DE HEMEL HET DAK IN DE BERGENSE TRAM „DE RUSTENDE JAGER" ttensbergen Internationaal Trio Paulides Waargaanwe heen? BEZOEKT onze kunsthandel J. RUYTER Ik heb eens ergens een goede „les" gelezen, namelijk dat men door be leefd te zijn nooit iets kan verliezen, behalve zijn plaats in de tram. Ik was dan oök prompt mijn plaats kwijt aan een mevrouw, die een model baby met van die appelwangen torste. En ik wil nu hiermee niet zozeer aanto nen, dat ik mij tot de categorie re ken, die weet hoe het hoort, dan wel dat onze goede oude tram overbe volkt was. Dat beeld van een over bevolkte tram kennen we maar al te goed en is dus iets heel gewoons, maar niet zo 's middags om half drie van Bergen aan Zee in de richting Alkmaar, dat is toch wel een beetje abnormaal. We waren wat je noemt die dag van het strand weggeblazen door zo'n meedogenloze „wind uit Noordelijke richting", zoals de Bilt dat noemt. Hadden we nu maar eerst naar die weerberichten gekeken, dan waren we er misschien niet ingelopen, want eigenlijk zijn deze in je vacantie de belangrijkste richtlijnen voor het opmaken van de dagelijkse plannen. De dag liet zich „aanvankelijk" (een woord dat ik van de Bilt heb ge leend) blauw aanzien en dat blauw had ons naar het strand gelokt en ve len met ons, want het was druk, een echte zomerbezetting. Maar daar kwamen ze opzetten, die grauwe onheilspellende wolken, die de zomerwarmte opvingen en opslok ten, het kleurige strandbeeld versom berden. We trachtten bescherming te vinden achter de rietschermen, maar toen begon het stuifzand ons te pla gen. Wij zochten een goed heenko men en de tram gaf hier uitkomst. Daar hing ik dan met mijn elbogen op de rugleuningen van een coupé. De tram zou pas over een kwartier vertrekken. Wat zou dat, we waren binnen en het was er lekker warm. „Zonde van het retourtje", klinkt het openhartig en echt uit de mond van een slachtoffer, dat zijn retourtje slechts luttele uren tevoren had ge nomen. „Je kan toch niet gaan lopen voor die paar stuivers!" troost zijn met gezel. „Zou het gaan regenen?" vraagt mij een juffrouw, die te oordelen naar haar stadskleurtje er blijkbaar een dagje uit is met een stel vriendinnen. Ik kijk eens naar de lucht, neem prompt de taak van de Bilt over en antwoord bemoedigend en tactisch, om de dag voor het gezelschap niet helemaal te bederven: „Niet direct, ik denk zo tegen de avond". Mijn woorden waren nog niet koud, of fijne regendruppels tekenden zich af op de ruiten. Een slechte beurt, ernstige ondermijning van mijn repu tatie als weerprofeet. De stilte, die volgde was pijnlijk. Men zei niets, maar keek mij aan, ik voelde het ver wijt. Eigen schuld, dat heb je ervan, als je je met dingen bemoeit, waar je niets van af weet. Het geeft afleiding, het kort de tijd, de deining in zo'n vol-lopende tram gade te slaan en de gesprekken aan te horen. In zulke omstandigheden vormen kinderen meestal het onder werp van het gesprek of de aanlei ding tot gesprekken over onderwer pen van allerlei aard, In zo'n tram, met zulk weer, hun strandgenoe- gens ontijdig beëindigd, laten de kleintjes zich niet altijd van hun ge makkelijkste kant zien. Ik krijg een kans om als boeman Bezoekt BERGEN N.H. MODERN EN GEZELLIG Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) goed te maken wat ik als weerpro feet heb verprutst. „Nou zoet zijn. Jantje! Kijk die meneer eens boos kijken!" zegt de moeder ten einde raad. Een fluitsignaal, de locomotief steunt, sist, puft, fluit en start met een schok. De trambevolking is even stil, maar als ze over de eerste emo tie van het vertrek heen is, gaan de tongen weer los. Geroezemoes van stemmen, vrolij ke, stille, drenzende kinderen, sus sende woorden van moeders, het kind met de appelwangen geeuwt en valt in slaap. „De Fransman!" roept onze con ducteur en de hele gemeente her haalt het. Nog meer verwaaide fami lies, die bescherming in bos en duin tegen de natuurelementen hadden ge zocht, stappen in. En verder gaat het weer. „Sparrenlaan!"„Bergen!" De tram stort haar bontgekleurde in houd als het ware midden in het dorp uit. Een ieder gaat zijns weegs. Ongetwijfeld zullen de strandgenoe- gens worden vervangen door het ge not van een kop koffie of thee met „iets erbij", dat we nog even op onze weg naar huis bij een bakker halen. Zo gaat het in de Bergense tram, zo ging het en zo zal het gaan, sei zoen in, seizoen uit, zo lang onze tram bestaat, en wij hopen nog lang, heel Als amateur-journalist voel je je niet altijd safe en wil je graag de me ning van anderen over je „story" ho ren. Mijn drie zoons leken mij als leerlingen van de middelbare school de beste, tevens niets ontziende criti ci, juist omdat vader iets geschreven heeft. „Hoe vinden jullie het, jongens?" „Ik heb op school ook eens zo iets moeten schrijven voor een Neder lands opstel" repliceert mijn jongste zoon. „Eri wat voor cijfer heb je er toen voor gekregen?" vraag ik schuchter. „Een vier!" Naschrift redactie: Wij geven Badgast een 7 voor zijn werk en een 10 voor zijn ijver. Twaalfhonderd mensen is heel veel. Als zij tesamen zijn in een zaal, als zij zich verdringen in een tent, voor een loket, in een trein. Maar twaalf honderd mensen kunnen worden tot een zwijgende, gespannen luisterende communie van kleine wezens, omge ven door het décor van de grootse natuur, overhuifd door de immense koepel van de hemel zelve. De hemel was het dak, de geurende aarde het schouwtoneel, bij de reprise van Shakespeare's „Getemde feeks" in Bergens onvolprezen Openlucht theater. En de twaalfhonderdkoppige menigte het amphitheater was tot de laatste plaats uitverkocht werd tot één stille luisteraar, wiens oog te gast ging aan het feest der kleurige ccstuums, wiens oor zich te luisteren legde en zich laafde aan de gespro ken tekst. De actrices en de acteurs van het Zuidnederlands Toneel mo gen dan de grootsheid van Royaards troep slechts schuchter benaderen, zij brachten Shakespeare naar Verka- de's verlangen, in een sobere omlijs ting, maar in een weelde van het kleurengamma hunner kledij. De wijde grootsheid van Bergen's amphitheater werd tot een intieme besloten ruimte. Het blauwe dak van de hemel, dat later zich verduisterde en tot zwart werd, hoog boven de schijn van de lampen, scheen neder te dalen en zich te welven als een be schutting over podium en forum. Het Openluchttheater heeft het seizoen dit jaar goed ingezet, het heeft het wellicht nog beter besloten. In de suizende avondstilte, gezegend door prachtig zomerweer, schoon wat kil, naarmate het later werd, heeft het Zuidnederlands Toneel drie-en- een-half uur lang Shakespeare's werk tot leven gewekt. Een woord van op rechte waardering voor de uitsteken de vertaling van dr. L. A. J. Burgers- dijk is hierbij zeker op zijn plaats. Zij toch maakte de tekst tot een genot voor het oor. Jan van der Linden's regie zorgde voor de vervulling van alle andere wensen, die een critisch toeschouwer maar heeft kunnen koesteren. Tot leven kwamen zij, de figuren uit het toneelspel, zij werden tot mensen van vlees en bloed, die niet alleen thuishoren in de eeuw, waarin Italië's cultuur hoogtij vierde, doch die van alle tijden zijn. Het is een waagstuk, zich te verdiepen in de vraag, met welke rol men zou moe ten beginnen, om U voor te stellen. Was het de snaakse, brutale Grumio, Petruccio's bediende, door Bernhard Droog op uitstekende wijze over het voetlicht gedragen, of was 't de nuk kige helleveeg Katharina, Battista's dochter, de Kaatje, die tot een Kaat werd, als zij weer haar kuren had? Rosa Swart heeft deze rol het juiste accent weten te geven. Was het Pe- truccio, de onstuimige minnaar, waar in Cees Pijpers zich uitleefde of kan het zijn, dat men zich het meest be koord voelde door de eerst zo zacht aardige Bianca, Katharina's zuster, in de vertolking van Katja Ernst, die zich aan het slot al evenzeer vol ku ren ontpopte als Petruccio's uitver korene? Daar was Ger Brok's voor treffelijke Battista, in een keurig vol gehouden mimiek, schoon af en toe wat zwak van dictie, daar was Pierre Balledux als Vincentio van Pisa, Hans Polman als Lucentio, Vincentio's zoon, de Cremio van Gerard de Groot, als medeminnaar vol listen en lagen. En zouden wij dan Tilly Hally niet noemen, in de wat kleinere rol van Biondello, Lucentio's bediende. Zij bracht zelfs actie in haar annon- ce's der décorwisseling. Zo zouden wij kunnen voortgaan, doch het zou ons te ver voeren, het zou gaan ver velen. Zij, die „De getemde feeks" in deze bezetting zagen in het Open luchttheater, zullen het mét ons eens zijn, dat de vertolking feilloos was, en dat het Zuidnederlands toneel het bewijs geleverd heeft, dat een werk van Shakespeare uitstekend kan wor den gebracht zonder weelderig décor en met slechts schematisch aangeven van de bedoelingen van de auteur. En toch is deze stelling niet geheel juist. Want, wat bij openluchttoneel aan kunstmatig décor wordt ingeboet, wordt dubbel en dwars vergoed door de grootsheid der omringende natuur, die tot een décor is, dat geen kunste naar vermag te scheppen. En de tijden mogen dan veranderd zijn, Shake speare's bedoelingen blijven gelden. Onze manieren mogen dan wat min der hoofs zijn, zij mogen zelfs minder doortastend geworden zijn, dan enke le eeuwen geleden het geval was, uit „De getemde feeks" vallen nog steeds leringen te trekken. Dat deze lessen ons opnieuw geleerd zijn door Pierre Ballednx's Zuidnederlands toneel is een verschijnsel, waard gememoreerd te worden. En het valt slechts te betreuren, dat velen die drie-en-een-half uur lang muisstil bleven, zich reeds vóór het einde plotseling realiseerden, dat zij geweldige haast hadden en geen tijd meer konden vinden, de les tot het slot te blijven volgen. Museum Oude Prinsweg, naast Post kantoor 10-12 en 2-4, Zondags gesloten. Bioscoop de Rustende Jager: Vrijdag, Zaterdag, Zondag, 's avonds 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur De Rode Schoentjes. Toegang alle leeftijden. Maandag, Dinsdag, Woensdag, 's avonds 8 uur, Woensdagmiddag 2.30 uur Een huis in de Ducimer straat. Toegang 18 jaar. Kunstenaars Centrum Bergen: Schil derijen: J. M. Graadt van Roggen, H. Lugt, Kees Jansen, W. Huy- gens, A. Bos Eyssen, Mej. C, Colnot. Tekeningen: Rie Kooyman. Ceramiek: J. van der Veer. Grafiek: Rein Snapper. Houtsnijwerk: L. Postma. Rustende Jager: Dancing: Willy Hens- bergen; café: Internationaal trio Paulides. Amusement: Duinvermaak, Breelaan 132. Ca fé-restaurant, Speeltuin, parkeer terrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg Bergen-Alkmaar), bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg: Jeugdattracties. Duinzicht (bij 't Woud), Heren weg 91. Amusementshal „Rosita" Prinses- selaan 20. Diverse attracties. Tenniswedstrijden: Tennispark „De Molenkrocht", Kruisweg. Park wedstrijden op Donderdag 1, Vrij dag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 September. Vrij entree. Voetballen op Berdos-terrein a. d. Lijtweg: 13 uur: AssendelftBerdos, 14.15 uur: BergenViós. 16.15 uur: Finale om de zilveren Riiïne, Reisbureau De Magneet: elke Vrijdag naar de Afsluitdijk. Voorts elke Vrijdag naar hét Zuiderzee-Museum Enkhuizen en de Wieringermeer. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel. 2124. Open op werkdagen: 95. Ook 's Zater dags. Zondag 10.3012 en 13.30 15 uur. Maneges: Manege Schouten, Oosterweg 30. Manege Akerboom, Buerweg 15, Bergen. Tel. 2527. Taxi's Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) Garage Kees Koster, Breel. 3 Garage Schouten, Oosterweg 30 Garage Smit, Dorpsstr. 18 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee Garage Roobeek, Emmastr. 1 Politie Brand Bonnen Politie Tel. 2429 2456 2557 2529 2675 2601 2444 2731 2105 2626 2297 post Bergen aan Zee Brandweer Distributiekantoor, Café Nieu- wendijk, Dorpstraat 25 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 B. Dijkstra, Breelaan 18 2755 Hoflaan 2, Telef. 2258 PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente (Ruïnekerk). Zondag 28 Aug., 10 uur, Ds. Bekius. Herv, Evangelisatie Maranatha. In Rehoboth. Zondag 28 Aug., 10.30 uur, Ds. Bremer. Gereformeerde Kerk. Zondag 28 Aug., 9 uur, 10.30 uur en 16.30 uur, Ds. L. W. Muns uit Ber- likum. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus. H. H. Missen. Zondag te 6, 7, 9.15 (Hoogmis) en 10.45 uur. Kin dermis te 8.15 uur. Alleen voor kin deren van de lagere school, voor gezamenlijke jeugdgroepen en voor degenen, die een toegangsbewijs heb ben (aan de pastorie te bekomen). In de week te 7, 7.45 en 8.30 uur. Het Lof op Zondag te 7 uur, op Donderdag te 7.30 uur, op de le Vrij dag te 7.30 uur en de le Zaterdag te 7.30 uur. Biechtgelegenheid: Zaterdag van 4-6 en 7-8.30 uur. Verder iedere mor gen tot 9 uur. KERKJE TE BERGEN AAN ZEE. Zondag 28 Augustus, v.m. 10.15 uur, ds. J. J. Creutzberg, N.H. predikant te Den Haag. Liturgische dienst. Vertrek tram uit Bergen 9.31 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Op Zondag 28 Augutus wordt de medische dienst waargenomen, door dokter Van Gelder, Van Reenenpark, telefoon 2027. Op Zondag 4 Septem ber heeft dokter Lugten dienst, Rus senweg, telefoon 2700.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1949 | | pagina 2