voor CALLANTSOOG. 't (ZaMantdxt-o-g, uLcuv uxei&eA. No. 8. Zaterdag 29 Juli 1950. ©e uLtqau-e dee§t pJtaatb o-tideb audpicien deA V. U.U. da££.atiUo-o-q. Het bezit van een zomerwoning of bungalow te CALLANTSOOG Bouwt daarom te CALLANTSOOG REDACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk i Fa. K. VAN LOENEN Zn. V. De bewoners van de dorpen langs de kust, warcn voorheen visscrs. Zo ook te Callants- oog. Wie wel eens in 't kerkje geweest is, heeft ongetwijfeld een groot bord zien hangen, waarop heel wat wetenswaardig nieuws uit oude tijden vermeld staat. De aandachtige lezer zal daarvan vernemen, dat de bevolking van het dorp voorheen het beroep van eerzame vissers uitoefende langs de kust, maar zelfs ter walvisvaart voeren. De oud- schipper der Reddingboot, M. Mooi Jbz., stamt af uit een geslacht van commandeurs. Op 22 April 1786 vertrok een zekere M. Mooij als commandeur van Amsterdam naar Groenland, aan boord van de „Franken- daal". Daarop bevonden zich bovendien als stuurman een zekere Vosook deze naam treft men nog te Callantsoog aan, en als bootsman Jacob Mooij. Wat deze mannen op die tocht hebben meegemaakt grenst aan het ongelooflijke. Het verging hen bijna als W. Barends en Heemskerk, die op Nova-Zembla terecht zijn gekomen. Beklemd in het ijs, zagen zij een wisse dood voor ogen. Reeds waande men ze te Callantsoog als verloren, toen zij geruime tijd over tijd waren. Doch ziet, als door een wonder uit het pakijs losgekomen, kwamen zij 28 Februari 1787 veilig te Amsterdam aan. Een hartelijk ontvangst viel hen bij terugkeer in het dorp ten deel. Het was deze walvisvangst, die in die dagen met recht de leerschool is geweest voor het aankweken van geharde zeelieden. Tot 1802 voeren zij regelmatig daarheen. De oorlog met Engeland, als gevolg van de Napoleontische tijd, maakte aan hun tochten een einde. Geen wonder, dat zulke lieden en ook hun nazaten in een boot, broos en trefbaar, de tomeloze woede der golven durven trotseren. De N. en Z.H.R. kan op zulke mannen trots zijn. Deze Maatschappij is in 1824 opgericht. Nederland was een der eerste landen, die met dat schone werk is begonnen. De grondlegger daarvan is Lodewijk Napoleon geweest, die van 1806'1810 koning van Holland was. De rampen op de Ned. kust in stormachtige nachten, deed bij hem het denkbeeld rijpen, langs de kust boten te stationneren, die bij eventuele schipbreuken hulp konden verlenen. Een zestal plaatsen werden in die tijd daarvan voorzien. Waar we in het begin van dit artikel het gehad hebben over de walvisvaart, is het voor velen, die niet lezen, ongetwijfeld be- langwekkend te vernemen, dat de dorpelingen ik meen in 1896 een walvis op hun strand zagen komen aandrijven. Een dood exemplaar van respectabele afmetingen. Toch was ze voor vele dorpeiingen een welkome gast. De strandvonderij verkocht ze aan enige ondernemende lieden, die er een BETEKENT de zekerheid van een jaarlijkse vacantie in een rustige familiebadplaats Inlichtingen ten raadhuize (Tel. K 2248-212) schutting van palen en zeildoek om heen zetten en er dus een soort ..kijkspel" van maakten. Advertenties in grote bladen trokken honderden mensen uit alle delen van 't land naar 't dorp Callantsoog. Jammer was het, dat de geuren, welke het dier ver- spreidde, verre van aangenaam waren. Velen werden reeds onpasselijk, voor zij de walvis hadden aanschouwd. Inwoners van 't dorp sneden in grote repen het spek er af, dat in 't dorp in een oud leegstaand huis werd gesmolten. En zo was te Callants oog in die dagen een bedrijf in voile gang, hetwelk eens door voorvaderen op verre zeeen werd uitgeoefend. Het geraamte van het dier is thans nog in „Artis" te Amster dam te zien. »Van de Wadden tot het IJ" Door geheel Nederland treft U de affiches aan van de tentoonstelling Van de Wadden tot het IJ" welke wordt gehouden van 20 Juli tot 19 Augustus te Alkmaar. Deze tentoonstelling, welke wel zeer belangrijk is voor het vreemdelingenverkeer in ons gewest, werd Donderdag 20 Juli officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Noord- holland. Na een welkomstwoord van de Voorzitter van de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland, de heer Mr. D. Breebaart, verkreeg de Commissaris het woord en memoreerde zo het een en ander onze pro- vincie betreffende. Na deze sprak de burge- meester van Alkmaar. De tentoonstelling biedt allerlei op het gebied van vreemdelingenverkeer, industrie, handel, land- en tuinbouw, zuivelproducten en vele stands van zakenlieden. Dagelijks wordt daar het kaasmarktspel opgevoerd en op verschillende datums worden daar diverse oud-Hollandse spelen opgevoerd. Bovendien is daar een bioscoop- zaal waar doorlopend een film wordt ge- draaid. Deze is hoofdzakelijk gewijd aan het vreemdelingenverkeer, ook het strand van Callantsoog is niet vergeten. De badplaatsen in Noordholland hebben daar ieder hun stand. Ook wij zijn daar vertegenwoordigd. Van ons dorp is daar een prachtige foto, genomen vanaf de kerktoren. Dat is werkelijk uit- stekend geslaagd. Dan is er nog een schilder- stuk van het dorp Callantsoog, waarvoor door een onzer ingezetene, op voortreffelijke wijze is gezorgd. Dit werk wordt daar mooi belicht en zal zeker de aandacht van de bezoekers op onze plaats vestigen. Wij kunnen een ieder aanraden, daar een kijkje te nemen. Het is de moeite waard, hetgeen U zo al reeds uit de dagbladen zult hebben ver- nomen. Gaarne zouden wij excursies organiseren naar de tentoonstelling te Alkmaar met daaraan verbonden een bezoek aan de kaas- markt. Een dergelijke excursie zal dan worden gehouden op Vrijdag. Er is echter voor ons een grote moeilijkheid en dat is de reis- gelegenheid. Wij kunnen wel vooruit een dag bepalen, waarop wij zo'n excursie zullen houden, doch bij te geringe deelname wordt zo'n reis te duur als wij een autobus charteren. En dat moeten wij, want als de

Badbode voor Callantsoog | 1950 | | pagina 1