Krijgsbedrijven van de Engelsen en Russen in Noordholland in het jaar 1799 llilll Drie-en-dertigste jaargang No. 12 L'£;HÏÏF"'vvv- Zaterdag 27 Augustus 1949 Hel- Russenduin sstr :ant.; aan, WEEKBLAD Redacteur: W. OLIEMANS, Ranonkelstraat 38, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Invasie 150 jaar geleden Hel- Russenmonument- De tegen de Franse republiek gecoaliseerde mogendheden zochten de Prins van Oranje, die op 17 Januari 1795 naar Engeland was uitge weken, weder met kracht van wapenen in zijn waardigheden te doen herstellen. Met het oog dat doelwit te bereiken, vertrok in Augustus 1799 een Engelse vloot met een sterk Engels-Russisch landingsleger naar de Hol landse kust en kwam op 24 Augustus voor Callantsoog ten anker. Het aantal schepen, zowel oorlogsschepen als transportvaartuigen, wordt op 130 aangenomen en de sterkte van het landingsleger op 45.000 man. De vloot sommeerde Den Helder en de zich daar bevindende Bataafs-Franse vloot zich over te geven, waartoe laatstgenoemde zich aanvankelijk niet geneigd betoonde. De schepelingen kapten de anker kabels af en de vloot trok zich op de Vlieter terug, doch capituleerde reeds de 31ste Augustus, toen Daendels, zonder de vlootvoogd daarvan te verwittigen, met zijn troepen Den Helder had verlaten, waardoor de Engelsen vrije toegang tot de Zuiderzee verkregen. Hoorn en zelfs Genemuiden en De Lemmer, zodat een aanval op Am sterdam niet onmogelijk genoemd kon worden. De Erfprins, zoon van Willem V, de latere Koning Willem I kwam de 7de September te Emden aan en ging daar tcheep naar Den Helder om zich tij de invallers te voegen, die zijn geslacht weder op het kussen wilder, brengen. Te land werd over en weer ge schermutseld en op de 15de Septem ber konden de Bataven Warmenhui- zen woder heroveren, maar de grote slag tussen het Engels-Russische leger onder de Hertog van York en het Gallo-Bataafse onder Generaal Vandamme had de 19de September plaats bij Egmond, Bergen en Schoort Ofschoon de invallers aanvankelijk succes hadden en verscheidene kanon stukken van de Gallo-Bataven buit- Engelsen en Russen landen tussen Petten en Callantsoog. Op de 27ste Augustus landden de Engelsen en Russen tussen Callants oog en Petten en trokken Zuidwaarts en Oostwaarts op, de Bataven terug drijvend, zodat de invallers op dezelf de dag reeds bij Schagerbrug stonden- De Franse Generaal Brune, die met een Frans leger optrok, hield toeen zijn hoofdkwartier te Schermerhorn en kreeg zeer spoedig versterking door de troepen van Generaal Du- monceau, welke over Edam, Purmer- end en Monnikendam werden ver deeld en een opdringen van Engelsen van de zijde der Zuiderzee moesten beletten. Dit was wel nodig, want de Engel sen bezetten Medcmblik, Enkhuizen, maakten, keerde in de loop van de dag de kans en de invallers leden zware verliezen aan doden, gekwet sten, gevangenen en krijgsmaterieel. Op de 2de October werd wederom te Bergen gestreden tussen de Engel sen onder Abercromby en de Bata ven onder Vandamme. Deze keer waren de Engelsen zeer fortuinlijk, zij konden Alkmaar- be reiken en Vandamme trok zelfs tot Wijk aan Zee terug, met de Ooste lijke vleugel op Beverwijk. Het hoofdkwartier werd zelfs tot Purmerend achteruit gebracht en de Purmer werd geïnundeerd door het doorsteken van dijken bij Katwoude en bij het Veldhuis. 5 October: Alkmaar geeft zich over. Op de 5de October gaf Alkmaar zich over en kort daarop werden Edam en Monnikendam van de Zui derzee uit door de Engelsen bezet, die met vier brikken bij Oosthuizen troepen aan land hadden gezet. Op de 6e October kon Brune, die uit Purmerend rechtstreeks in Noord- Westelijke richting was opgerukt, echter bij Castricum revanche nemen en het invalsleger een zware slag toebrengen. De Britse triomf duurde dus niet lang; de expeditie was slecht voor bereid en militair overhaast en zon der reserves in actie gezet. De lan dingsmanschappen leden gebrek aan voedsel, aan ligging, aan dekking en de artillerie was zonder de nodige trekkrachten, 't weer was ongunstig, zodat de in het natte land agerende troepen veel van ziekte te lijden had den. De Gallo-Bataven drongen hier en daar op, en verdreven de Engelsen weer uit Hoorn, Medemblik en Enk huizen. Dezen vertrokken uit ge noemde plaatsen naar hun schepen, doch niet dan na te Medemblik de pakhuizen en te Enkhuizen twee schepen in brand te hebben gestoken. Het laat zich wel horen, dat onder doze omstandigheden de Hertog van York er toe overging om op 18 Oc tober te Alkmaar een overeenkomst met Generaal Brune te sluiten. Daar bij bedongen en verkregen de Engel sen vrije aftocht met al hun oorlogs- materieel en moesten 8.000 Franse krijgsgevangenen vrijlaten, waarna Brune als triomfator naar Amsterdam trok, om daar in de schouwburg te worden gehuldigd. Op de 20ste November scheepten de Engelsen zich in en op de 26ste van dezelfde maand hadden alle in vallers, die er het leven en de vrij heid hadden afgebracht, Noord-Hol land weder verlaten. De-Erfprins, die niet aan de krijgs verrichtingen had deelgenomen, trok naar Pruisen. In het jaar 1809 trad hij in Oosten rijkse dienst en streed tegen Napo leon. Na de slag van Wagram ver huisde hij naar Engeland, waar in November 1813 hem de uitnodiging bereikte om de leiding der zaken in Nederland op zich te nemen, zodat tenslotte het doel van de inval van 1799 na veertien jaar werd bereikt. Geheel toevallig komen deze da tums, bijna op de dag af, overeen met die van het begin en het eind van Napoleon's macht. Op de 9de November 1799 (18 Bru- maire) maakt hij zich door de Staats greep van St. Cloud van de heer schappij meester en op 4 April 1814 tekent hij te Fontainebleau de acte van afstand. H. C. Prinsen Geerligs. Bergen (N.-H.), 15 Augustus 1940. (Door het niet verschijnen van de Badbode in 1940, eerst heden ge plaatst).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 1