Bij het horst van een trotse roofridder JOHNNY BELINDA DANSEN DE MOTORRACE VAN FILARSKI Films van de week „DERUSTENDE JAGER" BERGEN (N.tt Café Nieuwendijk H. H. 2e blad 13 Augustus '49 Het is niet goed als een arme man een kip eet, want of de man is ziek of de kip.. (Arab, spreekwoord) Het was nog in de tijd, dat een motorfiets, zeker voor een schilder, een kostbaar bezit was. De schilder Filarski was eigenaar geworden van zo'n kostelijk ding. Het was een tweedehands motor, misschien wel een derde dito en had dus wel enige interne gebreken. Het leed aan aderverkalking, niet goed sluitende hartkleppen en ook de spijsvertering was niet in orde. Een grondig inwendig onderzoek was dus noodzakelijk. De schilder Lubbers,, één van de Bergense vrienden, in de wandeling Lub genoemd, was in Ame rika geweest en had van daar de faam met zich mee gebracht van behalve schilder en voortreffelijk cocktail mixer, ook een expert te wezen van motoren. Op een grote tafel in het atelier vond men in een chaos van verftuben,penselen en kwasten, detec tive-verhalen, sigarettenpeukjes, kof fiekoppen en ontelbare flesjes met lijnolie, terpentijn en schildersvernis- sen ook de benodigdheden voor de samenstelling van cocktails. Sommige vrienden beweerden dat het buiten gewone aroma van zijn cocktails soms daarin gevonden werd, omdat hij in 't vuur van een kunstdebat over Van Gogh of Cézanne een verkeerde fles pakte. Aan Lub werd nu het onderzoek van de motor opgedragen en .gewapend met schroevendraaiers, hamers en En gelse sleutels arriveerde hij bij Filar ski. Op het grote grasveld werd ge- experimenteerd en eindelijk, na gron dig onderzoek, besloten de motor uit elkaar te nemen. Aldus geschiedde. In één middag lag de motor geheel uit elkaar, maar het duurde geruime tijd eer alles weer in elkaar gezet was. Niet altijd was het feu sacré aanwezig om het werk voort te zetten, vooral niet na fuifavonden met de beroemde cocktails. Toen de motor eindelijk weer in el kaar zat, waren er op het grasveld et telijke schroeven, moertjes, veertjes e. d. overgebleven, maar daar het al tijd beter is over te houden dan te kort te komen, beweerde Lub, dat de ze dingen overbodig waren en dat de motor perfect zou lopen. Op Zondagmiddag zou op de Meer weg voor het atelier van Mathieu Wiegman de proefrit beginnen. Prompt op tijd waren alle vrienden, vrouwen en kinderen incluis, present. Motor en berijder waren netjes opge poetst, De motor werd aangetrapt, maar gaf geen kik en week geen duimbreed van zijn plaats. Na her haalde pogingen, die uiteraard veel zweetdroppels kostten, gaf de berij der het op. Dirk Klomp, die ook een motor had, bracht raad en uitkomst: hij haalde zijn motor uit de garage, bond een koetouw aan de duozitting en terwijl Filarski dit in de hand hield, werd er gestart. Dikke rookwolken uitblazend en knallend als een machinegeweer verdwenen beiden de Meerweg op, richting Alkmaar. Een kwartier later verscheen Filarski weer op de Meer weg, nu van het dorp komend. Intus sen hadden de vrienden een grote krans van wilgetakken en paarde bloemen gemaakt, met de bedoeling hem deze bij zijn behouden terug komst om de hals te hangen. Heftig schreeuwend racete hij echter voor bij en we konden door het geraas al leen het woord „stoppen" verstaan. De man met de krans week beteu terd ter zijde en stak de envelop met inhoud in zijn zak. Ditzelfde drama herhaalde zich nog enige malen en we begrepen eindelijk dat de motor niet stoppen wilde en dat Lakkie moest wachten tot de, ge lukkig weinige, benzine verbruikt was. De gezichten werden strak, het ge lach verstomde, de stemmen zwegen en deze pijnlijke situatie duurde ruim een half uur. Men wachtte en wachtte en verdiepte zich in allerlei gissingen. De oorzaak van deze lange onzeker heid bleek te zijn dat Filarski op de' weg bij Oostdorp plotseling had moe ten uitwijken, tegen de berm gereden en toen door 'n ligusterhaag gevlogen was. Met zijn hoofd vooruit was hij terechtgekomen in een tuin op een grasveld met min of meer luchtig ge klede, zonnebadende dames. Deze nymfen waren gillend weggestoven, menend dat een sater tussen haar was neergeploft. Hevige protesten klonken op, maar daar Filarski zich het stof uit mond en ogen moest wrij ven, meenden zij, dat hij uit preuts heid de ogen bedekte en zij vonden die schilder tenslotte toch wel een echte gentleman. Bestoft, bezweet en enigszins geha vend, aanvaardde Filarski lopende de terugtocht om door de vrienden met gejuich te worden begroet. Hoewel de afloop minder zegevierend was dan 't begin, werd hem de krans toch maar om de schouders gehangen en de en veloppe met inhoud plus speech toch maar aangeboden. Toen deze geopend werd bleek de inhoud te bestaan uit de schroeven en moertjes die op het grasveld waren achtergebleven. Jan Ponstijn. BIOSCOOP DE RUSTENDE JAGER. Een onvergetelijk filmdrama. Vanaf Vrijdag tot en met Woensdag draait in de bioscoop De Rustende Jager dagelijks om 2.30 uur 's namid dags en 8 uur 's avonds de Warner Bros-film „Johnny Belinda". Dit onvergetelijke filmdrama werd een der grootste succesen der laatste jaren, vooral dank zij het prachtige spel van de actrice Jane Wyman. Door haar vertolking van het doof stomme meisje Johnny Belinda, dat het middelpunt wordt van een schan daal, viel haar de zeldzame eer te beurt in Maart '49 te worden uitge roepen tot de beste actrice van 1948. Zij ontving de officiële „Academy Award", de Oscar. Niemand verzuime deze film te zien. Toegang 18 jaar. Dit voorjaar koos een paar bruine kiekendieven als broedplaats het rietmoeras in het Wildemansbosje, dat ten Noordoosten ligt van de zand vlakte langs de spoorbaan naar Ber gen aan Zee. Zo langzamerhand is de bruine kiekendief in ons duinland schap een zeldzaamheid geworden door de verdwijning van het water uit de duinmeertjes en het is te begrij pen, dat ik zeer verheugd was althans dit jaar nog een paartje met serieuze broedplannen aan te treffen in een thans droge moerassige plek in het bos, waar nog een tamelijk groot rietveld zich uitstrekt. Voor de Ber gense duinen is deze mooie trotse roofvogel een zeldzaamheid gewor den; op Texel, in het natuurmonu ment „De Mui", komt hij nog veel- vuldiger voor, evenals op andere voor hem gunstige broedplaatsen in ons land. Dat echter ook Bergen nog een paar mocht herbergen is wel een unicum, het is een verheugend feit. Torenvalken en een enkele buizerd worden hier nog wel gesignaleerd, hoewel deze laatste ook schaarser begint voor te komen. Met leedwezen zie ik dan ook langzamerhand de roofvogelstand in onze duinen terug lopen en ook de berichten, die ik bin nen krijg over de roofvogelwaarne mingen worden minder. Ook de an dere vogelsoorten beginnen langza merhand schaarser te worden. De zangvogelstand is in de bossen tame lijk bedreigd geweest, door de ge duchte eierrover, de eekhoorn, die hoewel een bijzonder aardig dier, veel schade aarr nesten toebrengt. De ko lonie van de visdieven behoort reeds sinds enige jaren tot het verleden en slechts hier en daar broeden nog eni ge verspreide, paren. Ook de eens zo mooie reigerkolonie op het Grote Ganzenveld is ten gevolge van de oorlog uitgeroeid en thans broedt er geen reiger meer. Ook de meeuwenkolonie heeft rake klappen gehad, doch dit voorjaar leek het of de meeuwenstand, terugge trokken in de gebieden van de P. W, N. zich goed herstelde, doch dezer dagen moest ik vernemen, dat deze dieren hun uitwerpselen in de bassins laten vallen en dat er om dit euvel aan de kaak te stellen, jagers op uitgetrokken zijn om de meeuwen te schieten. Er is een ware slachting onder deze dieren aangericht. Het is jammer dat aan het einde van een BERGENSE KUNSTHANDEL P. HOPMAN GESCHENKEN EXPOSITIES VRIJ ENTREE EXPOSITIE H. HEERTJES Bioscoop Vanaf Vrijdag 12 Aug. a.s. JANE WYMAN in de meest besproken film Toegang 18 jaar, tot en met Woensdag avond d.a.v. dagelijks te 2.30 uur en te 8 uur. Vergeet niet Uw plaatsen te be spreken op de dag der voor stelling 's morgens v. 11-12 uur goed broedseizoen op deze wijze alles vernietigd moest worden. De jongen waren reeds of bijna vliegklaar. Het is dus sterk de vraag of de meeuwen het volgend jaar hun bivak in de dui nen van Bergen zullen opslaan. Vol gens mij kunnen ze beter doorvliegen naar de Wadden, daar kunnen ze rus tiger broeden. Hier geldt de waterwinning als hoofddoel en de natuur wordt daar door langzamerhand vernietigd, zoals ik reeds in een vorig artikel op merkte. Uiteraard is de zilvermeeuw onbe schermd, er kan dus niets tot zijn verdediging aangevoerd worden. Hoe wel een kleine beschermde meeuwen kolonie uit natuur-historisch oogpunt van belang is voor de natuur van Bergen, er is reeds zoveel verloren gegaan. Tochten door de meeuwen kolonie zijn altijd geweerd, wat ik nu achteraf beschouwd niet zo noodza kelijk acht. De duinterreinen zijn verboden ge bied, alleen de paden mag men met een speciale vergunning betreden. Men kan deze gebieden wel voor het publiek open stellen, want veel van nat. hist, waarde valt er niet meer te vernielen. Bovendien voor het vertreden van duinen behoeft men zich van de zijde van het publiek niet bevreesd te maken, want duinen, die kurkdroog worden, doordat men het water er aan onttrekt, verstuiven even goed wel! Op Texel zijn de duinen openge steld voor het publiek en ze zien er daar veel mooier uit, want daar is meer water aanwezig. Ik wil nu niet erkennen dat het hier niet mooi is; zeker, de natuur rond Bergen is mooi. maar de Sparrelaan, waar men vrij lopen mag heeft ook door alle iaren heen zijn schoonheid behouden. Natuurlijk moet er toezicht blijven voor nodeloze vernielingen. Maar voor veldbiologen is er niet zo heel veel zeldzaams meer te vinden. Vroe ger was de natuur tussen Bergen en Bergen aan Zee voor wetenschappe lijk botanisch- en zoölogisch onder zoek een uitgezocht terrein, maar dit is het thans helaas niet meer. Alleen de paren grielen (zeldzame steppen- vogels), die in de Verbrande Pan broeden, bieden nog iets aantrekke lijks en deze plek moet daarom ook in bescherming worden genomen! Hier is echter door hartstochtelijke eierenverzamelaars menig grielenei verdwenen, hetgen een grote schande is! Maar vaak staan de natuurbe schermers tegenover eierrovers mach teloos, want in een ondeelbaar mo ment plegen zij hun daad. En zo is met het een en ander hel noodlot over ons Bergense natuurdo- mein gekomen en heeft de levende have rake klappen te verduren ge kregen. Slechts het landschapsschoon bleef behouden en dit zal wel tot in de lengte der dagen zijn pracht en praal voor ons oog blijven bieden. Wie van een mooi ongerept land schap houdt, hij zal onze natuur blij ven waarderen. Juist daarom was ik zo verheugd het nest van de bruine kiekendief te mogen ontdekken. Het was een ruw, slordig afgewerkt nest, dat midden tussen het riet lag en waarin al spoedig vier vuilwitte- blauwachtige ronde eieren prijkten. Het ouderpaar was een en al zorg en na enige weken broeden lag eerst één wit donsjong in' het horst, dat met verse jachtbuit door de bedrijvige ouders gevoederd werd. Dit jong werd gevolgd door een tweede, enige dagen later door een derde en ver volgens de vierde, de kleine benjamin van het roofvogelhuisgezin. De jon gen waren door het verschil in leef tijd ook verschillend van grootte. De eerstgeborene was al een hele heer met een grote kromgebogen snavel en fikse klauwen, terwijl de jongste telg nog maar een klein onschuldig bal letje witte dons was. Het verschil was dus wel groot; dit is altijd zo bij roof vogels, ze volgen in leeftijd en grootte op elkaar met telkens enige dagen tussenruimte. Toen er vier jongen in het nest la gen hadden de ouders het razend druk, de hele omgeving werd afge jaagd naar voedsel en menige jonge vogel viel ten prooi aan de scherpe snavels en klauwen van de oude roofvogels. Op de rand van het horst werd de prooi aan stukken gescheurd en on der de jongen verdeeld. De jongen zaten druk te bedelen. Het grootste jong bedelde het meest en werd daar om het eerst gevoerd, totdat het verzadigd was, vervolgens nummer twee, drie en tenslotte kreeg num mer vier het restje, wat in de regel niet veel meer was. Het gevolg was dat het grootste jong voorspoedig op groeide en het kleinste een armzalig hoopje dons bleef, dat lijdend in de nestkom lag en eigenlijk helemaal vergeten werd. Het is dan ook na een week geleefd te hebben van ellende gestorven. Maar zijn andere drie broertjes en zusjes groeiden voorspoedig op en pns drietal zat, dank zij de goede zorgen van het hardzwoegende ouder paar, spoedig in de veren. Als eerste begon nummer één met de vliegoefeningen onder vakkundige leiding van vader en moeder, en het vloog al heel volleerd toen nummer twee met de training begon. Nummer drie bleef toen nog alleen in het rui me horst over, maar een week later sloeg ook hij de brede flapvleugels uit en zocht het gezelschap van zijn andere familieleden op en gezamen lijk zijn ze toen hun zwerftochten over de duinen en bossen begonnen. De ouders bleven nog steeds in hun omgeving en voederden ze nog van tiid tot tiid. Ze zün toen Zuideliiker afgedwaald en ik ben de familie kie kendief toen uit het oog verloren, maar het zal ze wel.tfoed gegaan zijn, ze waren krachtige vliegers geworden. Zo heeft de stilte der Bergense dui nen toch nog aan een vogelfamilie zijn diensten bewezen. Bob Boersma Jr. Duindistels plukken is verboden! Wees zuinig op de natuur Beschermt het weinige dat gespaard bleef. Dorpsstraat 25 IEDERE AVOND PRIMA BAND

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 3