Jn. KOKKES Bloemencorso en Prijswinnaars Publieksprijzen gev/en andere waardering Phaenomenologie van de Gast Fijne Lederwaren Strandtassen Schoenreparatie J. TON ZOON Drogisterij „De Vijzel" Verdwaalde monsters Wilt U de juiste tijd? M. VELDMAN Mr. Opticiën Pastoor HOFLAAN 2 - Tel. 2202 Berger Duintjes Oude ambachten De jury aan de arbeid. door een psych. cand. De zon scheen. We zaten op het terrasje. Hij was mijn gastheer. Hij nam een slok van het bier. „vjeef mij een karakteristiek van de gast", zei hij, en toen nam ik een slok, „Laten we er een mooiere titel aan geven", zei ik, „phaenomenologie van de gast." Hij knikte mij instemmend toe. Ik dacht na, Hij was mijn gastheer, zijn vraag dus enigszins persoonlijk gekleurd. Met de gedachte dat we tenschappelijk denken los dient te staan van dergelijke aandoeningen, begon ik mijn relaas. Met veel woorden legde ik mijn gedachte van zo juist uit. Hij kon het begrijpen, maar vroeg: „Gebruiken gasten ook zoveel woor den?" Ik wees hem op het onwetenschap pelijke van deze vraag. Immers ik ben maar één gast, en waarom een zo uit gebreide generalisatie gemaakt? Hij kende de schaamte niet en grin nikte. „Je vertelt niet veel van de gast", merkte hij op, „Alles wat ik nog zeggen zal, gaat over die gasten," weerde ik af. „Welnu," zo vervolgde ik, „we be ginnen bij het begin. Wanneer vallen de mooiste maanden van het jaar? Een makkelijk te be antwoorden vraag. Zodra de R uit de naam van de maand is, missen de mensen iets. Niet zo duidelijk bewust, maar ze missen het. Die mens wordt onrustig en deze onrust zoekt een compensatie, een gaan naar het na tuurlijk evenwicht. Dit alles gebeurt zonder enige wilskracht van de mens in kwestie. Hij doet dit omdat hij dit doet. Net als een rat die honger heeft het niet voelt, maar gaat dwalen en plotseling in het voedsel loopt en eet. Zo komt de mens ineens op een plaats, die hij meent te hebben geko zen, maar in werkelijkheid niets an ders kon zijn, omdat het zo is. Op die plaats vindt de mens, de gast, zijn verloren R terug in de Rust en de Ruimte." Mijn gastheer keek in gepeinzen naar de punt van zijn sigaret. „Heel aardig," zei hij, „maar zonder enige wetenschappelijke pretentie." „Heel juist opgemerkt," antwoordde ik, „doch nu wil ik terug komen op het punt, dat ook ik nu een gast ben. En om dan over wetenschappelijke pretentie te spreken „Maar ga door," moedigde hij mij aan. „Enige jaren geleden zwierf ik door dit mooie dorp. Op de terrassen van de hotels zaten de gasten. Zij zaten, en niets meer. Toen namen mijn ge dachten de vrijheid hier een woord van Gogolj te plagiëren, ik dacht „Dode Zielen", en was daar zelf te vreden over. Op de terrasstoelen hingen de gastenlichamen, en door de deur kon ik in de gang van het ho tel zien. Daar op de kapstok moesten hun zielen hangen, maar ik zag ze niet. Daar ik niet in een ver boven het lichaam staande ziel kon geloven, moesten zij ergens anders zijn. In elk geval moesten ze er zijn." Mijn vriend trok een paar flesjes bier te voorschijn en schonk in. „A la vötre!" Ik wachtte even, maar mijn gast heer zei: „Allez votre corridor mais" En tegen dergelijk Frans ben ik niet bestand, dus ik vervolgde: „Thuis moeten deze mensen anders geweest zijn, dit geconcludeerd uit de statis tieken van de nationale productie. Daar tussen de woonplaats en het va- rantiepprrt Pf" 4 Fam. Dapper, Ooltgensplaat Breelaan 110. 5 Fam. Bisschoff, Utrecht 1 Van Herwerden, Utrecht Stationsstraat Tel. 2368 Waarom steeds Uw aardappelen, groenten en fruit bij KOKKES besteld? Om de Eerste kwaliteit tegen minder geld! .De meeste service en gesneden groenten. Tel. 2326, Jan Oldenburglaan 2 HIER VOLGT EERST de volledige uitslag van de door de jury toegeken de prijzen: Verenigingen: le prijs a het brand weercorps, lb: Bergens Mannenkoor; 2a: BSV met garnalenvisser; 2b:BYSV met oud-Hollands wintervermaak; 3a: Motet- en Madrigaalkoor; 3b: R. K. Gynm. Ver. DIO; 3c Be Quick met co loradokever; 4a Tafeltennisver. De Merletten; 4b: Buurtver. Tuin- en Oostdorp; 4c: De Plattelandsvrouwen met haar karnende, spinnende en kantklossende leden; 4d: Koorver. Bergen; 5a: Berger Luchtvaartclub; 5b: De Landelijke Rijvereniging „De Kennemer Ruiters" met Westfries bruidspaar en gasten; 5c: De accor deonver. B.A.V.; 5d:Paal 33 te Bergen aan Zee. Troostprijzen werden toegekend aan Bergens Harmonie en het Chr. Gem. Koor. In de vrije groepen, groot nummer, werd een le prijs toegekend aan het Comité Behoud Bergen Tram met Bello en een 2e prijs aan Scapino Bal let-. In de groep kleine nummers kregen Drie Kleine Kleutertjes de le prijs en Kabouterland de 2e prijs. WEES EENS ONBELEEFD Het is natuurlijk niet beleefd en we willen het ook niet propageren, maar het is wel doeltreffend. Namelijk, als iemand je de weg vraagt, 'm 1,50 te vragen! Voor die 1,50 kun je een kaart van Bergen en omliggende lan den kopen en wie zo'n kaart heeft, wéét altijd de weg in ons dorp. Zo'n kaart moet toch iedereen bezitten! Zes kleuren plus zwart, met heldere letter en elke centimeter 100 meter Koop zo'n kaart bij de V.V.V. of bij de boekhandel! JOHa. A. W. C. v. d. EEM, Apoth.-assistente Bergen (N.H.) - Dorpsstraat 18 Telefoon 2383 kwalificeerde, met excuses aan Gogolj al gebruikte hij het woord iji andere zin." s tk±. kan niet zeggen, dat je veel Dorpsstraat 57. 2 Fam. Hovingh, A'dam Dorpsstraat 58. 5 Fam. Eitje, A'dam Dorpsstraat 60. 3 Fam. Mastwijk, A'dam Dorpsstraat 62 4 Fam. Zwartkruis, A'dam Dorpsstraat 83. 6 Lucas Hols, A'dam Dorpsstraat 85. 5 Fam. De Moei, A'dam Dorpsstraat 88. 5 Fam. Helsloot, A'dam Dorpsstraat 90. 10 Fam. Veenboer, A'dam Dorpsstraat 92. 4 Fam. van Hulstein, A'dam Eikenlaan 10 5 Fam. Larx, A'dam Eikenlaan 11 5 Fam. De Moei, A'dam Eikenlaan 13. 4 Fam. den Hertog Pothoff, Eindhoven Eikenlaan 16. 6 Fam. Winkel, Hoorn Van de paren was de uitslag: la: Piggelmee in de stenen pot, kinderen Wittebrood; lb: versierde strandwa gen, kinderen J. Diesfeldt; 2a Wij hebben gemeubileerd verhuurd, fam. Philippo; 2b: Ons eerste corso van M. de Saint. Troostprijs: Bello van mevr. Rasch- Bellekom. Enkelingen: 1: Bavo van Dekker; 2: Trianon van Verwer. Versierde auto's: 1: auto van dames Rommelaar-Timmerman uit Enschedé; 2: auto van Van Dam uit Amsterdam. ZOALS MEN HEEFT kunnen lezen wijkt deze waardering af van die wij in ons vorig nummer gaven. Gewoonte is echter dat ook het publiek zijn oordeel uitspreekt. Men heeft dit ge daan op de door de V.V.V. uitgegeven formulieren. De uitslag daarvan heeft De „Centra" Kruideniers. In speciale merkartikelen het best gesorteerd, N. JONKERS, Stationsstraat 8Tel. 2524 J. OUDHOF, St. Antomusstr. 2Tel. 2575 door Jan Ivangh Het is een goede week geleden dat ik een tip kreeg van een kennis, dat er een heel groot vreemd beest .ge vangen was. Het gebeurt de laatste tijd vaak dat er iemand met een hem onbekend wezen naar me toe komt en dan zoe ken we samen tot de oplossing gevon den is. Dit keer was het een groot dier van 50 cm en nog een staart van 30 cm Twee paar venijnige oranjerode snijtanden voor aan de bek. De huid vaal geel-bruin met een kale staart. Op het eerste gezicht zagen we hel voor een visotter aan, maar bij nader onderzoek bleek het een beverrat te zijn. Waar dat dier vandaan kwam? Vermoedelijk uit een of andere opge heven pelsfarm. De huiden zijn n.l. in de winter meer geld waard dan nu. De grote vraag is: zijn er meer van deze dieren losgelaten en hoeveel? Wanneer deze dieren, planten ze zich voort, aan het graven zouden J - Heerenweg 23. 5 Fam. Hertog, A'dam 4 Fam. Kruijl, Eindhoven Koopt dan een kwaliteits-uurwerk bij KI. Dorpsstraat 9 Tel. 2778 Vakkundige Reparatie-inr. Voor een bril een zonnebril REPARATIES (1 dag gereed) (achter de Ruïne) aanleiding gegeven tot het instellen van twee categorieën: de verenigings nummers en de vrije groepen. Elke categorie kreeg drie prijzen toegewe zen. De uitslag is hier als volgt: Verenigingen: 1: Berger IJssport- Vereniging met de arreslee, 2: Motet en Madrigaalkoor met Zang en Mu ziek (harp en orgel in rode gladiolen), 3: Bergens Mannenkoor met muziek rol en Ruinetorentje in hortensia's. Vrije groepen: 1: Brandweer (die ook de eerste prijs kreeg van de jury), 2: Dames Rommelaar-Timmerman met versierde auto, 3: Matth. Kroon met Drie Kleine Kleutertjes. We vernemen dat het publiek in grote meerderheid overeenstemde met de volgorde bij de Verenigings- rummers als hierboven aangegeven. Voor de Vrije Groepen haalde de Brandweer de meeste stemmen, maar voor de tweede en derde prijs waren de stemmen niet zo eensgezind. De dames Rommelaar-Timmerman en de heer Matth. Kroon werden dus op de voet gevolgd door andere deelne mers. Het aantal betalende bezoekers bij dit corso bedroeg 4025, waarvan het merendeel volwassenen. De deelnemers-inzenders kregen van de V. V. V. allen een foto van hun nummer. In alle opzichten dus wel een zeer geslaagd bloemenfeest. Een inzending waar muziek in zit. Banketbakkerij Telefoon 2473 De van ouds bekende Eeuwenoude ambachten blijven al tijd trekken. Ook ons dorp bezit in verborgen hoekjes nog beoefenaars van enkele van die beroepen. B.v. dat van kunstsmid. In de étalage van Kunsthandel Hop man hangt zo nu en dan een smeed ijzeren klok. Slechts weinigen ver moeden dat dit handwerk in Bergen gemaakt wordt. Het is maar een heel klein werkplaatsje, waar de heer Vis ser achter zijn huisje aan de Jan Apeldoornweg werkt. Nauwelijks ge noeg ruimte om er met drie mensen in te staan. Maar goed we k, in nog zo'n kleine -fiiinte gemaakt, komt overal en me nig stuk kwam uit deze werkplaats, dat de degelijkheid heeft van het vroegere ambacht en dat eeuwen stand houdt. De heer Visser hoopt eens een gro tere werkplaats te kunnen inrichten, waar hij meer mensen kan ontvangen die van nabij de ambachtelijke kant van zijn werk wensen gade te slaan. Voorts vindt men in Bergen nog een aardewerkfabriekje De Ruine, waar hoofdzakelijk souvenirs gemaakt wor den b.v. vaasjes met de „toekan" voor Avifauna of met de Noordermolen van Texel. Mén kan hier het potten- bakkerswerk bezichtigen dat zowel mechanisch vervaardigd wordt als met de hand. Vele buitenlanders de den het reeds voor wie de weg naar de Molenstraat 8b blijkbaar niet moeilijk te vinden was. J, I.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1950 | | pagina 5