GO WEST, YOUNGMAN,GO WEST Kleurenfestijn in de avondschemering „DE RUSTENDE JAGER" Willij ttensbergen Internationaal Trio Paulides OPENLUCHTTHEATER BERGEN „DE GETEMDE FEEKS" Waargaanwe heen? „ROSITA" Er zijn van die avonden, waarop de zon afscheid neemt na haar dagtaak in een décor van uitbundig rood, oranje en geel. Dan staan de Weste lijke luchten vol van waaiers van licht, vol van purperen sluiers, die afhan gen van stapels wolken, opgetast bo ven de horizon. In de steden merkt men van zo'n zonsondergang niets. Het wordt stiller op straat, de over gebleven geluiden blijven staan tussen de huizen als echo's van de stervende dag en het licht dat fel en scherp op het asfalt blakerde wordt diffuus en gezeefd door de takken van de bomen en de hinderpalen der steile gevels. In de stad glijdt de dag ongemerkt over in het duister van de nacht. En alleen het plotseling, onverhoeds aangloeien van de straatlantaarns markeert de overgang naar de vallende avond. En buiten, op het platteland, daar is elke zonsondergang een feest van licht en van kleuren. Maar de vurige bol, die langs een flauw hellende baan naar het punt van ondergang glijdt, ver dwijnt altijd net even te vroeg, omdat de horizon nooit een strakke onon derbroken lijn vormt, maar zich ver schuilt achter boomgroepen, achter heuvels, achter de daken van boerde rijen. Alleen in het Westen, waar Ne derland zich verliest in de spiegel van de Noordzee, daar gaat de zon in al haar grootsheid onder en een avond, doorgebracht aan zee, op het ogen blik, waarop de rode en oranje gor dijnen beginnen te waaieren aan de Westelijke kim, wordt tot een onuit wisbare herinnering voor wie de moei te neemt te kijken en te kijken en te kijken Sonls is de hemel blauw, als een azuren halve bol, waaronder de blake rende aarde schuilt, soms is zij vol wolken, die statig vanuit het Westen komen aanzeilen en krijgertje met el kaar spelen, opgejaagd door een tegen de avond onvermijdelijk opstekend zeebriesje. Daartussendoor rolt de zon omlaag, om de andere helft van njoe- der Aarde te gaan koesteren met haar stralen. Dan begint het feest 'van het licht. Och, het is maar kortstondig vaak, dat feest, maar het is het aan zien waard. Gij, die in uw huizenwoestijnen uw dagen slijt, komt naar de Noordzee, al moet ge er een treinreis voor maken en ziet de zon ondergaan. Een wereld gaat voor u open, waarvan ge het be staan nooit hebt vermoed. Geen schil der vermag weer te geven het kleu renfestijn, dat ge hier moogt aanschou wen, geen kleurenfotografie is bij machte, de compositie van purper en verguldsel tot leven te brengen. Want dat is het, wat een zonsondergang aan zee haar bekoring geeft, het eeuwig durend wisselend spel van licht en kleur. Geen ogenblik is het décor on veranderd. Geen seconde hangen de gordijnen op dezelfde manier. Geen moment straalt het licht op dezelfde wijze omlaag in schuine banen, om de ademloze toeschouwer in zijn bundels gevangen te houden. Grijze wolken worden rood, kleine witte schapen wolkjes, die de wetenschap cirro- cumulus noemt, blozen met een rose tint op hun wollige wangen, de wind veren, die maar al te vaak voorboden zijn van veranderingen in het weer, worden tot oranje sluiers van een ver blindend licht. Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) En altijd maar door zakt de zon, la ger en lager, tót haar onderrand komt te rusten op de lijn, die daar loopt, waar de hemel ophoudt en het water begint. Lager rolt de vurige bol en haar onderrand is al gedeeltelijk ver dwenen. Als reusachtige tentakels wuiven de lichtzuilen rond. En dan in eens neemt de zon een andere kleur aan. Van een gulden geel wordt zij tot oranje, van oranje tot een vlammend rood. Haar halve lichaam is verzonken en wat overblijft is een bloedrood segment, dat snel kleiner wordt. Soms, op warme dagen, als de he mel strak geweest is en onberoerd door wolken, toont zij het zeer zeld zame schouwspel, dat zeelieden de „groene straal" noemen. In de tropen komt dat vaker voor dan in de kille landen aan de Noordzee en wie het hier zag, is getuige geweest van een natuurverschijnsel, dat tot de zeer grote uitzonderingen behoort. Oplet tendheid is geboden, want de groene straal, waarbij het uiterste randje van de zonneschijf, vlak voor het verdwij nen onder de kim, een felgroene kleur aanneemt, duurt slechts enkele seconden, een halve minuut hoogstens. Dan is de zon verdwenen en snel zakt het duister van de nacht over de dui nen, die hun verlichte toppen achter u verheffen, over het strand, waar het laatste licht verdwijnt en over de zee, waar in de verte de zwarte stip van een eenzaam stoomschip zijn weg ploegt naar het Westen, de zon ach terna. In het land der onbegrensde moge lijkheden, Amerika, was de raad aan hen, die het avontuur zochten: ,,Go West, young man, go West". Zij, die bij ons willen genieten van een zons ondergang van onvergetelijke schoon heid, moeten de zeekust opzoeken, waar de kim ongerept is en het enke le silhouet van een varend schip' of een dromerig drijvend vissersschuitje slechts bijdraagt tot verlevendiging van een aangrijpend mooi décor. Odysseus. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN TE BERGEN. 8 tot en met 14 Augustus 1949. Gevonden: portefeuillepad vinders-portemon- naie; rood plastic portemonnaie; bad- zak met kinderbadpak en badhand doek; nikkelen horloge (Atax); kin- der§chopje; vestje, grijs met gekleur de strèpen; grijs-wollen vest; zwart lederen portemonnaie met inhoud; bruin-lederen portemonnaie (knip); drie poots fotostandaard; driewielig kinderfietsje; twee jachtpatronen, Jeager kinderkousje; grijze pet; zwar te hond (reu); bankbiljet; grijze kin dermuts; grijs-blauw jongensjasje; Manchester jongensjasje; damestas, inh. eieren, repen, sigaar, handdoek; langwerpig damespolshorloge, zwarte wijzerplaat; twee sleutels aan een ring; rechter bruin kinderschoentje; rode plastic portemonnaie; blauw windjack; goud of doublé halsket tinkje; donkerbruine portemonnaie met inh.; jachthond; twee zilverbons; portemonnaie, inh. rozenkrans; bal; meisjesmantel; bruine portemonnaie met inhoud. Verloren: bril met licht montuur; licht-bruine lederen schoudertas; imitatie parel snoer, twee rijen; wollen blauw heren badpak; wit shirt met korte mouwen; hoge zwarte herenschoen; grijze sportkous; bruin geruit jasje; heren horloge; zwarte badzak, inh. 4 bad pakken en 2 handdoeken; geel-wol- len damesvest; groen idem; bouvier (zwart met witte bef); rode shawl; grijs-rood-bruin-wit jongensjasje; bruine vulpen, „Matador"; leren bril- étui; golden halsketting; zilveren armband met zwart emaille ingelegd; bril met donker hoornen montuur; tennis-racket; portemonnaie, bruin ge vlekt leer, inh. 20,— en een wit kammetje; zilveren dasclips; patrijs hond; donkerblauwe heren zwem broek; gouden manchetknoop; rood wollen kindervestje; lichtblauw jasje (tricot); Lipssleutel, no. 866; bruine jongons-slipcver; bruine heren-porte- monnaiè. inh. muntbiljet van 2,50 en kleingeld; zwarte portemonnaie, inh. o.a. textiekaart; bruine portemon naie, inh. 2 rijksdaalders, 2 guldens en enig kleingeld, 2 spoorkaartjes Alk maarBergen; motorbril; 1 pr. heren handschoenen (geel); autoped; vin- gertip (beige), zonder knopen en zon der zakken. De Owmr. Groepscommandant G. Dieckman. Wegens groot succes nog één voorstelling van van W. Shakespeare. Regie Jan van der Linden door het „Zuid-Nederl. Toneel" Dir.: P. Balledux op Dinsdag 23 Augustus, 8 uur Prijzen: Voorverkoop f 1.50 en f 1.— aan het V.V.V.-bureau Aan de kassa: f 2.en f 1.50 Na afloop bussen naar Alkmaar en Schoorl vanaf het theater Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4. Zondags gesloten. Bioscoop „De Rustende Jager: Maan dag, Dinsdag en Woensdag, des avonds 8 uur De dief van Bagdad Toegang 14 jaar. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, des avonds 8 uur De prinses en de piraat Toegang 18 jaar. Zaterdag, Zondag, Dinsdag en Woensdagmiddag 2.30 uur Sneeuwwitje en de zeven dwergen Kunstenaars Centrum Bergen expo seert in de Rustende Jager. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Paulides. Amusement: Duinvermaakj Breelaan 132. Ca fé-restaurant. Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg Bèrgen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Openluchttheater: Dinsdag 23 Aug. 's avonds 8 uur, Zuid-Nederlands Toneel met „De getemde Feeks". Voetballen. Zondag 21 Aug. B. S. V.- terrein aan de Kerkedijk. Serie- wedstrijden om de in 1935 uitge loofde wisselbeker De Bergenaar. 13-14.10 uur Alcm. Victrix-Shell, 14.15-15.25 uur Berdos-Bergen. 15.30-16.40 uur Wieringerwaard- Z. F. C„ 16.45-17.55 uur Alkm. Boys-Vronë. Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag naar de Afsluitdijk. Voorts elke Vrijdag naar het Zuiderzee-Museum Enkhuizen en de Wieringermeer. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.30—12 en 13.30 15 uur. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Taxi's Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie 2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer2626 Distributiekantoor, Café Nieu- wendijk, Dorpstraat 25 2297 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 B. Dijkstra, Breelaan 18 2755 Zandfiguren-wedstrijd te Bergen aan Zee Begunstigd door prachtig weer werd Dinsdagmiddag onder auspiciën van de V. V. V. en Paal 33 een zandfigu- renwedstrijd gehouden aan het strand te Bergen aan Zee, Er was grote be langstelling voor deze wedstrijden, 120 kinderen namen er aan deel, som migen in groepsverband, vele enke lingen en verder door een groep van 60 kinderen van het Koloniehuis „Voor Jong Nederland". De jonge kunstenaars-in-de-dop zwoegden enkele uren bezield met de drang tot schepping en hun creaties van zeer uiteenlopende aard wekten grote bewondering. Er waren beelden die getuigden van aanleg en smaak: kastelen, waaronder een nabootsing van het kasteel te 's Heerenberg, vele vliegtuigen, een vlinder opgemaakt in kleuren van ingelegd fruit, het Wapen van Indonesië, motor- en roeiboten, kano's en zelfs een gehele haven, kro kodillen, een gevelsteen, een schip de Vliegende Hollander voorstellend. Het koloniehuis „Voor Jong Neder land" kwam in 5 groepen uit met een schildpad en krokodil, Muiderslot, roeiboot, paard en kastelen, vijver met slot en een voorstelling van Jong Nederland. Er is met veel ambitie gewerkt en de resultaten vielen zeer te roemen. De jury, bestaande uit mevr. Kouwe- naar-Biilo en de heren Jan Ponstijn en J. H. Roggeveen had geen gemakke lijke taak. Baron Taets van Ameron- gen kon velen blij maken met een prijs. Bovendien werden aan alle deel nemers versnaperingen aangeboden. Het was een in alle opzichten geslaagd kinderfeest, waarvan vele ouderen mee hebben genoten. Badgasten! Gezelligheid en vermaak in: AMUSEMENTSHAL Prinsesselaan 20, bij de Hertenkamp VRIJ ENTREE NOG EENMAAL „DE GETEMDE FEEKS" Wegens het grote succes, dat het „Zuid Nederlands Toneel" op 8 Au gustus in ons Openluchttheater mocht behalen, heeft het V.V.V.-Bestuur be sloten nog een voorstelling door ge noemd gezelschap te doen geven en wel op Dinsdag 23 Augustus. Ongetwijfeld moet het op zichzelf al als een verdienste beschouwd wor den om Shakespeare's „Getemde Feeks" in ons Openluchttheater tot uitvoering te brengen en daarom wil len wij het „Zuid-Nederlands Toneel" en 'de regisseur Jan van der Linden de verdiende lof niet onthouden. Ons Openluchttheater vervult des zomers in het culturele leven een functie van betekenis. Dat zijn vele bezoekers hier met Shakespeare in kennis worden gebracht op een wijze die hen ongetwijfeld zeer bekoort, (het applaus bij de eerste voorstelling moge als bewijs gelden), mag niet on derschat worden. Vermelden wij nog, dat het stuk, met weglating van het voorspel, ge bracht wordt in de vertaling van Dr. L. A. J. Burgersdijk. Wie op een mooie zomeravond eens fleurig toneel wil zien in een passende omgeving, in een muzikale omlijsting uit de Anthologie Sonore, ga het tem men van de Feeks zien op Dinsdag 23 Augustus. Na afloop vertrekken bussen vanaf de ingang van het thea ter naar Alkmaar en Schoorl.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2