Het dorp in opschudding Taxi-verhuur AMSTERDAMSCHE BANK „DE RUSTENDE JAQER" BERGEN (N.tt.) BERQER BADHUIS GARAGE P. SMIT onze kunsthandel J. RUYTER „ROSITA" Het geheimschrift Het was in de vroege morgenuren van een mooie zomerdag in de maand Augustus 1915, dat de om de Ruïne- kerk rondlopende gasten even staan bleven voor een kleine boekwinkel. Die boekhandel, met daar achter een kunstzaal, was toentertijd gelegen op de plaats waar nu het terrasje van het „Huis met de Pilaren" tot een gezellig kopje koffie uitnodigt. In die kunstzaal exposeerde de heer Brouwer schilderijen van Bleys, etsen en houtsneden van Graadt van Roggen, Veldheer en anderen, en in de boekhandel was naast postpapier, prentkaarten enz. ook de Badbode verkrijgbaar. De enkele gast die eerst was blij ven staan voor het grote vel papier tegen de muur van de winkel geplakt, groeide langzaam aan tot een groepje lezende, pratende, radende en gis sende mensen, zowel gasten als dor pelingen, gefascineerd als zij waren door de geheimzinnige tekens in rode en zwarte inkt, die het vel papier be dekten. Aan de onderkant van het papier stond in duidelijk leesbare letters: „Antwoorden en oplossingen wor den ingewacht bij de Badbode". Het groepje groeide allengs aan tot een grote groep nieuwsgierigen die de aandacht trokken van de voorbij gaande veldwachter van het dorp, „Verkerk", die ook natuurlijk niets van de tekens begreep, maar wel enige vermoedens kreeg, even fijntjes lachte en weer doorliep. Het was een gemoedelijke tijd. Eni ge gasten stapten de winkel binnen, kochten een Badbode en informeer den zo zijdelings eens naar 't geheim zinnige plakkaat, waarover echter ook de eigenaar van de boekwinkel geen uitleg wist te geven, maar be loofde 's avonds, wanneer het tinge lende trammetje om half zes uit het warme Amsterdam de redacteur van de Badbode naar hier gebracht had, bij deze inlichtingen in te winnen. Zo bleef het geheimzinnige papier de mensen de gehele dag bezig houden. De schilders van de Bergense school waren nog jonge kerels, toen de fam. Boendermaker, de kunstver zamelaars, Huize de Klomp bewoon den, waar menige avond in Breuge- liaanse stijl werd doorgebracht, voor al als er een aanleiding tot vreugde was. De dag te voren was zulk een feestdag geweest, n.l. de verjaardag van Mevrouw Boendermaker, 7 Aug. De schilders waren 's morgens, gewa pend met grote boeketten, hun op wachting gaan maken en 's avonds was het feest in de tuin voortgezet en beëindigd met een groot vuur werk. De kinderen Boendermaker waren nog op school en natuurlijk verwoede lezers van Karl May's Indianenver halen. Old Shatterhand en Winne- tou waren hun helden en hun spreek wijze werd overgenomen. Zo was de schilder Leo Gestel, huisvriend van de Boendermakers, steeds het „grote opperhoofd" en tussen hem en de jongens werd een soort geheimschrift gebezigd. Voor de verjaardag van Mevrouw B. was een feestprogramma door Gestel in deze geheimtaal ge maakt. Toen het tuinfeest ten einde liep, de wijn en de sigaren op waren en het vuurwerk tot de laatste vuurpijl afgestoken, opperde één van de schil ders het plan om met het feestpro gramma de Bergense gasten beet te nemen. Helder stond de maan aan de met sterren versierde zomerhemel. Uit Huize de Klomp klonken luide stem men, gelach en raadgevingen, toen de deur openging en drie mannen naar buiten stapten. De eerste, een zware grote figuur, droeg een rol papier onder de arm, de tweede, iets kleiner van gestalte en met een donkere volle baard, had een pak oude kranten en een platte boender bij zich, de derde, lang en mager en met een puntbaardje a la Henri IV, droeg voorzichtig een steel pannetje met stijfsel. Het lot had n.l. beslist dat Dirk Klomp, de journalist, Elion, de kunsthandelaar en Jan Pon- stijn, de schilder, het plan moesten gaan uitvoeren. Behoedzaam liep men zo veel mo gelijk in de schaduw van bomen en huizen, dicht bij de Ruïne scheidde men en bereikte langs verschillende wegen de oude kerk en Brouwer's boekhandel. Het was doodstil op straat, geen enkele wandelaar was meer te zien en de lantaarns waren gedoofd, het getij was gunstig. Men dook in de schaduw van het muurtje van de Ruïne, spreidde de kranten op de grond en smeerde het natte vel op het muurtje van Brou wer's winkel. Alles gelukte naar wens, men dacht zich volkomen gedekt door de duis ternis en begaf zich weer op weg naar Huize de Klomp. Maar over de vrede en rust van ons dorp waakte, ook in de nacht, de enige veldwachter die we bezaten, „Verkerk" en deze had vanuit het donker de drie mannen zien rond lopen. Toen hij 's morgens het papier zag zitten, begon hij iets te vermoeden en toen hij bij het muurtje enige in elkander gefrommelde kranten zag liggen, waarbij een kruisbandje met de naam D. Klomp, was het mysterie spoedig opgelost en de schuldigen ge vonden. Dagen lang nog hadden de schil ders plezier aan hun zo geslaagde nachtelijke tocht met „Gestel's ge heimschrift". Jan Ponstijn. Waargaanwe heen? Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bioscoop. Vrijdag-, Zaterdag- en Zon dagavond 8 uur. Geen matinee's. Toegang 14 jaar. „De avonturen van Robin Hood". Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond 8 uur. Geen matinee's Toegang 14 jaar. „Het lied van de woestijn". Kunstzaal van De Rustende Jager. Expositie van schilderijen, beeld houwwerk, ceramiek, grafiek en edelsmeedwerk. Expositiezaal Dirk Hubers. Werken van Jaap Mooy. Ceramique. Weefwerk. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Paulides. Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132. Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Ruïnekerk. Dinsdag Kerkconcert door Alb. Sluyter, viool en H. van Westrienen, orgel. Uitgevoerd zullen worden werken van Bach, Handel, Teleman en oude Itali aanse meesters. Aanvang 8 uur. Openluchttheater, 8 Aug., 's avonds 8 uur „De getemde feeks" door Z. N. Toneel. Tenniswedstrijden: Zaterdag 6 en Zondag 7 Augustus: finales ABC, badgasten-tournooi op het Tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruisweg. Breelaan 10 Tel. 2563 Kantoor Bergen REKENING-COURANT Effectentransacties Verzilvering TRAVELLERCHEQUES Geopend van 9 tot 12.30 en van 1.30 tot 4 Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag naar de Afsluitdijk. Voorts elke Vrijdag naar het Zuiderzee-Museum Enkhuizen en de Wieringermeer. Kerkje Bergen a. Zee, Kerkconcert Vrijdag 12 Aug. Bergen aan Zee. Concert door Ber gen's Harmonie op 9Aug. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.3012 en 13.30 15 uur. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Taxi's Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie 2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer2626 Distributiekantoor, Café Nieu- wendijk; Dorpstraat 25 2297 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 B. Dijkstra, Breelaan 18. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN TE BERGEN. 25 tot en met 31 Juli 1949. Gevonden: jaeger wollen babyjasje; zonnebril; bruin lederen portemonnaie met inh.; K. L. M. boodschappentas; lichtgrijs kinderkousje; zilveren rozenkrans; crème kinderwagen; 1 knot witte en 1 streng roze wol; rode portemonnaie; shawl (geruit); 2 sleutels aan een ring; wit schapenwollen kinderjasje; witte gym.schoen (rechter); bruin kinder schoentje (linker); wit kindersokje; rood lederen portemonnaie, met inh.; textielkaart; 1 pr. witte kinderschoen tjes; 1 bruin kinderschoentje; 1 pr. kinderschoentjes; 1 pr. witte sokjes; 1 wandelstok; 1 blauwe gummibal; een zonnebril; vulpen. Verloren: zakmes en 3 sleutels; zwarte porte monnaie, inh. ongeveer 100; bruin lederen h. portemonnaie, inh. 4, net met drie kinderbadpakken; por temonnaie, inh. ongeveer 7,50; bril met hoornen montuur; ring met sleu tels; herenregenjas, bruin plastic; broche met hangende klompjes en gouden kettinkjes; portemonnaie, inh, ong. 8,pakje, inh. knot witte wol en een strengeltje wol; zonnebr'l met lichtbruin montuur; zilveren iden titeitsplaatje; vulpen; zonnebril met lichtgekleurd montuur; blauw wollen zwembroek en blauw geruite hand doek; wit kinder-gymschoentje; blauw gevlamde damesvulpen met gouden pen; groen studieboek (Heebreeuws); grote zilveren broche (rond model); dof bruin-rode bal met witte strepen; bruine vulpen; 2 herenregenjassen, dubbel Egyptisch linnen, in een der zakken poppetjes-shawl; blauwe auto ped met luchtbanden; voetbal met patentsluiting, maat 5; blauwe muts; bruin-groen windjack; polshorloge; lichtblauwe sok en bruine portemon naie, inh. ong. 5,bankbiljet van 10,kinderschoentje (rechter); hoofddoek, oranjegeel met groene rand; zwarte portemonnaie met rits sluiting, inh. ong. 12,vierkleuren vulpotlood; ondergebit; wit dames- schcrt; blauwe portemonnaie met ritssluiting, inh. 1,en enig klein geld; groen wollen kindervestje; groen gebreid kindervestje, geel randje; groen wollen vest; 1 militaire baret en stropdas; 1 onderbroekje en 1 hemdje; herenhorloge „Omer"; 1 witwollen kindervestje; bankbiljet van 25,bruin lederen portemon naie, inh. 10,plus kleingeld en een sleutel; gouden kruisje; rode por temonnaie, inh. ong. 40,en tex tielpunten; zilveren broche. De Owmr. Groepscommandant G. Dieckmann. Bioscoop Vanaf Vrijdag 5 Aug. a.s. Errol Flynn en Olivia de Havilland in „ROBIN HOOD" Vanaf Maandag 8 Aug. a.s. De GROTE muziek- en zangfilm „HET LIED VAN DE WOESTIJN" Speciaal Jeugd-Matinée-Programma met de grote jeugdfilm van Arthur Rank „SPOORZOEKERS" Vooraf: LEUK JEUGD-JOURNAAL Toegang alle leeftijden Vertoningsd. Zaterdag-Zondag-Maandag Woensdagmiddag te 2.30 uur. Films van de week BIOSCOOP DE RUSTENDE JAGER. Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond 8 uur. Geen matinee's. Toegang 14 jaar „De avonturen van Robin Hood". Robin Hood, de grootste avonturier aller tijden, de eerzame edelman, die een ruige rover werd, die nam van de rijksten om de armsten in leven te houden en daarbij bijna zijn leven of ferde. Deze legendarische figuur is de held van deze film. Maandag-, Dinsdag- en Woensdag avond 8 uur. Geen matinee's. Toegang 14 jaar „Het lied van de Woestijn". Deze kleurenfilm speelt in Noord- Afrika in 1939. Paul Hudson, een avontuurlijke Amerikaan, begaan met het lot van de Riff slavenarbeidgrs, weet te bewerken dat zij tenslotte uit hun slavernij worden verlost. Iets buitengewoons voor liefhebbers van muziek en zang! Zaterdag-, Zondag-, Maandag- en Woensdagmiddag 2.30 uur speciaal jeugdmatinee met „De spoorzoekers". (Toegang alle leeftijden). Een buitengewoon goed jeugdpro gramma met in het voorprogramma een apart Jeugd-journaal. Deze zeer aan te bevelen film is vervaardigd door de J. Arthur Rank organisation. DE BETOVERDE KATUIL. Het Amsterdams Jeugdtoneel geeft Dinsdag a.s. om half drie in De Rus tende Jager een buitengewone jeugd voorstelling van het sprookje „De be toverde Katuil", door Jaap Hoogstra. Pers en hoofden van scholen waren overal enthousiast over de opvoering. Kleine Dorpsstraat 13, Bergen N.H., Telefoon 2420 Geopend alle werkdagen van 8-19 uur Vrijdags en Zaterdags van 8-21 uur Dorpsstraat 18 Tel. 2529 STAAT DAG EN NACHT VOOR U KLAAR BEZOEKT Hoflaan 2, Telef. 2258 Badgasten! Gezelligheid en vermaak in: AMUSEMENTSHAL Prinsesselaan 20, bij de Hertenkamp VRIJ ENTREE

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 4