#voisS2 INTERVIEWS (XI) President Steyn voer uit tot hulp Drog.fa. Fr. Posthuma F. KAMSTRA Tropenweelde NIEUWLAND voor Men reist per Autobus van de N.H.A.D.O. De griezel mijns levens (als zoiets bestaat, wat ik betwijfel, daar er dan iets aan onze taal zou schorten) be leefde ik vandaag toen een meneer met schildklierhormoonogen en een vergrote adamsappel om me heen sloop, terwijl ik meende rustig van een kop gerstekoffie op een terrasje te kunnen genieten. Eerst zat hij me steels te begluren drie stoelen verder zuidwaarts, daarna merkte ik hem zuid-oost ten oosten, op twee stoelen afstand. Zou hij nog meer krimpen, dan zou hij me in de rug zijn, en al ben ik aan dagelijks gevaar gewend sinds ik in de Badbode goede gedich ten op de voorpagina geef, het blijft iets onplezierigs iemand in de rug te weten, die men niet vertrouwt. Ik schoof mijn stoel dan ook onop vallend opzij zodat het zicht verruimd werd. Daar had hij blijkbaar op ge wacht, die man, want hij stond on middellijk op en trad op me toe alsof ik hem geroepen had. Je bent wel mager, dacht ik, en die magere mensen zijn, volgens Shakes peare en Kretschmer het gevaarlijk ste. Ze snijen je zomaar zonder aan leiding de keel af en staan dan op een afstandje grappig te lachen. Ik was dus op mijn hoede met die losse be valligheid van hem die japans worste len heeft geleerd. „Meneer," zei de man, en zijn neus stak bijna in mijn halsboord, „u schrijft die interviews. Ik laat me intervie wen!" En hij meende het. Ik rilde van afschuw. Deze man geloofde dus dat ik échte interviews houd, dat ik dus maar zo'n heel ge wone journalist ben, die er ook slechts door zijn baas op uit wordt gestuurd om mensen lastig te vallen, zo'n kran tenman! Foei! Foei, meneer! zei ik (in mezelf). Daarop diende ik hem van ant woord. Ik zei hem nadrukkelijk dat mijn interviews allemaal al gereed waren, dat het me speet, dat ik hem hoogst interessant vond en dat hij wel héél bijzondere dingen zou zeg gen, maar dat het me toch speet en of hij niet een sigaret wilde accepteren en een kop gerstekoffie. Op het laat ste genereuze aanbod ging hij niet in. Hij leek me wat verbitterd toen hij heenging, maar een kwartier later zag ik hem om collega Kettenborg heen- snuffelen. Want ieder krijgt zijn deel van het leed. Na een halfuurtje stond ik op om dat ik nog maar een halve kolom bij elkander geschreven had en ik stootte op een brede kring van mensen, een eind weegs verder aan een rustiek landpad. Toen ik de kring der nieuws gierigen doorgeëlleboogd was, zag ik wat de nieuwsgierigheid had opge wekt: een gast in lichtgrijs kamgaren zomerpak had madeliefjes willen pluk ken en was daarbij terecht gekomen in gierbak. Men had hem er snel uit gehaald en omdat hij toch gered was meende ik hem nu wel te kunnen in terviewen. Hij zag er niet appetijtelijk uit, maar juist onder dergelijke om standigheden krijgt men meest een scherp en onbevooroordeeld ant woord. Dus vroeg ik hem hoe hij over ons dorp als vacantieoord dacht. Hij glimlachte met een zilverberkblad- blank gezicht en zei: „Een lieflijk dorpje, een mooie flora, aardige men sen, het grint op de paden is van de juiste grootte en vooral de honds roos doet het hier goed." Toen betrok zijn gezicht, hij keek naar zijn eens grijs, nu bruin costuum, vervolgens naar mij en ik kreeg de idee dat hij woedend werd. En dat werd hij. Hij scheen me mijn vraag, waarop hij zo braaf geantwoord had, kwalijk te nemen want hij sProH0™TTkïjnde, ken je zo n <fing niet briesend op me af. Ik wrong me sn.e'n;sse" door de kring der nieuwsgierigen, die even snel uiteenweek en begon te lo- j)e na z;jn verjaardag ontving pen. De man achter mij aan. Ik won.^j me met zjjn blijkbaar vermoeide Toen ik tenslotte omkeek, stond hij-rouw in een keukentje van drie bij eenzaam op de weg. Hij schudde zijn,;er meter waarin ook nog plaats vuist tegen me en riep alleen maar:,oor een kachel, drie stoelen en een Bah! Bah! Bah! afel moest zijn. „We wone in de bijkeuken", legde Als de mensen echt slecht worden,.ij uit, „want we motte ruimte hebbe kennen ze alleen nog maar leedver-:oor de gaste. Kopje thee of liever 'n maak. iorrel?" Goethe. „Kopje thee alstublieftzei ik, ik zag, dat de vrouw al bij het I a -p. heeblad had zitten wachten. Ijl ws-xz-xt" fri lit "Dat's nou die meneer waar 'k V»/ I VOOl Tl U ITioggerus mee gevare heb", legde hij .'rij overbodig uit. N.V. HOOGEWERFF, CHABOT VISSER WIJNHANDEL VAN STRAALEN MONSIEUR ERKELENS KANTOREN TE: Schiedam, Den Haag, Arnhem, Zutphen, Zwolle, Groningen en Den Helder. Reddingmaatschappij gaf treffende demonstratie aan Bergens strand neer de verbinding tot stand is geko- MOOI BERGEN. De weergoden zijn Bergen welge zind! Het bloemencorso onder een milde zon, Shakespeare met slechts één wolkbreukje van vijf minuten duur, het Scapinoballet onder een sterrenhemel! En een flinke wind uit het Noordwesten tijdens de demon stratie van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, zodat de zee overdekt was met wit schuim en de Dorus Rijkers, een eind uit de kust, lag te dobberen als een kurk. Voor de toeschouwer was zeker geen beter weer te wensen dan zo, Hoe meer zo n reddingboot heen en weer geslingerd wordt, hoe prachtiger schouwspel, maar ook hoe meer bewondering men krijgt voor het werk van deze stoere mannen die in nacht en ontij in wer kelijke stormen heenvaren naar ge strande schepen om de schipbreuke lingen van boord te halen. Men weet het: de Reddingmaat schappij moet het hebben van parti culiere steun, door lidmaatschap en collectes en wat men misschien niet weet is, dat de vuurpijl die werd afge schoten (de schietlijn) vijftig gulden kost. Nog te weinig weet men af van de werkzaamheden van de stations aan onze kust die elk moment gereed staan om in nood verkerende zeelie den bij te staan. Daarom was deze demonstratie, in samenwerking met de V.V.V. en Paal 33 van Bergen aan Zee, ten aanschouwe van een talrijk publiek ook zo instructief. Door de toelichtingen per luidspre ker van de heer Wittpen, secretaris der Maatschappij, kon men alle toe bereidselen goed volgen: het op een wagen zetten van de boot, het met een tractor in zee rijden, het afvuren van de schietlijn, het gebruik van de broek, het apparaat waarmee zeelie den van boord gehaald worden, wan- men. Hoe gevaarlijk en ook voor schepen met geringe diepgang moeilijk te be varen ons strand is, bleek duidelijk toen de President Steyn, dat is de naam van de Egmonder reddingboot onder commando van schipper Ten Bruggencate, door de tractor in zee gezet, strandde op een zandbank, er heen gedreven door de stevige wind. Maar ook daar weten de mannen iets op en al spoedig had men „vlot roer en dook de boot in de schuimende koppen, op weg naar de Dorus Rij kers, die verondersteld werd een in nood verkerend schip te zijn. Aan de wal had de heer G. Wijker de algemene leiding, en niet eerder dan op zijn fluitsignaal (wanneer de boot te water is) is de schipper de baas. De tractor, Zeeleeuw genaamd, verdient deze naam: ze kan 24 uur on der water blijven mits de pijpen er boven blijven. Het werd een mooie demonstratie met grote belangstelling gevolgd, niet in het minst door de jeugd. Die redders in hun oliepakken en met zwemvesten aan, de Zuidwester op, in hun blauwe, speciaal geconstrueerde boot, op de hooggolvende zee als een speelbal heen en weer geworpen, maar toch hun doel kennend en het bereikend: het dwong grote bewon dering af voor de bekwaamheid en moed dezer eenvoudige Egmonders. Zij, die de demonstratie zagen, zul len zeker de Maatschappij niet verge ten wanneer er een collecte is of mis schien zelfs zullen zij een vrijwillige bijdrage storten of lid worden. Zij, die de demonstratie niet bijwoonden mo gen bij elke storm denken aan het noodzakelijke reddingwerk op zee, misschien dat zij dan ook handelen als onze toeschouwers. OPERACONCERT Het Nederlands Opera Kwartet, Marjo Ingen Soet, sopraan, Toop van Domburg, alt, Leo Larsen, tenor en Jan Duiveman, bas, met de pianist Joh. Kat, gaf Dinsdag in de Dancing van De Rustende Jager een opera concert. Er werden werken gezongen van L. van Beethoven, W. A. Mozart, G. Bizet, C. W. Gluck, G. Meijerbeer, F. von Flotow, 0. Nicolai, G. Verdi en G. Puccini. De weinige aanwezi gen hebben volop genoten. Het was voor Bergen een evenement op muzi kaal gebied en de muziekliefhebbers die verstek hebben laten gaan, mo gen zich beklagen. Bij elk nummer werd een korte toe lichting gegeven, Marjo Ingen Soet zong met haar stralende sopraan „Un bel di vedro- mo" uit Madame Butterfly van Puc cini, Toop van Domburg met haar volle, warme, bezielende alt vergast te de aanwezigen op „J'ai perdu mon Euridice" uit Orphée van Gluck. Ook de heren traden solistisch op: de tenor zong het mooie, maar moei- Zottnebrandcrêmes, Zonnebrandoliën Zonnebrillen, Badmutsen Eau de Colonnes Oldenburglaan 15, Tel. 2716 lijke „O paradiso dall'onde uscito" (o heerlijk paradijs) uit l'Africane van Meijerbeer, terwijl de baszanger met zijn voorname, rijpe geluid de zaal in verrukking bracht met de aria „Notte e giorno faticar" uit Don Giovanni van Mozart en „Als Büblein Klein" uit Die lustigen Weiber van Windsor van Nicolai. Van de overige nummers noemen wij nog het duet voor sopraan en tenor „Parlez moi de ma mère" uit Carmen van Bizet en het duet voor alt en bas „Ja, was nun?" uit Martha van von Flotow, Het publiek gaf op ondubbelzinnige wijze uiting aan zijn waardering van het gebodene door het vijftal kunste naars (de pianist werd niet vergeten) te overladen met bijvalsbetuigingen. En Bergen is zo klein, Daarom is het corso er. Daarom is Bergen zó rein. In de lucht de ster, Op de grond het vee, En in de lucht de ster. En 't mooie water van de zee En daarom is het corso er. Daar, om het mooie land, Ligt het water Aan de kant. En dat gesnater Van de eenden Tot het water, Van park tot hof. Toen het gesnater Van de eenden tot het hof. Eric (9 jaar) jubileum - tentoonstelling in de Nieuwe Kunstzaal aan het Kerkepad bij de Ruïne SCHILDERIJEN VAN De Alkmaarse Aquariumvereniging „Rode Rio" organiseert van 17 tot en met 27 Augustus a.s. in de aula van het Murmellius Gymnasium haar eer ste grote tentoonstelling. Na de keuring der aquaria door eni ge prominente figuren uit de Neder landse Bond „Aqua-Terra" zal de ten toonstelling officieel worden geopend door de heer R. Bakker, wethouder van Onderwijs der gemeente Alkmaar. Reeds meerdere malen is in de pers de aandacht bevestigd op de grote vlucht, welke de liefhebberij in het houden en kweken van tropische vis sen gedurende de laatste jaren heeft genomen. De tentoonstelling brengt voor elk wat wils. Zowel de ervaren kweker als de belangstellende leek zal hier zijn hart kunnen ophalen. Het zal wel niet nodig zijn over de paedagogische waarde van een derge lijke expositie uit te wijden. De schoonheid van de natuur in haar meest gevarieerde vormen wordt hier binnen ieders bereik gebracht. De toegangsprijs is zo laag gesteld, dat ook voor de man met de smalle beurs de mogelijkheid is geopend eni ge uren te genieten van de kleuren pracht en rust, welke van een goed verzorgd aquarium uitgaan. In het bijzonder ook voor de school jeugd is de tentoonstelling belangrijk. Voor een bezoek in klasseverband is de toegangsprijs slechts 10 cent per leerling. Bij tijdige kennisgeving aan de se cretaris van de tentoonstellingscom missie zal voor deskundige rondlei ding worden gezorgd. GARAGE Breelaan 52 Tel. 2200 Auto's zonder chauffeur Verhuur van nieuwe SOLEX-rijwielen „Ja, maar dat bier ben ik u nog al tijd schuldig." „Nou, dat nemen we dan de vol gende keer. Heb je met al die gasten nou nooit last met je talen?" „Nooit", zei hij trots, „Ze verstane me allemaal. Ze kenne tegen main alles smoese asse ze maar niet in het Latijn of het Grieks beginne." „Óf in het Pools", zei de vrouw glimlachend. „Ja, dat's waar, dat mot ik u nog- „Mais non, main gueie maal niet", zei Engel, „weissen Sie was, you lay down hier your Bref- kort, hier on the table, déponer ici, hier an main geben. ik gaan sofort toch naar de bus." De Fransman knikte glimlachend en legde zijn kaart op tafel. „Nou ziedu 's", zei Engel, „wat 'n gemak je d'r van heb as je je tale spreekt. Wacht, ik loop een stukkie mee, dan zei ik u effetjes naar 't tremmetje brenge." Oosterweg 15 Tel. 2371 „Ik weet het, Engel", zei de vrouw, ^ie blijkbaar haar gedachten meer ENIGE SPECIAALZAAKiaan over de vraag hoe ze over IN BERGEN iur twee Fransen, een van Alkmaar naar Bergen Schoorl, Groet en Camperduin aan Zee

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1950 | | pagina 6