De Floralia-Tentoinstelling VOOR CALLANTSOOG Bezoekt Het werk der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. No. 5. ZATERDAG 20 Augustus 1938. 1e Jaargang. REDAC1E A. C. BRUSSAARD Seer. V.V.V. Abonnement f 0,30 per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. ADVERTENTIES per 10 regels per seizoen f 3,50. De uigave heeft plaats onder auspicien der V.V.V. Callantsoog. de Floralia-tentoonstellin$ op Zaterdag en Zondag 20 en 21 Augutus 1938 in de Openbare Lagere School. Geopend: vanaf 3 uur naiiddags. Entree: 10 ct. p. persoon,dnderen 5 ct. Er werd ons verzocht en stukje in de ..Badbode" te schrijven ovc de bloemen - tentoonstelling, die in het schoolgebouw alhier zal worden gehoudenop a.s. Zater dag en Zondag. Natuurlijk doe ik dit let het meeste genoegen. Het was een goede gdachte van het V.V.V.-bestuur dit voorjaareen commissie te benoemen, die tot taak hal een bloemen- tentoonstelling te organiseerei en een wed- strijd voor de voortuintjes. De Floraliacommissie eikte aan de schoolkinderen elk twee potpanten uit, om deze op te kweeken. Deze uitreiking ge- schiedde gratis. Voorts kci elk, die dat wenschte, tegen een kleine vtrgoeding pot- planten ontvangen. De uitgereikte planten ztllen straks op de tentoonstelling worden ingdeverd. Voor de best gekweekte planten vorden prijzen beschikbaar gesteld. Vermeld kan worden, dat voor het op- kweeken veel animo was en w; hebben hoop, dat er goede resultaten zullen zijn bereikt. Ook voor den wedstrijd voor de bloe- mentuintjes bleek veel belangstelling aan- wezig. Het aantal deelnemers overtrof de verwachtingen. Ook hiervoor zijn er prijzen Een daartoe benoemde jury ging dezen zomer herhaaldelijk rond om de bloemen- tuintjes op te nemen. Het resultaat van den wedstrijd zal op de tentoonstelling worden bekend gemaakt. In den aanvang hebben wij gezegd dat het een goede gedachte van het V.V.V.- bestuur was een en ander te doen organi- seeren. Op het gebied van bloemen en planten toch, kan te Callantsoog nog heel wat be reikt worden. Weliswaar zijn in ons dorp de om standigheden voor den aanleg van tuintjes niet gunstig. De wind, het stuivende zanc en vaak de droogte komen dikwijls roet in het eten gooien. Maar toch kunnen er, zij het dan be- scheiden, resultaten bereikt worden, hetgeen diverse voorbeelden reeds hebben aange toond. Door nette bloementuintjes, door bloemen en planten krijgt ons dorp een fleuriger aanzien en met bescheiden middelen kunnen vaak aardige resultaten bereikt worden. Bovendien schuilt in het verzorgen van planten een opvoedende waarde voor de jeugd. De a.s. Floralia belooft goed te zullen worden. Er zullen aardige inzendingen komen, ook vrije, van planten en snijbloemen. Door verschillende attracties hoopt de commissie de bezoekers aangenaam bezig te louden (sjoelbak, grabbelton, ballen gooien een boom met roosjes, waarin lootjes enz.) 'sAvonds zal er gelegenheid zijn een dansje te maken op den buiten neergelegden dansvloer. Muziek zal een en ander opvroolijken. Een buffet is aan wezig. De toegangsprijs is zoodanig gesteld, dat deze voor niemand een bezwaar kan zijn, n.l. voor de tentoonstelling 10 cent voor volwassenen en 5 cent voor kinderen. Den geheelen avond dansen kost slechts 25 cent. Brengt dus alien een bezoek aan de tentoonstelling. Mevr. REHORST-BOL, Secretaresse der Floralia-commissie. Callantsoog, 16 Aug. 1938. (Bij de oefening der Reddingboot en pijl- toestel van het station Petten-Callantsoog) Het is voor velen zeker moeilijk om zich een zware storm aan de Nederlandsche kust in te denken; om te beseffen wat het beteekent als in woeste stormnachten het zand voortgejaagd wordt over strand en duinen en de zee een kokende witte massa is, die met bulderend geweld breekt op de banken. In zulke nachten kan het gebeuren, dat een eenzame wachter op een der vuurtorens aan de Nederlandsche kust plotseling vuur- pijlen omhoog ziet gaan: ,,Schip in Nood' Dan rinkelen de telefonen, sleepbooten worden gewaarschuwd en ook de plaatselijke commissie van de Reddingmaatschappij. Het kustptaatsje is direct in voile actie. De reddingboot, die op het sein „Schip in Nood" uitgaat, doet dit niet om er geld mee te verdienen; de reddingboot kent maar een doel: het redden van de in nood ver- keerende schipbreukelingen. En om dit te kunnen bereiken wordt een harde strijd gestreden met de elementen; een strijd, die niet altijd succesvol verloopt; een strijd met groote gevaren. Maar nimmer wordt geaar- zeld, steeds zijn er vrijwilligers, om de red dingboot te bemannen, vrijwilligers, die het hoogste wat zij hebben, hun leven, op het spel te zetten om dat van anderen te redden. Hun belooning is de voldoening, die een daad van bekwame volhoudende moed den mensch geeft. De beste krachten, die in ons volk schuilen, worden wakker als er te vechten valt tegen de woedende zee. Met enorm enthousiasme, met inzet van al hun krachten, zal onze kustbevolking, wanneer het er op aan komt, alles in het werk stellen om haar prooi te ontnemen. Daarom, bij het sein ,,Een schip in Nood" hoort onverbrekelijk de roep „De reddingboot gaat uit" hoe wanhopig de vooruitzichten soms ook zijn. Het heeft lang geduurd alvorens er sprake was van een georganiseerd reddingwezen aan onze kust. De aanleiding tot de oprich- ting van de beide reddingmaatschappijen, die nu reeds 114 jaar hun zegenrijk werk verrichten, was een scheepsramp bij Huis- duinen, het Noordelijkste puntje van Noord- Holland op 14 October 1824. Deze ramp had verreikende gevolgen. Particulieren in Amsterdam sloegen de handen ineen, brach- ten geld bij elkaar en 11 November 1824 werd te Amsterdam de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij opgericht, die de verantwoordelijkheid voor het red dingwezen op zich nam van Rottumeroog tot Loosduinen. Thans heeft de N.Z.H.R.M. 14 motorreddingbooten, 22 roeireddingbooten en 19 lijnwerp- en wippertoestellen langs de Nederlandsche kust gestationneerd. In 114 jaar dat er sprake is van een georganiseerd reddingwezen werden 6000 schipbreukelingen door het materieel der N.Z.H.R.M. gered. Maakt de vooruitgang van de techniek de taak van de Redding maatschappijen niet minder zwaar, zal men vragen? De scheepvaart is daarvoor immers ontegenzeggelijk veiliger geworden. Dit neemt niet weg. dat het toch nog her haaldelijk voorkomt, dat de hulp van de reddingbooten wordt ingeroepen en zoolang er schepen varen zal dit ook niet veranderen. De voortschrijding der techniek, maakt dat ook hoogere eischen aan het redding- materieel kunnen worden gesteld. En ieder- een begrijpt, dat de aanzienlijke kosten van het reddingwezen belangrijk stegen toen het mogelijk en noodig bleek motorreddingboo ten in te voeren. De ervaring heeft echter aangetoond, dat deze meerdere uitgaven het reddingwezen zeer ten goede is gekomen; het verschil in prestatievermogen van de motorreddingboot en de gewone roeireddingboot, waarmede in den tijd van Dorus Rijkers geweldige staaltjes van durf zijn geleverd, is zoo enorm, dat men deze beide eigenlijk niet eens kan vergelijken. Dank zij de daadwerkelijke belangstelling van pl.m. 10.000 landgenooten wordt de N.Z.H.R.M. in staat gesteld om zonder staatssubsidie het materieel aan hooge eischen te laten beantwoorden en te zorgen voor pensioenen en ondersteuningen van oud-red- ders, die goede diensten aan het reddingwezen hebben verricht. Een voortdurende groei van het aantal contributanten, die de N.Z.H.R.M. met f.2.50 of meer per jaar steunen, is echter noodig om aan de stijgende onkosten het hoofd te bieden. H. Th. DE BOOY, Seer. N.-Z.H. Redding-Mij. BADBODE

Badbode voor Callantsoog | 1938 | | pagina 1