MA A^FN SLAGERIJ Voor de laaFshe maal Onze fijne Vleeswaren zijn de fjnste Vleeswaren 2 AUGUSTUS: <~lDilliam iShakeópeare in het (Openluchttheater* Twee edellieden van Verona (blijspel) DE TWEE EDELLIEDEN van Ve rona is een van Shakespeares vroe gere werken, een blijspel met veel, in die tijd geliefde, woordspelingen. Dit spel zal Woensdagavond na het bloemencorso in het Openluchtthea ter worden opgevoerd, waarbij we aannemen dat ieder door de naam van Shakespeare dusdanig wordt aangetrokken dat elke plaats in het theater bezet zal zijn. Voor hen die nog nooit van Shakespeare gehoord hebben geven wij een korte levensbeschrijving: William Shakespeare, in de omgang Bill genoemd, werd in 1564 in Strat ford aan de Avon in Engeland gebo ren. De juiste geboortedatum is niet bekend, wel die van de doop: 26 April. Zijn ouders behoorden tot de gegoede middenstand, hoewel men niet precies weet welk beroep de va der uitoefende. Men zegt slager, schoenmaker of wolhandelaar. Wel bekend is dat Shakespeare Sr. soms in geldelijke moeilijkheden verkeer de, zonder dat dit afbreuk deed aan zijn stand. Bill ging naar de latijnse school. Op 18-jarige leeftijd trouwde hij met Anna Hathaway, die acht jaar ouder was dan hij, en uit dit huwelijk werd een dochter geboren: Susanna. Daar men in die tijd even goed kon rekenen als wij nu, be speurde men dat de geboorte van dit dochtertje wel erg vroeg uitviel, waarop de jonge Bill niet al te goed meer stond aangeschreven. Dat bleek toen hij verdacht werd van stroperij op het goed van Thomas Lucy, een ridder, waarbij het niet buiten hand tastelijkheden bleef. William Shakes peare achtte het toen het beste er vandoor te gaan en hij ging naar Londen. Shakespeare, als toneelschrijver, is geen komeet. Zijn tijd was een tijd van grote mannen. De gevluchte jon geman kwam dus niet in een stad waar men wachtte op zijn genie 1 Hij kwam in een samenleving waarin Marlowe (schrijver van Tamburlane the Great) de grootmeester was en Ben Jonson het zou worden, terwijl nog een hele rij van superieure schrijvers leefde. Hij (Shakespeare) meldde zich aan bij het toneel, ko pieerde stukken, verbeterde ze soms, speelde kleine rolletjes en langzamer hand trad hij meer en meer op de Voorgrond, Niet zonder de afgunst op te wekken der anderen, die in hem een concurrent gingen zien. Daaruit is te verklaren waarom Jonson sma lend spreekt over Shakespeares ken nis van Grieks en Latijn. Ook waar om Greene (die zelf heel goede stuk ken schreef) Shakespeare een „up start crow" noemt (een omhoogge- klommen kraai), die zich siert met andermans veren, maar eigenlijk maar een factotum is die zich verbeeldt de enige „shakescene" te zijn. D, w. z.: met een woordspeling op de naam: iemand die het publiek kan schokken en grijpen. In zijn eigen werken speelde Shakespeare vaak mee (b.v, als de geest in Hamlet), maar ook in het werk zijner collega's. Hij schreef in totaal 36 stukken. Sedert 1599 was hij reeds mede-eigenaar van twee theaters: het Blackfriars- en het Globetheater. Het merkwaardigste echter is dat Shakespeare zich ten slotte geheel terugtrok (1609) en in zijn geboorteplaats ging wonen, waar hij zeer geëerd werd en in 1616 stierf. Niet zo heel lang na zijn dood werd hij vergeten en eigenlijk is het pas de 19de eeuw geweest die ten volle zijn grootheid heeft begrepen, terwijl wij thans menen dat, spreekt men van een litterair genie, maar één naam genoemd kan worden: William Shakespeare. iTlX li lUiJlil Breelaan 12 - Tel. 2123 Tot in de puntjes verzorgd Dick Gabel in de Rus. De Donderdagavondprogramma's in de schouwburgzaal van De Rus tende Jager munten bijzonder uit door de goede keuze van gezelschap pen. Zo'n programma is steeds de moeite waard, ook wanneer het warm weer is! Vorige Donderdag (d. w. z. de 20ste j.l.) was Dick Gabel er met Lizzy Valesco en Cas Rus, terwijl de Bal- samo's goocheltoeren verrichtten. Het schitterende weer deed de mensen naar bos en strand gaan, zodat slechts een deel der zaal gevuld was. Ten onrechte: bos en zee lopen niet weg en Dick Gabel met zijn gezelschap is er maar die éne avond! Ik houd van een conferencier als Dick Gabel om de eenvoud der voor dracht, om de fijne kneepjes, om de van hem uitstralende gezelligheid. En om het bewegelijke gezicht. Dick Ga bel maakt een programma af, tot de kleinste détails is een verhaaltje of liedje, een schets of een grimas ver zorgd. Dat geeft een echt gevoel van behagelijkheid! Buitendien waren er aardige voordrachtjes, gezongen door Lizzy Valesco op charmante wijze, terwijl er vaak een verrassende af wisseling was. Cas Rus speelde harmonica en piano (plus een dier electrische appa raten die smeltende tonen voort brengen, waarvoor mijn bewondering niet zo groot is). Hij deed het zo, dat het publiek met de voeten trappelde, wat „bis" betekent. Opmerkelijk hoe het Hollandse publiek van populaire muziek houdt. Voor goochelen heb ik zeer beslist een zwak. Ik vind niets mooiers dan een kennelijke truc die men niet door heeft. Wat kan, weten we zo lang zamerhand wel; het is ten hoogste tijd dat we weten wat óók kan! Daar zorgde dan Balsamo voor: de man met kaarttrucs. Ongelooflijk hoe hij daarmee speelt. Ook de wijze van voordracht is prachtig. (Tussen haak jes, en meer voor het gezelschap dan voor de lezers, het volgende: de goo cheltoeren na de pauze, in het bijzon der die met de enveloppen en met de zes kaarten, zijn te doorzichtig. Ik zal het geheim niet verklappen, maar de Balsamo's kunnen wat voorzichti ger zijn!). Het geheel was een fijne, werkelijk ontspannende avond en mochten deze mensen weer hier komen (we hopen het!) dan verwachten we zeker meer publiek. Bezoekt nu ook onze antiek-afdeling, het is zeker de moeite waard. Verder 'n grote collectie op 't gebied van kunstnijverheid, zowel van binnen- als buitenland. Expositie van Karei Colnot, etsen van J. v. Meurs. Vrjj entrée. 's Avonds geopend. Bergensche Kunsthandel - Fa. P. Hopman Voor de laatste maal, want Woensijag a.s. is het. De glorie dag voor Bergen, de dag van het Bloemencorso. Bloemencorso 1950. Kunnen wij slecht voor de dag komen? Moeten wij op het laatste ogenblik nog even improviseren? Neen, burgers, en neen, gasten, dat kan niet, dat mag niet! Het is nu Zaterdag. Nog vier dagen hebt u de tijdi om iets moois te maken. De wereld is vol bloemen, hele velden zijn overdekt met dahlia's in allerlei kleuren. Er zijn margrieten, galjardia's, helianthen. Er zijn veldbloemen. De korenhalmen zijn geel, de zuring rood, de lijsterbes is reeds oranje. Zie om u heen, alles is kleur. Maak er gebruik van! Woensdag moét de grote dag zijn, het begin van de nieuwe glorie, zodat we elk jaar opnieuw ons corso hebben. Hét corso! Rechts Vrouwen Vrede bond, 1938: Smeedt zwaarden om tot ploeg ijzers Links Attie Akerboom met versierde flets, 1939 Boven Naar de Strato sfeer door Graft- dijkenOtten, 1932

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1950 | | pagina 6