voor CALLANTSOOG. 't QaMantixw^ u-cut u>-e£eeA. Zaterdag 5 Aug, 1950, No. 9, £le uiigume dee^t p£aatb oncLe'i audfiicLen deA U. U.U. QaClatiUa-ag.. Het bezit van een zomerwoning of bungalow te CALLANTSOOG Bouwt daarom te CALLANTSOOG V-V-V- AGENDA DORPSNIEUWS sport RED ACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa. K. VAN LOENEN Zn. VI. Wie ruim 50 jaar geleden Callantsoog bezocht, zag voor het dorp enigc lage duintjes, die het land tegen de golven moesten be- schermen. Vooral bij het hoge duin. „de Seinpost" waren ze bijzonder smal en laag. Gevaar voor een doorbraak was dan ook niet denkbeeldig. In die tijd werd de kracht der golven bij najaarsstormen nog niet door dammen gebroken en had de zee dus vrij spel. Ten einde een ramp te voorkomen werd toen door ..Waterstaat" besloten voor het dorp een zanddijk aan te leggen. Het benodigde zand daarvoor werd door „de Seinpost" geleverd. Wei werd de veiligheid daardoor verhoogd, maar de golven konden voortaan op die dijk nu hun krachten bot- vieren. Niet eerder zou het gevaar geweken zijn, voordat voor de kust dammen zouden worden gelegd. Ook daartoe is ten slotte besloten. Het zal omstreeks 1895 geweest zijn, dat met de aanleg van de eerste drie dammen voor het dorp werd begonnen en weldra heerste er te Callantsoog grote drukte. Het benodigde materiaal werd met rijnaken te Kolksluis, een gehucht ten noorden van 't dorp 't Zand, gelegen aan het Noord- hollands kanaal, aangevoerd. Geweldige hoeveelheden rijshout, palen, stenen en puin werden daar gelost. Deze moesten naar de plaats hunner bestemming gevoerd worden. Daarvoor werd een werkspoor aangelegd van de Kolksluis over de Groote Keeten en vervolgens langs en door de duinen naar Callantsoog. Arbeiders uit Hardinxveld, Werkendam en Sliedrecht, die alom bekend- heid verworven hebben voor het aanleggen van waterwerken en waterkeringen kwamen in grote getalen hierheen en sloegen in Groote Keeten hun bivak op. Doch ook de mannelijke bevolking van het dorp werd in- geschakeld en zo was, met de aanleg der dammen volop werkgelegenheid in 't dorp gekomen. De armoede, die voorheen s winters in het dorp als een spook rond- waarde, was verdwenen. Want toen eenmaal dat drietal gereed was, werden noordwaarts steeds nieuwe aanbesteed, terwijl onderhouds- kosten voor de bevolking een bron van inkomsten bleef. Gij badgasten, die des zomers die dammen in een spiegelgladde zee als lange voortuit- geschoven tongen ziet, gij zult mogelijk niet beseffen, dat het aanleggen daarvan een geweldig werk is geweest. Want steeds heeft men te doen met een zee, die bij op- komende stormen haar ware karakter weer toont en tracht te verwoesten, wat moeizaam tot stand gebracht is. Nu wandelt gij bij laag water dikwijls tot aan de kop toe, waar gij de reusachtige steenklompen ziet liggen. Die dammen hebben de kust voor de badgasten er niet veiliger opgemaakt. Zeer gevaarlijk is het in de nabijheid ervan te gaan zwemmen. Er bevinden zich op sommige plaatsen zeer diepe gedeelten, waarop men niet verdacht is en een onderstroom aldaar kan U dikwijls plotseling in grote moeilijk- heden brengen. Daarom nogmaals, begeeft U nimmer bij de dammen in zee. De ruimten tussen de golfbrekers is groot genoeg om U in 't water te vermoeien. En ook daar is oppassen nog steeds de boodschap. De zee kan ook daar zelfs gevaarlijk zijn. Nog zeer goed herinner ik mij de dag, waarop een onzer schoolmakkers in 't middaguur ging zwemmen en iets te dicht bij de dammen kvam. Plotseling verdween hij in de diepte. BETEKENT de zekerheid van een jaarlijkse vacantie in een rustige familiebadplaats Inlichtingen ten raadhuize (Tel. K 2248-212) Een der dorpelingen die daar bezig was met herstelwerkzaamheden sprong hem terstond na, doch ook hij verdween in de diepte. Laat in de middag werden beiden helaas levenloos opgehaald. Gij kunt beseffen, hoe groot de verslagenheid was, die toen in dit kleine dorp heerste. Moge de mededeling van dit droeve voorval voor U een waar- schuwing zijn. Strandfeest Neringdoenden, op Zondag 6 Augustus. Inlichtingen bij Uw leverancier. Zondag 13 Augustus HET GROTE STRANDFEEST Zandfiguren maken. Als U deze regels onder Uw ogen krijgt, is het al weer enige dagen geleden, dat we genoten hebben van een spannende partij voetbal. De eerste wedstrijd Badgasten-Callantsoog- veteranen werd onder grote belangstelling gespeeld. De badgasten beschikten dit jaar over beste krachten, een groot verschil met het elftal, dat zij het vorige jaar in het veld konden brengen. Een spannende wedstrijd kon dit dan ook niet worden. Onze veteranenen „vochten" met de rug tegen de muur. De badgasten wilden, aangemoedigd door dit succes, ook nog wel eens een keertje VOETBALLEN en daarom togen we Vrijdagavond 28 Juli weer naar het „Callants- oger sportpark" om met nog vele anderen getuigen te zijn van een spannend partijtje voetbal. Beide ploegen waren geenszins van plan de punten cadeau te geven en voor elk doelpunt moest dan ook een strijd ge leverd worden. Beide partijen konden ten- slotte tevreden zijn met de eindstand 3—3 en zo kunnen we alien, zowel spelers als supporters met genoegen aan de match terug denken. Een woord van dank. We zijn ervan overtuigd, namens velen te spreken, als wij een woord van waardering richten tot een onzer badgasten. Sedert enige weken vertoefd in ons midden dokter Sax. Naar Callantsoog gekomen om hier uit te rusten van een moeilijke en verant- woordelijke taak, geheel ingesteld om de mens te helpen, dag en nacht klaar te staan om te helpen, waar geholpen moet worden. In de afgelopen weken werd enige malen doktershulp in geroepen voor ongevallen op het strand en op het voetbalterrein. Dokter Sax was het gemakkelijkst te be- reiken, vacantie of geen vacantie, maar dokter Sax spoedde zich naar de plaats des onheils en verleende medische hulp. Een woord van dank is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Met onze club uit. 22 Juli was een mooie dag. Kwart over negen vertrok onze club, onder leiding van Mevrouw Wardenaar, voor een gezellig weekend naar Bergen. We reden gezellig voort en zo kwamen we in Petten aan. Daar klommen we met de fietsen over de dijk en fietsten langs de zee naar Kamperduin. Daar in een duinpan aten we een paar cadetjes op, die we zelf meegenomen hadden. Toen stapten we weer op, en reden op Bergen aan.

Badbode voor Callantsoog | 1950 | | pagina 1