voor CALLANTSOOG. Het ZfctAand. Zaterdag 9 Juli 1949. No. 4. £le uLtg,au-e Pie&§.t fttaatd andel aubjiLcien del U. U. U. GaCCatitJLo-aq,. DORPSNIEUWS. Van de Redactie REDACTIE Abonnement fl 1,per seizoen, Druk B. OUWERLING. bij vooruitbetaling, franco per post. Fa. K. VAN LOENEN Zn. Ill Tussen de vele schelpen, die we op het strand kunnen vinden, treffen we ongetwijfeld ook die van de Amerikaanse boormossel aan. Ais we dezdl schelp eens bekijken, zien we, dat er aan het sfompe einde- een groot aantal tandjes zitten. Met deze tandjes boort hij zich in veen en klei. De stukken veen, die we op het strand vinden, herbergden dan ook vaak deze boormossel. De Ameri kaanse boormossel hebben we te danken aan de oester. Omstreeks het einde van de vorige eeuw werden er in Engeland Amerikaanse oesters uitgezet en per ongeluk zaten tussen deze jonge oesters deze boormossels. Die mosseltjes konden ook in de noordzee leven en breidden zich dan ook sterk uit. Reeds in het begin van deze eeuw werden ze aan de Nederlandse kust aangetroffen. We treffen op onze kust ook de ruwe boormossel en de witte boor mossel aan. Zij boren op dezelfde manier als de Amerikaanse, maar kunnen het jammer genoeg veel beter. Zelfs in hout kunnen zij gangen maken en de ruwe boor mossel kan het zelfs in zachte steensoorten. Tussen de vele schelpjes op het strand vindt U zeker schelpjes, die mooie. ronde gaatjes vertonen, alsof zo er met een boortje ingemaakt zijn. Deze gaatjes worden geboord door de tepelhorens. Het slakje, dat daarin leeft is n.l. een echte vleeseter. Als we zo'n klein, week slakje eens bekijken, kunnen we ons moeilijk voorstellen, dat dit diertje zo'n harde schelp kan doorboren. Vlug gaat het niet, maar geduld overwint alles en de tepel- horen heeft bovendien de tijd. Met zijn brede kruipvoet houdt hij zijn „slachtoffer" vast en uit zijn mondje komt nu een buig- baar raspje naar buiten, dat voortdurend heen en weer gaat, urenlang, tot het gaatje door de schelp heen is en de bewoner van de schelp is ten dode opgeschreven. Ook de wulk heeft zo'n rasp, maar die eet alleen dode dieren. Van die wulk vinden we ook nog wel eens iets anders n.l. sponsachtige ballen. Deze ballen zijn niets anders dan de eierklomp van de wulk. In de herfst heeft de oude wulk deze eieren gelegd en vast- gehecht aan alle mogelijke voorwerpen, maar dikwijls slaan ze los en spoelen dan op het strand aan. En let U ook eens op de krabben. Heel vaak vinden we daar alleen de rugschilden van. Als U zo'n krab eens bekijkt, dan valt het U dadelijk op. dat het hele beestje hard is, zijn rug, zijn buik, maar ook de poten. Het dier zit als het ware in een harnas van kalk. Hoe moet zo'n dier nu groeien Het nieuwe pantser zit onder het oude en moet dus kleiner zijn dan het oude. Dat hij toch kan groeien, komt doordat het nieuwe pantser in het begin nog week en rekbaar is. Zodra het oude harde pantser uitgetrokken is, kan het dier in korte tijd snel groeien, waarna het pantser weer hard wordt. Die lege rugschilden, die we vinden? zijn dus de afgeworpen pantsers. ..CALLANTSOOG OP ZIJN BEST". Juni, de zomermaand bij uitnemendheid, heeft ons niet het weer gebracht, dat we verwachtten. De meeste dagen zagen we slechts zo nu en dan het zonnetje even door het dikke wolkengordijn gluren. Bovendien woei er elke dag een flinke Noordenwind, zodat het verblijf aan strand verre van aan- genaamwas. Vele dagen lag het strand danook eenzaam en verlaten. Maar Juli bracht ons eindelijk het warme zomerweer en verleden Zondag kwamen velen naar Callantsoog om aan ons strand volop te genieten van zon, zee en rust. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Dinsdag 12 Juli is de grote dag voor de Ouden van Dagen te Callantsoog. Dan wordt het „Zundagse Best" uit de kast ge- haald door de oudjes om de tocht te maken, waarover ze reeds dagen te voren hebben gesproken. Door de Commissie zijn weer de lijsten aangeboden voor de geldelijke bijdragen,en de verschillende autobezitters hebben ook de aanvrage thuis gehad om hun auto be- schikbaar te willen stellen. Als het alien gaat zoals mij, dan heeft de commissie geen gebrek aan auto's, daar ik aan dit sympathieke doel graag medewerk. Het is zowel voor de oudjes als voor de chauffeurs een mooie dag. Hoe leest men niet de voldaanheid van de gezichten der oudjes en hceveel maal hoort men zo'n dag niet de uiting van voldoening. We weten niet hoe de financiele uitkomst is, doch wij vertrouwen, dat een ieder voor dit doel zijn laatste penningske heeft ge- offerd om deze mensen, die aan de avond van hun leven staan zo'n genoeglijk mogelijke dag te geven. We hopen van harte, dat moeder natuur ook medewerkt om deze dag op te vrolijken met een zonnetje en dan kan het niet anders of deze tocht zal weer evenals vorige malen O.K. zijn. Tot Dinsdag 12 Juli 65-jarigen e. a. Een Chauffeur. Tot ons genoegen kunnen wij mededelen, dat, evenals vorige jaren een groot aantal zich opgaven als abonne voor de ..Badbode". Edoch, er zijn er altijd, die het goede voornemen hebben en „morgen" de postwissel zullen wegbrengen naar het postkantoor. Deze mensen hebben we nu juist nog nodig. Wij zouden daarom een beleefd beroep op diegenen, die zulks nog verzuimden, willen doen, om deze week hun gulden te offeren voor een abonnement gedurende het bad- seizoen 1949. Bij voorbaat onze dank. VOETBALVEREEN. CALLANTSOOG. Onze voetbalvereniging hield dezer dagen haar jaarvergadering in het cafe van de heer Jb. van Scheijen te Groote Keeten. De aftredende bestuursleden M. J. Schmidt

Badbode voor Callantsoog | 1949 | | pagina 1