voor CALLANTSOOG. 't QaMcuvUaag. u-ati w-eieeA. Zaterdag 19 Aug. 1950. No. 11. Het bezit van een zomerwoning of bungalow te CALLANTSOOG Bouwt daarom te CALLANTSOOG DORPSNIEUWS RED ACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,.per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa. K. VAN LOENEN Zn. SDe uityav-e Pieeftt ptaati, o-tidel audfucien deA V. U.U. QaECcuitbao-ty. VI.I Een donkere nacht. Zwaar stormweer. Hoge golven beuken onbarmhartig de kust. Donkere gestalten bewogen zich langs het strand. Wie waren het en wat deden zij daar Het waren burgers uit het dorp, die op zo'n nacht daar langs het strand liepen, zoekend naar voorwerpen en hout, door de golven aangespoeld en turend over de de kokende vulkaan van water naar schepen, wier lichten mogelijk in de duisternis op- doemden. Gij hebt misschien wel eens de term „strandjutters" gehoord. Welnu, wij zouden hen met die naam kunnen betitelen. In vroeger eeuwen was deze benaming allesbehalve vleiend. Uit oude geschriften weten wij, hoe in andere landen, zij langs de kusten dikwijls schepen met opzet lieten stranden, om zich van de lading meester te kunnen maken. Over 't lot der zeelieflen bekommerden zij zich niet. Gij alien hebt mogelijk wel eens gehoord, hoe ze een koe met een lantaarn om de hals op de duinen lieten lopen. 't Licht, dat zich verplaatste, werd door de zeelieden voor een ander schip aangezien, 't geen zij volgden met het noodlottige gevolg dat ze strandden. De mentaliteit dier mensen is in de loop der eeuwen veranderd en ook daar hebben zij hun leven veil voor dat der schipbreuke- lingen. De benaming ..strandjutters", kunnen we hier omschrijven met ..zoekers naar aan- gespoelde voorwerpen". In zulke nachten zijn zij paraat. Want hoe vaak gebeurt het niet, dat bij storm- achtig weer een schip gedwongen wordt, zijn deklading over boord te werpen. Gij badgasten hebt ongetwijfeld reeds vele wandelingen langs het strand gemaakt. Wat ziet ge er dan al niet liggen. t Is waaj, 't is alles waardeloos voor U. Doch het is buiten kijf, dat op een nacht als boven aangehaald, ook wel eens iets aanspoelde, dat de mannen, die daar liepen, welkom was. En 't is natuurlijk dat zij wijselijk daar- over zwegen. Zo'n buitenkansje en vooral het aangespoelde hout, dat 's winters als brandhout werd gebruikt, was voor hen. die dikwijls in dat jaargetijde werkeloos waren, 't enige wat we voor hen als bron van inkomsten konden bestempelen. Zo was voor 50 jaar de toestand in de meeste dorpen langs de kust. Dikwijls heerste er bittere armoede. Ook de aanblik van Callants- oog was armelijk. Wie van U toen hier een kijkje had kunnen nemen, zou evenals nu nog, twee rijen huizen gezien hebben, die het grasveld begrensden. Maar wat voor huizen waren het. Oude bouwvallige ge- bouwen met ingezakte daken en scheve muren en daartussen oude bouwvallige huisjes. Die zijn thans bijna alien verdwenen en hebben plaats gemaakt voor nieuwe woningen. Gij kent ze. Ze zijn van zodanige aard, dat men ze zomers aan badgasten kan verhuren. BETEKENT de zekerheid van een jaarlijkse vacantie in een rustige familiebadplaats Inlichtingen ten raadhuize (Tel. K 2248-212) Was het eerst de aanleg der dammen, welke enige verbetering bracht in het bestaan der mensen uw komst naar hier om enige dagen van zee, strand en frisse lucht te ge- nieten, was ongetwijfeld voor hen financieel een tweede uitkomst Ze bracht in 't dorp meerdere welvaart. Want werkeloosheid betekende vroeger, dat men afhankelijk werd van de liefdadigheid. Wie ziek werd, moest maar zien hoe hij er zich door heen kon slaan. En wanneer men oud werd, was men overgeleverd aan de bedeling. Nu weet ik wel, dat het boven aangehaalde niet alleen het lot der burgers heeft verbeterd. De vele sociale maatregelen in de laatste jaren door de staat ingevoerd, hebben er ook het hunne toe bijgedragen. En zij verdienen het. Want de bevolking van dit dorp en ook van andere zee- dorpen, is waarlijk een goed slag van mensen. Zij komen iedere vreemdeling vriendelijk tegemoet en uit gesprekken, die gij misschien wel eens gevoerd hebt, met hen, zult ge bemerkt hebben, dat zij een warm kloppend hart bezitten voor iedereen. De Callantsogers waren voorheen buiten- gewoon aan hun dorp gehecht. Afgelegen in de kop van Noordholland, vormden ze als 't ware een op zichzelf staande kleine gemeenschap, ik zou bijna zeggen kunnen „een kleine kolonie, waar de een op de andere was aangewezen. Er heerste een sterke gemeenschapszin, 't geen men in de grote stad ontegenzeggelijk mist. Gelooft niet, dat zij hun dorp gauw zouden verlaten. En indien er een was, die zulks deed,, zag men hem. al spoedig weer terugkeren. Zij waren gehecht aan hun dorpje gelijk de hond aan zijn meester, Dat alles is thans wel wat veranderd sinds de betere ver- bindingen met de omliggende dorpen. Nu zij uit hun isolement verlost zijn, zijn ook anderen hier komen wonen, terwijl dorpe- lingen hun „home ergens anders hebben gevonden. Het waren vroeger de namen Mooi, Bakker, Baken, Vos en nog enkele andere, die er domineerden. Ik geloof, dat ik me niet vergis, wanneer ik zeg, dat des- tijds de helft der bevolking tot elkaar in familiebetrekking stond. In een Notedop. Zaterdagavond 12 Augustus gaf de V.V.V.-toneelgroep een zeer geslaagde op- voering van: „Het begon in een gracht" Vele badgasten warm aanwezig en vol lof over het gebodene. Na afloop bleef men nog enige uurtjes gezellig bijeen. Een in alle opzichten zeer geslaagde avond. De rode-haan kraait geen Victorie. De voetbalwedstrijd BrandweerBad gasten is een klinkende overwinning voor de Badgasten geworden. De eindstand 103 spreekt voor zichzelf. De organisatoren

Badbode voor Callantsoog | 1950 | | pagina 1