Voor het ongeschonden behoud van het Berger Bos Drog.fa. Fr. Posthuma Het oude Kranenburgh door P. Beyneveld Eerbied voor kostelijk bezit gevraagd KUNSTENAARS-CENTRUM-BERGEN Kunstzaal „De Rustende Jager" PIET WIEGMAN CERAMIEK EN AQUARELLEN 19 AUGUSTUS t.m. 1 SEPTEMBER 10—12.30, 14.30—17.30, 19.30—22 uur. Zondagmorgens gesloten ONLANGS BLADERDEN WIJ wat in een oude jaargang van de Badbode, die van 1930. Dat was het jaar, waar in het Natuurreservaat, ruim 73 ha bos, heide en duingebied voor bijna 100.000,van de heer J. van Ree- nen door de gemeente werd aange kocht. Bijna 10 ha. van het Westerbos, grenzend aan de Sparrelaan, was ech ter in handen van de N. V. Bouw- en Bouwgrond Mij Bergen Binnen te 's Gravenhage, die het bezit voor even eens bijna een ton wilde overdoen. Dit stuk bos vormde één geheel met het aangekochte gebied en in de ge meenteraad betoogde Dr Hemelrijk te recht, dat zonder deze 10 ha. van de Bouwmaatschappij het Natuurreser vaat zou zijn als een schoon gelaat met een geschonden neus. De gemeenteraad besloot voor de aankoop van het ontbrekende stuk nog 30.000,beschikbaar te stellen, indien de rest bijeen werd gebracht door Rijk en Provincie en door vrij willige bijdragen van particulieren. Een comité van actie, tot dit doel op gericht, garandeerde 10.000,aan vrijwillige bijdragen van de burgerij en natuurvrienden. En zo verscheen dan wekelijks in de Badbode de verantwoording van binnengekomen giften onder boven staand opschrift. Binnen drie maanden was het gega randeerde bedrag bijeen en in het laatste nummer van de Badbode kon de redacteur, tevens voorzitter van het comité, met voldoening vaststel len, dat het gestelde doel was bereikt en tot in lengte van dagen het Na tuurreservaat de wandelaar rust en de kinderen een veilige speelplaats zou bieden. Hoe weinig zullen de natuurvrien den van toen vermoed hebben, dat nog geen twintig jaar later opnieuw actie nodig zou zijn tot het ongeschon den behoud van datzelfde stuk bos. Maar is het dan geen gemeente eigendom geworden? Zeker, legt u echter de nadruk op het woord ongeschonden en ga dan nog eens kijken in het Natuurreser vaat. De gevolgen van de plundering in de laatste oorlogswinter zijn door het weer opschietende hout wel gemas keerd, doch voor een scherp ziend oog kan de armelijke staat van het bos niet verborgen blijven. ERGER IS, DAT DE stille, voorna me Sparrelaan in het verkeer is op genomen. Fietsen, bakkerskarren, groentewagens, auto's rijden daar vrijelijk als over een gewone ver keersweg. Dat ook motoren en se dert kort de bromfietsen daar niet ontbreken spreekt wel vanzelf, om van de ruiters, die van het hun toe gewezen pad zijn afgeweken, maar te zwijgen. Hoe zou het ook anders kunnen, wanneer de gemeentelijke autoritei ten zich niets aan het Natuurreser vaat gelegen laten liggen en het b.v. mogelijk is dat met hun toesteming de Sparrelaan wordt opgenomen in het parcours van een wielerwedstrijd en de ruiters een cross door het Natuur reservaat mogen houden. Vooral met de fietsen is het erg. Overal jakkerende, jagende jongens, die langs de paden en de paadjes, langs duinhellingen en door nieuwe beplantingen elkaar achterna zitten. Hoe weinig is er in dit stuk nie mandsland overgebleven van zijn oor spronkelijke bestemming: een rustige wandeling voor de natuurliefhebber en een veilige speelplaats voor kinde ren. Drie maanden waren in 1930 voldoen de om het Natuurreservaat veilig te stellen. De verwildering van de oorlog zijn we na vijf jaar nog niet te boven. Intussen is er een lichtpunt: De bordjes, die de bestemming van het Natuurreservaat aangeven en op de herplaatsing waarvan reeds jaren van verschillende zijden werd aange drongen, zijn op de meeste -niet al le toegangswegen weer neergezet. Klein en onopvallend staat het er dan weer: Uitsluitend voetpaden. Voorzichtig met vuur Blijft op de paden. Daaronder het bekende verkeers bord in minimum formaat, wit met ro de rand, dat alle verkeer, behalve voor de voetgangers, verbiedt. Niet dat het nog veel geholpen heeft. Maar de politie kan nu tenminste tegen misbruik optreden, waarbij zij naar we vertrouwen tactisch genoeg zal zijn om het begrip pad niet al te eng op te vatten. En het gemeentebestuur zal het bij het herplaatsen van deze borden niet mogen laten. Ook dit zal er op moeten toezien, dat zijn verbodsbepalingen niet overtreden worden en het herstel van de oorlogsvernielingen in het bos ter hand moeten nemen. Waarbij we dan hopen, dat het Na tuurreservaat niet zal veranderen in een wei-onderhouden park. En de burgerij? Zij tone zich het kostelijk bezit van het Natuurreservaat waard door er de stilte en de rust te eerbiedigen. Zij geve de vreemdeling het goede voor beeld en helpe mede, evenals de scho len, om de jeugd eerbied voor de na tuur bij te brengen. Opnieuw dus: VOOR HET ONGE SCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGER BOS. B. Zonnebrandcrêmes, Zonnebrandoliën Zonnebrillen, Badmutsen Eau de Colognes Oldenburglaan 15, Tel. 2716 VISSEN Na een week van werken, praten met tentoonstellingsbezoekers enz., is het dan Zaterdag. Zaterdag, de dag, dat iedere sport visser z'n spullen voor Zondagmor gen (heel vroeg natuurlijk!) in orde gaat maken. Wormen moeten gezocht worden, nylonsnoeren nagezien, de vrouw vriendelijk aangekeken. Dit laatste is zéér belangrijk in verband met de mee te nemen consumptie. Dan niet te laat naar kooi en de wekker gezet op half vier. Eindelijk sta je dan buiten in het grijze, zonloze ochtendlicht. Altijd weer een heerlijk moment, stil en weldadig! Na een korte tocht, gedeeltelijk door het dorp, gedeeltelijk langs aar dige weggetjes en dijkjes van ons prachtige polderland, bereik je het doel van de tocht, een prachtige vaart met hier en daar wat kroos. Een uniek stuk water om „op een zeeltje" te gaan vissen. Vette zeelten en palingen als kabeltouwen moeten in deze vaart huizen, zegt men. Het Nylon-vistuig is spoedig ge monteerd, diepte gepeild en na het aanslaan van een prima blauwkop- pier, gaat het snoer oliezacht te wa ter. En nu maar wachten. Je stopt 'n pijp, wisselt een paar woorden met je (vis)collega, maar verliest je dobber geen moment uit het oog. Eindelijk komt dan het lang verbeide moment. Beet! Je slaat aan en komt tot de ontdekking, dat het „een beste" is. Hij schiet door het water en slaat met z'n machtige staart en je hebt alle moeite het geval buiten het drijfkroos te houden. Het schepnet ligt klaar en na enkele ogenblikken hebben we een zeelt van ruim twee pond binnen. Zo gaat het door tot er zeven stuks in het leefnet liggen. Er is dus te vissen in Bergen, maar denk aan de benodigde pa perassen en vergunningen! V. V, V. geeft desgevraagd inlichtingen. Goed succes! Jaap §ax. Het fraai gelegen herenhuis „Kra nenburg," de woning van oud-burge meester Jac. van Reenen aan de Hoflaan, dateert uit 1882. Schuin daartegenover, op het zgn. Maesdam, moet reeds in de veertiende eeuw een vrije hoeve gestaan hebben. Zeker is, dat er in de zestiende eeuw een huis stond, Craeneberch of Cranenburgh geheten (men treft di verse spellingen aan) hetwelk door een ringmuur was omgeven. Dit huis, ook wel ,,'t Kleine Hof genoemd, werd omstreeks de tijd van Bergen's verwoesting (men leze hier over de Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, uitgave V. V. V. Prijs 35 ct.) bewoond door de baljuw Sebastiaen Craenhals. Hij werd hier in 1577 door geboefte vermoord. In de zeventiende eeuw was Vrou we Hegidia van Maesdam bezitster van het oude Cranenburgh. 'tWerd toen ook wel „Maesdammerhof" ge noemd. Deze naam is later overge gaan op de westwaarts gelegen nieu we villa, thans bewoond door Baron Taets van Amerongen. In de achttiende eeuw kwam het bezit aan de Heer van Bergen. In 1835 stond nog slechts het poortgebouw overeind. Het door vij vers afgesloten terrein, waar het oude Kranenburgh heeft gestaan, is nog altijd herkenbaar. Vóór de aanleg van het V. V. V. Openluchttheater in 1935, heeft een deel van het Maesdam gedurende enige decennia dienst gedaan als „Natuur-theater". In 1911 bracht Wil lem Royaards reeds een opvoering van „Adam in Ballingschap". Nevenstaande afbeelding van hef oude Craeneberch is te vinden op de oudste kaart van Bergen, een z.g.n. handschriftkaart, in 't jaar 1568 gemaakt door Adriaen Anthonisz., land meter te Alkmaar <2^

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1950 | | pagina 4