voor CALLANTSOOG. '6 Qcdiaritlcw-g, u-cut w-e£eeA. Zaferdag 7 Juli 1951 No. 2 £le uiigxtme dee{j.t p/aaU andeb audfiicien dfi V. It.It. QaManUo-oy. DORPSN1EUWS REDACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. DUINENBURG (II) Doch er was geen mogelijkheid op om zich op deze wijze te wreken, want het werd des nachts en overdag zorgvuldig be- waakt" Joris verborg dus zijn nijd onder een vriendelijk gezicht, daar hij wel wist, dat iedereen hem uitlachen zou, als hij twist zocht met Pieter. Hij, bepaalde zich tot verzachtingen als deze, in de diepste diepte van zijn hart. Ik wou, dat onze lieve Heer eens een lekker windje deed waaien, dat de zee tegen het schip aanjoeg en het stuk deed slaan, zodat ze er niks aan hadden Ik wou, dat die kerels van Duinenburg ze in den broei lieten Dat verdienden ze. Vreemden er bij te nemen en eigen burgers voorbij te gaan 't Is schande Ga je mee Joris vroeg Jaap hem op de bewuste avond. Ik moet naar Duinenburg. Dan heb ik 'zelschap. Naar Duinenburg vroeg Joris. wat mot je daar doen, zo laat Ik mot 't geld wegbrengen, dat de Duinen- burgers verdiend hebben aan 't schip. Dank je wel, zei Joris, ik kruip veel liever vroeg in mijn bed. Jaap, een stil man, maakte zich, na enige ogenblikken besluite-. loos wachten, gereed om op te stappen, toen Joris eensklaps opsprong en zeide Nou om je te pleizieren wil ik toch wel meegaan. Alleen is maar alleen. Ik kom dadelijk bij je, hoor. Ik zal me even wat op ..gnappen". Spoedig daarna waren beide op 't strand. Het water was aan 't vallen. Er woei een heldere zeewind, die het scherpe zand optoeg en het somwijlen hun in 't aange- zicht deed snijden. De lucht was bewolkt, doch het was niet geheel duister op het strand. Zij hadden de wind tegen en stapten in enigszins gebogen houding en met vaste stappen voort. Er werd weinig gesproken. Jaap was, gelijk wij reeds opmerkten stil van aard. Joris, die anders vrij druk kon zijn, scheen ditmaal een slot op de mond te hebben. Opeens brak Joris het stilzwijgen af met de vraag „Heb je de duiten wel bij je, Jaap Nou, zei Jaap, dat zou wat moois zijn Als ik die vergeten had Waar he je ze dan Wel Joris, in me zak, in me tabaksdoos. Zo in je tabaksdoosherhaalde Joris, alsof hij tot zichzelven sprak. Beiden liepen gedurende ruim een half uur zwijgend voort. Toen legde Joris eensklaps zijn hand op de arm van Jaap en zeide Jaap, laten we eens even uitblazen. Ik wou wel eens opsteken, 'k heb me tondel- pot bij me, maar ik heb me doos vergeten. Mag ik 'reis van je stoppen Jongens, zei Jaap, terwijl hij de tabaksdoos langzaam uit zijn vestzak haalde en aarzelend in de hand hield, de pampiertjes zitten d'r in, wees voorzichtig. Laat ik ze er zolang uitnemen. En hij maakte aanstalten om de doos te openen. Plotseling voelt hij zich de doos uit de handen rukken door Joris Hei watroept Jaap. De pampiertjes Joris, wees toch voorzichtig Tot zijn onuitsprekelijke angst en ver- bazing zag hij Joris eensklaps met de doos vooruitsnellen. Zeg aan je Piet, schreeuwde hij hem toe, dat die kerels te Duinenburg, de duiten, die ze me ontstolen hebben, niet zullen hebben hoor 1 De rover was reeds een belangrijk eind vooruit. Maar de angst en de vertwijfeling stelden Jaap tot een ongewone inspanning in staat. Het gelukte hem de dief in te halen. Mijn doos Mijn doosriep hij in onuit sprekelijke angst en hij greep Joris aan en schudde hem geweldig heen en weer. Door een snelle beweging evenwel wist Joris zich los te rukken en stond met een mes in de hand dringend voor Jaap. Als je nog langer drukte maakt, snauwde hij hem met zijn scherpe stem toe, dan steek ik je morsdood. Raak me nog eens aan, als je durft Daar het niet bepaald duister was op het strand, kon de ongelukkige Jaap de flikke- ring van het mes duidelijk waarnemen. De gedachte aan zijn vrouw en zijn talrijk kroost benam hem de moed om ge- weld met geweld te keren. Hij was bang voor dat mes bang voor de dood. In Gods naam. riep hij smeekend uit, Joris steek het mes in je zak en geef me m'n doos. Maak me niet ongelukkigIk zeg je, snauwde Joris weer, dat ze de duiten niet zulllen hebbenIk gooie je hele doos liever zover als ik kan, in de zee. En als je nog een hand naar mee uitsteekt, dan ben je er geweest, hoor je Jaap had na een korte maar heftige strijd zijn besluit genomen. Haastig keerde hij zich om en snelde naar Helmenduin terug. Hijgend en buiten adem stormt Jaap tegen negen uren het dorp binnen. De lichten waren in sommige woningen reeds uitge- doofd. Tot zijn blijdschap zag hij. dat het bij Pieter Blok nog brandde. Hij stuift diens huisje binnen en vond Pieter aan z'n tafel. Pietzei hij op benauwde en angstige toon. Wat is er vroeg deze, die bij het binnentreden was opgestaan. Piet, ant- woordde hij gejaagd, terwijl hij z'n ogen neersloeg voor de vragende en verwonderde blik van de forse kerel, het geld is gestolen Stolen herhaalde Piet 'stolen En hij scheen zich hiervan maar geen denkbeeld te kunnen maken. Stolen zei hij nog eens, waarom ben je t dan niet dadelijk gaan wegbrengen, zeg 't Is me op het strand ontstolen, stotterde Jaap, door Joris. Door Joris, herhaalde Piet weer. Ja, sprak Jaap, terwijl alles wat aan hem was, trilde hij heeft me de doos uit de handen ge- trokken en heeft me willen steken met een mes. Kerel heb je je dat geld laten ontstelen en geen schram er aan 'waagd Ik zie geen bloed aan je. Maar misschien kunnen we de schurk nog wel krijgen, als alle man er op uit gaat. Ja, zei Piet, terwijl hij met zijn vuist hard op de tafel sloeg, alleman eruit, En jij ook mee, hoor je en voorop 'Geld laten stelen, geld van een aar Pieters stem beefde van toorn. Binnen een half uur was het gehele dorp in rep en roer. De veldwachter, een oud man, die wat ver af woonde, liet men maar rusten. Een paar kerels te paard gingen het strand op, twee andere, eveneens te paard, gingen landwaarts in, de grote weg op. Vijf en twintig man verspreidden zich in alle richtingen door het duin. Velen hadden lantaarns bij zich. Overigens was de duisternis geen bezwaar, daar zij alien in het duin even goed de weg wisten als in hun huis. Twee dagen en nachten zocht men bijna voortdurend naar Joris. Uitstapjes. Vanaf 6 Juli iedere Vrijdag gelegenheid, om vanuit Callantsoog, per touring-car een tocht te maken door Noord-Holland. Er wordt gereden vanaf Den Helder, langs de duinstreek naar Alkmaar (bezoek aan de Kaasmarkt). Vandaar naar Broek op Langedijk. Rond- vaart door „de duizend eilanden", en klom- pendans. Vervolgens naar Hoorn, Medem- blik, Wieringermeer met bezoek aan het gat in de dijk, monument op de afsluitdijk en via Den Helder weer naar Callantsoog. Inlichtingen bij onze secretaris van de V.V.V. Dorpsplein. Aangifte nieuwe leerlingen OX. School Callantsoog De aangifte van nieuwe leerlingen voor de O.L. School kan geschieden bij 'tHoofd der School, vanaf 7 Juli tot en met Dinsdag

Badbode voor Callantsoog | 1951 | | pagina 1