voor CALLANTSOOG. 't QaiCcutUao-g. luuv uieteeA. Zaterdag 21 Juli 195L No. 4 2),e uitg,au~e heefat p£aaU ondei auifiicien del U. U.U. (Hattantiuwy. V.V.V. AGENDA: Voor de maand Juli Streef mee, met Uw VVV RED ACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per. seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. DUINENBURG (IV) Maar het zal Jaap, er naar vergaan, wijf! Help maar toekijken Het verging Jaap inderdaad slecht. Als een doffe klank suisde het kwaad vermoeden van Pieter in de oren der Helmenduiners. Men begon Jaap en de zijnen te mijden. Soms zelfs zag men de schoolkinderen de hoofden bij elkaar steken en met een gebaar van afgrijzen, de ongelukkige verdachte nawijzen. Een rijke boer, die Jaap geld qeleend had, voelde zich verplicht om het geld op te zeggen, „enkel om 'reis te zien, of er soms iets van aan kon zijn, dat hij de duiten 'stolen had. Jaap wist middelen te vinden om de boer af te betalen. Dus, redeneerde men, er was geen twijfel meer mogelijk. Waar zou Jaap het geld vandaan halen, als hij de twaalf- honderd gulden niet 'stolen had Toen het bleek, dat hij het niet meer „kroppen" kon en aanstalte begon te maken om zijn „spul" geheel van de hand te doen en ..uittegaan om de daghuurtoen dacht niemand aan de geweldige bres, die door de eis van de boer in 's mans financien geschoten was, toen zag men in zijn achter- uitgang de vervulling van Pieters profetie „'t Zal er hem naar vergaan 1 De schaduw van een fles, die Pieter gezien had, was in de ogen der dorpelingen een voldoende verklaring van Jaaps verarming. God weet, waar de kerel rondzwalkt luidde het, toen hij er dag aan dag op uittrok om werk te zoeken, maar altijd onverrichter zake weer thuiskwam. Hij stond als een knap werkman bekend, maar niemand durfde hem in dienst nemen. Het gaat hem, die het boos gerucht treft, dikwijls als degenen, bij wie de bliksem inslaat. De voorbijgangers en de overburen hebben de vernielende straal gezien, die het huis heeft getroffende bewoners zelve zien en ondervinden alleen de uitwerking van het geweldig natuurverschijnsel Jaap en zijn huisgenoten ondervonden op een vrese- lijke wijze de gevolgen van de algemene verachting, waardoor zij getroffen werden, de ware oorzaak er van bleef hun lang onbekend. Men wees hen na, men fluisterde over hen, men meed hun omgang, men weigerde Jaap arbeid en hulp, maanden lang bleef dit alles hun een onopgelost raadsel. Jaap schreef het toe aan de wrok van Pieter en de overige Helmenduiners over het verdwijnen van het geld, ten gevolge van zijn lafhartigheid. Dag aan dag barstte hij in bittere klachten uit over de hardvochtigheid der mensen. Van lieverlede bereikten enkele geruchten zijn oor van de boze vermoedens, die men omtrent hem opgevat had. Dit gaf hem een geweldige knak. Lusteloos, met ongekamde haren en in havenloze kleding, begon de vroeger zo propere kerel langs de weg te lopen. Zijn vermagerd gelaat en zijn gebogen houding deden hem twintig jaren ouder schijnen dan hij was. De dorpelingen, steeds op Pieters boos vermoeden steunende, zagen hierin het gevolg van de knagingen van 't geweten. Jaap staakte alle pogingen om door arbeid in zijn onderhoud te voorzien. Half verbijsterd van verdriet en wanhoop zwierf hij rond langs verwijderde boerenwoningen om een almoes te vragen. Zijn verwilderd voorkomen, joeg de mensen dikwijls vrees aan. De jeneverfles, tvaarvan Pieter de ZONDAG 22 JULI ZANDHOPEN MAKEN MAANDAG 23 JULI Excursie naar het Zwanenwater onder deskundige leiding, vertrek 's avonds 6.45 vanaf Cafe A. Vriesman. VRIJDAG 27 JULI Per touring-car door Noord-Holland Inlichtingen bij de secretaris V.V.V. o ZATERDAG 28 JULI Openlucht-Concert door het Stedelijk Muziekcorps uit Den Helder o. 1. v. kapelmeester Steinroth. Aanvang 8.30 uur, 10 uur taptoe met tambours en pijpers. o U ziet een programma, dat er zijn mag schaduw had menen te zien, verscheen nu werkelijk op het toneel en soms kwam de ongelukkige, na langdurige afwezigheid, waggelend en zwaaiend thuis. Als de jongens hem dan achterna liepen en uitjouwden, keerde hij zich soms om en riep hun met een schorre dronkenmansstem en dubbelslaande tong toe. y ,,lk zal jullie met mijn mes achterna komen, net als Joris De ouders van de dorpsjeugd zagen in deze bedreiging natuurlijk een nieuw bewijs voor de gegrondheid van hunne vreselijke vermoedens. Twaalf jaren waren er verlopen nadat Jaap die treurige tocht met Joris gemaakt had langs het strand. 't Was winter en er zat Zuidwaarts van Helmenduin weer een wrak op het strand, dat onder leiding van Pieter Blok gesloopt werd. Op zekere dag, toen de slopers zich naar hun woningen begaven, zagen zij een boerenwagen aankomen, die voor de woning van Jaap stilhield. Een groepje nieuwsgierige kinderen verzamelde zich om de wagen. Pieter Blok was juist voor het huis en bleef ook staan kijken. Een ontzettend schouwspel dreef de kinde ren op de vlucht, maar trok Pieters blikken met onweerstaanbare kracht. Het was het lijk van Jaap, in havenloze kleding, dat zich op de wagen bevond en nadat het kleed, dat er over heen lag weg- genomen was, zichtbaar werd. De modder bedekte zijn hoofd en handen, de doffe ogen stonden wijd open en staarden glazig en strak naar boven. Zijn vuisten waren samengeknepen. De ongelukkige was op deze wijze in een sloot gevonden, in de nabijheid van de boer, die thans zijn lijk thuisbracht. Ernstig en zwijgend begaf Pieter zich naar zijn woning en toen hij des na- middags weer bij het volk op 't strand was, zeide hijDe misdaad van Jaap is bezocht, mannen. Hij heeft zich zelven van kant maakt, denk ik. Akelig he 't Is nu haast twaalf jaar geleden Weinig vermoedde hij toen, dat de ver- geldingstheorie, die hij, zoals de lezers weten, ten onrechte op Jaap toepaste, aan hem zelf op zulk een treurige wijze zou vervuld worden. De werkzaamheden aan 't wrak liepen ten einde, maar werden hoe langer, hoe moei- lijker. Het zat zeer hoog op 't strand en was buitengewoon diep in het strand gezakt. Men bevond, dat het in een z.g. wel- plaats was gezonken. Op deze stranden bevinden zich hier en daar plekken van mindere of meerdere uitgebreidheid, die soms in golvende beweging komen, als men er over heen gaat en waar zware voor- werpen in kunnen wegzakken. Somstijds zijn deze wellen ook voor voetgangers gevaar- lijk. Waarschijnlijk ontstaan zij door het water dat de duinen aan hun voet samen- persen in het strand en dat door de wind Iangzamerhand met een dikke laag zand overdekt wordt. Het wrak was in zulk een wel geraakt, hetgeen men, de golvende beweging aan gene zijde van het schip in aanmerking genomen, reeds had vermoed. Om de kiel van het wrak en het daar- mede verbonden hout meester te worden, moest men het zand bij lage waterstand pogen weg te graven. o—

Badbode voor Callantsoog | 1951 | | pagina 1