voor CALLANTSOOG, 1 't Qa£iaatdxw-g, u-an ut&fteeA. Zaterdag 26 Aug, 1950, No. 12. 2)e uitguv-e deep. U.U. Qattantdjj-o-g. Het bezit van een zomerwoning of bungalow te CALLANTSOOG Bouwt daarom te CALLANTSOOG Sen Radgalt aan fiet us-a-a-ld RED ACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa. K. VAN LOENEN Zn. S3 VIII Wannecr ecn vreemdeling zelfs 25 jaar geleden nog gevraagd zou hebben„Kunt U mij ook zeggen, waar ik de Burgemeester kan spreken, had men hem moeten verwijzen naar de gemeente Zijpe, alwaar te Schager- brug de burgervader woonde, die en van de Zijpe en van Callantsoog dat ambt be- kleedde. Enkele malen per jaar zag men hem in het dorp, wanneer er een raads- vergadering gehouden werd. Zulks geschiedde in het tegenwoordige raadhuis. Alleen dan en ook bij het sluiten van huwelijken, was het geopendverders 't gehele jaar her- metisch gesloten, de ramen verborgen achter luiken. Over het interieur zullen we maar zwijgen. Een zeer bekend burgervader in die tijd was burgemeester Hulst, die, zoals boven- aangehaald, zijn domecilie te Schagerbrug had, alwaar ook de secretaris van Callants oog zetelde, de Hr. Bossen. Aangiften van geboorten, overlijden, huwelijken werden gedaan ten huize van het Hoofd der School, die deze dan doorgaf aan de secretaris te Schagerbrug, die voor verdere afwikkeling zorgde. Sinds enige jaren bezit het dorp een eigen burgemeester. De tegenwoordige heeft reeds een paar voorgangers gehad, n.l. de heren Breebaart en Reehorst. Laatstgenoemde heeft de tijd der bezetting meegemaakt en het is verklaarbaar, dat van hem weinig te verwachten was, wat voor 't dorp van be- lang kon zijn. Ik veronderstel, dat hij af en toe zeer met tegenzin het een en ander bevel van de bezetter had uit te voeren. Zulk een bevel is ongetwijfeld de evacuatie van 't dorp geweest. Daaraan was niet te ontkomen. Gij hebt alleft de methoden en de bevelen der Duisers gekendwelnu zo was 't ook hier, gelijk overal in den lande. En vooral Callantsoog was in die dagen, als aan zee gelegen, een belangrijke plaats. Want zouden we misschien langs onze Hollandse kust niet de invasie der geallieerde legers krijgen Dat ze er op gerekend hebben, bewezen de talrijke bunkers op 't strand, op en in de duinen en zelfs in't achterland. Ook de Engelsen en Russen waren immers in 1799 bij Callantsoog geland. Het dorp lag dus wel degelijk in een belangrijk strategisch gebied. Vele Duitsers hebben hier dan ook gedurende maanden hun bivak op- geslagen. Toen de machtige legers onzer bondgenoten de Duitse horden hadden verslagen, hebben ook zij het dorp moeten verlaten, een chaotische toestand achterlatend in een grotendeels verwoest Callantsoog. Voor de toenmalige burgemeester kwam toen pas werk zijn krachten aan de opbouw van het dorp te besteden. Hij, maar bovenal de tegenwoordige burgemeester heeft reeds veel tot stand gebracht. Zulks kan alleen geschieden, wanneer hij te midden zijner dorpelingen woont. Dan kan hij over alles BETEKENT dc zekerheid van een jaarlijkse vacantie in een rustige familiebadplaats Inlichtingen ten raadhuize (Tel. K 2248-212) zijn oog laten gaan en overal zijn oor te luisteren leggen. Het initiatief en de voort- varendheid van de tegenwoordige burger vader kunnen Callantsoog ten zege zijn. Laten we hopen. dat dit dorp als badplaats nog meer bekendheid mag verwerven, waar- door het aantal badgasten jaar op jaar mag toenemen. Doch laten we ook hopen, dat het verschoond mag blijven van Cabaret en luidruchtige lawaaimuziek, opdat de bad gasten, die werkelijk rust en verpozing zoeken na ingespannen arbeid, bij terugkeer kunnen zeggen „Wat was daar in dat kleine dorp aan 't Noordzeestrand een heerlijke, god- delijke rust. Slechts daar kan men het drukke stadsleven en het zenuwslopend gedoe van het hedendaagse leven ontvluchten om geheel uitgerust zich bij terugkeer weer aan zijn werk te wijden. Gij, badgasten, zult de amusementen, die de grote stad U biedt, in deze weinige dagen, dat ge hier zijt, niet missen. De vele winteravonden die weer zo spoedig aanbreken, kunnen U dat gemis vergoeden. Houdt lawaai muziek en cabaret buiten deze plaats. Bedenkt, dat het de rust is, die gij zoekt, 't genot van strand, zee en frisse lucht. Geniet daarvan. En als gij dan dagelijks langs het strand wandelt en het eeuwigdurend geruis en golfgeklots in uwe oren klinkt, denkt dan aan t schone sonnet van onze dichter Kloos. J. C. VIS. Terugblik en nog wat. Juist, badgast-van-nu, ook U zal het eens zo vergaan, als u thuis bent, weer in uw werk, uw huishouding ook u zult terugzien op uw vacantie. Op de weken, die u door- bracht in het eenvoudige, zo eerlijk-vrien- delijke Callantsoog. Was het weer niet naar uw zin Laat u troosten door het feit, dat de weerberichten in ons hele land en daar buiten niet „leuk" waren. En wat een geluk, dat niemand daar ook maar iets aan kan doen Want anders Maar goed, wij dat zijn u en ik wij waren met vacantie in Callantsoog. Voor ons kwamen en gingen reeds velen anderen. Het eerste nummer van de Bad- bode" dateert van 10 Juni en bevatte een verslag van de eerste Strand-Zondag (4 Juni). Sedert dien heeft de V.V.V. veel voor J De zee, de zee klotst voort, in eindeloze deining, De zee, waarin mijn ziel zichzelf weerspiegeld ziet; De zee is als mijn ziel in wezen en verschijning, Zij is een levend schoon en kent zichzelve niet. Zij wischt zichzelven af in eeuwige verreining. En wendt zich altijd om en keert weer waar zij vliedt, Zij drukt zichzelven uit in duizenderlei lijning En zingt een eeuwig blij en eeuwig klagend lied. O, zee was ik als gij in al uw onbewustheid, Dan zou ik eerst geheel en groot gelukkig zijn Dan had ik eerst geen lust naar menslijke belustheid Op menslijke vreugd en menslijke pijn Dan was mijn ziel een zee en hare zelfgerustheid Zou, wijl zij groter is dan Gij, nog groter zijn. Door omstandigheden eerst heden geplaatst

Badbode voor Callantsoog | 1950 | | pagina 1