rlB ■u. De Palmbeach-tragedie dat 40e kors ."O h AMSTERDAMSCHE BANK V/oor Rijwielen naar DE QOEDE door Tom Koopman Een onzer jongens, Tom Koop man schreei dit artikel speciaal voor de Badbode. In Djakarta vervult hij zijn plichten ais Wachtmeester voor speciale diensten en Reporter van Leger- contacten. ER IS EEN STADSDEEL in Dja karta, waarin men zich zonder veel fantasie de zwierige figuren uit de achttiende eeuw zou kunnen denken. Je hebt er smalle straatjes, rustieke bruggetjes, kleine huisjes, die door een geheimzinnige hand uit Alkmaar of Hoorn schijnen gelicht en hier tus sen de kampongs aan de kalirand neergezet. Eeuwen geleden wandelden hier de machtige heren van de Oost Indische Compagnie. Hier werd het eerste bolwerk van het kleine land aan de zee opgericht. Hier landden de eer ste Nederlanders. Men kan ze zich zonder veel moeite voorstellen. Voor het pakhuis waar op half verborgen achter het rood en goud van Chinese karaktertekens nog te lezen staat „Anno 1703", zou een sprookje kunnen beginnen. Een sierlijk heer met zilveren schoengespen kan uit de grond oprij zen. Kan buigen naar een in kant en zijde voorbijruisende dame. Zonder moeite zetten we de klok een paar eeuwen terug. Op de puinhopen van Jacatra sticht Jan Pietersz. Coen Batavia. Er komen huizen. Volmaakte dupli caten van de woningen in Holland. In dit klimaat zijn het dodencellen. Bedompte, duffe gebouwen, met op kamertjes, kabinetjes en zelfs bed steden. Er zijn onderdeuren waarover de Opperkoopman 's avonds zijn pijpje toeback kan smoken en het woord „tantième" voor het eerst lanceren. De benedenstad van Djacarta getuigt nog van die dagen, toen aanpassing haast verloochening van nationaliteit scheen te betekenen. Zoals het in Holland was Ja, zoals het in Holland was. Want waar en wanneer Nederlanders voet aan wal zetten, steeds brengen ze hun bewijs van Nederlanderschap met zich mee in de vorm van hun behoefte naar het vaderland. Daaraan dankt Djakarta zijn „bene denstad". Daaraan dankt het ook de reusach tige buitenhuizen aan het „Molen vliet". Vele heren der V.O.C. verbon den aan Holland onafscheidelijk „De Vecht". Voor hen was er zelfs in de weelde van de tropische plantengroei „niets groener dan de Vecht". Maar welk een armzalig surrogaat voor de blanke rivier was het Molen vliet. Het is een grauwe, vieze stink sloot, waarin ieder alles wat hij kwijt wil zijn, deponeert. Doch onze voorouders slikten dat surrogaat, zij het met een weemoedi ge blik. Als bewijzen staan er nog de robuste buitenhuizen. Ze doen nu erg vreemd aan tussen de kampongs, die als mierenkolonies om de huizen op kruipen. Ze staan er verlegen bij, als of ze zeggen: „Dit is raar gezelschap". Langs het Molenvliet past het Wes ten al niet meer. Het staat er onhan dig bij. Maar naar hem, die luisteren kan, vertellen de buitenhuizen van het stille heimwee van hun vroegere be woners. Het verlangen naar Holland was menig Sinjeur sterker dan het verlangen naar geld. ZO KREEG DJAKARTA zijn bene denstad. Zo ontstond die groteske vertoning aan het Molenvliet. En zo kreeg het „Palmbeach", het strand van Tandjong Priok. ,/Palmbeach". De naam riekt naar Hollywood, ter wijl toch in de baai van Djakarta, waarvan „Palmbeach" een deel van de oever vormt, de eilanden „Hoorn", „Enkhuizen", „Edam", Alkmaar" en nog zoveel meer liggen. Het zij zo, want ook Palmbeach is een slechte vervanging voor onze lange witte stranden aan de Noord zee. Toch kwam iedere Nederlander in Djakarta minstens één keer op Palm beach. Waarom? Je kunt er niet zwemmen, want elke dag ligt er een brede gordel slappe kwallen voor het strand. Je kunt er bijna niet zonnebaden, omdat de „koperen ploert" eens zo hard zijn stralen naar het strand zendt. Er is geen branding, er is bijna geen wind. Je kunt er slechts met moeite ko men. Niet alleen door de slechte ver bindingen, maar ook om dat bordje: „Het betreden van dit terrein ge schiedt geheel op eigen risico. Onge wapende militairen verboden toe gang". Toch bezoekt iedere Neder lander Palmbeach. Het is de tragiek van de hunkering, al zal niemand het graag toegeven. Het is nu en dan een beetje zielig, zoveel mensen te zien doen alsof ze erg veel plezier hebben. Palmbeach is een teleurstelling want welbe schouwd is er niet meer dan de zee alleen. Vroeger waren het voornamelijk de Nederlandse badgasten, die op Palm beach „vermaak" zochten. Thans doet ook het Indonesische en Chinese deel van de bevolking aan de comedie mee. Langs het bochtige, hobbelige weg getje, dat een restaurateur, die een „strandtent" opende, een klein ver mogen heeft gekost, schokken de ver chroomde automobielen. Fietsen ziet men er zelden of nooit. Een enkele truck vol soldaten blijft op een bruggetje steken. Er komt een hele ruzie van, want achter die truck wachten tientallen auto's op door tocht naar de brandingloze zee. Palmbeach is werkelijk zielig. Boven de resten van Japanse bun kers trachten kaalgevreten palmbo men te wuiven. Ze waaieren niet mooi uit, zoals in het binnenland1, om dat de grond te mager is. Over een luxe auto van de regering liggen broeken en jassen. Een Indi sche dame tracht zich in de auto te verkleden, angstig kijkend naar de voorbijgangers. Een meelijwekkend gezicht. Honderden kleine jongens, zwart als kool, met ondeugend fonkelende ogen, presenteren zich ais „oppas- serrrrr, 'neerrrr". Auto's zonder kop lampen en ontdaan van de wieldop pen zijn hun getuigschrift. Het is weer een van die tegenstrij digheden in ons, die ons doet zeggen: „Nooit meer naar Palmbeach". Iedere Europeaan zei het toen op de weg naar het strand het lijk van een Priester was gevonden. De leger leiding waarschuwde nog eens uit drukkelijk, toen een sergeant, wiens kleding bedreigd werd, met goloks werd aangevallen en zwaar gewond naar het hospitaal moest worden ver voerd. Iedereen, die de kwallen-ellende trotseerde, verzorgt zijn kwetsuren met totale haat tegen Palmbeach in de ogen En toch U begrijpt het wel. Tóch zegt Za terdagavond de Nederlander tegen zijn vrouw: „Morgen naar Palm beach". Tóch rijdt er van elk leger onderdeel een vrachtwagen naar Tandjong Priok. Ondanks de kwallen, de slechte weg, het gevaar en alle beroerdigheid. Ondanks ingezonden stukken in de Indonesische bladen en recht-uit-het hart artikelen in de Bergense Bad bode Omdat wë nu eenmaal Nederlanders zijn. Omdat we het strand en de zee niet kunnen ontberen. Na de bios of 't café neemt men iets van MAASEN mee! AUTOMATIEK BREELAAN 12 czAió het regent (6) NATUURLIJK ZIJN ER veel za kenmensen in ons dorp. Zakenmensen kunnen rekenen. Er zijn ook veel mensen onder ons, die aan sport doen. Als de zaken- en de sportlieden nu eens de handen in elkander sloegen? Dan zouden ze de puzzle van deze week kunnen oplossen (maar Jantje uit de zesde klas ook, daar niet van!) Luister dan maar: Een race-auto snelt met een gelijk matige vaart van honderd vijf en der tig kilometer per uur over de weg naar de eindstreep. Om drie uur pre cies passeert hij een paal waarop het aantal kilometers staat aangegeven, dat hij nog tot de eindstreep moet rij den. Het is een getal van twee cijfers. Twaalf minuten later passeert hij weer een paal, waarop dezelfde cijfers staan, maar nu in omgekeerde volg orde. Vervolgens na tien minuten pas seert hij een paal, wederom met die MODE Onze modewerkster schrijft ons: Van 8 tot 15 Juli is de mode groen. Er zijn huizen die momenteel voor het strand het zwarte strandpakje lance ren, waaronder zwarte badpakjes. Dit vreemde gedrag moet ons voorzichtig doen zijn, want zoals bekend absor beert zwart de warmte, waardoor de poriën van de huid uitzetten en bij meer gevoelige naturen zelfs tot put jes kunnen worden. Uit volkomen be trouwbare bron hebben wij vernomen dat het modehuis dat het zwart brengt gesteund wordt door een buitenland se mogendheid voor wie niets te laag is om een koude oorlog te voeren, welke dan thans ook gericht is tegen onze vrouwen en meisjes die zich on schuldig ophouden aan het strand. Met nadruk vertegenwoordigen wij de democratische richting: de mode is \s Wat is dat lekker zo'n Verkade-korstje. Vooral na het bad zult U het dubbel waarderen. Een voedzame lekkernij, gemakkelijk mee te nemen naar het strand of op de wandeling. Prijs per pakje 25 cent. Maar vraagt Uw winkelier uitdrukkelijk de bekende twee cijfers, nu gescheiden door een komma. Vraag: Welke getallen stonden op de palen? De prijs van deze week is weer een boek, beschikbaar gesteld door L. J. Veen's Uitg. Mij, te Amsterdam en wel: Jan P. Strijbos: De Noordvaar- ders (boek over de hongertochten tij dens de oorlog). Oplossingen tot Zaterdag a.s. Oplossing puzzle 4: horizontaal: 1 kans; 4 tabe; 8 rul; 10 ree; 11 at; 12 bio; 14 dn; 15 boulevard; 16 branda- ris; 19 aa; 20 kol; 21 ga, 22 vat; 23 heg; 24 ofte; 25 zone. Verticaal: 1 krab; 2 autograaf; 3 nl; 5 ar; 6 bedreigen; 7 eend; 9 die; 12 blank; 13 ovaal; 16 bavo; 17 dor; 18 sage; 22a tt; 23ho. Prijswinnaar is: W. van Leersum, Costerstraat 25, Alkmaar. Kantoor Bergen Breelaan 10 Tel. 2563 Voor al Uw Bankzaken is ons kantoor dagelijks geopend van 9 tot 123 o en van i3 o tot 4 uur. Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. VERZILVERING VAN TRAVELLERCHEQUES groen. Bij tweedelige strandpakken is het plastron turkoois, smaragd of tottlegroen en het rokje bisamkruid-, zee-, of Veronesegroen. Bij de twee delige badpakken is het omgekeerd. Fongers, Gruno, Phoenix. Verhuur en stalling. Tevens Invalidewagens. Karei de Grotelaan 2 Tel. 2379 BUSDIENST. De busdienst AlkmaarBergen v, v. heeft des morgens een halfuur-dienst, 's middags wordt er om de twintig minuten gereden. Van Alkmaar naar Schoorl v. v. wordt van 17 Juni tot 3 September om het half uur gereden. Aanwezige Vreemdelingen te Bergen en Bergen aan Zee op Zaterdag 8 Juli 1950 Samengesteld ten kantore van de V. V. V. uit door het Gemeentebestuur verzamelde gegevens. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie/of V. V. V. GEMEUBILEERDE HUIZEN TE BERGEN-BINNEN. Aantal pers. Adema van Scheltemaweg 7. 6 Fam. Redelaar, A'dam Beemsterlaan 9. 5 Fam. Geerling, A'dam Beemsterlaan 11. 4 Fam. Swart, Groningen Beemsterlaan 15. 3 Fam. Meijer, A'dam' Beemsterlaan 17. 4 Fam. Bogers, A'dam van Borselenlaan 6. 4 Fam. van Horn, A'dam Berkenlaan 4. 4 Fam. Groot, Zaandam Berkenlaan 8. 2 Fam. Loef, R'dam Breelaan 8a. 4 Fam. de Winter, R'dam Breelaan 34. 4 Fam. v. d. Kerk, IJsselmuiden Breelaan 46. 5 Fam. Schaap, Palembang Breelaan 56. 5 Fam. Halenbeek, A'dam Breelaan 58. 6 Fam. Gaasbeek, Uitgeest Breelaan 58 s 5 Fam. Affertet, Bussum Breelaan 64. 4 Fam. v. 't Hof, A'dam Breelaan 68. 2 Fam. Brunklaus, Indonesië Breelaan 69. 5 Fam. Nagel, Velzen Breelaan 70. 5 Fam. Rikkers, A'dam Breelaan 76. 4 Fam. Kloosterman, A'dam Breelaan 110. 6 Fam. v. d. End, Arnhem 4 Fam. Marcus, A'dam Breelaan 122. 6 Fam. Bezemer, Hengelo Breelaan 124. 4 Fam. Langeberg, A'dam Broekbeeklaan 1. 2 Fam. van Schagen, Utrecht Broekbeeklaan 6. 4 Fam. Smit, Nd.-Scharwoude Broekbeeklaan 8. 6 Fam. Koremans Stortebeker, Delft Broekbeeklaan 10. 3 Fam. Moen, A'dam Broekbeeklaan 11. 6 Fam. Schermer, Hoorn Broekbeeklaan 23. 2 Fam. Beneker, A'dam Broekbeeklaan 28. 5 Fam. Lijre, A'dam Buerweg 7. 5 Fam. Rudelsheim, A'dam Buerweg 59. 4 Fam. Everaars, Zaandam Burg. Lovinklaan 9. 3 Fam. Paraisa, A'dam Burg. Lovinklaan 10. 3 Fam. Bos, Brussel Doorntjes 17. 4 Fam. Koomen, A'dam Doorntjes 50. 4 Fam. Rozeboom, de Steeg Dorpsstraat 11. 6 Fam. Kok, Drachten Dorpsstraat 13. 4 Fam. Mik, A'dam 2 Fam. v. d. Horst, A'dam Dorpsstraat 17. 5 Fam. Oeseburg Kloose en Meppeler, A'dam Dorpsstraat 23. 6 Fam. Bennikmeijer, Engeland Dorpsstraat 31. 3 Fam. Schafer, A'dam

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1950 | | pagina 5