee en strand trek ken, het zijn ook de meer gegoeden, de bezoekers uit binnen- en zelfs buitenland, die voor een langer ver blijf aan zee, voor een vacantie in een gezonde, mooie omgeving goed willen betalen en men heeft in tal van dorpen aan de duinenrand ter dege begrepen, dat zich hier voor de welvaart der bevolking onoverzien bare mogelijkheden openen. Hotels en pensions werden met verrassende snelheid gebouwd en al kenmerkte de ene badplaats zich meer dan de andere door comfort, luxe en ontspanningsmogelijkheden, overal werd met enthousiasme gewerkt om in de concurrentiestrijd der vacantie- oorden in woord en beeld eigen na tuurschoon en folklore, eigen ont spanningsmogelijkheden zo op de voorgrond te plaatsen, dat men er in zou slagen een zo groot en goed mo gelijk gesitueerd deel der vacantie gangers naar eigen omgeving te trek ken. V AC ANTIE-OORDEN. Eenvoudige dorpjes met landelijk schoon, met bos en zee, met strand en duin ontwikkelden zich tot vacan- tie-oorden welker namen een beken de klank kregen. Steeds talrijker werd het aantal hotels en pensions; op steeds breder schaal werd naar pas sende ontspanning gezocht door con certen en exposities, door dancings, bloemencorso's en wedstrijden en voor al die plaatsjes aan de zeekant is het seizoen de tijd geworden waarop al ler inspanning zich concentreert, om dat de verzorging der gasten de voor naamste brcn van inkomsten is geworden. V. V. V.'s eerst hier en daar schuch ter opgedoken, hebben zich tot orga nisaties van betekenis ontwikkeld en demonstreren hoe de vreemdelingen exploitatie in de goede zin van het woord een machtige factor voor de welvaart der bewoners is. DE ZEE! Hier trekt men naar zee, de schijn baar argeloze, die zich als een bijna rimpelloos watervlak in het zonnetje kan koesteren, die schelpjes en krab betjes aan land spoelt en de talrijke gasten in hun kleurige en fleurige badpakjes zorgeloos laat baden en zwemmen. Die haar golfjes minzaam naar het strand laat glijden en zich hoogstens vergrijpt aan de zandforten, die spelende kinderen opzettelijk aan haar vernielzucht hebben prijs ge geven. De vriendelijke zee waarover man nen, vrouwen en kinderen, door zon nebrillen beschermd, in hun strand stoelen naar de einder turen, naar een donker silhouetje, naar een rook- pluimpje, dat een voorbijvarend scheepje verraadt. Maar ook de zee die en juist dan haar bewonderaars trêkt als zij alle speelsheid van zich heeft afge worpen en zich in haar natuurlijke, in haar ware gedaante gaat vertonen. Als de lucht vol grauwe dreiging is, als het water grijsgroen is in duizen derlei schakering, als de stormwind buldert en het water in de eindeloze keten van aanvallen een nieuwe stormloop onderneemt op het land, dat zijn voortgang krachtdadig gestuit heeft. Als de krachten der natuur zijn losgebroken, stormen de witgekuifde golven in brede gelederen naar het land, drie, vier rijen achter elkaar en worden opgevangen door brekers en hoofden, door palen, die op hun met wier begroeide koppen het eerst de mokerslagen moeten vangen. In 'n wolk van rondspattend schuim slaat het water te pletter, traag vloeit het terug van de brede zandvlakte, maar nieuwe watermassa's stormen in brode gelederen aan en zoeken de zwakke plekken waar het eens moet gelukken zich een weg door de na tuurlijke of kunstmatige verdediging te banen. Mensenhanden hebben bazalten ar men beschuttend om het land gelegd, •hebben dijken gebouwd en met stenen verzwaard en door alle eeuwen heen moet cr gewaakt en gewerkt worden want de zee de vriend en vijand van de mens zal haar verraderlijke aanvallen nimmer staken. Soms dwalen de gasten op donkere avonden opgetogen langs het strand en kijken bewonderend naar het lich ten der golven, naar de natuurlijke illuminatie, schoner dan ooit mensen handen ze kunnen ontsteken. Dan zijn zee en strand bezaaid met milli- arden diamantjes en zijn dichters en dromers gefascineerd door haar won dere bekoring. Er is een zee, die zich speels kan koesteren in de zon, er is een zee, die woedend beukt en ranselt op alles wat haar in de weg staat, er is een zee, die sprookjes vertelt en milliar- den microscopisch kleine lampjes doet schijnen om voor een passende ver lichting te zorgen. ER IS MEER IN ONZE BADPLAATSEN. Er is bos en duin waar de berken hun met zilver beslagen stammetjes feestelijk tussen het groen steken, waar in valleien kleine viooltjes bloei en en de natuur in duizend vormen haar schoonheid openbaart. Er is een strand waarover de hemel zijn blauw ste koepel spant, de zeemeeuw par mantig over het zand stapt en de vloed het aanrollende water tegen het bazalt van de dijkglooiïng stuwt. In oorlogs- en bezettingstijd, toen dit alles voor wie het liefhebben on toegankelijk was gemaakt, toen onze kuststrook niet meer vacantieoord maar een onderdeel van een giganti sche verdedigingslinie was geworden, zijn duin en strand uitsluitend aan defensiemaatregelen dienstbaar ge maakt. Hoe barbaars is er huisgehouden in plaatsen als Bergen aan Zee en zo vele andere, waar hotels en pensions met de grond gelijk werden gemaakt, waar de paden met prikkeldraad wer den afgesloten, waar de schoonheid der duinen ontsierd werd door ce menten en stalen gevechtsmonsters, door bunkers en geschuttorens, die nog hier en daar de omgeving ont wijden of als bezienswaardigheden aan het vreemdelingenverkeer worden dienstbaar gemaakt. Strand en duin staan weer ten volle tot onze beschikking en wie zich aan de normale wegen houdt, behoeft voor explosieve verrassingen geen vrees te koesteren. Nederland is zich zelf weer en dat geldt allereerst voor de kuststrook, waar de majesteit der natuur door niets en niemand be dreigd kan wordeii.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2