voor CALLANTSOOG. 'tQaMarvUo-o^ (Mitt iv-eieeA. BRANDWEER- WEDSTRIJDEN te Callantsoog. ZeUcgMifc. Zaterdag 14 Juni 1952. No 1 lutgaua deef-t p£aati, onde/i auifiicien del V. U.U. (IcdtariUaag,. RED ACTIE B. OUWERLING Abonnement f 1,25 per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. Dc Duivdspoort in 't duin. (1) In t jaar 18... moest ik als consulent ecn vergadering bijwonen van de kerkeraad te Swanenduin, een dorpje niet ver van mijn standplaats, mede in 't Noordhollandse duin, op kleine afstand van de zee gelegen. Er moest een nieuwe leeraar beroepen worden uit enige candidaten, die zich hadden la ten horen. Onder dezen was er een, die algemeen zeer voldaan had door zijn predikgaven en tevens van verschillende kanten gunstig was aanbevolen. Ik twijfelde er niet aan, ofdeze zou de uitverkorene zijn. Een oud man echter, die mede zitting had in de kerkeraad, verhief met alle kracht zijn stem tegen hem. „Nee," riep hij uit, „de man mag nog zo knap en geleerd zijn en nog zo mooi spreken, mijn stem krijgt hij nooit ,,Maar waarom dan toch niet?", vroeg ik enigszins misnoegd over de onredelijke tegenstand van de oude man, tegen de be- kwame en geschikte candidaat. „Wel". luidde het antwoord, „leek hij dan niet krek op een jager met zijn tas op de rug en zijn laarzen over de broek, zoals hij hier kwam aanzetten „Maar is dat nu niet wat ver gedreven", hernam ik, „iemand te veroordelen alleen omdat hij op een jager gelijkt Ik stem toe jagen is een minder geschikte ontspanning voor een predikant, maar wie zegt je, dat de candidaat een jager zal worden „Ik ben er maar bang van", zei de oude „U weet daar niet zo van, maar a's U van 't geval wist, dat we voor dertig jaar hier gehad hebben met dominee Stalman, dan zoudt U ook wel zeggenNee, ventje met je tas op je rug, van jou moeten ze hier niets hebben. Je mocht 'reis een lief- hebber zijn van de weitas, weet jeNee, nooit een dominee, die op een jager gelijkt Vertel nu dan eens", vroeg ik nieuws- gierig naar de sleutel ter verklaring van de hardnekkige tegenzin, een tegenzin, die zo sterk was, dat de man zelfs hen, die er op geleken, niet lijden mocht. Vertel me dan eens het geval, dat je bedoelt. Langer dan veertig jaren had ds. Brak te Swanenduin de herdersstaf gevoerd. Ds. Brak was in vele opzichten een eigenaardige verschijning geweest op kerkelijk gebied, Voor vele van zijn hoorders was hij bijna onverstaanbaar door zijn boven- landse tongval, hoewel zijn stem zo krachtig was, dat een vreemdeling, die toevallig in 't kerkje van Swanenduin verdwaalde, zich wel eens afvroeg of de oude muren niet eenmaal door die geweldige stem zouden barsten. De Swanenduiners mochten de oude domine graag lijden. Na zijn dood beleefde het kleine en vergeten Swanenduin merkwaardige dagen. De naam van't dorpje werd weer genoemd in de kerkelijke wereld, na jarenlang bijna geheel vergeten te zijn geweest. Een zestal candidaten zou zich doen horen. Bijzonder sterk was de trek naar't dorp niet. Stalman trok Onder hen dcor zijn jeugdig voorkomen de aandacht der dorpelingen. Nog voordat Stalman een enkel woord ge- sproken had, stond het, vooral bij de vrouwen van 't dorp, vasthij moest „het worden". Op zijn „geluid" mochten sommigen, die nog onder de indruk verkeerden van domine Brak's forse stem, aanmerking hebben, ieder moest toegeven.dat hij „zijn les best 'kend had,'. Geen oog had hij in 't boek geslagen. Zo was dan 't vooruitzicht geopend, dat de plaats, door het overlijden van ds. Brak opengevallen, spoedig zou worden vervuld. oo—o Niet zonder enige schrik, zagen Van der Stop en zijn vrouw, toen zij met Stalman en Caroline meegegaan waren om de plaats te zien, waar hij hun dochter als zijn vrouw zou heenleiden, het armoedige dorpje midden in het duin, bijkans ongenaakbaar voor de vreemdeling door zijn mulle zandwegen. Het was een sombere najaarsdag, toen zij er waren. Er waaide een felle wind uit zee. zodat deze, van de top van 't duin gezien, er zo grauw en ongezellig mogelijk uitzag. De twee vissersschuiten, die op het strand ge- sleept lagen, zagen er zo oud en vervallen uit, dat de naargeestigheid van 't toneel er nog door verhoogd werd. De oude pastorie geleek in geen enkel opzicht op hun nette en gezellige woning, waar alles keurig in de verf en 't behang was. Juffrouw Van der Stop kon niet nalaten, met een uitdrukking van teleurstelling op het gelaat, haar man op een en ander opmerkzaam te maken en hem zachtjes in 't oor te fluisteren, dat ,,'t Caroline wel een beetje zou afvallen". Zaterdag 14 Juni a.s. is het de grote dag van de brandweer kringwedstrijden, die dit jaar op het Dorpsplein in onze gemeente gehouden zullen worden. Velen zullen zich wellicht afvragen„Wat is het doel eigenlijk van deze wedstrijden Ontbrak voorheen elk contact tussen de korpsen, juist door deze wedstrijden werden twee belangrijke doelstellingen bereikt. De onderlinge saamhorigheid der korpsen werd "er door bevorderd en wat voor „de gewone man" stellig van het allergrootste belang is: DE PARAATHEID VAN DE BRANDWEER IS OP EEN HOGER PEIL GEKOMEN. Zeventien korpsen zullen Zaterdag a.s. hun uiterste best doen om een der prijzen in de wacht te slepen. Er zal worden ge- streden in de klassen II, IV en IVa, waarvoor telkens twee medailles (le en 2e prijs) be- schikbaar zijn. Bovendien stelt de V.V.V.-Callantsoog nog drie verzilverde medailles beschikbaar voor de bevelvoerders met het hoogste aantal punten. Om 2 uur 's mjddags zal klasse II aan- treden met de volgende groepen Vrijw. brandweer Schagen Wieringen (Hippolytushoef) Enkhuizen Callantsoog Anna Paulowna Hoorn Vervolgens klasse IV met: Vrijw. brandweer Andijk Warmenhuizen Westwoud Marken Kwadijk En tenslotte de bedrijfsbrandweren van Honig's Kunsthars, Zaandam N.H. Margarine fabrieken, Zaandijk Bensdorp Chocolade fabrieken, Bussum C.V. v./h. J. Geesink Zonen, Weesp N.V. Oliefabriek Het Hart en De Zwaan, Zaandam N.V. Houthandel v./h. H. Simonsz Zoon, Zaandam Onze vrijwillige brandweer beschouwt het als een eer, haar collega's dit jaar in Callantsoog te mogen ontvangen. Is een brandweer zonder water, voor elke brandweerman een nachtmerrie, in ons dorp valt hiervan op overvloedige wijze te genieten. Mogelijk zullen velen rja hun doop onder de straalpijp nog kennis willen maken met het zilte nat der Noordzee, dat van ons dorpje een Badplaats deed maken. Dat het een dag van sportieve strijd moge worden. Een dag met veel zonneschijn en toch veel water. Laten wij deze belangrijke wedstrijden een feestelijk karakter geven door de vlag uit te steken. J. J. V. Bij het verschijnen van een nieuwe Badbode aan het begin van een nieuw badseizoen. is het zo langzamerhand gewoonte geworden, onze blik nog eens terug te werpen op de afgelopen winter, want onze winter begint hier eigenlijk in October. Hadden wij vorig jaar in September nog enkele late gasten, deze zoeken hun nestje toch tenslotte weer op en als dan October op de kalender komt, zien wij in Callantsoog geen ..vreemde" gezichten meer, Dus kunnen we gevoegelijk zeggen, hier begint voor ons de winter. En de winter is lang, maar valt hier de eigen bewoners niet lang. Het dagelijkse leven eist ook van hen de voile persoon, Daarbij is

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 1