INTERVIEWS (IX) B. SANTING Ons brood is U bekend Probeert U ook eens ons gebak NIEUWLAND BERGENBERGENbergen Vandaag probeerde een juffrouw mij te interviewen, maar daar loop ik niet in. Het is net als zou de veroor deelde tot de beul zeggen: Laat mij nou eerst jouw kop afhakken, en dan jij de mijne. Deze juffrouw dan voerde een troep middelbare meisjes aan (hoogste klassen, wat je onmiddellijk zag aan de smaak voor japonnen). Haar hele charme was gelegen in haar intel lect, en intellect bespeur je pas wan neer je een gesprek voert. Dat ging over Sartre en Michailjow en even vlot als ik spreek over het weer, waar ik ook geen verstand van heb. Deze juffrouw bezat daarmee een on gekende cerebrale charme. Dat was weliswaar alles wat aardig aan haar was, maar wie het hoge niet eert, is het lage niet weerd, zegt het spreek woord. Dus zij voerde een troep middel bare meisjes aan uit Den Haag of Rotterdam of zo en het oordeel van deze meisjes over ons dorp als va- cantieoord wilde ik kennen. Ik zei dat tegen de juffrouw, nadat ik haar het woord ontnomen had. Onmiddellijk kwam ze in actie. De meisjes moesten op een rij staan, wat ze gichelend deden. Ze wierp een sartristische blik op de rij. Toen werd het stil en ze stelde mijn vraag. „Meneer gaat nu de rij langs en ieder op z'n beurt geeft kort ant woord, begrepen?" Ze hadden het begrepen. Ik slechts ten dele, wat niet wegnam dat ik op nummer één toetrad met mijn vraag in mijn ogen. „Mooi," zei het meisje. Ik wachtte op nadere argumente ring, maar de juffrouw zei: „Volgen de!" En zo ging het, ieder op z'n beurt zei „mooi" of „lelijk". Het resultaat was dat ik van de negentien meisjes achttien antwoor den „mooi" kreeg. Eén zei „lelijk". „Annemarie," aldus wendde de juf frouw zich tot dat meisje, „je moest je schamenl Meneer wóónt hier, het is zijn dorp!" En met haar blik be zorgde ze het arme kind een neurose. Toen ze verder trokken, keken de meisjes nog eens om en wuifden, be halve Annemarie die door de juf frouw ergens over werd onderhouden. Daarop zocht ik het bij meer aard se charme. Met zoveel gasten in ons dorp is dat gemakkelijk. Ik vond een dame bereid zich te bevrijden uit haar chloroforme stemming van lek- ker-helemaal-niks-doen. Ik zou haar uiterlijk het best kun nen beschrijven door te vermelden wat ze niet aanhad, want wat ze wel droeg mocht geen naam hebben. Haar gelaat (over de rest wil ik zwijgen) was van nature fraai geboetseerd, maar de dame had er zelf de laatste hand aangelegd. En knap, heel knap! Alles wat de cosmetische industrie, waar ook ter wereld aan schoon heidsmiddelen heeft gefabriceerd, had zij met kennis van zaken benut. Zo was haar hoofd geheel weg in dc fijnste tinten. Onder het stellen van mijn vraag keek ik naar die plaats in het hoofd waar bij een gewoon mens de ogen zitten. Ook bij deze dame ontdekte ik ze na enige tijd achter een prach tig floers van wimpers. De dame antwoordde vlot: „Het is hier een mooi dorp, al zijn er wat te veel gasten van mindere stand. Het zou ideaal zijn, wanneer des zomers de autochtone bevolking het dorp verliet, want, u neemt het me niet kwalijk, hoop ik, zó is het geen ge zicht, al deze mannen en vrouwen in confectie." En ze vlijde zich behagelijk achter over in haar stoel. „Gossie!" dacht ik, en nog wat, maar dat laat ik niet drukken. BLOEMENCORSO Molenstraat 3, Tel. 2581 GARAGE Breelaan 52 Tel. 2200 Auto's zonder chauffeur Verhuur van nieuwe SOLEX-rijwïelen Wij komen met Bello aangetuft door 't stadsrumoer totaal versuft óm even aan te sterken onder Bergen's beuken en berken. Al 't gesapig klepelklankje legt in onze mond het „Dank je!" voor de landelijke rust: Bergen, 't is een lust en van ouds éen heerlijkheid; 't is ook niet te veel gezeid: de parel die de koopman zocht denk eens aan de Vinkenkrocht! de schat uit boerenakker; kortom, het is een stakker die in ons landje toefde, over kaas en klompen snoefde en niet eens d'aloude kerk bezocht en ons van Reenenperk. Daar. heb je de Ruïne, iets voor een vitrine, maar ach, zo levensgroot Was 't niet bij 't kaas en brood- oproer, ten tijde van Bossu? In elk geval, zo is het nu: eerwaardig en kapotgeschoten rendez vous voor kleinen en groten. Vandaar naar 't Oude Hof. Hier ging de tijd per slof met zachte muiltjes aan, lieflijk lachend door de Sparrenlaan. De duinen zijn er breed, de zomer is er heet, maar 't beste is, naar ieder weet, het ijsje uit de ijscokeet. Zoals de ouden suygen aan het leven, blijven de kinderen aan de lolly kleven. Waar de leeuwerik met de kaaskluut kroelt, waar de badgast met de dorpling joelt: Bergen, hoe groot is reeds uw faam, het wachten is op wereldnaam. Chris Dekker. V_ cYlotitieó van een gaót De pleegdochter Pleegdochter of -zoon en stiefmoe derlijke bedeling worden veelal als synoniemen aangemerkt. Er zijn ge vallen, waarin dit juist is. Er zijn echter ook gevallen, waarin de liefde van de stiefmoeder voor pleegdochter of pleegzoon de liefde van een moe der voor haar eigen kind evenaart. Zo ook in de verhouding stiefvader pleegkind. Zonder op het kwartier afgestem peld tramkaartje stappen wij nu over op een verhouding pleegkind-stief vader, met volledig respect intussen voor alle stiefmoeders. Uitdrukkelj'k zeg ik een verhouding, omdat het hier betreft één van veelvuldig voorko mende verhoudingen. Neen, beste lezeressen in het bijzonder, maar ook beste lezers, er volgt in deze „notitie" geen onthulling van een of ander schandaaltje op een gebied, waar zich de menselijke zwakheden het meest openbaren. Wel een ander schandaal tje, waarbij ge- (lees: mis-)bruik werd gemaakt van de naam van een zeer hoge gezagsdrager, die er ambtelijk veel pleegdochters op na houdt, zo veel zelfs, dat hij ze niet allemaal kent. Dit vermocht echter een van zijn onbekende pleegdochters er niet van te weerhouden, alle pogingen in het werk te stellen hem eens een echt prettige dag te bezorgen, Zij nam daartoe zeer uitgebreide voor zorgsmaatregelen. In een gerenommeerd hotel werd de nodige plaatsruimte gereserveerd, onder de grootst mogelijke discretie om de pleegvader voor rustversto- rende belangstelling te vrijwaren. Bij de „nodige plaatsruimte" bedenke men, dat zeer belangrijke personen als deze pleegvader doorgaans een groot gevolg hebben en zich zelfs buiten-ambtelijk niet aan represen tatieve verplichtingen kunnen ont trekken. Zelfs vorstelijke namen werden fluisterend genoemd Wie weet, hoe moeilijk het is om in het hoogseizoen in Bergen slechts één kamer te bemachtigen, zal met de hotelhouder de langdurige onrendabi- liteit van zijn kamers betreuren. Ook de pleegdochter vond het zonde, dat er zoveel ruimte zo lang onbenut bleef en zoveel eerste klas personeel doelloos rondliep. Zij- -arrangeerde keurig verzorgde en door de aanzit- tenden in hoge mate geapprecieerde diners op de welklinkende en beta ling van alles waarborgende naam van haar pleegvader, in de wandeling „paps" genoemd. Vanzelfsprekend be hoorde daarbij het charteren van auto's voor het vervoer van de gas ten, die weliswaar allen over een eigen wagen beschikten, maar van wie redelijkerwijs toch niet mocht worden verwacht en verlangd, dat zij zich bij het nuttigen van de royaal ingeschonken dranken zouden moe ten beperken omdat zij zelf nog achter het stuur moesten. Intussen werd alles in en om het hotel dagelijks keurig schoonge maakt, opgepoetst en aangeharkt om op welk moment dan ook in ieder geval hét moment pleegvader een waardige ontvangst te kunnen be reiden. Hét moment is niet gekomen en zal niet komen. De pleegvader, inmiddels vervan gen door een andere pleegvader, bleek niets te weten van de goede voornemens van die ene dankbare pleegdochter, die hij onlangs nog gastvrijheid had verleend. De hotelhouder zal ongetwijfeld met sceptische gevoelens ten aanzien van pleegdochters zijn onbetaalde rekeningen hebben verscheurd. De pleegdochter moet zich nu te vreden stellen met de van rijkswege aan bepaalde personen kosteloos ver strekte diners, na afloop waarvan de bewegingsvrijheid in belangrijke mate is beperkt. Bovendien zal haar nieu we pleegvader haar aanstonds eerst over de knie leggen omdat zij stout geweest is en haar dan met een zucht toch als pleegdochter moeten accep teren, omdat haar rijke fantasie juist op één punt tekort schoot: het be denken van een manier om op eerlijke wijze in haar eigen onderhoud te voorzien. Jan van Duinen. BLOEMENCORSO

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1950 | | pagina 5