voor CALLANTSOOG. '6 Qcdlantio-aq, u-cut ut-eieeA. Zaterdag 12 Juli 1952. No 4 V.V.V. AGENDA voor de maand Juli DORPSNIEUW S REDACTIE B. OUWERLING Abonnement f 1,25 per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. £le uLtyau-e. Pieefj-t p£aaU asidel auApicien del V U.U. QaZtantla-ag,. (IV) Schetscn en herinneringen. „Ja", zei er een, ,,'t is wis zo. Hij was zo veranderd. Vroeger preekte hij zo mooi en kwam veel bij de mensen. In de laatste tijd scheen 't wel, dat alles hem te veel was.' Op de kinderkring werd hij zo grommig als een beer, zei mijn jongen dikwijls en deed niets dan pruttelen. Ik kon er de jongen kwalijk heen krijgen." „Ja", merkte een ander op, ..hij kon erg vreemd doeh Wat schieten op het strand, op die stomme dieren van zeemeeuwen, dat vond ik al zo vreemd, ging de man voort, die vroeger evenwel nooit enige verbazing hierover had getoond, maar nn de zaak in 't licht van de tegenwoordige omstandigheden ging beschouwen. „En dat een dominee gaat jagen, dat is ook raar. Ik heb er nooit van hoord". Spoedig stond het bij alien vast, Stalman was niet meer. Waar, zou hij het einde van zijn leven gezocht hebben Het akelige van zijn verdwijning werd in het oog der dorpelingen dubbel akelig door de vruchteloze pogingen om zijn lijk te vinden. De arme Caroline zag zich, dank zij de zorg van de geneesheer der naburige plaats Swanenduin, zelf was er geen rijk weldra omringd door haar liefderijke ouders, die beiden op het eerste bericht van de ongevallen, die hun dochter getroffen hadden, zo snel de toenmalige reisgelegenheden het toelieten, zich naar het nederige dorpje hadden begeven. De onzekerheid, waarin men verkeerde omtrent Stalman's lot, kwelde de goede mensen op de vreselijkste wijze. Wat moesten zij aan hun vrienden vertellen Moest Caroline het rouwgewaad aantrekken Moest zij zich elders gaan vestigen, teneinde van navraag naar het lot van haar man ver- schoond te blijven Het was Caroline, wan'neer zij aan de laatste dagen van haar verblijf te Swanenduin dacht, alsof zij een benauwde droom had gehad. En hoe treurig was ook de werkelijk- heid Het vroeger zo tevreden en opgeruimde gelaat van haar ouders was vermagerd en sprak van diepe, grievende smart. Stalman was, hieraan twijfelden noch zij, noch Caroline, een akelige dood gestorven. Weg was hij voor altijdAch, had zij nog aan zijn ziekbed kunnen staan had zij hem nog een laatst vaarwel kunnen toeroepenhad zij hem ten' grave kunnen zien dragen en een nederig gedenkteken kunnen plaatsen op zijn grafja, dan zou zij zich ook ongelukkig, diep geschokt en verlaten hebben gevoeld, maar dar^zou er tenminste enige balsem gedropen zijn in de wond harer ziel, dan zou zij zich temidden van de smart over haar gemis hebben kunnen troosten met een zalige herinnering. Doch hoe werden nu haar gedachten aan 't verleden verbitterd door het toneel van de avond, waarop Stalman verdwenen was De laatste maal, dat zij Stalman gezien had, was hij boos-en verbitterd geweest, door een haar onver- klaarbaar vreselijk gevoel gedreven. Had zij zich aan buitensporigheden overgegeven, ten gevolge van de jachtliefhebberij waartoe zij hem aangespoord had Enige maanden verliepen en de tijd, die machtige geneesmeester, lenigde ook de zieke smart van Caroline, ldaar, terugkerende -gezondheid en kracht, gepaard aan haar nog jeugdige leeftijd, verzoenden haar met het leven. Zij had de geneesheer, die te Swanen duin over haar gegaan had en met wie zij en Stalman steeds bevriend waren geweest, verzocht haar van tijd tot tijd op de hoogte te houden van hetgeen er op 't dorp voor- viel en vooral er haar niet onkundig van te laten, als er enig spoor ontdekt werd van ZATERDAG 19 JULI Een blusdemonstratie uit 't jaar 1850, door de Callantsoger brandweer (Pantomime) ZONDAG 27 JULI Zandhopen maken. Nadere gegevens volgen. haar man. Met een huivering kon zij lang zijn brieven aanstaren, alvorens ze te openen. Konden zij haar het bericht niet brengen, dat Stalman's lijk gevonden was Doch telkens werd haar vrees, of was het hoop beschaamd. De geneesheer had bij voortduring niets omtrent haar man te be- richten. JEREMIAS ZWAVEL. DE DWEPER. Sedert Stalman's komst te Swanenduin waren de kerkelijke toestanden langzamer- hand geheel veranderd. De vrede der kerk werd op geduchte wijze verstoord, doordat zich bij enige leraars en een aantal hunner volgers een levendig verzet openbaarde het geen zij noemden de verwereldlijking en de verbastering der kerk. De vervolging, waar- van de nieuwe secte voorwerp was, deed die beweging hoe langer hoe meer veld winnen. Het bloed der martelaren is ten alien tijde het zaad der kerk geweest. De geprikkelde en onrustige toestand, waarin velen, die tot de secte behoorden, verkeerden, was een vruchtbare bron van allerlei visioenen, soms van vertroostende, meestal van beangstigende aard. Zijne Helse Majesteit vooral, de Satan, speelde in deze visioenen een hoofdrol. Afgelegen dorpen en gehuchten waren de plekken, waar deze soort Van voorgangers zich het liefst deden horen. De zucht om de secte uit te breiden deed hen vooral ijverig werkzaam zijn in herderloze gemeenten ten einde deze, zo mogelijk, in massa voor hun zaak te winnen. Een der voorgangers van de secte, die met de streek van Swanenduin bekend was, had nauwelijks van Stalmans geheimzinnige ver dwijning gehoord, of hij lie* het oog vallen op deze vergeten plek, als op een gemakkelijk te veroveren buit. KLAAS KAT, DE WOESTELING Weldra heeft broeder Jeremias Zwavel verstandhouding aangeknoopt met Klaas Kat, een man, die een soort van schapenboerderij, midden in 't duin, op verre afstand van het dorp, bezat en die voorts, zoals men meende goede zaken maakte met strandroof. Klaas was een monster van onwetendheid en ruw- heid. (Wordt vervolgd) SPORT, De Badgasten gaan voetballen. Naar we zojuist vernemen, spelen de Badgasten Zaterdagavond hun zo lang- zamerhand traditioneel geworden voetbal- match op 't gemeente-sportterrein. Te oor- delen naar hetgeen ons ter ore kwam, zal het dit jaar een wel zeer spannende partij voetbal worden. De winnaars van het vorig jaar zullen er alles, maar dan ook alles op zetten om ook dit jaar als over- winnaars de grasmat te verlaten, Of het de heren zal gelukken We weten het niet. Aan voorspellingen durven we ons dit jaar niet wagen. Te meer niet, nu we weten, dat de verliezers de bruin gebrande „koppen" bij elkaar gestoken hebben en reeds in training gegaan zijn. Ze hebben elkaar plechtig beloofd, deze week niet te zullen roken en heel matig te eten. De training zal er vooral op gericht zijn de te buikige buikjes weer normaal te krijgen. „Ze heb ben mijn hele voorraad springtouwen op- gekocht", zo verklaarde Simon Vogelzang met ontzetting in zijn stem en toch hoop ik, dat ze hetmaar hij kon zijn zin niet voltooien, want de winkeldeur ging en de klant is koning hier in ons dorp, dat zult U reeds ervaren hebben. „Ik heb er een zwaar hoofd in", meende Jan Hoek. A.D

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 1