voor CALLANTSOOG. Zaterdag 13 Augustus 1949. No. 9. £le uLtyav-e dee$t plaatd ondel aulfiicLen. del U. U. U. Qcdiatttlc^o-c^. DORPSNIEUWS. V.V.V. AGENDA: RED ACTIE B. OUWERLING. Abonnemcnt fl 1,per scizoen, bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa.,K. VAN LOENEN Zn. Op verzoek van de Voorzitter van de V.V.V. Callantsoog heeft een onzer bad- gasten de volgende recensie over 't toneel- stuk „Onder een dak" ingezonden. Met dank aan de inzender laten we hieronder het verslag in zijn geheel volgen. ..ONDER EEN DAK" Met veel succes werd Zaterdag 6 Augus tus bovengenoemd toneelspel van Jan Fabri- cius door de Toneelgroep van de V.V.V. te Callantsoog opgevoerd. Toen na het slotwoord van de voorzitter een van de aanwezigen namens de badgasten dankte voor de genotvolle avond, onderstreepte een luid applaus zeer nadrukkelijk, dat deze heer inderdaad de tolk van de aanwezige badgasten was geweest. We hebben er ons over verwonderd, dat een kleine plaats als Callantsoog de beschikking heeft over zoveel goede krachten, waardoor dit moeilijke stuk van Fabricius zo goed tot zijn recht kwam. Het is voor de medespelenden niet gemakkelijk zo vaak van stemming te moeten veranderen. Dit geldt in het bijzonder voor Dora en Wolter, die dat echter op zeer verdienstelijke wijze deden. Vooral Dora was heel natuurlijk in de afwisseling van haar buien van verdriet, vrolijkheid (in verschillende gedeelten met Jan) en haast niet te bedwingen kwaadheid als ze zich tegenover de oude Vader bijna niet meer kan inhouden en haar opgekropte woede en smart wil luchten. Met grote vlotheid en overtuiging speelden zij en de Vader de belangrijke scene, waarin ze de oude man er toe brengt te erkennen, dat hij eigenlijk kwaad op zichzelf is, omdat de goedheid en vriendelijkheid, waaraan hij zo vlak na de dood van zijn vrouw behoefte heeft, juist komt van de kant van de ver- afschuwde schoondochter, terwijl zijn geliefde zoon Jacob hem op de meest harteloze wijze behandelt. De oude, stijfkoppige boer werd uitstekend getypeerd. Toon, mimiek, gebaren en het tempo van spreken waren heel goed. Het tempo was steeds aangepast aan de eisen van de dialoog fel en snel tegen Dora, normaal tegen de notaris, afwisselend snel en langzaam tegen Jacob nadat hij ontdekt heeft wat deze hem wil aandoen naar gelang hij zich kwaad maakt, of door smart is getroffen. Zijn toon was vol ingehouden trots, als hij denkt, dat de notaris zijn ge- leerde zoon pocht en aardig, ondeugend tegen Wolter in het slot, als hij zich einde- lijk gewonnen heeft gegeven. De Vader, Dora en Lena bewogen zich opvallend gemakkelijk over het toneel en gaven geen ogenblik de indruk het gevoel te hebben, dat veel amateurs maar moeilijk kunnen overwinnen„Daar sta ik nu en de hele zaal kijkt naar me". Lena speelde haar rol van inhalige, berekende schoondochter zo goed, dat we verscheidene malen dachten„Is dat nu dezelfde dame, die in de winkel zo vriendelijk en prettig helpt Dit is een groot compli ment. In Jacob, de flemerige schoolmeester, die precies doet wat zijn vrouw wil, vond ze een waardig echtgenoot. Hoe geraffi- neerder dit echtpaar is, des te dankbaarder wordt de rol van Jan, de smid. Ook Zater- dagavond wist hij door zijn dwaze en vaak onverwachte opmerkingen er voor te zorgen, dat een deel van de toeschouwers niet doorlopend in tranen bleef, maar regelmatig in opluchtend lachen kon uitbarsten. Hij slaagde er in, de figuur van de familiegek, die onmiddellijk voor en na de begrafenis van de moeder de meest dwaze dingen zegt, maar zeker niet minder verdriet heeft dan een van de anderen, aannemelijk te maken. De rol van Wolter blijft altijd moeilijk. Hij staat tussen zijn vader, van wie hij 14 Aug.: 't Grote Strandfeest t Maken van Zandfiguren. 24 Aug. Tweede Strandfeest 't Maken van Zandhopen. houdt, en zijn vrouw, die hij liefheeft. Hij moet verscheidene keren op het randje van een woedeuitbarsting zijn en dit spelen van ingehouden woede is voor een amateur lang niet gemakkelijk. Wolter speelde zijn rol heel verdienstelijk. De kleinere rollen van Antje, Liesbeth en de notaris werden goed gespeeld. Of we nog opmerkingen hebben Natuur lijk. O^ze beschouwing zou waardeloos zijn, als we deden alsof we die niet hadden. In de eerste plaats een, waar de mede spelenden buiten staan, n.l. dat het toneel te klein was. Sommige gedeelten van het stuk kwamen hierdoor niet volledig tot hun recht. Dit is ook niet bedoeld als een verwijt aan de heer Vriesman, die zo vriendelijk was ge weest de zaal gratis beschikbaar te stellen, een voorbeeld, dat in andere plaatsen wel eens navolging mocht vinden, want het amateurtoneel zou daar profljt van kunnen trekken. Maar het is nu eenmaal een feit, dat het spel op een klein toneel zich niet volledig kan ontplooien, terwijl decor en aankleding er ook onder lijden- De vechtpartij tussen Wolter en Jacob wordt op een klein toneel in elkaar gedrukt. Dan was in enkele gedeelten de vaart niet groot genoeg. Dit heeft te maken met het kennen van de rol. De medespelenden kenden hun rol goed, maar dit is voor een amateur niet voldoende. Amateurs moeten hun rol zo goed er in hebben zitten, dat ze nooit hoeven te denken over wat ze een volgend ogenblik zullen moeten zeggen. Verder zijn er enkelen, die bij een volgende repetitie eens op moeten letten hoe vrijmoeig de Vader, Dora en Lena de zaal inkijken als dit nodig is. Als LI dit kunt bereiken zult U nog veel meer los van Uzelf komen. Laat Jacob er om denken, dat zacht spreken, niet betekent onduidelijk spreken. De notaris had in zijn toon iets ouder kunnen zijn. We hebben reeds gezegd, dat het een genotvolle avond was en daarom was het jammer, dat de zaal niet helemaal gevuld was. De thuisblijvers hadden weer eens ongelijk. BADGAST. WEDSTRIJD TONNETJE STEKEN. Zondag 7 Aug. had de wedstrijd in het tonnetje steken plaats, welke werd georga- niseerd door de neringdoenden van Callants oog. Wegens het slechte weer van Zondag 31 Juli was deze wedstrijd uitgesteld en gelukkig was het deze keer een bijzonder mooie dag, waardoor een enorm aantal mensen naar Callantsoog was gekomen om volop te genieten van het strand en de zee- De deelname voor de wedstrijd ging aan- vankelijk niet vlot, want om twee uur hadden we druppelsgewijze nog maar 10 personen op de lijst staan, die de moed hadden om een nat pak te halen. Toen e£hter de belangstelling groter begon te worden, begon ook het aantal deelnemers te groeien en toen een van onze badgasten spontaan f 2,50 beschikbaar stelde voor tien liefhebbers, toen werd het plotseling een run van deelnemers. Deze tien waren spoedig vol geboekt en zo groeide het aantal tot zelfs vijftig en bovendien waren er nog 13 paren. die jdeelnamen. Het is efen succesvolle middag geworden en vaak werd er door de omstanders danig gelachen, wanneer er weer eens iemand een flinke golf water over zich kreeg. De uitslag is uiteindelijk als volgt geworden de laatste vijf deel nemers van de groep enkelingen, die alien tweemaal in de finale kwamen hebben onder- ling om de prijzen geloot en de uitslag is le prijs Mej. Frerie Talsma f 10,—2e prijs Jan Kaandorp f 7,50, 3e prijs Theo van Schoot f5,— en 4e prijs Marc de Waal f 2,50. Ook de prijswinnaars van de paren hebben om de prijzen geloot en hiervan luidt de uitslag: le prijs Familie Tromp f 15, 2e prijs Gebr. Tromp f 10,3e prijs Bep Rietvink en Atie Eriks f 7,50 en 4e prijs de Heer en Mevr. Koopman f 5,De extra premie van f 5,welke door Pension „De Seinpost" was beschikbaar gesteld voor het natste pak belandde ook weer in Pension „De Seinpost", want deze werd i

Badbode voor Callantsoog | 1949 | | pagina 1