VOOR CALLANTSOOG I I 1 I (B onceAt (mui de ^xun.eA^xui^eAeniqüi(} No 7. ZATERDAG 9 Aug. 1947 Seizoen 1947. De uitgave heeft p )laats onder auspiciën der V. V. V. Callantsoog. Callantsoog en de Walvisvaart. Onze zangvereniging „Zanglust", die kortgeleden zo'n mooi succes boekte op het concours te Nieuwe Niedorp, biedt onze gasten en de ingezetenen van het dorp op MAANDAG 11 Aug. een concert Jian in de N.-H. Kerk. De heer Van Andel, één van onze oude getrouwe badgasten, zal tussen de zangnummers het orgel bespelen. Wij hopen, dat er veel belangstelling zal zijn de zang en de muziek zijn het ten volle waard. De toegang is gratis Aanvang 8 uur. M- Wat onze gasten schrijven. Inzicht en Uitzicht. BADBODE REDACTIE A. M. J. MOL Abonnement fl 1,— per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk s Fa. K. VAN LOENEN Zn. (SLOT.) Gelukkig zou nu spoedig aan al het lijden en ploeteren een einde komen. Na nog één nacht vol ontzetting doemde uit het halfdonker de klippen van Noor wegen op. Een lantaarn werd achter op gestoken Zaterdag, 30 December kwam een loods aan boord en 's middags twee uur ging de „Frankendaal" in de haven van Bergen voor anker. Commandeur Mooy ging onverwijld naar de Hollandse Consul, bracfyt verslag uit en ■verzocht hulp voor de reparatie en de voedselvoorziening. 's Avonds werd de behouden aanlanding lustig gevierd. Mooy zorgde er natuurlijk voor, dat zijn rederij en zijn vrouw bericht kregen. Om kosten te sparen werd de „Franken daal" met eigen volk opzijde gehaald en zo goed mogelijk hersteld. Toen na drie weken werken het schip nog water maakte, besloot men toch de tocht naar Luis te aan vaarden. In de derde week van Januari kwam de bode krantzwaaiend het doodstille Callants oog binnengesneld, luidkeels roepend: „De Frankendaal" is aan De „Frankendaal" is aan" Iedereen stormde naar buiten, al vragende meehollende naar de woning van Maarten Mooy. De bode gaf Aagtje een pakje kranten en een brief. Aagtje kon niet lezen, de letters dansten voor haar ogen. „Jan, lees voor," zei ze en zonk neer in haar stoel. De deur stond open, kamer en gang opgepropt met volk. Het was een brief van mijnheer Gilde- meester, die meldde dat volgens het relaas van de Engelse Tijding Commandeur Mooy met zijn equipage behouden waren, „Loof de Heer mijne ziel en vergeet geen van Zijne weldaden riep Aagtje „Amen", klonk het van aller lippen. Nadat nog het bericht uit de Engelse Tijding was voorgelezen stoof alles joelend uiteen en klonk de blijdschap over het dorp. De rouwkleren gingen uit. De vlaggen kwamen te voorschijn. 25 Januari voer de „Frankendaal" uit de haven van Bergen. De reis verliep niet zonder zorgen, maar na vier weken liepen zij op de 28e Februari 1787 bijna een jaar na het vertrek het oude Lands-Diep bij Texel binnen. I 1 Tot zover fcet verhaal van de „Franken daal". Wij besluiten deze artikeltjes met een woord vfen dank aan „de schipper", Maarten Mooij, afstammeling van Comman deur Mooy, die ons zo welwillend zijn exemplaar van het door Henriëtte Mooy geschreven boekje „Naar Groenland met de Frankendaal" in bruikleen afstond. i. Peinzend over hetgeen Callantsoog steeds weer zoo aantrekkelijk maakt, gaan onze gedachten onwillekeurig van het heden naar 't verleden maar van het heden naar de toekomst. Het is bijna twintig jaar geleden dat we hier neerstreken. We kenden het dorp al veel langer, nog uit de tijd van de mobili satie 1914 en uit verhalen van nog veel vroeger. Nog onlangs schreef een kennis uit Bloemendaal ons, dat zijn twee groot moeders allebei in Callantsoog waren ge boren. Het waren nota bene zusters. We kenden ze bij geruchte want het was de tijd dat een zekere Mijs Mooi „mooie Mijs" genoemd werd en van haar nazaten zijn ons velen bekend en lief. Maar dat is zolang geleden dat Maarten de schipper het zich nauwelijks zal herinneren, hoewel hij al 83 is. Toen was er tussen Callantsoog en Huis duinen één kale vlakte met hier en daar een boerenplaatsje. Het land was zoo weinig vruchtbaar en sommige Callantsogers waren zo arm, dat ze graag naar Huisduinen tippelden om Nieuwjaar te wensen en meteen hier en daar een maaltje op te pikken. Sindsdien is,er veel veranderd. De heide vlakten zijn in weilanden herschapen en langzamerhand is de bevolking toegenomen in aantal en vermogen. De wegen zijn ver beterd en waar eens alleen een zandpad was met diepe wagensporen waar geen fiets doorkon daar rijdt nu de Naco veilig en vlug door lachende landouwen. Een wereldreiziger heeft eens gezegd, dat men naar verre streken reizend het aardrijk zich ziet veranderen evenals de kleur van de menselijke huid. Wat niet verandert dat is het hart. ^Zoiets moet ook wel gelden voor deze kleine gemeenschap aan de Noordzee Callantsoog. Als ge komt in Renesse of ter Heide of Wijk aan Zee of de Koog ge treft er goede mensén aan. Maar het zijn geen Callantsogers. Die spannen in vele opzichten de kroon. Voor hen zelf verborgen, maar voor wie het gezien heeft meer dan

Badbode voor Callantsoog | 1947 | | pagina 1