VOOR CALLANTSOOG No 3. ZATERDAG 12 Juli 1947 Seizoen 1947. De uitgave heeft p )laats onder auspicien der V. V. V. Callantsoog. Callantsoog en de walvisvaart. Badgasten aan het woord. Dorpsnieuws* De strandkluft. REDACTIE A. M. J. MOL Abonnement fl 1,— per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. 'Toen verleden herfst de „Willem Barendsz" onder kapitein Visser zich opmaakte om in de Zuidelijke IJszee walvissen te gaan vangen, gingen onze gedachte direct uit naar hetgeen we eens lazen over de Callantsoger Maarten Mooij, die in 1786 met zijn fregat de Frankendaal een tocht maakte naar de Noordelijke IJszee en daar een winter moest overblijven. Wij willen onze lezers in enkele artikeltjes hier over iets verhalen. Voor hen, die belang stellen in de vol- ledige geschiedenis, delen we mede, dat het geen we hier opnemen ontleend is aan het boek van de schrijfster Henriette Mooij (afstammelinge van genoemde Maarten Mooij) getiteld „Naar Groenland met de Frankendaal", uitgegeven door de Wereldbibliotheek te Amsterdam. Omstreeks Kerstmis 1785 was in Amster dam alles klaar gemaakt voor de tocht van de Frankendaal in het voorjaar van 1786. Door de rederij, directeur mijnheer Gilde- meester, was gezorgd voor een goede inven- taris en een overvloed van victualy. Aagtje Blank, de vrouw van commandeur Mooij, had het druk gehad. Niet alleen haar man, maar ook drie zoons, Eelmer, Jacob en Teunis zouden meegaan. Teunis, net twaalf jaar, had zij liever bij zich gehouden, maar na lang praten was zij gezwicht en zo zou hij tenslotte als kajuit- wachter meegaan. Wij laten nu volgen het vertrek uit het dorp van de commandeur, zijn zoons en enkele andere ingezetenen van Callantsoog, waarvan de namen ons nu nog l^ekend in de oren klinken. ,,'t Was nog donker toen in den vroegen Aprilmorgen hier en daar de deuren open gingen van de huisjes in Callantsoog, de mannen en jongelingen die naar Groenland zouden varen, kwamen niet hun huisgenoten, vrienden, familie en buren naar buiten. De paarden trappelden briesend voor de hfiifkarren en de voerlui lichtten met een grote lantaarn de bepakt en gezakt aanko- menden bij. Daar was Commandeur Maarten Mooij, rijzig, bedaard, en zijn zwager, stuur- man Vos met de bootsman, hun neef Jacob Mooij, de jongelingen Eelmer en Jacob, bootsmansmaat en matroos met hun vrienden, Aagtje met haar dochters, getrouw^e zusters en kinderen, voorts loodslieden, enkele ma- trozen, een harpoenier en Teunis met de jongere broers en hun vriend, het koks- maatje, Albert de Boer. De overige leden der bemanning, meest ,,Eiland-Friezen", Duitsers en Denen, kwamen in Amsterdam aan boord. „Alla, vortriepen de voerlui. „Dag moeder-nog-een-keerTeunis sprong van de wagen terug en sloeg zijn armen stevig om haar hals. De zwepen knalden, de paar den trokken aan, een kort ..Vaarwelweer- klonk en even later lag de dorpsstraat, een onbekeide grasbaan, stil en eenzaam in den komenden dageraad. De helmsprieten van de lage duintjes tussen de verspreid liggende woningen bogen in den wind en onafge- broken zoefde het donkere geluid van de breed op het strand aanrollende Noordzee rondom. (Vervolg in nummer 4.) Een onzer gasten schrijft ons Hoe en waar zal ik mijn vacantie door- brengen Zo was bij mij de gedachte. Mijn keuze was gevallen op een heel klein badplaatsje in Noord-Holland, n.l. CALLANTSOOG. Ik heb er absoluut geen minuut spijt van gehad, dat ik daar geweest ben. Het is er tenminste niet zo druk aan het strand als in andere badplaatsen; Ik heb 's avonds uren langs de zee gelopen, zonder ook maar iemand tegen te komen. Zo nu en dan kwam de gedachte bij me op Wat is het heerlijk om zo in de eenzaamheid te lopen en net het gevoel te hebben, dat de wereld van mij alleen is." Callantsoog bezit tevens een prachtig bos, waar ik heb genoten van diverse planten en bloemen. Dan mag ik absoluut niet vergeten op te merken, dat ik versteld heb gestaan van de vele vogels van allerlei soorten, groot en klein, waarvoor dan ook het meertje „ZWANENWATER", wat dichtbij gele- gen is, bekend staat. En zo is er nog zo veel te genieten, te veel om op te noemen. U ziet dat er heus nog wel mooie plekjes zijn in ons kleine landje. Ik heb me dikwijls afgevraagd, waar- om de mensen naar het buitenland gaan om daar hun vacantie door te brengen. Jammer genoeg zijn er nog weinigen, die hun eigen land goed kennen. Daarom roep ik U toe,,Blijf in het mooie Nederland en geniet van de natuur, want er zijn nog zoveelbezienswaardigheden". ZONNEBRAND. De redactie is ,,Zonnebrand" zeer dank- baar voor zijn stukje hier gaat immers meer propaganda voor Callantsoog vanuit, dan' van ellenlange artikelen van ons. Wij houden ons dan ook voor meerdere stukjes aanbe- volen. Ook, wanneer er iets is wat volgens uw mening, onze badplaats vooruit kan brengei^ schrijft het ons dan even. Nog een opmerkingde slechte verbinding met Alkmaar en verderop behoeft geen punt van bespreking te worden. De V. V. V. heeft daar al heel wat moeite voor gedaan, echter tot nu toe zonder resultaat. DE EERSTE ZOMERHUISJES KOMEN TERUG. Terwijl ik dit stukje zit te schrijven, hoor ik de motor van een betonmolen lustig snorren. De aannemers Vos en Borst zijn met hun personeel druk bezig de fundamenten te storten voor „de Tandem" het eerste zomerhuis, dat uit Hollywood" naar het dorp terugkeert. Er zullen er nog een stuk of vijf volgen. En, al weten we, dat ze in de eerste jaren, als gevolg van de woningnood nog niet hun vroegere bestemming krijgen, toch mogen we verheugd zijn deze huisjes blijven voor onze plaats behouden. UITVOERING FANFARECORPS. Op Zaterdag 12 Juli geeft ons muziek- corps haar laatste uitvoering van het seizoen 1946—1947. Door de strenge winter is het bijna de eerste van het volgend seizoen ge- worden. Naar men ons mededeelde zal prof. Khaki uit Alkmaar voor de nodige afwisseling zorgen. Wij wensen de muziek-vereniging een mooie en prettige avond. Wanneer krijgen we voor de badgasten eens een openluchtconcert Of gaat t niet zonder muziektent Nog steeds ziet men alle da'gen dat de strandkluft wordt bereden met alle vervoer- middel'en. Dat personen van buiten de ge- meente zich hieraan schuldig maken is ver- klaarbaar, want het is op generlei wijze aangegeven, dat die weg voor alle verkeer is afgeslot^n. Maar dat ingezetenen, motor- en wielrijders, zich hieraan schuldig maken, is niet goed te praten. Zij weten toch heel B A D BODE -

Badbode voor Callantsoog | 1947 | | pagina 1