ONZE VACANTIEOPNAMEN Drie-en-dertigste jaargang No. 10 I "er v'v'v' Zaterdag 13 Augustus 1949 WEEKBLAD Redacteur: W. OLIEMANS, Uitgave:N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/hHerms. Coster Zn. Voor advertenties N. SLUYTER, Ranonkelstraat 38, Alkmaar Voordam 9, Alkmaar - Tel. 3320 - Postgiro 37060 Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Hoe brengen wij actie in onze foto's? Wat hadden ze gezwoegd, de kin deren met hun schepjes om de grote zandberg op tijd klaar te krijgen voor het opkomende getij, dat door zijn kracht dit kinderwerk maar weer al te snel teniet zou doen, sneller dan het was opgebouwd. Maar wat een activiteit, wat een plezier en span ning! De werkzaamheden hadden plaats onder toezicht van vader, die, zoals zo vele vaders, gewapend met een camera, leuke vacantiemomenten wilde vastleggen. „Is de berg klaar, jongens?" vraagt vader en hij popelt om een kiekje te maken. „Ga nu maar eens op die berg staan", commandeert vader. De kinderen krabbelen er bovenop en daar staan ze dan, netjes gepo seerd op een rijtje, de kleintjes voor, de groteren achter, ze staren netjes naar vader's toestel en vader doet „knip". Ik sloeg dit tafereeltje gade en dacht mij mezelf: „Nee, vader, u heeft uw kindertjes gekiekt als een stel letje mummies, als een monument, want waar is nu die spanning, die actie, die koortsachtige ijver? U heeft het goede moment laten voorbijgaan, u had die actie, die ijver bij het graaf werk moeten nemen, zonder dat de kinderen bemerkten, dat ze zouden worden gekiekt. In plaats daarvan heeft U het leven uit de foto gehaald! Een groepje jongelui is met een balspel op het strand bezig. Het spel wordt nota bene onderbroken voor een foto. De jongelui worden op het strand „neer gepoot", de camera klikt en wederom wordt een leuke foto in de kiem gesmoord. Waarom de foto niet genomen in het vuur van het spel, toen er actie was? Natuurlijk mogen we wel eens een aardig groepje op de gevoelige plaat vastleggen, maar hoe dikwijls bezon digen wij ons uitsluitend aan zulke groepsfoto's zonder meer. Wij onder schatten dan toch wel de technische mogelijkheden van onze camera en van het filmmateriaal. Met zulke stijve, verstarde foto's worden beslist de vacantiegenoegens niet weergege ven. Geposeerde vacantiefoto's zijn derhalve uit den boze. Poseren doen we bij de fotograaf in zijn studio, als we een mooi salonportret van ons zelf willen hebben. Vacantiefoto's moeten als het ware een boodschap brengen, iets vertellen omtrent de wijze waarop en de mate waarin u en de uwen zich hebben vermaakt en zich hebben weten los te maken van de beslommeringen van het dagelijkse leven. Het meeste succes hebben de on verwachts als bij verrassing genomen actie-foto's, waarbij uw slachtoffer of slachtoffers niet eens bemerkten dat ze genomen werden. Zulke foto's zijn dan ook het natuurlijkst, want pose ren of toneeleffect zijn uitgesloten. Want heus, de gezichten behoeven er niet altijd in hun geheel op te komen, behoeven zelfs niet zichtbaar te zijn. "Wij weten toch wel wie het is of zijn, maar actie dient de kern te vor men van onze foto's. Zo werd een eens gemaakte foto van mijn zoontjes geheel onverwachts genomen. Men ziet ze op de kiek van achteren, ge zichten ziet men practisch niet, maar wel is zichtbaar de spanning van het intense kijken naar het dobberende scheepje. Zulke mementen geven uw foto's pit en maken ze geestig! Laat uw model bij voorkeur niet naar de lens of naar u kijken, dat is echt ouderwets. Neem de zee als achter grond en laat uw model ergens naar turen, schuin links of rechts van de camera, maar niet naar de camera. Wat fantasie en gevoel voor humor spreken natuurlijk een woordje mee en dat hebben we toch allemaal, de een wat meer, de ander wat minder, maar allen genoeg om leuke momen- Herfenkamp in hef Van Reenenpark ten vast te leggen. Leuke momenten zijn er legio, te veel om op te noe men; badende kinderen, Jantje, die bang is van de zee, en huilend op de kiek komtf daarmee kunt u later nog lachen en hem plagen), moeder wordt onverwachts door een golf overvallen, Marietje, die een mooie bruine rug wil krijgen (ze zal niet eens merken, dat u haar kiekt), de jongens aan het vliegeren, het op bouwen van de strandtent, het bou wen van een vlot met behulp van aangespoeld hout, de kleineren aan het „werk" met emmertje en schepje, enz. enz. Het filmmateriaal is tegenwoordig zo volmaakt en snel, dat practisch elke actie, hoe snel ook, kan worden vastgelegd. Vraag uw fotohandelaar welke film het meest geschikt is voor uw camera. Hij zal u graag van dienst zijn. Denk er aan, dat leuke actie foto's zelfs met de eenvoudigste ca mera, b.v. ook met de zo populaire boxcamera, kunnen worden genomen. Wij gaan dus actie-foto's maken! Probeer het eens. Fotograferen kost u geld; het ligt aan u daarvoor zo veel mogelijk terug te krijgen in de vorm van werkelijk geslaagde opna men. Met wat geduld, wat moeite en wat oefenen van het oog voor leuke situaties zal het u en mij beslist ge lukken. Beleef uw vacantie nog eens door gcede vacantie-foto's in uw album! Veel succes!! Raadgever. VOOR VACANTIEGANGER EN TOURIST. Tweede druk van de Gids voor Bergen verschenen. Van een klein, maar uiterst nuttig drukwerkje, een uitgave van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer te Bergen, is een tweede druk versche nen. In een door de firma Herms. Ccster te Alkmaar keurig verzorgde uitvoering staat thans de tweede druk van de Gids voor Bergen en Bergen aan Zee ter beschikking van de gas ten, die hun vacanties voor kortere of langere tijd in Bergen doorbrengen. Het boekje gaat vergezeld van een kaartje van de gemeente Bergen, dat hoewel op kleine schaal uitgevoerd, toch een duidelijk beeld geeft van de vele mogelijkheden, die de wandelin gen in en om Bergen voor de tourist bieden. Alles, wat de vacantieganger van nut kan zijn, is in het boekje vermeld. Hij wordt op de hoogte gebracht van de verkeersverbindingen, die hem in staat stellen, Bergen te bereiken. Hij vindt er de adressen, die hij nodig kan hebben, hij vindt er de tijden vermeld, waarop in Bergen en Bergen aan Zee de kerkdiensten worden ge houden. De tourist vindt er voorts vermeld alle plaatsen, waar hij ont spanning kan zoeken, zoals kinder speeltuinen, dancings en bioscopen, maar bovenal wijdt de gids aandacht aan Bergen's onvolprezen natuur schoon. De historische bezienswaar digheden van het dorp, als de Ruïne- kerk, het Oude Hof en het Russisch monument vormen het onderwerp van een bespreking van de hand van de heer P. Beyneveld. Jan Ivangh wijdt een praatje aan de natuur rondom het dorp, op de enthousiaste wijze, die wij van hem gewend zijn. Het gidsje besluit met de beschrijving van een aantal wandelingen en fietstoch ten. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat daarmede de mogelijkheden zijn uitgeput, want ieder, die wel eens een vacantie in Bergen heeft doorge bracht, weet, dat men door duinen en bossen eindeloos kan dwalen, zonder tweemaal op hetzelfde punt uit te komen. Maar de samenstellers van de gids hebben slechts beoogd, de vacan- tiegangers te wijzen op de mooiste gedeelten van Bergen en daarin zijn zij tenvolle geslaagd. De tweede druk van de Gids voor Bergen en Bergen aan Zee is geïl lustreerd met een groot aantal bui tengewoon fraaie foto's, die alleen al bij oppervlakkige beschouwing de lust zullen wekken, deze rijkdom aan schoonheid met eigen ogen te gaan zien. En dat is ook de bedoeling van het bestuur van V. V. V„ dat de gids met een woord van welkom heeft ingeleid. Enkele der illustraties, die de gids mede zo aantrekkelijk maken, hebben wij op verschillende pagina's van dit nummer van de Badbode afgedrukt. Huize Schuilenburg

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 1