voor CALLANTSOOG* 't Qattantlo-o-g, turn lueieeA. Zaterdag 5 Juli 1952. No 3 V.V.V. AGENDA voor de maand Juli On^e eeuie btland-Zandag, in dit 'leLfraen. RED ACTIE B. OUWERLING Abonnement f 1,25 per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. £le uitgav-e fleeft ptaatl ondel auApicien del V. U.U. QaMantlaag.. (i») Schetsen cn herinneringen. DE DUIVELSPOORT IN 't DUIN. Het ging Stalman na zijn ontwaakte liefde voor de jacht als alle echte jagers. Stropers kon hij niet meer uitstaan. Vroeger had Caroline, zijn vrouw, menig smakelijk stuk wild gekocht van deze ongepatenteerde jachtliefhebbers. Doch nu beschouwden zij elke stroper als een lage misdadiger „Men zou ze vernielen", zei hij dikwijls, wanneer hij van de jacht kwam en de sporen van stropers ontdekt had. „Als ik er ooit een ontmoetdreigde hij dikwijls en de toon, waarop bij deze bedreiging uitsprak, getuigde van bitterheid, waarmede hij hen haatte. Op zekere stormachtige Decemberavond kwam Stalman thuis zonder hond, geweer. weitas en kruithoorn. Hij scheen zeer ver- moeid en zag zo bleek en zijn ogen stonden zo hoi, dat Caroline ervan schrikte. „Is je iets overkomen riep zij uit. „Waar is je geweer en tas?" Hij gaf geen antwoord. In een lusteloze houding zette hij zich op een stoel neer, het hoofd voorover. Met ontzetting bemerkte zij, hoe hij van tijd tot tijd opschrikte en woeste blikken in 't rond sloeg. De arme vrouw, overspannen door angst en gejaagdheid, geraakte terwijl zij op een rustbank neergevallen was, in een korte, onstuimige sluimer. Toen zij wakker schrok, zag zij Stalman niet meer. In haar angst snelde zij naar het slaap- vertrek om te zien, of hij zich derwaarts had begeven, doch ontdekte nergens een spoor van hem. Door haar gejaagdheid zag zij bij haar tocht door het huis niet eens, dat de achterdeur een weinig openstond. Eerst toen deze door een windvlaag verder opengeworpen werd, bemerkte zij, dat de deur niet gesloten was en vermoedde dus, dat haar man naar buiten was gegaan. Ze begaf zich nu ook naar buiten. Het was donker en koud, er woei een heftige wind, doch zij voelde dit nauwelijks. Door de windvlagen was de deur achter haar in het slot geslagen. Zo stond zij daar, zonder hoed of mantel. Doch hoe onaangenaam haar toestand ook was, zij was bijna geneigd er zich over te verheugen. „Goddank", zuchtte zij, ter wijl zij voor de gesloten deur stond, „hij zal weer in huis gegaan zijn". Zij tikte aan de deur en Juisterde met het oor aan de reet. Zij hoorde echter geen beweging in huis. Zij begaf zich naar 't raam van de huiskamer en tikte op de ruiten, daarna naar dat van de slaapkamer. Met veel moeite gelukte het haar een raam op te schuiven. zij ijlde naar de slaapkamer, door- zocht alle vertrekken, doch vond de ver- miste niet. Zij wilde de achterdeur weer openen. De wind deed deze zo heftig open- slaan, dat zij haar evenwicht verloor en dodelijk vermoeid en uitgeput, bewusteloos op de grond bleef liggen. Het werkmeisje, dat, als naar gewoonte, 's morgens vroeg in de pastorie kwam, vond tot haar schrik, haar meesteres op de grond liggen. Op haar herhaalde geroep ontving zij geen antw&ord. Het eenvoudige kind stapte met huivering over het naar haar mening dode lichaam heen en schreeuwde zo luid mogelijk om domine. Zij kreeg geen antwoord. Het denkbeeld alleen met een dode in huis te zijn vervulde het kind met angst. MAANDAG 7 JULI excursie naar 't Zwanenwater. Vertrek s avonds 6.30 uur, vanaf Cafe Vriesman Alleen voor volwassenen, kinderen worden beslist niet toegelaten. ZATERDAG 19 JULI Een blusdemonstratie uit 't jaar 1850, door de Callantsoger brandweer (Pantomime) ZONDAG 27 JULI Zandhopen maken. Nadere gegevens volgen. Onder luid gejammer spoedde zij zich naar de buren om bijstand. Deze ontdekten weldra, dat, ..juffrouw" niet dood was, maar in een bewusteloze toestand verkeerde. Op hun herhaald roepen en schudden opende zij verschrikt en verwilderd de ogen en strekte haar armen uit, alsof zij iemand wilde omarmen. „Stalman", riep zij, „Och wat ben je nat en koud BlijfWaarom ontvlucht je mij Haar verwarde en ijlende woorden deden de buren begrijpen, dat het zaak was haar zo spoedig mogelijk ter ruste te brengen en de geneesheer te laten komen. Een heftige zenuwkoorts had haar aan- getast en men vreesde voor haar leven. Niemand kon begrijpen waar de predikant gebleven was. Men wist, dat hij 's avonds thuis was gekomen van de jacht en niemand had hem 's morgens zien uitgaan. Sommigen hielden het ervoor, dat hij 's nachts op reis gegaan was, anderen dat hij wellicht in een sloot geraakt kon zijn. (Wordt vervolgd) Prachtig zomerweer lokte velen naar de kust. Zondag 29 Juni was de eerste mooie Strand-Zondag in dit seizoen. De weer- berichten waren zeer gunstig en spraken van warm en zelfs van zeer warm weer. Reeds vroeg kwamen de strandliefhebbers om van ons strand volop te genieten van zon, zee en zand. Het parkeerterrein was al gauw te kleim zodat vele automobilisten een veilig plaatsje op de „buurt" toegewezen kregen. Velen namen een duik in t frisse, heldere water. Vooral de jeugd was in grote getale aanwezig en kon er niet genoeg van krijgen. Strandtenten waren al spoedig tot de laatste bezet. De strandexploitanten werkten onder hoog- spanning om aan de vraag naar tenten, stoelen, kleedhokjes enz. te kuiinen voldoen. Er heerste de hele Zondag een gezellige drukte om en nabij Paal 13. Naar schatting hebben ongeveer 3000 mensen een bezoek gebracht aan 't strand te Callantsoog en de Keeten. Wij schreven GEZELLIGE drukte. Dat deden we met opzet. Druk en toch ruimte in overvloed voor een ieder, om volop te genieten. En dit, waarde lezer, is nu juist de grote aantrekkelijkheid van de Callantsoger stran- den. Ruimte. Tegen de avond, toen de meesten, bruin- gebrand, moe en hongerig weer de weg naar huis ingeslagen hadden, voerden we nog even een gesprek met badman Vos. De man, did* waakt voor de veiligheid van U en de uwen. De baders houden zich in 't algemeen strikt aan mijn aanwijzingen. Dat is zeer prettig. Gaan niet te ver in zee en blijven bij de pieren vandaan. Hoewel die pieren op sommige baders een grote aantrekkings- kracht schijnen uit te oefenen. Het zijn meestal dezelfden, die steeds weer te dicht bij de pieren komen. Ik geloof niet, dat dit met opzet gebeurt, maar het gevaar is er niet minder om. Op zijn verzoek eindigen we met een waar- schuwing aan de baders. Waagt U niet bij de pieren in zee. Dit is en blijft gevaarlijk. De regelmatig weerkerende getijden schuren bij de dammen diepe geulen uit en de zee kan hier gevaarlijk trekken. Let vooral op uw kinderen. Houdt ze bij de pieren vandaan. I I

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 1